» »

Black screen in ventilator GPUja na 100%

Black screen in ventilator GPUja na 100%

antonija ::

Zadnje case se mi je zacelo dogajati, da ko je GPU obremenjen, se po nekaj casa pozane crn ekrat, PC postane neodziven ina pa ventilator GPUja se vrti na 100% (vsaj pomojem je GPU, ostali ventilatorji so vecji in nebi tako piskali).

PC je sestavljen iz:
ASRock Z68 Extreme3 Gen3
i7 2600k + Noctua heatsink (velika zadeva, dobro hladi)
4x 4GB PC3-12800 (800 MHz) Samsung M379B5273DH0-YK0
Gigabyte Nvidia GeForce GTX 670
Seasonic X-650
+ nekaj diskovja (SSD in 2xHDD)

Do nedavnega je vse super delovalo, tudi ce je GPU malo bolj trpel, se je pac ventilator GPUja malo pojacal, to je bilo pa tudi vse. Zdaj se ventilator nikoli vec ne "malo pojaca", ampak se zgodi samo black screen in ventilator na 100%.

Probal sem drugi PSU (od EVGAja nekaj 650W), pa se isto dogaja. Tako da PSU pomojem ni kriv. Pri menjavi PSUja sem vzel ven graficno, izpihal prah (ki ga ni bilo veliko) in se enkrat sestavil, tako da lepo lezi v slotu.

Nimam druge graficne, nimam druge mamaplate, nimama drugega RAMa da bi to sprobal.

Ima kdo kaksno idejo kaj je lahko problem? Kaksen nasvet za diagnosticiranje?
(internet je poln podobnih problemov, pa se jih vecina konca pri "bad PSU", kar pa pri meni ni res)
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

antonija ::

EDIT: GPU-Z pri stress testingu (Furmark) pokaze da pride temperatura GPUja do 67°C, hitrost ventilatorja pa do 41% (samo so ventilatorji tolk tihi da sem sklepal da se nic en pospesijo). Pri prvi tocki kjer izmeri 67°C se pa pojavi crn ekran in ventilator na 100% (GPU-Z v log file ne napise nic vec).
HW monitor ne pokaze nic sumljivega, tudi ko je GPU load na skoraj 100% TDP (99.nekaj %) so voltaze lepe, temperatura in hitrost ventilatorja na GPUju se pocasi dvigata, CPU in mamaplata (voltaze, temperature in ventilatorji) pa so skoraj pri miru, nobene opazne spremembe.

Kolikor mi je znano 67°C ni neka extremna temperatura za GPU... Ima kdo kaksno idejo kaj bi lahko bilo narobe?
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

filip007 ::

Mogoče imaš pa GPU virus, poglej z Malwarebytes.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

antonija ::

Sem zalaufal malwarebytes in comodo-nekaj, pa ni noben od njiju nic nasel. Drugace ves cas laufa Avast.

Obstajaj kaksen software samo za GPU nesnago iskat?
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

filip007 ::

Mogoče se GPU počasi poslavlja, če se ne pregreva potem res nevem.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

vres.ales ::

Crkovanje in pregrevanje grafične skoraj vedno vodi v screen freeze in redkokdaj v black screen.
Probaj laufat integrirano grafiko, da boš siguren, da je sploh grafika kriva

antonija ::

Danes sem naredil clean install Nvidia driverjev in mi je s Furmarkom uspelo graficno gonit dovolj casa da je temperatura zrasla do 80oC, ventilator na 53%, vse OK. Ves navdusen ugasnem rende rokno, temperature zacnejo padati in PUF! Crn ekran in ventilator na 100% :(

Sem porbal loceno se CPU burn ce bi prislo do istega efekta, pa je temperatura narasla do 60oC in se ni nic zgodilo.

Bom naslednje ubogal Alesa, vzel ven PCIe kartico in probal integrirano grafiko ce se isto dogaja.
(ceprav nekje sem prebral da naj bi lahko slo tudi za crkovanje PCIe na mamaplati, tega pa ne bom mogel potrditi ce vzamem graficno ven... bi se najraje nekje zbrskal eno drugo graficno da bi lahko probal ali je graficna ali PCIe slot)
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

vres.ales ::

Grafična ima tak zaščito izklopa zaradi temperature komaj nekje pri 100°C. Tako, da ti nisi nikjer v teh številkah. Pasivne grafične imajo tudi zaščito komaj pri 120°C

antonija ::

Probal z drugo garficno (GTX 760), dela vse BP. Prezivi veckratna kurjenja s furmarkom.
Kolega probal mojo graficno (zamenjava), po nekaj minutah furmarka dobi isti black screen in ventilatorje na 100%.

Mislim da je nekaj z grafinco narobe 8-)

Sedaj pa nagradno vprasanje: Ali ima taka GTX 670 kaj upanja na popravilo (odstranit hladilnik, frisna pasta, mogoce kaksen novejsi BIOS (gor je se originalen), itd.), ali je bolje da gre direktno v smeti?
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

vres.ales ::

ja zdaj lahko delaš kar hočeš :)
Ko boš demontiral vse hladilnike še jo v pečico vrži

antonija ::

Aja, se tole sem opazil: na GTX 760 je GPU-Z pri okrog 80oC pokazal da je PerfCap "Therm", se pravi da bremza temperatura performance. Videlo se je znizevanje frekvence, itd.

Na okvarjeni GTX 670 se pa ne spomnim da bi videl kadarkoli "Therm" pod PerfCap. Vendo je pisalo nekaj drugega. A se iz tega da sklepat na okvaro?

Tisto kurjenje kartic v pecici se mi pa nekako ne dopade. Itak bom rabil novo graficno, pa ce mi trenutno uspe speci nazaj v zivljenje ali ne (ki je itak samo zacasno ce prav vem).
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

antonija ::

Update 2 (ce koga zanima):

Vzel hladilnik dol iz grafe, ocistil pasto (ki je bila namaza na debelo kot pasteta na kruh), popihal ves prah, itd. Potem pa gor frisna Noctua termalna pasta (v bolj znosnih kolicinah kot je bila prej), hladilnik nazaj gor, grafica v PC, reinstall dirverjev, update BIOSa graficne (nvflash od nvidie in BIOS iz gigabyte strani)...

(zelo napet trenutek gledat crn ekran in upat da bo flashanje slo skozi brez napak)

...potem pa Furmark. Zadevo sem kuril 15 minut, temperatura je prisla do 79oC (zadnjih 7 minut je nihala med 78oC in 79oC), ventilatorji na 57%... nobenega crnega ekrana, nobenih ventilatorjev na 100%, nic. Vse dela kot mora, danes zvecer ko grejo otroci spat probam se ce prezivi kaksno igro (ce slucajno furmark obremeni samo posamezne dele graficne, ostalih pa ne).

A je mozno da je bil na grafi se tako star BIOS, da so novi driverji od nvidie kaj zasrali? Verzije, ki je bila gor, nisem vec nasel na Gigabytovi strani, zato sklepam da je bila res stara. Trenutni BIOS ki je gor ima pa datum iz leta 2013, zato se mi cudno zdi da bi sele zdaj zacel BIOS delat probleme.

Trenutno kaze da sem graficno spravil nazaj k zivljenju in to brez peke pri 190oC 8-)

(Aja, se vedno pa GPU-Z ni nikoli javil da bi razlog za PerfCap bil "Therm", ceprav se je clock zacel nizati ko so prisle temperature blizu 80oC)
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Grafična kartica R9 270X

Oddelek: Kaj kupiti
493547 (2725) klkkkkkkkkkk
»

Hlajenje grafične kartice (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
10010609 (9261) joej970
»

problem z pregrevanjem prenosnika

Oddelek: Pomoč in nasveti
5683 (617) Flamer
»

Zamrznitev iger pri Radeonih HD4850 / 4870 (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Strojna oprema
39127983 (11863) erzy
»

Nakup tihega računalnika (Intel Q9450)

Oddelek: Kaj kupiti
453750 (2288) vir

Več podobnih tem