» »

Gumb za vklop/izklop radia

Gumb za vklop/izklop radia

Dzhimen ::

Lep pozdrav.

Imam eno nenavadno težavo oz. vprašanje. Kupil sem radio (Link) in ga mam priključenega na vtičnico, ki je vezana na senzor gibanja. Torej ideja je, da ko senzor zazna premikanje, da se vžge radio. Senzor je nastavljen na 5 minut recimo in po 5ih minutah senzor prekine fazo in radio se izklopi.

Problem nastane, ker ima ta radio gumb za vklop/izklop (na sliki na linku zgoraj levo). In če radio ne dobi elektrike več kot recimo pol minute, je potrebno naslednjič ko radio dobi tok pritisnit tale gumb, da se radio vžge. Torej če radio dela, nato senzor prekine fazo (ker 5min ni zaznal premikanja), in potem malo pomaham pred senzorjem v roku parih sekund, se radio prižge in dela normalno naprej. Če pa senzor vzame fazo in jaz pomaham komaj čez recimo 30 sekund, pa moram fizično pritisnit gumb na radiu, da se vžge. Na isti senzor mam vezano luč in tale radio in zelo rad bi imel tako narejeno, da ko senzor zazna gibanje, da se zraven luči vklopi tudi radio, ampak radio moram pač sedaj vsakič na roko prižgati z gumbom.

Ali mi zna kdo mogoče svetovati oz. povedati, kako bi jaz tale gumb obšel. Idejo mam radio razdret in nekako mimo gumba zvezat direkt, če se bo dalo. Ampak nevem kako bo to izvedljivo. A ma ta gumb tudi funkcijo kakega varovala? Bi moral bit na kaj pozoren?

Zavedam se da je vprašanje čudno in zelo specifično, pa pustmo "zakaj se sploh s tem matraš lol", vsakršne ideje ali nasveta bom hvaležen.

Hvala že vnaprej,
Lep pozdrav,
Dzhimen

RejZoR ::

Boš moral kar razdret zadevo, čeprav če je elektronsko stikalo direktno na vezju bo mal težje kot če je mehanski ON/OFF in ga samo bypassaš. Kar skor sigurno ni, glede na opisano obnašanje aparata...

Za tak namen bi bil idealen čist navaden tranzistor z mehanskim gumbom za vklop, da skoz drži stanje vklopa neglede na speminjanje dohodnega štroma.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

SendID ::

Kakšno pa je obnašanje radija, če je gumb pritisnjen ko dobi napajanje?

RejZoR ::

Glede na obnašanje, ki ga je opisal gre za klik stikalo (mikro stikalo), ki nima stalnega stanja ampak samo pošlje elektroniki impulz naj se aparat vklopi. Če bo skoz stisnjen verjetno sploh ne bo delovalo.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Dzhimen ::

Najprej hvala vsem za odgovor.

RejZoR je izjavil:

Boš moral kar razdret zadevo, čeprav če je elektronsko stikalo direktno na vezju bo mal težje kot če je mehanski ON/OFF in ga samo bypassaš. Kar skor sigurno ni, glede na opisano obnašanje aparata...

Za tak namen bi bil idealen čist navaden tranzistor z mehanskim gumbom za vklop, da skoz drži stanje vklopa neglede na speminjanje dohodnega štroma.


Potreboval sem radio, ki lovi FM in ima AUX vhod, in pa da nima baterije (torej ko zmanjka toka se radio ugasne, ko pa tok dobi nazaj, se zopet vžge). Pa da ne izgleda grozno starinski z raznimi CD-ji not pa kasetami ipd.

Začuda je takih radiov po spletnih trgovinah precej malo. Ali imajo baterijo vgrajeno, kar mi ne pride v poštev (ker bo senzor prekinil tok, radio bo pa še kar igral), ali pa nima AUX porta, ki je pa zame nuja. Tega sem vzel, ker se mi je dopadel, ima vse kar rabim in mislil sem da bo deloval kot kak stari radio, kot ti ptaviš, z mehanskim gumbom. Žal se je izkazalo da ni tako, in zdaj iščem workaround. :))

SendID je izjavil:

Kakšno pa je obnašanje radija, če je gumb pritisnjen ko dobi napajanje?


Če držim gumb non-stop pritisnjen, je delovanje isto kot da ni pritisnjen. Očitno gumb pošlje samo impulz, ki vklopi/izklopi radio.


Radio sem razdrl in noter je tole:

 Radio

Radio



Sem probal tole stikalo odklopit, in dva pina, na katera je bil priklopljen, z izvijačem staknit. Ko staknem, se radio vžge, in če še kar držim non-stop staknjeno se ne zgodi nič, radio pač igra. Ko pa elektriko odklopim za 20s in nazaj priklopim (tačas še vedno neprekinjeno držim staknjena pina), je radio izklopljen, dokler ne prekinem teh dveh pinov in ju zopet staknem. Očitno deluje na pozitivno fronto.

Radio je v vtičnico povezan s tem tipom kabla:
 2pin kabel

2pin kabel



Ideje, kako zadevo obiti, ravno nimam. Mogoče na plus od napajanja vezat neko stikalo ki bo staknilo ta dva pina ko tok pride. Nevem ali je to sploh izvedljivo, a ima kdo mogoče kakšno idejo? :8)

SendID ::

Mogoče zelo enostavno tole reši z relejem. Ko dobi napajanje naj sklene/razklene gumb.

d4vid ::

SendID je izjavil:

Mogoče zelo enostavno tole reši z relejem. Ko dobi napajanje naj sklene/razklene gumb.


Kar ne bo delovalo cisto vredu.... Ce ne bo preteklo dovolj casa, se bo radio ob vklopu senzorja izklopil. Mas mogoce kako ledico, indikator, ko je radio vklopljen? Naredis enostavno relejsko logiko, ce led ne gori, sklene rele stikalo, ko led posveti, pa rele izklopi.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

Dzhimen ::

Da, zdeča ledica je spodaj na radiu in ima dva pina, na katera ni priključeno nič:

 2 pina od ledice

2 pina od ledice




Ledica se vžge ko radio deluje (ne pa ko radio dobi napajanje, tako da bi lahko iz tukaj kaj zimproviziral, kot ti praviš). Ugotovil sem, da če ta dva pina sklenem, se ledica izklopi (radio vseeno deluje neodvisno). Preverit pa trenuntno ne morem napetosti na tih dveh pinih, ker imam samo fazenprifer za vtičnice in je na teh pinih napetost premajhna...

Če prav zastopim bi moral biti en pin plus in en minus. Si lahko s tem kako pomagam?

d4vid ::

Gor prispajkas en tranzistor/optocoupler potem pa rabis neko vezje, ki invertira signal, torej ko na ledici ni napetosti (ne sveti), se rele vklopi, ko je napetost pa se rele izklopi. Sedajle na pamet ti tezko svetujem kaj uporabit za vezje.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kako proklopim avtoradio, da ne izgubi spomina?

Oddelek: Na cesti
348404 (4707) rini
»

Asus p8z77 deluxe problem

Oddelek: Pomoč in nasveti
232202 (1959) Brias
»

Računalnik noče vžgati

Oddelek: Strojna oprema
414709 (3992) speedtouch
»

Vezava rele-ja

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
74791 (3144) tezej
»

Vklop računalnika z GSM-om (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
569256 (6891) _pobesneli_

Več podobnih tem