» »

Različni rezultati testiranja SSD diskov

Različni rezultati testiranja SSD diskov

kratos ::

Lep pozdrav,
Mi zna kdo razložit zakaj dobim tako različne rezultate pri testiranju več različnih SSD-jev ?

http://imgur.com/a/4RyPh

1. zakaj je sekvečno branje 128kb velikih blokov hitrejše od branja 1mb velikih blokov, nekako logično mi je blo vedno da večji kot je blok oz. datoteka hitreje se jo da brat?
2. Zakaj sem dobil pri testiranju hitrosti zapisovanja zelo različne rezultate, sploh pri diskih liteon in micron (pa tudi drugi po vrsti ima spet "čuden" rezultat saj ima skoraj identično hitrost zapisovanja 128kb in 1mb datotek).
3. Zakaj so hitrosti zapisovanja tako različne od hitrosti branja oziroma niso tako konstantne kot pri branju?

Testi so bili opravljeni z programom CrystalDiskMark, 4gb file, 5 ponovitev, 64-bit W10 OS,...

Mi zna kdo tole razložit vsaj približno? ker si tut z googlom neznam pomagat pri teh vprašanjih. Hvala!
  • spremenil: kratos ()

hojnikb ::

različni ssdji imajo različne hitrosti. Shocking !

raznličen flash, različen kontroler, firmware... vse lahko vpliva na hitrost.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Jst ::

>1. zakaj je sekvečno branje 128kb velikih blokov hitrejše od branja 1mb velikih blokov

Premisli: SSD, tako kot vse naprave, ki so kakorkoli povezane s podatki, ima nek data storage. In vsaka naprava ima lahko drugačno hiearhijo različno hitrih čipov (RAMov, Flash celic,...).

Recimo:
RAM --> Vodilo --> SSD
SSD --> Cache čip --> Flash čipi

Iz tega sledi, da če ima SSD svoj cache velik 1MB, bo zapisovanje do 1MB velike datoteke instantno, ker gre v cache in je iz stališča OS, sedaj SSD frej. Ampak čeprav OS vidi, da je SSD frej, bo kontroler v SSDju to datoteko moral zapisati še v Flash, ker se Cache zbriše ob izgubi elektrike.

Lahko da SSD nima svojega Cache-a, ampak bi to bilo neumno iz mnogo razlogov.

Upam, da sem dovolj nazorno pokazal, "kam" moraš usmeriti svoje mišljenje.

Če bi ti povedal samo suhoparen odgovor, ne bi mogel kratice SSD zamenjati z HDD recimo.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

hojnikb ::

ssdji prakticno ne pisejo user podatkov v ram, ampak letijo instantno v flash. dram je tam zato, da so lazje dosegljive mapping tabele ftlja.
#brezpodpisa

Jst ::

Specifike, ki OPu ne bodo pomagale razumeti, zakaj razlika med SSDji...

Moj namen je bil samo čimbolj na splošno orisati, kaj mora razmišljati, ko je vprašal, zakaj sekvenčno branje 128kb leti hitreje, kot pa 1MB blokov.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

hojnikb ::

except opisujes kako bi lahko to pomagalo pri pisanju, ne branju. ce hoces ojacat hitrost branja, mors met pameten algoritem, ki ti zlozi podatke iz flasha v ram, pred jih potrebujes.
#brezpodpisa

Jst ::

True, jaz sem samo o zapisovanju pisal.

Vseeno pa lahko malo sklepaš naprej. Če imaš Cache, zakaj ne bi bil ta vedno poln? To se zdi najboljša izraba tega resursa. In če je velik 1MB, ti pa prebereš en del, ki je recimo 128 KB, zakaj ne bi prebral še naslednjega? Pri HDDjih samo nadaljuješ z branjem, mogoče bo mogoče ne, pri flashu pa imaš možnost, da prebereš dejansko logično nadaljevanje.

Tako kmalu prideš do situacije, ko "pamet", ki upravlja z Flashem, ne dela več v tvojo korist. Recimo da ima neko omejitev, da tega, da prebere "nekaj več", ne more izklopiti. In postane sekvenčno branje 1MB datotek hitrejše od 1GB datotek.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

kratos ::

Hvala za pojasnilo, sem videl da program CrystaDiskMark poleg različnih velikosti testira branje/zapisovanje z Q32T1 (32 queues, 1 thread) in če prav razumem je to branje/zapisovanje 32 blokov na enkrat (T1 = eno jedro procesorja??) vs. zapisovanje enega po enega, s čimer bi tudi dobil konkreten odgovor na prveo vprašanje, saj če ima več "queues", hitreje bere podatke od tod pa tudi razlika med hitrejšim branjem manjših datotek - izvede 32 ukazov naenkrat namesto vsakega posebej kot pri testiranju 1mb datoteke.

Ampak še vedno nimam pojma zakaj so pri drugem testu zapisovanja rezultati tako faljeni in ne sledijo trendu hitrosti kot pri prvem testu branju, je res to zaradi krmilnika, firmwara in pomnilnika, ker rezultati popolnoma odstopajo pri določenih diskih. Razen če je program popolnoma sfalil test, ampak glede na to da sem dal 5 ponovitev, nebi smelo bit takega odstopanja.

Jst ::

To so pa potem stvari, ki jih krmilnik in firmware dela, da podaljša življenjsko dobo, popravlja napake,... In včasih shit happens, se zgodi, da kaj firmware dela, kar ne bi rabil ali pa ne zna. Ali se pa ujeme v kakšen pogoj,.. Veliko stvari je.

Sicer so pa danes SSDji že tako dobri, da vzameš tistega, pri katerem ti ustreza cena in velikost. Dvomim, da še pridejo na police kakšni, vsaj od večjih firm, ki bi imeli težave.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

hojnikb ::

Branje iz flasha je dejansko zelo hitro in je obicajno kontroler bottleneck
#brezpodpisa

kratos ::

Testirani diski so vsi novi in aktualni z cca. 50 urami delovne dobe ampak ok smo prišli do zaključka, rezultati so takšni kot so zaradi določenih poceni kontrolerjev, ki bottleneckajo hitrosti zapisovanja. Zdaj vsaj vemo da se da tudi z temi testi takoj pregledat disk in "stanje" kontrolerja.

Jst ::

>Zdaj vsaj vemo da se da tudi z temi testi takoj pregledat disk in "stanje" kontrolerja.

Am. Ne. Jaz ne bi bil tako prepričan. Sicer govoriš o novih enotah, ampak...

Poženi SpinRite v DOSu, na level 2, kjer bo pregledal vso površino. Sicer je primarno bil napisal za HDDje, ampak se presneto dobro obnese tudi na SDDjih. (Stara letnica naj te ne moti, dokler je SATA priključek.)

SpinRite pregleda vsak sektor, prebere vse nule in enice, inverta 0 in 1, zapiše, preveri, in nazaj zapiše originalne podatke. Tako se "osveži" vse Flash čipe (vse podatke). HDDji ponavadi, sploh če so stari, po končanem postopku laufajo hitreje. Enako za SSDje.

Ker ni vedno jasno ali je 0 ali 1 ampak nekaj vmes, se Disk (velja za HDD IN SSD) sicer trudi javiti pravo vrednost, ampak ko Spinrite ponovno zapiše vse podatke, jih po domače rečeno osveži in disk potem laufa hitreje. To pa zato, ker HDD sploh ne ve, da je kaj narobe z nekim delom, dokler ga ne prebere. In če ima probleme, se to samo zapiše v SMART podatke (ter relokacija, če je potrebna in če disk zna).

Spinrite pa proba na več načinov priti do pravih podatkov (večkratno branje, če so problemi, z različno hitrostjo,... kup trikov ima, ki čudno dobro delujejo), če Disk ne ve točno ali je ena ali nič in s tem ko se ponovno zapišejo podatki, se potem hitreje obdelajo, ko disk spet naleti na njih, ne rabi delati svojo logiko in predvidevanje.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

hojnikb ::

poglej si recimo rezultate starejšega crucial v4 in m4, če bi rad vedu kako drastično razliko lahko naredi kontroler. Osebno mam doma oba (celo v isti velikosti) in je razlika night and day, čeprav imasta enak part. number flasha :)
#brezpodpisa

ST-777 ::

Jst je izjavil:

Poženi SpinRite v DOSu, na level 2, kjer bo pregledal vso površino....
SpinRite je plačljiv program, obstajajo pa free alternative.

Alternatives to SpinRite for all platforms with Free or Open Source: http://alternativeto.net/software/spinr...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

IBM odkril tehnologijo, ki obljublja tisočkrat večje diske

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
216400 (4108) MrStein
»

M -Disc

Oddelek: Strojna oprema
483240 (2311) _Sajmon_
»

Zanesljivost diskov tretjič: 4 TB najbolje, Seagate Barracuda katastrofalno (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Diski
10628617 (21552) Miha 333
»

Nakup SSD DISKA

Oddelek: Strojna oprema
234458 (4039) hojnikb
»

SSD-ji za manj kot stotaka (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Diski
6717884 (12343) nekikr

Več podobnih tem