» »

4G ne podpira 3G omrežja?

4G ne podpira 3G omrežja?

skrajnik ::

Zadnjič mi je na pomoč uporabnikom gospa razložila, da sedaj, ko so postavili 4G omrežje, moraš kupiti nov telefon, da to uporabljaš.. OK..
3G pa ne gre, ker ga 4G omrežje ne podpira?! Lahko se povežete zgolj prek 2G?!

Ali je to spet nateg ala ISDN telekom?
Da bo potrebno spet kupovat nove igračke, ker so "izklopili" 3G?

Ali se enostavno res na 4G omrežje ne moreš povezat s 3G protokolom?

Me res zanima...
Hvala!

Thuban ::

3g dela na frekvenci med 1.8 - 2.5 GHz medtem ko 4g dela na frekvenci med 2 - 8 GHz. edit(oziroma tole morda ne drži za slovenijo).

Dvomim sicer, da bi ob postavitvi 4G omrežja odstranili stare antene, je pa seveda to možno.
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thuban ()

Sami ::

Na kateri podpori so ti to rekli? Smeh :D

4G nima nobene veze s 3G omrežjem.

2G/3G/4G omrežje boš imel na določeni lokaciji, če je tam bazna postaja ki oddaja določeni tip omrežja.

Res pa je, da novejše bazne postaje po večini podpirajo le 2G (govorne storitve) in 4G (hitri prenos podatkov).
970A-UD3P,AMD FX 8350,16GB DDR3\1600,RX480 8GB,Tt 750W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Sami ()

Ziga Dolhar ::

Ne gre le za "protokol". Gre za vprašanje frekvenčnega spektra (gl. post Draconisa zgoraj), in za opremo, ki jo ima določen operater. Ta ima kamot 2G in 4G opremo, ne pa 3G opreme. (Bodisi nima strojne opreme, bodisi ne vzdržuje licenc.)
https://dolhar.si/

Thuban ::

moj frekvenčni spekter je nekoliko napačen se mi zdi, za 4g sem navedel previsoko številko. V Sloveniji skoraj zagotovo ne gre tako visoko.

Sem našel naslednej podatke za Slovenijo:
4G:
800 MHz
900 MHz
1800 MHz
2100 MHz
2600 MHz


3g
2100 (TELEKOM).


Je pa enostavno to, da če imaš ti 4g oddajnik in sim kartico za 3g omrežje, bo pač delalo samo na 3g omrežju, ker se protokoli ne ujemajo s 4g omrežjem. Če oddajnik ne podpira 3g omrežja gre torej na naslednjo podprto tehnologijo, torej 2g. Gospa bo morala kupiti nov aparat. Glede na to, da ima 3g aparat, sklepam da gre za aparat starejši od 5 let.
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thuban ()

SaXsIm ::

Normalno, da se na 4G omrežje ne moreš povezati s 3G napravami oz "protokolom." 3G pa se slej ko prej bo ugasnil, vendar še ne vsaj v roku nekaj let. Se pa baznih postaj ne bo več postavljalo, sčasoma pa bo tudi vzdrževanje obstoječih postalo manj intenzivno.

3G seveda trenutno povsem normalno deluje (oz dejansko gre za 3,5G, HSDPA in HSUPA). Rabiš pa seveda telefon, ki to podpira, in dodatno, ki to podpira na tistih frekvencah, ki jih operater uporablja. Seveda pa prihaja do delnih prekrivanj frekvenčnih spektrov (HSDPA deluje na 800MHz področju, kjer deluje tudi LTE800), tam pa bo verjetno prišlo do ugašanja oddajnikov 3G in 3,5G. To predvsem pri simobilu, ki se je zavezal, da bo pokril bele liste in jim zagotovil vsaj 10mb/s na tem frekvenčnem območju s tehnologijo 4G.

Se pa ni za bati, glede na to, da se telefoni med populacijo menjajo povprečno na cca 2 leti, si lahko prepričan, da bo dve leti 3G omrežje še na voljo.
SaXsIm

MacGyver141 ::

Glede na http://www.mobilna-telefonija.com/, upam da nisem kej zgrešil.
Mobitel:
-800MHz -> LTE
-900MHz -> 2G, LTE
-1800MHz -> LTE, 2G
-2100MHz -> 3G
-2600MHz -> V bodoče gotovo LTE

Simobil:
-800MHz -> LTE
-900MHz -> 2G, 3G
-1800MHz -> 2G, LTE
-2100MHz -> 3G
-2600MHz -> V bodoče gotovo LTE

Telemach (tušmobil):
-800MHz -> LTE
-900MHz -> 2G, 3G
-1800MHz -> 2G
-2100MHz -> 3G


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Telemach mobilno omrezje, kako ste zadovoljni? (strani: 1 2 )

Oddelek: Mobilne tehnologije
5431119 (4465) link_up
»

Ojačevalec GSM signala?!

Oddelek: Mobilne tehnologije
1710619 (9731) brez-imenko
»

Telekom brezžični internet preko LTE

Oddelek: Omrežja in internet
225630 (2346) alkoo
»

LTE (4G) @ Mobitel (strani: 1 2 )

Oddelek: Mobilne tehnologije
9629549 (21284) GTX970
»

Apple iPad 3 podpira 4G le v Severni Ameriki, v Avstraliji že vložena tožba

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
3011021 (8407) Matev

Več podobnih tem