» »

ArcMap, R

ArcMap, R

kr neki1 ::

Zdravo

Ni ravno čisto programiranje kot tako, ampak če slučajno kdo spremlja to področje. Na faksu nas precej spodbujajo za učenje gis.ov. Prevladuje seveda ArcMap, določenim pa je blizu tudi programski jezik R.

Zanima me kakšna je resnična potreba v Sloveniji po znanju gis.ov? Bolj kot iščem po spletu bolj se mi zdi, da zadeva ni tako zelo razširjena in iskana (najdejo se predvsem področja glede razvojev gis.ov ne pa uporabe). Ali pa je razlog mogoče, da se ne išče ljudi samo za gis.e, ampak osnovna izobrazba + gis.i? Na tuji forumih je ogromno napisano, veliko ljudi se ukvarja s tem področjem, na slovenskih straneh pa skoraj nič.

ArcMap poznam zelo dobro, medtem ko R zaenkrat osnovno in me zanima malo ali je smiselno nadaljevati z njima? Dela kdo aktivno z gis.i?

lp

pegasus ::

Za gis ti ne znam svetovat, lahko ti povem svoje mnenje o R. Zadeva je huge, iz meni nedojemljivega razloga. Tehnično je srednja žalost, saj ni bila hitrost nikoli design goal. Če začenjaš iz nule, začni s čim modernejšim, npr. Julio.

amacar ::

R za gis? Ne vem če ravno.
Sam se sicer ukvarjam z gisi ampak odprtokodno, Java + Javascript, GeoServer + OpenLayers, ker so licence za Esri (pre)drage.
Ravno pred kakšnim tednom (dvema) so me na LinkedInu kontaktirali iz podjetja Sinergise, iščejo sodelavce. Je še kar nekaj firm v SLoveniji, ki se ukvarjajo z GIS.

chort ::

ojla, ne vem kje si našel navezavo R in ArcGIS, uradni skriptni jezik zanj in še marsikaj sorodnega je namreč Python. Z gisi je v slo zelo ubogo, razen za nekaj podjetij iz foha (sinergise, kaliopa, luz, gisdata ...) ki večinoma skubijo študente, je to vsem dodatni strošek in ne dodana vrednost, čeprav so njihovi podatki že v osnovi prostorski.
Iz izkušenj (bivši GIS razvijalec, pretty hardcore user, 8 let) ti lahko svetujem development za ArcGIS (ki je de-facto industrijski standard, open source je sicer bolj kul, zmogljivejši, ampak večinoma slabo plačan) in avtomatizacija (s FME recimo). Za ostalo so ti konkurenca vsi geodeti, geografi in ljudje z enim tednom časa in skrekanim ArcGISom. Naredit left join, spatial select in plotnit par točk namreč ni rocket science in je temu primerno tudi plačano, najti zajeb pri transformacijskih parametrih ali v definiciji baze, avtomatizirat dolgotrajne procese ali definirat pravilno metodo interpolacije pa zna biti bolj dobičkonosno, ker se plačuje ekspertizo in ne golega klikanja. Seveda pa moraš najti stranko, ki je dovolj prostorsko izobražena, da ve zakaj te bo plačala.
Osnovna izobrazba + GIS vsekakor, a zelo odvisno od uporabnosti prostorske komponente tiste osnovne izobrazbe in nivoja obvladaštva GIS. Glede na to, da ima vsaka fizična stvar svojo lokacijo ima GIS svetlo prihodnost, vprašanje je samo kdaj in za koliko uspeš nekomu prodati prostorsko analizo, ter koliko denarja mu lahko s tem prihraniš.
Iz srca pa bi ti predlagal tujino, ki je že spoznala prednosti pravilne analize prostorskih podatkov, v Kanadi so pred 4 leti na primer na veliko iskali gis tehnologe za njihove oil sands rudnike, danes zagotovo ni bistveno drugače.

detroit ::

Za delo z ESRI/ArcMap ti bo bolj prav prišel python za razvoj appov z rezultati ArcMapa (servisi npr) pa c#, javascript/dojo/jquery. Kakor jaz vem Esri licence dobi univerza za pavšalni znesek za n-licenc, ampak jih naprej prodaja fakultetam za precej visoko ceno (yep...lol). Podatek sestre od punce, ki je še do nedavnega poučevala na eni od teh fakultet. ki esri pravzaprav rabijo ampak so šli na qgis, ma roko na srce za tisto kar delajo je tudi notepad učasih dosti hehe.
Tako je če želiš kaj enostavnega narediti je open source čist ok, čim začneš delat karkoli konkretnega se strošek dela poveča. tako da pristaneš na ArcGISu.
Skero

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: detroit ()

kr neki1 ::

V mislih nisem imel ravno povezovanje arcgis.a in R, ampak ločeno uporabo obeh. Res pa je da arcgis že nekaj časa podpira tudi R preko R-bridga

Z R.om sem se srečal preko statistike potem pa po naključju odkril nekaj knjižnic za delo z rastri in vektorji. Všeč mi je tudi ogromna internetna skupnost uporabnikov R.a. S stricom googlom uspešno razrešiš vsako težavo, ki se pojavi, trenutno sam sicer R predvsem uporabljam, kadar zadeve ne znam razrešiti z ArcMapom.

Python bi bil verjetno res pametnejša izbira, ampak ga je v mojem primeru R zaradi parih naključij prehitel, trenutno pa nimam niti volje začeti nekaj čisto na novo.

Glede Univerze Ljubljana obstaja na internetu pogodba 36.600€/leto za šest fakultet.

Hvala za komentarje, da sem si ustvaril malo sliko :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Diplomska naloga

Oddelek: Šola
51368 (867) Twixz
»

Zemljevid za PC?

Oddelek: Programska oprema
71462 (1182) d4vid
»

Uberjev nepričakovani konkurent bo Google

Oddelek: Novice / Ostale najave
86689 (6080) LuiIII
»

Računalnik za GIS programe do 2.000 EUR

Oddelek: Kaj kupiti
282669 (2036) noraguta
»

Programi za tehnično risanje

Oddelek: Programska oprema
54437 (4380) Highlag

Več podobnih tem