» »

arhiviranje - inkrementalno kopiranje

arhiviranje - inkrementalno kopiranje

jozekuch ::

Vsak teden si svoje datoteke arhiviram na prenosni disk.

Ker ima cela moja mapa preko 100GB traja vse skupaj zelo dolgo.



Ali obstaja kakšen hitrejši način arhiviranja, ki dokopira v ustrezne mape samo datoteke, ki so bile spremenjene ali na novo narejene od zadnjega arhiviranja.

T.i. inkrementalno kopiranje?



hvala in dob'r dan
MaRe

Machete ::

Ja. Cobian backup je ena izmed varjant.
Dobr dan tudi vam.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

c3p0 ::

Obstaja tudi delta kopiranje, kjer se prenesejo le spremembe v datoteki. Npr. namesto 15GB pst datoteke vsak dan, le par MB.

jozekuch ::

Hvala.
Kako se lotim delta kopiranja?

Imam Windows XP
Kaj bi bilo primerno?
MaRe

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jozekuch ()

jozekuch ::

Machete
na strani
http://www.cobiansoft.com/cobianbackup....
nič ne odpre.
?
MaRe

Lonsarg ::

Ojoj, da nimaš kakega zastarelega brskalnika..

Pa Z Windows XP se tudi ni več varno na internet povezat, treba bo na novejšo verzijo. Poleg tega vedno več programov ne bo delalo na Windows XP.

Drugače je teh programov za inkrementalni backup celo goro, jaz sem recimo Everyday Auto Backup uporabljal.

jozekuch ::

Everyday Auto Backup
v Windows 10-ki
naredi do 16% in pošlje obvestilo:
ne deluje več, ustavil se bo, windows išče rešitev.
MaRe

mojca ::

Zakon orodje za to je rsync. (Malo manj zakon so programi za Windows.)

rsync je zastonj, dobi se ga pri MinGW-ju ali cwrsync (slednji se je nekoliko komercializiral in nudi dve verziji, zastonj in plačljivo z nekimi bombončki).

Stvar je super učinkovita in ti tudi pri daljših datotekah, ki so se spremenile, zna prenesti samo dele dotične datoteke. GUI dobiš verjetno samo proti plačilu za cwrsync, sicer se program poganja v cmd-ju, ampak za backup je dovolj, če si pripraviš eno .bat datoteko.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: mojca ()

jozekuch ::

Mojca, hvala.


Tale
Everyday Auto Backup
Je trdovraten
Inštaliral sem ga.
Ni delal.
Sedaj se pa še nikakor ne da odstraniti/deinstalirati.
?
MaRe

videc ::

Robocopy? Za WindowsXP ga dobiš v Server2003 resource kitu.
http://blog.jamesrossiter.co.uk/2010/01...

Lonsarg ::

Seveda se ga mora dati uninštalirati: Settings/System/Apps...

Sicer pa če si prešaltal na Windows 10 in imaš kak zunanji ali mrežni disk na voljo ti srčno priporočam kar vgrajeni File History pod Settings/Update&Security/Backup.

Preprosto klikneš Add drive, ga izbereš in viola, že backupira po defultu documents, pictures, desktop. Lahko pa ročno še dodajaš folderje, ki se backupirajo.

Looooooka ::

jozekuch je izjavil:

Vsak teden si svoje datoteke arhiviram na prenosni disk.

Ker ima cela moja mapa preko 100GB traja vse skupaj zelo dolgo.



Ali obstaja kakšen hitrejši način arhiviranja, ki dokopira v ustrezne mape samo datoteke, ki so bile spremenjene ali na novo narejene od zadnjega arhiviranja.

T.i. inkrementalno kopiranje?



hvala in dob'r dan

easeus todo backup(majo free verzijo)

pol mas se macrium reflect
paragon ma tudneko free verzijo...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Looooooka ()

Ales ::

Areca Backup

GPLv2, podpora za Windows in Linux, incremental, delta backup, kompresija, enkripcija, ...

SeMiNeSanja ::

Kakorkoli so inkrementalni, delta in podobni backup-i vabljivi, pa ne smeš izgubiti iz vida, da imaš resen problem, če karkoli ne štima z osnovnim backupom.

Ni redek pojav, da se ob poskusu restavriranja podatkov ugotovi, da je backup neuporaben. Če imaš polne backup-e, boš posegel po tistemu od prejšnjega dneva. Po čemu pa posežeš, če delaš inkrementalne backupe, pa se izkaže, da je osnovni neuporaben?

Skratka dobro je imeti rezervni scenarij, da lahko rešiš zadeve, če ti primarni način reševanja podatkov iz bilokaterega razloga odpove.

Ales ::

Točno. Nasploh folk dostikrat pozablja, da je backup samo pol opravljenega dela in da je recovery enako pomemben.

Najbolj varna opcija je vsake toliko časa testirati recovery, vsekakor pa vsaj enkrat, da se preverijo vsi postopki. Ker ko se kaj zalomi in ugotoviš, da ti za uspešen in hiter recovery manjka kaka malenkost... ponavadi sledi globok vzdih in val adrenalina, potem pa kaka neprespana noč :)) Pa do scenarijev, kjer backup sploh ni uporaben, še niti nismo prišli...

2f4u ::

na XPjih bo še najbolje xcopy pa opcija
v cmd napiši "help xcopy" in si sam configuriraj kam od kod...

Napiši file.bat filter /D

več na zs....

Lonsarg ::

Zdaj ima Windows 10...

jozekuch ::

Zelo sem zadovoljen z
Allway Sync.
Ali lahko podobno kopiranje poteka neposredno iz stacionarca na prenosnik (brez vmesnega eksternega diska)?
dob'r dan, Jože
MaRe

jernejl ::

Kako pa ostali zaščitite backup datoteke (image) pred brisanjem ali spreminjanjem?

Če so te datoteke npr. v shared folderju na NAS-u, do katerega lahko operacijski sistem dostopa, potem niso ravno na varnem.
Kakšen virus ali trojanec (npr. cryptolocker) lahko v tem primeru poleg podatkov na lokalnem disku uniči tudi backup datoteke v oddaljenem shared folderju.

Ali je dovolj, če shared folder zaklenem z user/pass in potem to vnesem v program za backup?
Nekateri programi za backup imajo možnost hranjenja user/pass za dostop do folderjev.
Zgoraj omenjeni Allway Sync pri dostopu do zaklenjenega folderja denimo odpre kar sistemsko okno za vnos uporabnika in gesla, kar zagotovo ni varno, če se potem dostop shrani v sistemski credential manager.

Lonsarg ::

jernejl je izjavil:

Kako pa ostali zaščitite backup datoteke (image) pred brisanjem ali spreminjanjem?

Pred tem si varen, če je backup inkrementalni in če je pod nadzorom server softwerja in torej fili niso direktno dostopni klientu, torej da ne gre za simpl klient programčke ki naredijo vse. Ker pa je to dokaj redek scenarij je najbrž za večino zadovoljivo navaden mrežni disk za backup, potem pa dodatno pred takimi scenariji backupi na vsake toliko na zunanji disk.

jernejl ::

Razmišljal sem o taki strategiji:
Na NAS-u naredim shared folder, kamor se shranjujejo inkrementalni backupi računalnikov (računalniki v mreži lahko torej dostopajo do tega shared folderja).
Potem na NAS-u kreiram še en folder, ki pa ni shared in je dostopen samo NAS-u.
V samem NAS-u nastavim inkrementalno backupiranje backupov iz shared folderja v ta dodatni folder (torej inkrementalni backup backupov).
Vse skupaj je seveda na dveh diskih v RAID 1 (mirroring).

Bi bila to dobra rešitev, če govorimo o domači rabi (kjer je pomembno, da vse skupaj ni predrago in preveč komplicirano)?

Lonsarg ::

Double incremental backup je čisto kul zadeva ja, še za kaj več kot domačo rabo. Ščiti te naprimer tudi pred korupcijo enega izmed teh backupov.

Moraš pa na vseh nivojih poskrbet za več sistemov. Tudi če imaš lokalno + 2 backupa je to en drek backup, če je vse isto komp, ali bohnedaj celo isti disk. Že isti štekar je vprašanje.

Nikonja ::

še vedno ga eni komplicirate, če imaš en backup na nas-u/zunanjem disku, in eventualno še en backup na kakšnem cloudu je čez glavo dovolj za vse tukaj, ker večina če odšteješ osebne slike/filmčke ima 10GB čez glavo, in to na vsakem cloudu dobiš.
Google ima unlimited photos (max rez do 16Mpixlov), Amazon za 15USD neomjeno slik - za 60 pa neomjeno vsega, One drive ima 130GB zastonj.......

Službene zadeve upam da itak ne hranite na osebnih računalnikh !


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Synology NAS simple backup setup?!

Oddelek: Pomoč in nasveti
71588 (1302) AmokRun
»

NAS in crypto virusi

Oddelek: Pomoč in nasveti
275012 (4110) black ice
»

Backup podatkov in ne sistema

Oddelek: Programska oprema
273669 (2764) axee
»

Backup app?

Oddelek: Programska oprema
372440 (1604) imagodei
»

Kateri Backup program

Oddelek: Programska oprema
372914 (2421) Okapi

Več podobnih tem