» »

Periodična slika sistema (zbrisane datoteke)

Periodična slika sistema (zbrisane datoteke)

okica11 ::

Pozdravljeni:
problem je sledeč, v računalniku imam 512gb SSD (za sistem in 3/4 datotek, ki jih potrebujem) ter 1tb HDD za hranje večjih, manjkrat rabljenih datotek.

Vsak, ki je že kdaj poskušal restavrirat iz ssdja, ve da je to precej problematično. Že večkrat se mi je zgodilo, da kako datoteko iz SSDja izbrišem, v kratkem izpraznim še koš (+CCleaner) in potem te datoteke več ne morem povrniti.

Zaradi tega me zanima, če obstaja kak program, ki bi delal neko zgodovino C: particije iz SSDja na HDD. To bi delal periodično in ohranjal recimo zadnje 3 verzije, potem pa bi zadnjo povozil. Tako bi lahko poiskal pobrisane datoteke za zadnji mesec. Daljša zgodovina me ne zanima.

Ne potrebujem (in nočem) neskončno "backup"-ov. Optimalno bi bilo, da bi se shranjevale le razlike (potrebnega manj prostora). Kot že rečeno je 1 mesec shranjenih sprememb dovolj...

Hvala vsem za predloge/ideje :) !

c3p0 ::

Time Machine počne ravno to, ampak macOS.

imagodei ::

Volume shadow copy ne pride v poštev? Sicer je potrebno rezervirat nekaj prostora na disku (v tem primeru na C:), ampak zadeva je namenjena prav temu, kar ti opisuješ. Je pa Polknom nativna.
- Hoc est qui sumus -

crniangeo ::

Veeam backup free omogoca backupiranje, tudi snapshotov
Convictions are more dangerous foes of truth than lies.

c3p0 ::

VSS je cool, ampak to ni backup. No, mogoče spominja na le-tega, dokler ne odpove disk ali pride crypto virus.

Windows server ima Windows Backup utility, ki počne nekaj podobnega kot Time Machine, ne vem pa, če se ga da dobiti tudi za workstation.

okica11 ::

@Sago: Gre za windows (10) pc.. nisem povedal.
@imagodei: preučujem nastavlanje in delovanje :)
@crniangeo: če prav razumem je to za virtualke. To mi ne pride v poštev- rabim "user friendly" za eno samo mašino ki laufa win 10.

imagodei ::

c3p0 je izjavil:

VSS je cool, ampak to ni backup. No, mogoče spominja na le-tega, dokler ne odpove disk ali pride crypto virus.

Windows server ima Windows Backup utility, ki počne nekaj podobnega kot Time Machine, ne vem pa, če se ga da dobiti tudi za workstation.

Vem da Volume shadow copy ni backup, ampak OP niti ne želi backupa. Vsaj to, kar opisuje, ni backup, ampak nek failsafe, ker ima očitno rad preveč pospravljeno, pa si občasno zbriše kak file, ki bi ga v resnici še potreboval. Se pravi, rabi še en dodaten Recycle bin, ki ga je mal težje spraznit kot s pritiskom na desni klik in izbiro funkcije "Empty Recycle bin". :)
- Hoc est qui sumus -

okica11 ::

@imagodei: Odlično si povedal. V bistvo potrebujem "drugi" koš, ki se vsake toliko sam izbriše jaz pa ga z empty bin ne morem :) (+Ccleaner)

Koliko sem raziskoval bi VSS lahko bil pravilen odgovor. Sicer sem nekje našel zapis, da se shranjujejo le sistemske datoteke in nekaj končnic uporabniških (.jpg, .doc, .txt,...) ne pa vseh? In pa ali se da nastaviti, da shranjuje VSS na drug disk...

MrStein ::

"File History" se to imenuje (razen če so za Windows 10 preimenovali ali bognedaj, umaknili).

Dela točno to: več verzij fajlov za nazaj, ter shranjuje na drugi disk.

Aha, niso umaknili: How to use Windows 10's File History backup feature
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

okica11 ::

Pozdrav vsem. Ugotovil sem da imam v resnici vključen VSS in seveda šel preverit če je zadeva shranjena.. Je (obstajajo 4 snapshooti, od tega bi mi datumsko prav prišli trije). Uporabil sem ta program: ShadowCopyView v1.05. Vse lepo in super če nebi bili "povrnjeni" podatki curruptani in to v vseh treh kopijah.
Kakšna ideja, kje je potem smisel VSS če so povrnjeni podatki neuporabni :) ? Ali sem samo jaz imel nesrečo...




@MrStein: to bo to! treba bo prvo nardit "fake" particijo (zaenkrat noče kopij delat nikamor), potem bo pa najbrž šlo! Tnx!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: okica11 ()

imagodei ::

For f***s sake, vidim, da so v Win 10 to zakomplicirali do zla boga. To je res krasno, vzameš delujoč koncept in ga izmaličiš do neprepoznavnosti. MS je s tem "File History" nadgradnjo Volume Shadow Copies oziroma t.i. "Previous Versions" predelal skorajda v polno osebno backup rešitev, kar nikoli ni bil namen te funkcije. Včasih sta bila v Polknih to dve ločeni stvari, zdaj pa izgleda, da so oboje združili. Groza. Kot da ni bilo dovolj, da so vmes nekaj palamudili in zavihek "Previous versions" ni bil več dostopen in je bilo treba uporabljat npr. ShadowExplorer.

No, tukajle so recimo navodila, kako "Previous versions" v Win 10 lahko vsaj približno zrihtaš tako, kot je bilo to urejeno na prejšnjih verzijah Polken.
- Hoc est qui sumus -


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Cobian backup pomoč

Oddelek: Programska oprema
202361 (849) krneki0001
»

Backup, sinhronizacija map, datotek na zunanjem disku

Oddelek: Programska oprema
141955 (1556) Manu
»

Uporabniku bi rad onemogocil brisanje datotek

Oddelek: Pomoč in nasveti
101063 (562) SmeskoSnezak
»

Backup za windows - podoben Apple time machine

Oddelek: Programska oprema
81565 (1313) Lonsarg
»

Varnostne kopije v podjetjih

Oddelek: Pomoč in nasveti
426576 (5382) wooted

Več podobnih tem