» »

[Linux] Kateri FS?

[Linux] Kateri FS?

medus ::

zdravo, mene pa zanima, kateri fs uporabljate na svoji linux inštalaciiji

mene je z vsemi bonbončki prepričal btrfs, upam da se ne izakaže da ima kak bug, ki povzroča izgubo podatkov
  • spremenil: Mavrik ()

Gapi ::

Ponavadi tisto kar je default pri inštalaciji torej ext4.
No person is rich enough,to buy back his past.

hojnikb ::

ext2/ext4
#brezpodpisa

Ribič ::

Izbereš ext4 ali btrfs. Slednji se meni tudi zelo dopade.

zee ::

XFS za /, ZFS za resne stvari.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

medus ::

jap, edino ker je še nov se bojim da ima kak bug, ki bo pokvaril podatke

saj imam backup z ext4 ampak je vseeno tečno

carota ::

AC_DC ::

xfs, btrfs, zfs imajo kakšna recovery orodja (tipa chkdsk) ?

Ribič ::

Xfs je že zelo star in stabilen datotečni sistem, zato tule ni panike. Sicer kolikor vem, se slednji priporoča za shranjevanje varnostnih kopij oz. na sploh večjih datotek. Ext4 je v bistvu nadgradnja stare tehnologije ext3 in se uporablja na večini linux distribuciji kot privzeti datotečni sistem. Btrfs pa je novejši datotečni sistem, ki ima nekaj podobnih funkciji, kot Reiser4. Kolikor vem, je njegova koda v linux jedru že stabilna in ni bojazni za kakšen večji problem. Sicer pa se koda še vedno izpopolnjuje in na dan prihajajo nove funkcije.

Jaz osebno uporabljam btrfs že nekaj časa. Na sploh se mi dopadejo "podsobe" oz. po angleško "subvolumes". Gre za nenakšne direktorije, ki jih lahko natakneš v razne folderje. Tako imaš namesto večih particiji na diskku lahko samo eno z btrfs sistemom, ki ima potem več sub-volumnov. Treba pa je malo poznati osnove, ker ti installer-ji ne nudijo kakšne pretirane možnosti za konfiguracijo. Ko sem stvar inštaliral na svoj PC, sem moral ročno sformatirati disk in ustrvariti podvolumne ter jih mount-ati v fstab-u, da je zadeva delovala.

lp

medus ::

btrfs

Ales ::

Btrfs z redno ažuriranimi backupi in če ne poganjaš virtualk, XFS ali ext4 če bi rad brez skrbi uporabljal sistem. ZFS za kake točno določene namene oz. če že veš zakaj in kje ga boš rabil.

tl;dr
XFS ali ext4

edit: @medus, kaj ti odgovarjaš sam sebi? Si se pozabil odlogirat iz enega in prijavit v drug trolilol account?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ales ()

Miha 333 ::

AC_DC je izjavil:

xfs, btrfs, zfs imajo kakšna recovery orodja (tipa chkdsk) ?

Chkdsk ni recovery orodje, ampak orodje za popravilo okvarjenega FS. ZFS tega nima, ker je kot FS nepokvarljiv (ob upoštevanju vseh zahtev in navodil).

deadbeef ::

default XFS v CentOS 7/RHEL 7


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

ZFS vprasanja, za in proti, izkusnje (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
10619696 (17727) LuiIII
»

Začetek projekta OpenZFS (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
10315583 (10772) BaToCarx
»

Izšla Fedora 15

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
184978 (3921) driver_x
»

Možnost izgube podatkov pri uporabi ext4

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
344541 (3411) KoKi
»

Hans Reiser spoznan za krivega umora svoje žene

Oddelek: Novice / Varnost
274672 (3311) neboben

Več podobnih tem