» »

Pregrevanje laptopa

Pregrevanje laptopa

PowerofPeopl ::

Upam, da je to pravo mesto.
Kot že piše v naslovu imam težave s prenosnikom v obliki pregrevanja.
Opazna razlika je predvsem v tem, ko je na baterijo lahko počnem karkoli in se ne zgodi skoraj nič segrevanja laptopa.
Medtem pa pri priključitvi v el. omrežje po nekaj časa se močno segreje, tudi če imam odprto le mozillo in ostalo kaj se izvaja v ozadju.
Nekaj je tudi na tem, da imam amd procesor in hp prenosnik. Ampak vseeno se mi zdi to nenormalno, saj niti ob uporabi hladilca za prenosnik, ni učinka.

aida64 extreme mi poda naslednje informacije:

Vrsta tipala CPU, HDD, ACPI
Vrsta GPU tipala Diode (ATI-Diode)

Temperature
Procesor 85 °C (185 °F)
1. CPU / 1. jedro 83 °C (181 °F)
1. CPU / 2. jedro 83 °C (181 °F)
1. CPU / 3. jedro 83 °C (181 °F)
1. CPU / 4. jedro 83 °C (181 °F)
GPU dioda 65 °C (149 °F)
HGST HTS541010A9E680 38 °C (100 °F)

Vrednosti napetosti
jedro CPU 0.887 V
Baterija 12.311 V
GPU jedro 1.087 V

Vrednosti porabe
Stopnja napolnjenosti baterije 32.10 W

Sam procesor je le na okrog 10-30% uporabe, ram konstantno na nekje 40%


Imam pa naslednje specifikacije:
HP probook 455
Procesor: Mobile AMD A10-5750M APU with radeon HD graphics quad core 2,5 GHZ (do 3,5 turbo)
RAM: DDR3 8 GB (2x4GB) 1600 mhz 64 bit
1 TB HDD nek Hitachijev 5400 RPM 2.5" (hitrost do 998 mbit/s)
grafična: AMD Radeon HD 8650G + HD 8600/8700M Dual Graphics
Windows 10 Home

Vsakršna pomoč bi bla dobrodošla.
Glede ventilatorja, sliši se ga kr konkretno(je glasen), tako da najbrž deluje, praha v njem prav tako ni.

hojnikb ::

HP in AMD; to je recept za crkljote in hudo pregrevanje...

Tole bo treba razstavit, spihat in nanovo namazat pasto. Pa bo bolje
#brezpodpisa

BivšiUser2 ::

Imam enak problem kot OP (moj laptop je HP Pavilion G7 2210sm), pa sem že vse naredil kar (vsaj po moji oceni) lahko. Sem ga odpro, spucal, pa na novo namazal pasto. Ko sem ga zaprl je stanje še hujše kot pred pucanjem (ventilator brenči).
Ker pa jeseni grem na faks, si bom s seboj vzel kišto, laptop pa pustil doma, bi rad tole zadevo usposobil kolikor se da za starše (internet & kakšni torrent & office). Edini upgrade do sedaj je bil SSD namesto HDDja. Predvsem me zanima kaj se da glede hlajenja narediti (sem imel že cooling pad pa nič boljše)
Laptop
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

Rias Gremory ::

@OP
Naredi to kaj je hojnik napisal.

@S4NNY1
Preveri če je hladilni blok res dobro pritrjen na procesor.
Za ventilator pa preveri, če se drgne v kakšno žico. Če ne bo bolje pa poglej na e-bay za novega.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

BivšiUser2 ::

Kolikor se spomnim, je vent v "posebej plastiki" žice so pa vredu, bom te dni preveril, pa javil situacijo. Vseeno pa hvala za nasvet.
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

hojnikb ::

lahko da so heatpipi fuč.
#brezpodpisa

BivšiUser2 ::

Se da to videti?
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

Zgodovina sprememb…

hojnikb ::

običajno ne
#brezpodpisa

BivšiUser2 ::

eh nič, ga razmečem v teh dneh pa bom videl dalje, hvala vseeno.
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

solatko ::

Si očistil dekco, ki se nabere na rebrih, tam, kjer ventilator piha ven?
Ti ob obremenitvi piha močno in vroče ali komaj kaj zraka začutiš - glej prvo vrsto, če ni pretoka zraka?

Računalnik je potrebno razdret, očistit - tudi reže pred ventilatorjem - torej razdret tudi ventilator, očistit hladilnik in površine grafične in procesorja, potem pa pazljivo sestavit skupaj.
Delo krepa človeka

BivšiUser2 ::

Ja, sem. Piha močno (nekih obremenitev ni, cpu do 30%, ram do 63
(večina ff), razdiral sem, čistil vse kar se da ( na yt in ifixit so dobri vodiči prav moj model). Bom malo pobrskal bo ebayu pa si naročim nov vent.
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

solatko ::

Katero termalno pasto si namestil?

Če ventilator piha močno, ne rabiš novega.

Je zrak, ki pride iz računalnika vroč ali mrzel?
Delo krepa človeka

tony1 ::

Poguglaj tvoj model po HPjevih forumih, če ni spet HP kaj... naumio.

Pri Probook 4500 seriji (Intelovi proci z dodatno grafiko) so imeli težavo z odpovedmi zaradi pregrevanja. In kaj so, kekci svetovni naredili? Lahko bi odvili proc/gpu, lahko bi izboljšali design heatsinka/ventilatorja, pa niso - spremenili so BIOS nastavitve, da se že pri nizkih temperaturah ventilator začne vrteti na maximumu, da se PC ja ne bi pregreval.

Narod je popizdil 100 na uro, pa ni dosti pomagalo. Se je pa našel človek, ki je napisal WIN aplikacijo, ki se zalavfa ob vsakem zagonu sistema, in z njo prisiliš ventilator, da se vrti počasneje, čeprav ima proc, ojoj, strašnih 50 stopinj.

Link najdeš na HP forumih, tako sem rešil bratov laptop, ki bi drugače šel v smeti. (To je tudi razlog, da se na na bolhi več takšnih laptopov prodaja.)

(Aja, na zalogi imam še en 1 leto star in 1 nov ventilator za HP probook 4510. Dam za drobiž, ker menjava z novim nič ne pomaga.)

BivšiUser2 ::

solatko je izjavil:

Katero termalno pasto si namestil?

Če ventilator piha močno, ne rabiš novega.

Je zrak, ki pride iz računalnika vroč ali mrzel?

Imel sem eno od be quiet pa še eno 'artic%', vent. piha močno. Ne moti me, da piha močno, moti me zvok (posnetek zgoraj v linku). Vijaki so prav zategnejni.
Edit:typo
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

Zgodovina sprememb…

solatko ::

Razkoplji ventilator, odlimaj nalepko na sredini, daj mikrokapljico strojnega olja (šivalni stroj, strižnik, brivski aparat), daj nalepko nazaj, sestavi in zaženi - tišina garantirana, tudi pri najvišjih obratih.
Delo krepa človeka

tony1 ::

Ne bo nič pomagalo, HP je ratal totalen šrot, preprosto vseeno jim je, kaj prodajajo.

Za začetek si inštaliraj monitor temperature CPUja in obratov ventilatorja, da boš lahko v Winsih spremljal dogajanje.

solatko ::

tony1 - HP je šrot že dolgo, vendar je še zmeraj največ prodanih prenosnikov, vsaj pri nas, ravno HP.
Če jih razdreš 2x na leto in dobro očistiš, se nekako še obnašajo kolikor toliko sprejemljivo. Problem je v sami konstrukciji matične plošče, ki se pri največ modelih greje v levem spodnjem in srednjem delu in zato kmalu odletijo, oziroma popokajo loti.

Računalniki drugih firm so konstruirani tako, da se toplota razdeli po celi MB in so zato veliko bolj vzdržljivi.

Vedeti je namreč treba, da pri odpiranju in zapiranju laptopa, prihaja do malenkostnih zvijanj matične plošče in posledično počijo pregreti spoji.

Pri HP velikokrat pomaga peka MB, ravno iz tega razloga.

Zaradi bolj kompaktnih ohišij, so PRO in Elite modeli malo bolj vzdržljivi, do pregrevanj pa ravno tako prihaja.
Delo krepa človeka

737 ::

Prijatelj je imel na Proobooku zanimiv problem: ventilator se ni vrtel v nobenem primeru. Tudi na servisu mu niso pomagali. Google je povedal, da je to problem celotne serije ene od verzije matičnih plošč. Rešitev je le menjava MB. Namestil sem mu SpeedFan 4.51. Ostaja zanimiv problem. Ko je prenosnik le na bateriji, se ventilator noče vrteti in procesor se seveda spet pregreva. Za ta primer ni bilo druge rešitve, kot omejitev frekvence CPU, ko je prenosnik na bateriji.

SimplTech ::

Dober program za nadzor vrtljajev ventilatorja v prenosniku je NoteBook FanControl: link

Ima prednastavljenih kar nekaj profilov za HP prenosnike. Na HP Probook 4710s je zelo lepo ukrotil nadležno glasen ventilator.

janezvalva ::

enostavna rešitev pri pregrevanju prenosnika:
 .

.

hojnikb ::

necro much ?
#brezpodpisa

solatko ::

HP 4730s je čisto lepo utišala kapljica olja na ležaj in seveda kompletno čisščenje. Nov ventilator je bil ravno tako glasen, sedaj stari pa je praktično neslišen.
Delo krepa človeka

tony1 ::

Pomagalo bo ene dva dni, žal.

Tole je rešitev (še boljša je pa vreči ta HP šrot skozi okno):
"Dober program za nadzor vrtljajev ventilatorja v prenosniku je NoteBook FanControl: link

Ima prednastavljenih kar nekaj profilov za HP prenosnike. Na HP Probook 4710s je zelo lepo ukrotil nadležno glasen ventilator."

solatko ::

Pomaga že več kot pol leta, je pač potrebno zamenjat nalepko, da ne zmeče olja ven.
Delo krepa človeka

rokenroler ::

Da ne odpiram nove teme.
Laptop toshiba satellit c670-19f nakup 2013, se mi včasih, ko je (pre)obremenjen, recimo tv v živo in zvočniki, ali le radio segreje do te mere, da se izklopi.
Ta laptop tudi sicer vedno piha ven vroč zrak, a včasih očitno ne zmore hlajenja in prisilno ustavi. Seveda neugodna situacija. Poznate kakšen način dodatnega hlajenja za ta model, ima mogoče kakšen uporabnik točno takšno toshibo? Računalnik imam dodatno pridvignjen kakšna 2 cm od podlage.
Za razliko, na drugem laptopu medion akoya (ki je poleg) pri režah piha hladno/mlačno, o kašnem pregrevanju ne duha ne sluha...

Hvala za reakcijo in lp
RR

Rias Gremory ::

Potrebno je odpreti računalnik in spihati notranjost s kompresorjem.
Mogoče tudi zamenjati termalno pasto.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

solatko ::

rokenroler - Nič ti ne bo kaj dosti pomagalo, saj si se odločil napačno pri nakupu. Imaš AMD pečico. Pomagalo bo, če ga boš čisto razdrl in očistil prah, ki se je nabral pri ventilatorju, zamenjaj še termalno pasto, s kakšno kvalitetnejšo, je pa močno segrevanje lahko tudi napoved konca.
Akoja ima Intel, ki se pač obnaša drugače, predvsem pa so bolj hladni.
Delo krepa človeka

r3dkv1c4 ::

nakup 2013


od takrat do danes si ga pa vlačil vsepovsod in samo akumuliral svinjarijo v laptop.......
......malo razmisli, kje je razlog pregrevanja.....


največja žalost je ravno na strani uporabnikov tehničnih stvari, da ne skrbijo za svojo lastnino vsaj malo
Vsaka stvar ima svojo mejo.

You can ban me, but you can't shut me down!

rokenroler ::

Hvala za odgovore. Vsekakor srbim zanj,posesam reže čistim. Tudi leta bodo verjetno prinesla svoje.
V nadaljevanju bom opravil generalno sesanje in pasto.

Ali obstaja tudi zunanji ventilator, ki hladi notranjost?

Rias Gremory ::

Sesanje je v redu samo za čiščenje tipkovnice in kakšnih rež. Za vse ostalo je pa blažev žegen. Pa še poveča se možnost za nastanek statične elektrike kolikor mi je znano.
Močno priporočam vsaj ročni kompresor (primer 1, primer 2 ali pa kaj bolj resnega. Omenjena kompresorja nimata shranjevalne posode sta pa zato manjša. Sam nimam izkušenj s kompresorji brez posod.) ker odpihne tudi tršo umazanijo ali (bohnedaj) zlepljen prah. Če kompresorja nimaš malo povprašaj kakšnega prijatelja če ga ima, pa daj za pir.
Ena bolj boga alternativa je tudi stisnjen zrak v pločevinki.
Za zamenjavo termalne paste pa prav tako povprašaj kakšnega bolj tehnično podkovanega prijatelja (ali koga na Slo-techu).

Podloge z ventilatorji obstajajo vendar so neuporabne dokler je računalnik v notranjosti zapacan.
Najprej je pomembno, da je notranjost čista. Potem pomaga, da se prenosnik privzdigne. Zatem je važno da ga imaš na neki ravni podlagi v kolikor si na mehki podlagi (postelja, kavč), da se ne zapre dotok zraka in da ne vleče prahu. Podlaga je šele zadnja možnost po mojem mnenju.
Je pa njihova učinkovitost večja, če ima računalnik spodnji ventilator postavljen tako, da podlaga piha direktno v hladilni sistem ter v primeru da je ohišje prenosnika izdelano iz kakšne kovine.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

konspirator ::

Razdri do cpu ventilatorja in spihaj s kompresorjem (zunaj).
--

r3dkv1c4 ::

rokenroler je izjavil:

Hvala za odgovore. Vsekakor srbim zanj,posesam reže čistim. Tudi leta bodo verjetno prinesla svoje.
V nadaljevanju bom opravil generalno sesanje in pasto.

Ali obstaja tudi zunanji ventilator, ki hladi notranjost?


Sesanje je premalo.....potrebno ga je odpret in spihat kompresorjem in ob tem seveda fiksirat ventilatorje, da jih ne uničiš.

Obstajajo podloge, ki imajo ventilatorje za vpihovanje zraka v prenosnik.
Vsaka stvar ima svojo mejo.

You can ban me, but you can't shut me down!

solatko ::

rokenroler - Sesanje bo naredilo več škode, kot koristi. Prenosnik je potrebno razdret in spihat, magar z mrzlim fenom za sušenje las in najožjim nastavkom.
Ker od nakupa ni bil očiščen, je zadnji čas, da se to naredi. Če ne znaš sam, bo cenje obisk servisa.
Delo krepa človeka

tone 45 ::

rokenroler je izjavil:

Da ne odpiram nove teme.
Laptop toshiba satellit c670-19f nakup 2013, se mi včasih, ko je (pre)obremenjen, recimo tv v živo in zvočniki, ali le radio segreje do te mere, da se izklopi.
Ta laptop tudi sicer vedno piha ven vroč zrak, a včasih očitno ne zmore hlajenja in prisilno ustavi. Seveda neugodna situacija. Poznate kakšen način dodatnega hlajenja za ta model, ima mogoče kakšen uporabnik točno takšno toshibo? Računalnik imam dodatno pridvignjen kakšna 2 cm od podlage.
Za razliko, na drugem laptopu medion akoya (ki je poleg) pri režah piha hladno/mlačno, o kašnem pregrevanju ne duha ne sluha...

Hvala za reakcijo in lp
RR


Če se ti to dogaja NEMUDOMA UGASNI PRENOSNIK IN ga nesi nekomu, ki ti bo očisitil ventilator in zamenjal termalno pasto, ter termalne trakove na čipih. ŽAl je potrebno ta model razstaviti in odmonitrati ventilatorje in hladilnik, ter spihati. SOčasno pa še očisititi pasto, katera se je zažgala na gladilnik.

tone 45 ::

solatko je izjavil:

rokenroler - Sesanje bo naredilo več škode, kot koristi. Prenosnik je potrebno razdret in spihat, magar z mrzlim fenom za sušenje las in najožjim nastavkom.
Ker od nakupa ni bil očiščen, je zadnji čas, da se to naredi. Če ne znaš sam, bo cenje obisk servisa.


Točno to. Sesanje lahko povzroči blokado ventilatorja z prašnimi kosi in posledično do uničenja matične plošče. najbolje je, če se razdre, očisiti in sestavi. Potem pa vsak mesec posesa prah na izhodnih režah iz hladilnika. Takrat je še malo prahu in ga sesalec posesa.

solatko ::

Sesalec ni dober ne prej ne pol, računalnik je potrebno spihovati.
Delo krepa človeka

m892 ::

Da ne odpiram nove teme, bom uporabil kar to. :)

Imam Toshibo Satellite C75-A-113. Laptop je bil uporabljan s strani oceta, torej za samo ciscenje ni bilo prav dobro poskrbljeno oz. sploh ni bilo. Zadeva se kar dobro segreje, iz ventilatorja piha vroc zrak, obcasno se tudi ugasne sam od sebe. Hiter pogled na "Speccyu" kaze temperaturo procesorja tudi do 88 stopinj (varira med 70 in 88).

Kaj priporocate? Predvidevam da odpret, spihat, zamenjat termalno pasto (katero priporocate??)? Se kaksna posebnost, podrobnost za zamenjat? Sem sicer amater, ampak ne zgleda mi tako zakompliciran postopek vsaj po youtube videih sodec.

Rias Gremory ::

Odpreti in spihati čimprej.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

Blinder ::

Js ko sm namestil novo termalno pasto so temp padle za cca. 20 stopinj. Prej se je kljub cistim hladilnim rebrom pregreval in throttlal; je bilo potrebno prav pasto menjat.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 3050 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

Klamzi ::

Kolikšne so še sprejemljive temperature komponent pod obremenitvijo?
Namreč moj Asus N551JK z i7-4710HQ in GTX 850M se segreje tudi do recimo 88°C kadar je obremenjen s kakšnim zahtevnim špilom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Klamzi ()

solatko ::

Nad 70 naj nebi šlo za dalj časa, pod nobeno obremenitvijo. Vsaj pri Intel-u, AMD je druga pesem, a vseeno ni dobro, zaradi drugih komponent.
Delo krepa človeka


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Čiščenje prahu na prenosnem računalniku - vprašanje

Oddelek: Pomoč in nasveti
202283 (1808) solatko
»

Pregrevanje

Oddelek: Pomoč in nasveti
386957 (5959) MasterTade
»

pregrevanje hp prenosnika (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
7019525 (18594) Havq
»

Ali je to možno? (procesor okrog 90 C)

Oddelek: Pomoč in nasveti
495014 (4176) bond007
»

prenosnik HP 6735s se greje

Oddelek: Pomoč in nasveti
424070 (3670) jan01

Več podobnih tem