» »

Dodatni zaslužek ob rednem delu

Dodatni zaslužek ob rednem delu

Val202 ::

Živjo, vsem!

Ozadje vprašanja: Sem redno zaposlen kot programer v enemu izmed večjih državnih uradov, kjer razvijam pretežno poslovne aplikacije v Javanskem okolju (tj. spletne aplikacije) zadnjih 10 let. Poleg Jave redno uporabljam Angular in nekatera že pozabljena razvojna orodja. Razvijal sem tudi nekaj večjih projektov na evropski ravni. Enako imam tudi izkušnje s povezljivostjo med različnimi sistemi (tudi takimi, ki si jih start-upi ali manjše slovenske razvojne firme niti približno ne morejo privoščiti).

Moje vprašanje: Ne glede na to, da služim malce nad slovenskim povprečjem, si želim še nekaj dodatno zaslužiti. Vendar pa ne vem kje začeti oz. kje najti potencialne stranke, ter predvsem kako? Ker vem, da imate nekateri izkušnje s tem, vas prosim za nasvet.

Hvala za odgovore.

Saul Goodman ::

resno, če si vreden pol k*!#a mrzle vode kot programer, zapusti državno službo in se podaj v privat sektor. dodaten zaslužek bo prišel s pogajanjem o plači, pa še 2 šihtov hkrati ne rabiš furat == več časa za hobije, za katere zapraviš extra denar.

razen, če ti je všeč to, da se v takih uradih lahko tud dost po jajcih praska med delavnikom.

been there, done that.

Zgodovina sprememb…

noraguta ::

zakaj le če lahko pol šihta dela zase. a naj gre na marand?
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

kingsix ::

Jaz sem poskusil... Ampak enostavno ne gre skozi da imaš redno službo in še potem delaš nek resen projekt.
Kljub temu, da je bilo popoldansko delo plačano bistveno bolje sem se na koncu odločil da obdržim redno službo, saj trenutno rabim neko varnost in tudi služba je zakon.
Ampak ja - furat dvoje hkrati je no go tako časovno kot z živci =). Don't half-ass two things!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kingsix ()

Invictus ::

freelance,de
freelancemap.de

Objavi tam svoj CV, ziher boš našel remote službo.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Val202 ::

Hvala za odgovore.

@SaulGoodman: ne gre se zato, da bi zdaj kar šel ven. Kot pravi @kingsix, tudi meni odgovarja neka varnost. Vedno vem, da bo plača 5. v mesecu, ker sicer bi bil državni udar :) - hec. Rad bi le poleg službe to znanje uporabil še za dodaten zaslužek s slovenskimi strankami (@Invictus), ki potrebujejo podobne rešitve kot jih delam že čez dan. To bi bilo popolnoma popoldansko delo.
Seveda, da bi lahko šel v kakšno privat firmo, saj je na mojedelo.com več kot dovolj ponudb, vendar dvomim, da bi mi to odgovarjalo. Male firme = velik nateg, saj tako mislim. Poznam kar nekaj ljudi, ki so bili(!) zaposleni v takih firmah in sem slišal dosti zgodb o nujnem delu ob večerih, ob vikendih, in niso imeli možnosti reči ne. Je pa res, da pa ni povsod tako.

GupeM ::

Odvisno, kaj je mala firma. Naša (mala) firma ima 15-20 zaposlenih, plača solidna, v treh letih še nisem delal nočne, parkat sem potegnil do večera (po lastni želji), enkrat sem delal v soboto do 12:00 (nujen primer). V nedeljo ali za praznik še nisem delal.

Dopust za dan, dva, tri dobim kadar želim (danes lahko povem, da me naslednje 3 dni ne bo, ponavadi pa to storim par dni prej), če grem za en teden ali več, tudi sporočim vsaj kakšen teden ali dva prej, nato šefa vmes še malo spomnim, da ne pozabi, da me ne bo. Sem pa dopust do sedaj vedno dobil kadar sem ga želel. Seveda pa se je treba zavedati, da če gre recimo projekt h koncu, takrat ne moreš zahtevati 14 dnevnega dopusta, ki ga bi začel jutri.

Alien123 ::

V vsaki normalni firmi lahko iz danes na jutri gres na dopust.. pr nas lahko gres takoj domu pa se ti pac ure sestevajo.. 12 izkoriščenih pomeni odvzem en dan dopusta..

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Alien123 ()

Val202 ::

@GupeM: ce ne sprasujem prevec, koliko je to "solidna placa" in v kateri "mali firmi"?

kingsix ::

Iz mojih izkušenj je delo v manjših firmah zakon.

Veliko več fleksibilnosti glede vsega...od plač do delovnika.
Jaz sem v mali firmi - pridem kdaj hočem, grem kdaj hočem (maker po 3 urah dela, če mi ni več), delam od doma kdaj hočem. Imam veliko več besede glede nadaljnega razvoja etc., če se želim pogovorit o plači ali čemerkoli preprosto vkorakam v direktorjevo pisarno..no middle men.
Odločam glede novih zaposlenih etc etc

Kolegi ki so pa rinli v velike firme pa vsi jamrajo kako nič od tega nimajo..morda le drsen delovni čas. Saj po svoje razumem - če imajo tako v veliki firmi je hitro anarhija.

Tilen ::

Velika podjetja znajo bit prav fajn. Poglej recimo Google.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

noraguta ::

bean bag pa malco se da dobit tud na kmetih.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

kingsix ::

Google ni le "veliko" podjetje...taka podjetja v redkost.
Pa to, da imam jaz malco/hrano, vrtec etc tam - no way. Privat life hočem imet 100% ločen od firme. Ko odkorakam iz pisarne za mene firma ne obstaja.

FTad ::

kingsix je izjavil:

Google ni le "veliko" podjetje...taka podjetja v redkost.
Pa to, da imam jaz malco/hrano, vrtec etc tam - no way. Privat life hočem imet 100% ločen od firme. Ko odkorakam iz pisarne za mene firma ne obstaja.


Kaj je slabega v tem? Ko gres iz sluzbe, vzames se otroka s seboj domov. S tem ne rabis kroziti se po mestu in izgubljati cas.

black ice ::

noraguta je izjavil:

bean bag pa malco se da dobit tud na kmetih.

Ne gre za bean bag pa malico, sem prepričan, da je tudi Tilen podobnega mnenja.

Mavrik ::

kingsix je izjavil:

Google ni le "veliko" podjetje...taka podjetja v redkost.
Pa to, da imam jaz malco/hrano, vrtec etc tam - no way. Privat life hočem imet 100% ločen od firme. Ko odkorakam iz pisarne za mene firma ne obstaja.


Hmm, med službo si hodiš domov kuhat?
The truth is rarely pure and never simple.

noraguta ::

black ice je izjavil:

noraguta je izjavil:

bean bag pa malco se da dobit tud na kmetih.

Ne gre za bean bag pa malico, sem prepričan, da je tudi Tilen podobnega mnenja.

legokocke?
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

black ice ::

Točno to. /s

kingsix ::

FTad je izjavil:


Kaj je slabega v tem? Ko gres iz sluzbe, vzames se otroka s seboj domov. S tem ne rabis kroziti se po mestu in izgubljati cas.

Trenutno sem 40m od vrtca in se tudi peljem mimo, če grem v službo. Sicer se išče večja nepremičnina, ampak je to eden izmed pogojev.

Mavrik je izjavil:


Hmm, med službo si hodiš domov kuhat?

Ne...Koliko sem gledal ti google ne omogoče le malice, ampak maš tam na voljo 24/7. No morda ni Google, saj firma niti ni point tega... Skratka v primeru, da je treba delat dlje - no problema - jesti itak imaš, froc je tam nekje v vrtcu etc. Ni problema zabit celega dneva na firmi a? Ja, je - je velik problem, vsaj zame.
Malice pa sicer res večinoma nimam oz mam nekaj lahekga "na hitro", saj sem dogovorjen za krajši delovni čas in sicer 6h dnevno in imam navadno doma eno krepko kosilo.

So pa pred leti pri Google samem delali anketo in ugotovili da jih le dobrih 30% loči private life od "google lifa". Zakaj le...
Take zadeve mene pač ne privlačijo... Jaz hočem postat del firme in ne da firma postane del mene.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kingsix ()

predi ::

@Val202, ti raje najprej preveri ali ti bo trenutni delodajalec sploh pripravljen dati soglasje za opravljanje konkurenčne dejavnosti v lastni režiji.

Sam sem se podal v to pred meseci, pa zdaj obžalujem. Enostavno ni vredno mojega prostega časa. Edini razlog, da vztrajam, je to, da vem da bo kmalu konec.

Jaz ti toplo odsvetujem spust v te vode.

Googla si pa želijo samo tepci. Ti imaš pri njih on site vse kar rabiš zato, da potem nimaš izgovorov, da nisi bil prisoten 24/7. Zahodnjaki so munjeni. Še ob treh zjutraj po njihovem času ti odgovorijo na mail tudi če si se prej z njimi pogovarjal par ur nazaj... Ne hvala, iz postelje me pa ne bo nihče ven metal.

Invictus ::

Vse firme, ki pridehjo iz ZDA v Evropo so munjene. Po naših standardih gre za hud mobing, plače pa tudsi niso 2x boljše.

@OP

Poskusi si dobiti remote job. Če ti bo šlo dobro, boš na koncui sklenil, da delo za drobiž pač ni zate in boš posta full time freelancer.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Vice ::

Invictus je izjavil:


Poskusi si dobiti remote job. Če ti bo šlo dobro, boš na koncui sklenil, da delo za drobiž pač ni zate in boš posta full time freelancer.


Dodatni + za to

Gledati na trenutno službo kot neko varnost je totalni bulšit ker to je vse "virtualno". Še tako dobre stvari je lahko čez noč konec. Stvar je samo v tem, da nimaš jajc za ta korak – to je realnost. Toliko močna kot je skrb glede "varnosti" toliko močnejši je užitek ko narediš korak k samostojnosti. In ko si samostojen delaš stvari za katere se ti sedaj niti ne sanja, da si jih sposoben – v pozitivnem smislu (kreativa, iznajdljivost itd...). Če delaš nekaj samo zaradi varnosti pa osebno stagniraš hitreje kot se sam zavedaš dokler ni prepozno.

kingsix ::

@Invictus..glede na to, da izgleda da imaš izkušnje z freelancanjem v tujini imam vpr....

Pred časom sem se imel namen podat v te vode, saj sem opazil da bi kar lahko dobil kak projekt - bilo že kar nekaj ponudb. Vsi sicer rečejo da je freelancanje po domače : jeba. Da delaš bistveno več kot pri rednem delu, večji pritiski etc...če delaš z tujino pa tudi kaka potovanja. Zato sem si premislil...hočem namreč imet kar se da prostega časa in bit doma z družino, kar mi trenutna zaposlitev omogoča. Enega ki poznam, ki dela v slo ta opozorila potrjuje - dela cele dneve. Je takšno splošno stanje v primeru freelancanja ali se načeloma da naredit nek red - da delaš dokaj normalno in imaš kljub temu neko finančno stabilnost? Kaj so po tvojem bistvene prednosti freelancanja, če odvzamemo večji zaslužek?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kingsix ()

Invictus ::

Eh, spet poslušaš bluzatorje, ki nimajo pojma. Mogoče je to v Sloveniji.

Sam delam kot freelancer zadnjih 6 let, pa delam manj kot bi v kateremkoli slovenskem podjetju. 8 ur in konec. Ti niti ne pustijo delati dlje, ker imajo potem probleme z lokalno zakonodajo. Seveda ne delam v Sloveniji,saj nisem nor da bi delal za drobiž...

Problem, predvsem slovenskih, freelancerjev je, da si naložijo preveč dela in prekratke roke. In nihče ne upa reči, da se v tem času zadeve ne da dobro narediti. Potem pa tolčejo nadure.

Še bolj butasti so pa tisti, ki vzamejo delo za fiksno plačilo. Vedno pojdi na time + material. Potem naj pa stranka bluzi okoli dela kolikor hoče, ti si plačan na uro. Njihovim blodnjam se nasmejiš, oddelaš svoje, pošlješ račun.

Pa še ena fora je... marsikdo ne upa iti freelancat ker kao ne zna dovolj. To je samo izgovor za tiste brez jajc. Sem srečal cel kup freelancerjev po svetu in delal z njimi, pa marsikomu niso bile nekatere stvari prav jasne. Kasirali so pa vseeno dobro...

Zato jajca na mizo in akcija...

Ampak prvo pravilo je, ne freelancaš v Sloveniji ;). DACH regija ima dovolj dobro plačanega dela, kjer se da domeniti tudi za remote...

Seveda delo v tujini (tudi remote) pomeni, da se včasih vsedeš v avto ali letalo in greš za kak teden, dva k svojemu delodajalcu.

Malo zaradi osebnega stika, malo zato da spoznaš ljudi, včasih je treba prevzeti kako opremo, ali iti na kako šolanje. Se da kasneje lažje delati z njimi.

Ampak to spet ni za nekoga, ki je non stop pod mamino/ženino kiklo...

če pa baba ni sposobna 2 tedna preživet sama z mulci, se pa tudi vprašaš koliko vogfalov v bajti podpira (kao naj bi tri ;)).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pustil bom šiht (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10625131 (13423) Steinkauz
»

ESČP: nadzor elektronskih komunikacij zaposlenih nedopusten

Oddelek: Novice / Zasebnost
309628 (8062) SeMiNeSanja
»

Ocena urne postavke (strani: 1 2 )

Oddelek: Programiranje
7717432 (14348) Invictus
»

Delo pri XLab - izkušnje?

Oddelek: Loža
83414 (1840) Blinder
»

kej se dobi tisti "vgrezni" sedež/žogo?

Oddelek: Loža
61048 (859) noraguta

Več podobnih tem