» »

Pravilna uporaba laptopa in skrb zanj?

Pravilna uporaba laptopa in skrb zanj?

TechN9ne ::

Lepo pozdravljeni,

zanima me kako pravilno ravnati z laptopom da bo njegova življenska doba čim daljša, da bo na njem čim manj virusov in da bo čim dlje deloval čim boljše.

Prva stvar ki me zanima so virusi. Zanima me kako jih največ pride na računalnik? Laptop bom uporabljal tudi za kakšno igro in za filme, ki pa bodo verjetno downloadani iz interneta. Koliko riskantno je piratsko downloadanje teh stvari glede virusov, recimo preko partisa ali pa piratebaya?

Prav tako se mi na trenutnem laptopu na internetu nenehno odpirajo tille "addi" in me že dobesedno posiljujejo z njimi. Prebral sem da so tudi ti addi nekakšen tip virusa. Ali mogoče kdo ve kje bi jih lahko staknil, oziroma kako se izogniti da tovrstne datoteke pridejo na računalnik? Ali obstaja kak soliden zastonjski antivirusni program za odpravo le teh?

Prebral sem tudi nekaj o tem da mora laptop vedno biti na trdi podlagi (e.g miza, polica, itd...) in nikoli na mehkih kot je postelja. V koliki meri to drži? Prav tako, ali si je smiselno umisliti hladilnik za prenosnik, čeprav ga bom večinoma nosil s seboj?

Imam še par vprašanj glede hranjenja prenosnika, saj želim da mi prenosnik resnično drži dolgo in kakovostno;

Kako pogosto naj ga čistim in kako? Ali potrebuje prenosnik kakšno globinsko čiščenje (na stacionarcu sem recimo vsake toliko časa popolnoma posesal prah iz notranjosti, ga prebrisal, itd...)? Kako pogosto naj čistim zaslon in s čim (kakšna posebna krpica ali kaj podobnega)?

Kako se čisti tipkovnica, če kako sploh?

Ali moram biti pozoren še na kaj pri skrbi za prenosnik?

Vem da ob prenosniku ne smem jesti in piti, kar sploh ni težava, in da ga imam na varnem mestu, itd...

Vsak nasvet je več kot dobrodošel in se zanj vnaprej zahvaljujem.

Lp, N9ne

popster ::

Koliko riskantno je piratsko downloadanje teh stvari glede virusov, recimo preko partisa ali pa piratebaya?

zelo riskantno, večina jih dobi virus prav na tranvnikih.

Prav tako se mi na trenutnem laptopu na internetu nenehno odpirajo tille "addi" in me že dobesedno posiljujejo z njimi. Prebral sem da so tudi ti addi nekakšen tip virusa. Ali mogoče kdo ve kje bi jih lahko staknil, oziroma kako se izogniti da tovrstne datoteke pridejo na računalnik? Ali obstaja kak soliden zastonjski antivirusni program za odpravo le teh?

adwcleaner

Pa laptop naj ne bo na prahu, kar se tiče postelje bi moral preziveti distributed stress test (recimo folding@home) sicer ga neseš nazaj.

Kar se čiščenja tiče je prvih par let malo, rabiš neko tekočino in krpo za zaslon, ostalo pa bolj obrišeš. Praha v notranjosti pa se ne boš lotil sam če ne znaš razdirat leptop.

TechN9ne ::

popster je izjavil:

Koliko riskantno je piratsko downloadanje teh stvari glede virusov, recimo preko partisa ali pa piratebaya?

zelo riskantno, večina jih dobi virus prav na tranvnikih.

Super, hvala ti za vse odgovore!

Bi bilo manj riskantno če bi downloadal ta isti torrent na drugem računalniku, dal vse downloadane datoteke na ključek in tako prenesel datoteke na ta laptop? Ali je riziko isti?

shadeX ::

Bi bilo manj riskantno če bi downloadal ta isti torrent na drugem računalniku, dal vse downloadane datoteke na ključek in tako prenesel datoteke na ta laptop? Ali je riziko isti?


Isti. Zato ker je okužen tisti fajl.

Ti sam ne odpiraj nepoznanih .exe datotek. Filme, muziko pobiraj s partisa. Kar se tiče tega tam ni virusov.

DrG3 ::

Pozdravljen,

Glede virusov pri običajnem uporabniku, največ jih pride z nalaganjem ilegalne programske opreme in drugih vsebin s travnikov. Ali pa z obiskovanjem raznih XXX strani.
Kako poskrbeti za varnost pred virusi?
1) Zdrava kmečka pamet (ne odpiraj strani, kjer ti ponujajo 5 mio evrov, ki si jih zadel na loteriji v Nigeriji,...)
2) Uporaba antivirusnih programov (kup brezplačnih ter tudi plačljivih je na voljo) - uporabljaš seveda le enega
3) Uporaba anti malware programov (malwarebytes in CC cleaner sta uporabna in zastonj)
4) Torrente izključi (če nočeš kupovati programske opreme, poišči odprtokodne nadomestke) ali jih omeji na minimum. Po mojem mnenju je recimo partis dokaj varen, vsaj za filme. Nekoliko manj za programe, ampak bolj kot npr. piratski zaliv.
5) Zaščita je super, ampak včasih spodleti. Pripravi se tudi na to možnost in poskrbi za pomembne podatke, ki jih imaš v računalniku (varnostno kopiranje, shranjevanje drugje,...)

Prav tako se mi na trenutnem laptopu na internetu nenehno odpirajo tille "addi" in me že dobesedno posiljujejo z njimi. Prebral sem da so tudi ti addi nekakšen tip virusa. Ali mogoče kdo ve kje bi jih lahko staknil, oziroma kako se izogniti da tovrstne datoteke pridejo na računalnik? Ali obstaja kak soliden zastonjski antivirusni program za odpravo le teh?

Ne vem kateri brskalnik uporabljaš, ampak Firefox dokaj učinkovito rešuje te probleme s pomočjo dodatka addblock plus. Crome se mi zdi, da tudi ima rešitev za to, poguglaj.
Če to ne pomaga, je nekaj hujšega v tvojem računalniku. Rešitev: malwarebytes anti-malware. Brezplačen, dobiš ga na internetu. Ponavadi pomaga, sicer verjetno ostane le formatiranje računalnika.

Bi bilo manj riskantno če bi downloadal ta isti torrent na drugem računalniku, dal vse downloadane datoteke na ključek in tako prenesel datoteke na ta laptop? Ali je riziko isti?

Nevarnost je ista, saj poleg datotek preneseš tudi virus. Bodi pozoren tudi pri uporabi USB ključka na drugih računalnikih. Konkretno sem dobil virus, ko sem na ključu nesel printat seminarsko v kopirnico. Na srečo je antivirusni dobil virus, toda če nebi imel antivirusnega programa...

Prebral sem tudi nekaj o tem da mora laptop vedno biti na trdi podlagi (e.g miza, polica, itd...) in nikoli na mehkih kot je postelja. V koliki meri to drži? Prav tako, ali si je smiselno umisliti hladilnik za prenosnik, čeprav ga bom večinoma nosil s seboj?

Postelja ponavadi ni kritična, mora že res biti huda kombinacija slabih razmer: mehko pregrinjalo, 35 stopinj v sobi in računalnik na polno moč. Pa še tam bi se moral prenosnik prej ustaviti, kot bi se pregrel do konca. Paziti moraš, da so reže za zračenje proste in to je to. Bolj kot postelja je problem prah (hrana, obdelovanje materialov v bližini (npr. CNC strojčki),...)
Hladilnik za prenosnik je po mojem mnenju brezveze. Če je prenosnik nov, ga ne rabiš. Kasneje pa je kvaliteno čiščenje prenosnika bolj učinkovito kot hladilnik.

Kako pogosto naj ga čistim in kako? Ali potrebuje prenosnik kakšno globinsko čiščenje (na stacionarcu sem recimo vsake toliko časa popolnoma posesal prah iz notranjosti, ga prebrisal, itd...)? Kako pogosto naj čistim zaslon in s čim (kakšna posebna krpica ali kaj podobnega)?
Kako se čisti tipkovnica, če kako sploh?


Zunanje čiščenje po potrebi, saj boš videl. Sam ekran čistim s posebnimi čistilnimi krpicami, ki jih prodaja Hofer/Lidl. Če teh nimam pri roki, pa z majico. Brez tekočin (lahko si pomagaš v primeru hujše umazanije, če na krpico brizgneš malo čistila za steklo. Ampak na krpico, ne na zaslon) ter brez grobega drgnjenja. Tipkovnico očistiš z majico ali blagom. Sesanje pri meni ni bilo potrebno. Po potrebi očistiš posamezne tipke s čistilom za steklo (na krpi, ne direktno brizgat).
Notranje čiščenje? Sam se s tem ne ukvarjam pretirano. Starega prenosnika (star je 7 let in še vedno dela odlično, edino prehrupen in prepočasen je zame) sem očistil znotraj 2x. Novega (star je dobri 2 leti) še nisem čistil znotraj. Vsekakor si navodilo za razstavljanje prenosnika oglej na Youtube, pazi da kaj ne polomiš (blokiraj ventilatorje pri pihanju/sesanju) in to je to. Vesoljna znanost ravno ni, ampak če se ti zdi zakomplicirano, stisni ponos in denarnico in nesi na servis. Bolje, da tam daš 10€, kot pa da sam uničiš prenosnik za 500€.

TechN9ne ::

DrG3 je izjavil:

Pozdravljen,

Glede virusov pri običajnem uporabniku, največ jih pride z nalaganjem ilegalne programske opreme in drugih vsebin s travnikov. Ali pa z obiskovanjem raznih XXX strani.
Kako poskrbeti za varnost pred virusi?
1) Zdrava kmečka pamet (ne odpiraj strani, kjer ti ponujajo 5 mio evrov, ki si jih zadel na loteriji v Nigeriji,...)
2) Uporaba antivirusnih programov (kup brezplačnih ter tudi plačljivih je na voljo) - uporabljaš seveda le enega
3) Uporaba anti malware programov (malwarebytes in CC cleaner sta uporabna in zastonj)
4) Torrente izključi (če nočeš kupovati programske opreme, poišči odprtokodne nadomestke) ali jih omeji na minimum. Po mojem mnenju je recimo partis dokaj varen, vsaj za filme. Nekoliko manj za programe, ampak bolj kot npr. piratski zaliv.
5) Zaščita je super, ampak včasih spodleti. Pripravi se tudi na to možnost in poskrbi za pomembne podatke, ki jih imaš v računalniku (varnostno kopiranje, shranjevanje drugje,...)

Prav tako se mi na trenutnem laptopu na internetu nenehno odpirajo tille "addi" in me že dobesedno posiljujejo z njimi. Prebral sem da so tudi ti addi nekakšen tip virusa. Ali mogoče kdo ve kje bi jih lahko staknil, oziroma kako se izogniti da tovrstne datoteke pridejo na računalnik? Ali obstaja kak soliden zastonjski antivirusni program za odpravo le teh?

Ne vem kateri brskalnik uporabljaš, ampak Firefox dokaj učinkovito rešuje te probleme s pomočjo dodatka addblock plus. Crome se mi zdi, da tudi ima rešitev za to, poguglaj.
Če to ne pomaga, je nekaj hujšega v tvojem računalniku. Rešitev: malwarebytes anti-malware. Brezplačen, dobiš ga na internetu. Ponavadi pomaga, sicer verjetno ostane le formatiranje računalnika.

Bi bilo manj riskantno če bi downloadal ta isti torrent na drugem računalniku, dal vse downloadane datoteke na ključek in tako prenesel datoteke na ta laptop? Ali je riziko isti?

Nevarnost je ista, saj poleg datotek preneseš tudi virus. Bodi pozoren tudi pri uporabi USB ključka na drugih računalnikih. Konkretno sem dobil virus, ko sem na ključu nesel printat seminarsko v kopirnico. Na srečo je antivirusni dobil virus, toda če nebi imel antivirusnega programa...

Prebral sem tudi nekaj o tem da mora laptop vedno biti na trdi podlagi (e.g miza, polica, itd...) in nikoli na mehkih kot je postelja. V koliki meri to drži? Prav tako, ali si je smiselno umisliti hladilnik za prenosnik, čeprav ga bom večinoma nosil s seboj?

Postelja ponavadi ni kritična, mora že res biti huda kombinacija slabih razmer: mehko pregrinjalo, 35 stopinj v sobi in računalnik na polno moč. Pa še tam bi se moral prenosnik prej ustaviti, kot bi se pregrel do konca. Paziti moraš, da so reže za zračenje proste in to je to. Bolj kot postelja je problem prah (hrana, obdelovanje materialov v bližini (npr. CNC strojčki),...)
Hladilnik za prenosnik je po mojem mnenju brezveze. Če je prenosnik nov, ga ne rabiš. Kasneje pa je kvaliteno čiščenje prenosnika bolj učinkovito kot hladilnik.

Kako pogosto naj ga čistim in kako? Ali potrebuje prenosnik kakšno globinsko čiščenje (na stacionarcu sem recimo vsake toliko časa popolnoma posesal prah iz notranjosti, ga prebrisal, itd...)? Kako pogosto naj čistim zaslon in s čim (kakšna posebna krpica ali kaj podobnega)?
Kako se čisti tipkovnica, če kako sploh?


Zunanje čiščenje po potrebi, saj boš videl. Sam ekran čistim s posebnimi čistilnimi krpicami, ki jih prodaja Hofer/Lidl. Če teh nimam pri roki, pa z majico. Brez tekočin (lahko si pomagaš v primeru hujše umazanije, če na krpico brizgneš malo čistila za steklo. Ampak na krpico, ne na zaslon) ter brez grobega drgnjenja. Tipkovnico očistiš z majico ali blagom. Sesanje pri meni ni bilo potrebno. Po potrebi očistiš posamezne tipke s čistilom za steklo (na krpi, ne direktno brizgat).
Notranje čiščenje? Sam se s tem ne ukvarjam pretirano. Starega prenosnika (star je 7 let in še vedno dela odlično, edino prehrupen in prepočasen je zame) sem očistil znotraj 2x. Novega (star je dobri 2 leti) še nisem čistil znotraj. Vsekakor si navodilo za razstavljanje prenosnika oglej na Youtube, pazi da kaj ne polomiš (blokiraj ventilatorje pri pihanju/sesanju) in to je to. Vesoljna znanost ravno ni, ampak če se ti zdi zakomplicirano, stisni ponos in denarnico in nesi na servis. Bolje, da tam daš 10€, kot pa da sam uničiš prenosnik za 500€.


Zakon, hvala ti! :D

Ja, za laptop sem dal 1700€, zato hočem da je res vse tipi topi. :)

Dr

someboody99 ::

Ja, to so še kar super nasveti... Moj HP EliteBook dela brez problemov že kakih 5 ali več let in je kot nov...

MasterTade ::

Partis je trusted, piratebay in ostale bol merki
Čistit boš mogu prah znotri, če ne ti bo ventilator zjebal, men je en del celo stopil (pa ne pihi not s sesalcem/kompresorjem :D)
Čim manj šodra nalož, pač na netu ne smeš bit naiven
Mors omnia aequat

matjazzz ::

Glede virusov - ne bit naiven na internetu. AdBlocker, NoScript vtičnika prideta prov. Kot je že bilo rečeno brez raznih nepotrebnih zaganjanj .exe fajlov, ki jih ne poznaš...

Imel sem 2 laptopa do sedaj. Obadva uporabljal na postelji, v naročju(igranje igric, filmi, net...) kljub kakšemu nenamernemu udarcu ob kakšno steno ali vogal pa so še vedno zdržali.

Drugače pa zdrava kmečka pamet glede uporabe. Brez zabijanja žebljov z računalnikom, pretepanja, razmetanja, polivanja po računalniku... pa bo računalnik ohranjen. Kar se tiče pa odpovedi komponent pa je to odvisno od sreče posameznika in pri tem nimaš vpliva.

Osprey ::

Sam se prahu v notranjosti računalnika zelo uspešno lotim s komprimiranim zrakom, s katerim skozi reže izpiham notranjost računalnika. Je pa res, da je to treba delati zelo z občutkom, sicer lahko narediš škodo (npr. polomiš lopatice ventilatorčkov). Sam res pazim, ko to delam, ampak efekt je pa izredno dober, iz kakšnih par let starih prenosnikov se kar lepo pokadi, in se nato ne pregrevajo več.

111111111111 ::

Lepo postavi sistem, posnami image in potem na vsakih 5-6 mesecev vipe out imaš mašino nazaj online v cca. 30 min. Narediš update in spet spečeš image.

SaXsIm ::

Problem neravnih podlag ni samo v hlajenju. Če gre za relativno težek prenosnik, ki nima dovolj trdnega ohišja, prihaja do zvijanja matične plošče. Potem pa poči kakšen lot, po možnosti na kakšnem BGAju, pa si busted. Tudi prenašaj (iz mize na posteljo recimo) ga vedno z dvema rokama.
SaXsIm

TechN9ne ::

111111111111 je izjavil:

Lepo postavi sistem, posnami image in potem na vsakih 5-6 mesecev vipe out imaš mašino nazaj online v cca. 30 min. Narediš update in spet spečeš image.


A je kak tutorial / guide kako naj to naredim? Nimam nobene prakse s tem :D

Lp

mihec87 ::

To da se navlečeš največ virusov z vlečenjem torrent filmov,pesmi se ne strinjam(ne pomnim gdaj mi je av jamral zaradi virusa v torrent), ok mogoče kaka obskurna torrent stran... Navlečeš se jih na kakih sumljivih straneh, klikanjem vsega kar ti odpre med brskanjem,dobiš na e-mail, nameščanjem sumljivih datotek itd...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mihec87 ()

shadeX ::

matjazzz je izjavil:


Imel sem 2 laptopa do sedaj. Obadva uporabljal na postelji, v naročju(igranje igric, filmi, net...)
.


Še en nasvet. Tudi če imaš prenosnika, ga ne uporabljaj na postelji v naročju/odeji.
- Blokiraš hladilne reže. Zrak nima izhoda, posledično se komponente bolj pregrevajo ter njihova življenska doba je krajša
- Vlečeš dodaten prah na samo ohišje ter notranje komponente skozi hladilne reže

Lahko mate prenosnika na postelji, ampak dajte ga na trdo podlago (kakšna namenska mizica ali kaj podobnega). Prenosnik vam bo hvaležen :)

111111111111 ::

TechN9ne je izjavil:

111111111111 je izjavil:

Lepo postavi sistem, posnami image in potem na vsakih 5-6 mesecev vipe out imaš mašino nazaj online v cca. 30 min. Narediš update in spet spečeš image.


A je kak tutorial / guide kako naj to naredim? Nimam nobene prakse s tem :D

Lp

CloneZilla Samo prekleto pazi, kam kaj shranjuješ oziroma dupliciraš. Ker sem si že ene 2x pobrisal 1TB podatkov. :) Pa so šle vse serije. :D

srdžan ::

Namesto adblocka lahko uporabljaš ublock, ki je manjši resource hog. Namesti si nek antivirus (sam uporabljam avast free), skrekani antivirusni programi naj bi nudili samo navidezno zaščito. Mogoče kakšen anti-spyware tool, vendar tu bodi previden saj je na trgu veliko "šodra".

Kar se pa tiče same skrbi laptopa, pa je moje mnenje tako, zadeva je narejena zato da se uporablja. Nosi ga po hiši, sestankih, kjer ti je volja in kjer ga rabiš, nima ga smisla pretirano "ujčkati" saj komponent pri običajnih latopih nemoreš menjati in v nekaj letih zastarajo.

Laptop uporabljam povsod, na postelji, kavču, na tleh, na mizah in nimam nobenih problemo, prah se ti bo v njem nabiral v vsakem primeru. Odsvetujem ti pihanje s kompresorjem saj prah tako samo raztrosiš po prenosniku, sam odprem spodnjo stran in prah iz ventilatorja posesam (blokiraj ventilator, da ne bo dosegal prevelikih vrtljajev in sesaj po pameti). Ko se nabere veliko prahu razstavim in očistim ves prah ter menjam termalno pasto.

Virusov ne boš dobil kar tako, če ne boš brezglavo klikal, pa tudi torrente lahko uporabljaš brez problema, če je tvoj source kakšen legit tracker. Občasno začeni orodje za defragmentacijo diska, čeprav imaš v laptopu tega cenovnega ranga skoraj gotovo SSD in to ni potrebno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: srdžan ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Čiščenje prahu na prenosnem računalniku - vprašanje

Oddelek: Pomoč in nasveti
202283 (1808) solatko
»

igre - res škodujejo računalniku (strani: 1 2 )

Oddelek: Programska oprema
579164 (7304) MasterTade
»

HP Probook 4730s

Oddelek: Pomoč in nasveti
253912 (2704) maestroarte
»

Virus? Ali le čudne težave z računalnikom..

Oddelek: Pomoč in nasveti
71248 (1131) Cold1
»

Kako poskrbeti da bo računalnike vedno najbolje deloval

Oddelek: Pomoč in nasveti
101377 (1206) amigo_no1

Več podobnih tem