» »

Snežnik v začetku decembra?

Snežnik v začetku decembra?

IkeaAi ::

Živjo,

v začetku decembra nameravamo s kolegi obiskati Snežnik (1796 m). V gorah naj bi se ravno zdaj začenjale t.i. zimske razmere. Šli bomo iz Sviščakov.

Ker pozimi še nikoli nisem bil v hribih nad 1100 metrov nadmorske višine, me zanima kakšna oprema je potrebna za osvojitev vrha? Nekaj sem bral o derezah, so za takšne lažje vzpone sploh potrebne? Je "zimski" vzpon bistveno zahtevnejši?

Trenutna oprema:
- Garmont Hero GTX (Vibram podplat in nepremočljiva Gore-tex membrana)
- pohodne palice
- nahrbtnik
- športna oblačila

Invictus ::

Govoriš o Snežniku...

Brez zveze, samo da ne boš moker in da te ne bo prepihalo.

Ne rabiš nič drugega, razen mogoče kakih pohodnih derez, če bo ledeno. Pa še to ne...

Lahko pa seveda nabaviš 12 ostne dereze plus 2 cepina za led plus čelado plus varnostni pas ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

videc ::

Snežnik je tako kot Uršlja gora.
Če že kaj, potem tamale derezice.
Lahko pa vzameš polno opremo, kot omenjeno, pa še par kompletov zraven, metuljev, kajl, ... :D

chort ::

V zimskih razmerah so dereze nujne in vzpon na Snežnik pozimi ni lažji vzpon ampak vzpon v zimskih razmerah. Ne jemlji polavtomatskih alpinističnih, ki so neznalcu nevarne same po sebi, dovolj bo že nekaj v stilu Camp Ice Master ali Quattro. Guma na ledu ne drži popolnoma nič.

Dovolj je, da ti 500m nad Sviščaki med prečenjem pobočja na malo zapihani in pomrznjeni cesti zdrsne, pa se boš v bukev 20m nižje zaletel s hitrostjo okrog 50km/h. Če imaš srečo, zadaneš prvo bukev. Lani se je to na tem mestu zgodilo prijatelju (bil zraven), prej pa kar nekajkrat nikoli nikomur nič.

Najnevarnejša so ravno prehodna obdobja, ko sneg čez dan odmrzne, potem pa ponoči spet zmrzne in nastane na površini gladka ledena skorja.

Sam bi s seboj vzel vsaj še:
- napolnjen telefon z OruxMaps ali podobnim in od štarta logiral pot, da se lahko v primeru megle vrneš.
- rešilno folijo (mylar)
- zdravo pamet, da se znaš obrnit če razmere niso primerne tvojemu znanju in opremi.

Invictus ::

@chort

Ne seri. Zimski vzpon je plezanje, recimo po Centralni grapi...

https://www.hribi.net/izlet/ljubelj_beg...

Še vzpon na Kredarico se ne šteje kot zimski vzpon, če delaš izpit za alpinista.

Snežnik je sprehod po snegu... Zoprno če je led, ampak zdrava pamet pomaga...

Snežnik nima niti nevarnosti plazov, na ledu ti pa lahko spodrsne tudi pred bajto.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Highlag ::

Če bo sneg vzemi dereze in gamaše, pa boš lažje hodil, in manj boš moker. Dereze pomagajo tudi če je snega samo toliko, da pokrije teren. Tudi palice pomagajo. Sploh pri sestopanju. Ne pozabi na rezervno majico za preoblečt, kak kos hrane za rezervo in primerno obleko. V hribe je bolje nekaj več vzet, kot pa da ti na koncu zmanjka.
Never trust a computer you can't throw out a window

jazjaz51 ::

Če imaš dereze jih obvezno vzemi s sabo - zadnjih 50m je v ledu praktično neprehodnih brez njih - obvezne so tudi palice pa gamaše.
Vsem pa ki se delate norca - previdnost je mati modrosti in taki kot je avtor so naša bodočnost: ne pozna gore in raje vpraša, če bi imel izkušnje verjetno nebi spraševal ampak zato ni nič manj vreden kot razni nastopači, ki so 1 al pa 2x šli na Šentalca al pa v Centralno - taki modeli so tud v pon. lezli proti Begunščic ne da bi pomslili, da so imeli srečo ker jih snowexpres ni dostavil v dolino.

chort ::

Invictus, morda si ti alpinist (v kar sodeč po kvaliteti odgovora resno dvomim), OP pa definitivno ni. Zavedaj se, da lahko s svojim vseznalskim merjenjem kurca precej zagreniš življenje začetniku, ki pozimi sploh še ni bil v hribih, kaj šele gorah. Njega ne zanima Centralna grapa, Haute Route, ali a nekaj šteje kot zimski vzpon po kriterijih mednarodne alpinistične zveze, zanima ga vzpon na Snežnik v bližnji prihodnosti.

Snežnik je lahko zimska pravljica, ob sončnem vremenu, shojeni gazi in mehkem snegu. Lahko je pa tudi poledenela nočna mora, ko se model ki "ne rabi derez, sej je to en navaden kucl" odpelje navzdol po 45° klancu, in to z roba dostopne ceste, sploh še ne planiske poti. Dereze ne bodo škodovale nikomur, če ni potrebe jih imaš pač v/na nahrbtniku.

Trenutno so tudi razmere v snežniških gozdovih zimske, vse do 800m višine. Poti, po katerih je kdo v zadnjih dneh hodil so poledenele, dostopne ceste prav tako. Ravnokar preverjeno, iz prve roke. Če ne bo resne odjuge (na kar ne kaže), bo tako tudi ostalo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: chort ()

krucymucy ::

Precejkrat se zgodi da koga iscejo po snezniku in okoliskih gozdovih.
Predvsem ker se izgubijo v megli.

Invictus ::

chort je izjavil:

Invictus, morda si ti alpinist (v kar sodeč po kvaliteti odgovora resno dvomim), OP pa definitivno ni. Zavedaj se, da lahko s svojim vseznalskim merjenjem kurca precej zagreniš življenje začetniku, ki pozimi sploh še ni bil v hribih, kaj šele gorah. Njega ne zanima Centralna grapa, Haute Route, ali a nekaj šteje kot zimski vzpon po kriterijih mednarodne alpinistične zveze, zanima ga vzpon na Snežnik v bližnji prihodnosti.

Nisem uraden alpinist, nisem šel delat izpita... Dej ne seri in ne delaj iz muhe slona. Za primorca je mogoče Snežnik pozimi dosežek stoletja, za pravega Gorenca je to sprehod, kamor greš na 5 pirov...

Slovenski hribi so pičkin dim, pa še dobro označeni so. Če se izgubiš, in krepneš, jebi ga, pač naravna selekcija. Celo dobrodošla... Če odštejemo potem porabljene ure GRSja. Sploh, če si dovolj butast, da rineš nekam kamor po svojih sposobnostih ne bi smel.

Če OP nima pojma kako pozimi v hribih, naj koga vzame s sabo, ki to zna. Planinskih društev je malo morje.

chort je izjavil:


Snežnik je lahko zimska pravljica, ob sončnem vremenu, shojeni gazi in mehkem snegu. Lahko je pa tudi poledenela nočna mora, ko se model ki "ne rabi derez, sej je to en navaden kucl" odpelje navzdol po 45° klancu, in to z roba dostopne ceste, sploh še ne planiske poti. Dereze ne bodo škodovale nikomur, če ni potrebe jih imaš pač v/na nahrbtniku.


Kot sem že napisal, proti pomanjkanju zdrave pameti pač ni zdravila. Sam sem v celem mojem času hojhe v hribe rabil dereze mogoče 5x. Če je preveč ledeno, pač obrneš.

chort je izjavil:


Trenutno so tudi razmere v snežniških gozdovih zimske, vse do 800m višine. Poti, po katerih je kdo v zadnjih dneh hodil so poledenele, dostopne ceste prav tako. Ravnokar preverjeno, iz prve roke. Če ne bo resne odjuge (na kar ne kaže), bo tako tudi ostalo.


Ko je svež sneg, se pač ne hodi v hribe. Sploh ne tja, kjer ne poznaš. Če folk rine v nekaj, za kar ni sposoben in izziva, je to njegov problem. In na koncu policije in GRS, v najslabšem primeru pa še Komunale...

Če bi hotel biti še malo sarkastičen, naj ne pozabi še lavinskega trojčka...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Arctander ::

No, Snežnik je v dobrih razmerah res "sprehod", lahko je pa tudi zelo pasji. Bil že večkrat gor pozimi in 2x ni enako. Enkrat sem se obrnil 15 minut pred vrhom, ker je tako pihalo, da bi bil samomor iti naprej (medtem ko je na Sviščakih samo zmerno pihalo). Tudi dostopne poti znajo biti, kot je bilo že večkrat omenjeno, poledenele in brez derez nimaš kaj početi. Zelo zoprna je tudi megla, ki je kar pogosta na tistem območju. Je GRS že velikokrat reševal izgubljene planince.

Ja, res je Snežnik samo "kucelj", ampak ga ne gre podcenjevati. V zimskih razmerah je lahko kar zahrbten. Osebno bi ti priporočal dereze (lahko tudi tipa Veriga Mount Track), gamaše in palice. Bi napisal tudi cepin (na tečaju GRS učijo, da če so na nogah dereze, je v rokah obvezno cepin) za zaustavljanje ob morebitnem zdrsu, ampak če ga še nikoli nisi uporabljal, si z njim ne boš nič pomagal. Če nameravaš več hoditi v gore pozimi, ti toplo priporočam tečaj GRS o zimski hoji v gore. Včasih je bil celo brezplačen.

Ker se v primeru poslabšanja vremena v snežniških gozdovih hitro izgubiš, priporočam še topografsko karto na telefonu z vklopljenim logiranjem poti (da se lažje vrneš nazaj po isti poti). In pa seveda zimski železni repertoar: Kapa, rokavice, dobra vetrovka/bunda (spodaj oblačenje po principu čebule), rezervne nogavice, rezervna majica, termovka toplega čaja, reševalna folija, ČELNA SVETILKA.

Ja, nekateri se bodo zgražali, kaj rabiš vse to za na Snežnik. No, nekatere takšne, ki so Snežnik pozimi vzeli preveč zlahka, so že nosili dol v akiju.

Griffin R500 ::

chort je izjavil:

V zimskih razmerah so dereze nujne in vzpon na Snežnik pozimi ni lažji vzpon ampak vzpon v zimskih razmerah. Ne jemlji polavtomatskih alpinističnih, ki so neznalcu nevarne same po sebi, dovolj bo že nekaj v stilu Camp Ice Master ali Quattro. Guma na ledu ne drži popolnoma nič.

Dovolj je, da ti 500m nad Sviščaki med prečenjem pobočja na malo zapihani in pomrznjeni cesti zdrsne, pa se boš v bukev 20m nižje zaletel s hitrostjo okrog 50km/h. Če imaš srečo, zadaneš prvo bukev. Lani se je to na tem mestu zgodilo prijatelju (bil zraven), prej pa kar nekajkrat nikoli nikomur nič.

Najnevarnejša so ravno prehodna obdobja, ko sneg čez dan odmrzne, potem pa ponoči spet zmrzne in nastane na površini gladka ledena skorja.

Sam bi s seboj vzel vsaj še:
- napolnjen telefon z OruxMaps ali podobnim in od štarta logiral pot, da se lahko v primeru megle vrneš.
- rešilno folijo (mylar)
- zdravo pamet, da se znaš obrnit če razmere niso primerne tvojemu znanju in opremi.

Pameten nasvet ampak veliko ljudi podcenjuje Sneznik v zimskem casu.

Cudovita vzpetina, le strpen in previden je potrebno bit.
Zaradi svoje polozne poti, ga ljudje ne jemljejo resno , enacijo ga s kaksnim Krimom ali podobnimi vzpetinam
Ob soncnem vremenu boste imeli cudovit razgled, pa ne pozabit soncnih ocal in kreme.
Srecno.

Machete ::

Arctander je izjavil:

No, Snežnik je v dobrih razmerah res "sprehod", lahko je pa tudi zelo pasji. Bil že večkrat gor pozimi in 2x ni enako. Enkrat sem se obrnil 15 minut pred vrhom, ker je tako pihalo, da bi bil samomor iti naprej (medtem ko je na Sviščakih samo zmerno pihalo).


Ja, mi smo se enkrat skoraj po tleh plazili in držali kamnov, crazy :)
Drugače pa ja, meni sicer en najbolj dolgočasnih kuclov v državi, ampak pozimi ne gre ničesar podcenjevati. Še na ravnem si lomijo noge. Ene v izi dereze ne bodo škodile. Kake ketne s špicami, ne plezalne seveda. Pa malo previdnosti, ker pod ruševjem se skrivajo kje kake precej globoke luknje.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

SeMiNeSanja ::

@Arctander - tudi meni ni čisto jasno, kako se nekaj kombinira dereze+palice. Vsaj v tistih časih, ko sem jaz še kaj hodil po hribih je bil to čisti no-go.

Dejansko dereze neseš s seboj bolj 'za vsak slučaj', ker boš tak čas veliko večkrat imel kup drugih težav, ne pa poledenelo podlago. V takem letnem času, običajno bolj potrebuješ solidne gamaše, če še malo več zapade, pa tudi hlače, ki ne premočijo in ogromno kondicije in trme (sploh slednje pri takem dolgočasnem kuclju kot je Snežnik). Dobra družba tu veliko pomaga.

Čeprav je v začetku zime običajno problem novozapadli sneg, pa nikoli ne smeš izključiti možnost, da bo kje poledenelo. Sem pred leti na Komni naletel v takem času na razmere, ko bi mi prišle prav drsalke, ne pa gojzdarji.

Še bolj pomembno pa se mi zdi, da s sabo neseš tudi toliko zdravega razuma, da znaš preceniti, kdaj je treba naravi priznati poraz, se obrniti in vrniti v dolino brez da bi osvojil vrh. Bolje, da si razočaran, ker ti ni uspelo, kot pa da te mora GRS iskat in vleči dol s hriba.

Pa baterijo mobitela tudi ne škoduje napolniti do konca predenj se odpraviš na pot. Pa bolje je kakšen navaden telefonček, kot tisti preveč pametni, ki se ti sprazni v nekaj urah, potem pa je samo še balast.

Machete ::

Sploh pri -18°C, ko greš od doma s 100% po 2h pa je že opozorilo in 'Nasvidenje' :)
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Invictus ::

SeMiNeSanja je izjavil:

@Arctander - tudi meni ni čisto jasno, kako se nekaj kombinira dereze+palice. Vsaj v tistih časih, ko sem jaz še kaj hodil po hribih je bil to čisti no-go.

To gre samo v korak z marketingom gorniških trgovin.

Najprej so prodajali dereze, in ker folk ni hotel imeti pohodnih, so kupili "boljše". Ko je bila kritična masa, so pa začeli reklamirati še cepine. Ker sdamo z derezami in palicami se pa res ne hodi. Čeprav večina rabi tiste gumijaste dereze, ki imajo 3mm špice spodaj. Ravno toliko da ne drsi, ko je pomrznjeno. čeprav še to ni nujno.

Sledilo je cel kup tečajev za hojo z derezami in cepinom, čeprav 99% ljudi, ki to imajo, sploh tega ne rabijo in nimajo kaj iskat sredi zime na terenu, kjer bi jih res rabili. Ker so štorasti, brez koordinacije in dostikrat brez kondicije. Ker pa so že kupili, to non stop vlačijo s sabo (kar pripomore k kondiciji >:D), in potem to celo uporabljajo, čeprav je to zanje bolj nevarno, kot če tega ne bi imeli ter delajo gužvo tam, kjer je kak ozek prehod. Ko pa ti prilaufaš mimo v nizkih gojzarjih brez derez, te pa gledajo kot Marsovca :)).

Ravno lansko leto smo šli na prelaz pod Vrtačo iz avstrijske smeri, pa se je eden iz sosednjega hriba zakotalil čez skalo dol v polni alpinistilni opremi. Čelada (plus zanj), varnostni pas, dereze, cepin. Ni bilo ne ledeno, ne pomrznjeno, ampak južen sneg. Ker je bilo to spomladi... Razen čelade ne bi nič rabil. In palic, da se loviš ko tečeš navzdol ;). Ostala ekipa pa ni bila nič boljša... Štorasta. Čudno da je samo eden padel. Nam so se čudili kako smo prišli brez vse te opreme po avstrijski strani gor (strma grapa), kjer smo potem odmučali nazaj dol. Bi iz samegga prelaza, pa je bilo premalo snega.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Arctander ::

Stvar je v tem, da je OP postavil zelo osnovna vprašanja, kar pomeni, da nima izkušenj z gorami pozimi. Zato je bolje, da ima s sabo preveč opreme, kot premalo. In da se zaveda, da pozimi tudi Snežnika ni za podcenjevati.

Jasno, izkušen gornik bo prišel gor tudi v supergah, če malo pretiravam. Ne moreš pa človeku, ki nima izkušenj, govoriti, kako je enostavno. Tako kot nekoga direkt iz avtošole ne pošlješ čez zasneženo Korensko sedlo.

Sem bil tudi jaz že na Krnu v zimskih razmerah brez zimske opreme. Ampak zato ne pravim, da nihče ne rabi zimske opreme in da je Krn pozimi enostaven. Toliko enih variabilnih faktorjev je pozimi, da ne moreš reči, kaj je enostavno in kaj zahtevno. En dan je Triglav enostaven, čez 2 tedna pa cvikaš na Viševniku.

Cepin ni noben marketinški nateg. Kako se boš v snegu ustavil, če zdrsneš? Kako boš varno prečil snežišča (po možnosti pomrznjena)? Seveda pa ti nič ne pomaga, če se ga nisi naučil uporabljati. Zato vsakemu, ki bi rad pozimi hodil v gore, priporočam tečaj GRS ali PD, kjer te v kontroliranih razemrah naučijo hoditi z derezami in pravilno uporabljati cepin in ostalo zimsko opremo.

SeMiNeSanja ::

@Invictus - tam 30 let nazaj sploh nikogar nisi videl s palicami po hribih skakat. Ko se je pričela zima, pa je bil cepin skoraj bolj potreben, kot dereze. Vsaj jaz sem imel cepin veliko prej, kot dereze. Pa tudi v rokah ga imaš prej - dereze pa si natakneš, ko ni več pametno hoditi brez njih - ne glede na to, kakšne imaš.

Mi gre kar malo na smeh, ko omenjaš tečaje za uporabo cepina. Learn by trying. Greš na mali kucelj, ko je poledenelo, pa sprobavaš na takem koncu, kjer se ti nima kaj zgoditi. Če se ne naučiš po parih poskusih, ti tudi tečaj ne bo pomagal. Bolje, da se okleneš kavča....

Ko so enkrat prišle palice v modo, sem imel kar precej težav, da sem se navadil nanje. Preveč sem bil navajen brez njih in nekako se nisem uspel prav skoordinirat z njimi. Danes, ko mi je kondicija opešala, so seveda krasen pripomoček, takrat pa bi me najbrž marsikdaj ne bolela kolena, če bi se prej 'spoprijateljil' z njimi.

Še vedno pa sem mnenja, da na poledenelem nimaš kaj iskati s palicami. Če ti zdrsne na strmini, si z njimi ne moreš kaj dosti pomagati. Sploh če imaš roke zataknjene v zanke.
Dereze + palice pa so tudi zanimiva opcija, ko enkrat zdrsnejo, dobijo hitrost in začno z derezami bremzat....

SmeskoSnezak ::

Men je kolega razlagal, da bil v Ekvadorju nad pet tisocaki in to s sportnimi adidaskami. Samo enkrat se je obrnil, pred vrhom nekega vulkana, ker se pripravljajo na dez in ni htel zdrsniti dol... tak da ja, se strinjam z Invictusom delno. Pamet v roke, previdnost ni nikol odvec. Sicer pa bols met vedno opremo zraven.
@ Pusti soncu v srce... @

Invictus ::

Arctander je izjavil:

Stvar je v tem, da je OP postavil zelo osnovna vprašanja, kar pomeni, da nima izkušenj z gorami pozimi. Zato je bolje, da ima s sabo preveč opreme, kot premalo. In da se zaveda, da pozimi tudi Snežnika ni za podcenjevati.

Zato je bil pa predlog že zdavnaj, naj si najde družbo v planinskem društvu.

In kot vedno poudarjam, zdravo pamet v roke... Včasih preprosto obrneš in greš domov...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

fosil ::

SmeskoSnezak je izjavil:

Men je kolega razlagal, da bil v Ekvadorju nad pet tisocaki in to s sportnimi adidaskami. Samo enkrat se je obrnil, pred vrhom nekega vulkana, ker se pripravljajo na dez in ni htel zdrsniti dol...

To ni nobena referenca.
El Alto v Boliviji je mesto z 1 mio prebivalci na višini 4.150 m, v copatih stopiš na vrt si "osvojil" štiri tisočaka :))
Tako je!

otago ::

Na Snezniku se dela vreme (ali se mesa), nekaj takega so mi rekli domacini. Zgleda nedolzno, zna cez poletje pihat kot prasica. Na Sneznik ne bi rinil pozimi, sploh brez izkusenj. Pa se komot se kaj zgodi na vijugasti cesti, itak razen vikendasev je le par ljudi naseljenih na Sviscakih.

Dodaten feature so medvedi :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: otago ()

noraguta ::

Snežnik ni zahtwvna gora. Je pač nal večji klanec ampak zanpodcenjevat ga pa ni. Sicer je pa svar precej trivialna yudi glede zimskih razmer. Ampak osnovna oprema pa more bit. Ne pa silit gor ko se fronte jebejo okrog. Zna zapihat pa zasnežit. Ni pa to nek vzpon ne kondicijsko ne glede znanja.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

IkeaAi ::

Najprej resnično hvala lepa za vse komentarje in razmišljanja!

Verjetno bomo šli za začetek kar s kakšnim planinskim društvom. Opremo pa bom tudi glede na predloge seveda dopolnil.

Imam pa še vprašanje glede derez. Bodo takšne ok? Imam nekoliko večjo nogo 45 cifro, to vpliva na stabilnost? Takšne so pa verjetno "overkill" za moje potrebe?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: IkeaAi ()

videc ::

Tiste iz prvega linka bodo za začetek ok. Podobne dela tudi Veriga Lesca, mislim da se modelu reče MountTrack. Ponavadi so jih prodajali tudi na Petrolu.

Invictus ::

Še te prve so overkill...

Te so čisto dovolj...

http://www.veriga-lesce.com/en/veriga-s...

Dvomim, da boš kdaj rabil druge ;).

Hoja z derezanmi zna biti precej nevarna, sploh če so zobje dolgi. Se hitro zapneš v hlače...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

jazjaz51 ::

Fantje ne ga hecat s plastiko - razen če mislite da bo uporabil samo za Snežnik + Šmarno.
Kupi nekaj kar boš rabil tudi pozneje (nekaj takega https://www.ebay.com/itm/10-12-Teeth-Ic...
S takimi ki imajo 10 ali 12 zob in so za zavezat boš brez problema šel kamor boš hotel pa na vse čevlje pašejo - res niso Petzl ali kaka firma s katero bi se hvalil ampak če služijo meni za na Brano ali Jalovec sredi zime bodo tud tebi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jazjaz51 ()

Invictus ::

Taki z 10-12 zobmi so za zimsko ledeno visokogorje.

OP si bo s takimi derezami samo strgal hlače in se sesul dol po zaledenelem pobočju...

pa tudi upam, da ne bo lezel tja, kjer take dereze res rabiš. Glede na njegove izkušnje. Oz. pomanjkanje le teh...

Pa še te za zavezat so brez zveze. Za take dereze rabiš nastavek na čevljih, kjer natakneš dereze, da ti ne plešejo gor. Sploh ko res hodiš po ledu... in si koplješ stopinje.

Takele bi bile boljše zanj...

https://www.ebay.com/itm/Anti-Slip-11-T...

On rabi dereze proti zdrsu, ne za plezanje...

Seveda pa lahko kupi tudi take.

Ampak bo najbrž hodil kot po jajcih, in jih bo non-stop dajal gor in dol...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

SeMiNeSanja ::

Dereze za 'sprehajalce':
http://www.stubai-sports.com/fusseisen-...
http://www.stubai-sports.com/mount-trac...
http://www.stubai-sports.com/ice-track-...

vs.
dereze za 'pohodnike':
http://www.stubai-sports.com/steigeisen...
http://www.stubai-sports.com/steigeisen...

vs.
dereze za 'alpiniste':
http://www.stubai-sports.com/steigeisen...
in še take za ledno plezarijo:
http://www.stubai-sports.com/steigeisen...

Ko si pogledaš slike, hitro vidiš, da obstajajo 'manjše razlike' med modeli, glede na to, komu in za kakšno rabo so namenjeni.

Drugače pa Snežnik ni več navaden sprehod, tako da bi se osebno odločil za 'pohodniško' varianto. Pa še to bi si izposodil - za 1x uporabo se zadevo res ne splača kupovati.
Sploh pa bi trenutno pričakoval vse kaj drugega, kot poledenelo strmino. Tako da lahko tudi s tem računaš, da dereze sploh ne bodo prišle do uporabe. Zato je izposoja optimalna varianta. Samo poznati moraš koga, ki ti jih lahko posodi...

Invictus ::

Na Snežniku je -11 stopinj.

čez dan je bilo danes sonce dovolj močno, da je ojužilo sneg. zna biti pomrznjen, trd sneg. Ampak za to n rabiš derez. Normalni Vibram gojzarji so dovolj...

če pa se ni ojužilo, je pa tam pršič. Se bo pač malo bolj udiralo in spodrsavalo.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

SeMiNeSanja ::

Invictus je izjavil:

Na Snežniku je -11 stopinj.

čez dan je bilo danes sonce dovolj močno, da je ojužilo sneg. zna biti pomrznjen, trd sneg. Ampak za to n rabiš derez. Normalni Vibram gojzarji so dovolj...

če pa se ni ojužilo, je pa tam pršič. Se bo pač malo bolj udiralo in spodrsavalo.

Zna se tudi narest lepa skorja na vrhu, ki te enkrat zdrži, naslednji korak pa se vdreš. Se skobacaš ven, narediš korak povrhu in se spet vdreš.
Saj napreduješ...ampak požre ti pa totalno vso energijo, če se vdiraš ke do riti.
Če se pa vdira zgolj tja do kolen, pa bi si želel ščitnike za goleni, ker te po nekaj urah bolijo, kot da te je nekdo fino zbrcal.

Vsaka varianta snega ima svoje muhe... fino pa je, če na svojem prvem zimskem izletu ne naletiš ravno na najbolj muhasto varianto. Sicer se ti lahko zimski hribi zamerijo za vekomaj...
Če le imaš možnost, je zato dobro prej preveriti stanje na hribu, kamor se odpravljaš. Se pa to lahko spremeni čez noč, zato moraš v vsakem primeru biti pripravljen na vse variante.

Lahko pa da je pot na snežnik že zgažena, pa je vse skupaj navaden nedeljski sprehod. Škoda, ker ni nikogar, ki bi bil 'domačin' in lahko iz prve roke povedal, kakšna je situacija na Snežniku. Mogoče bi na hribi.net prej našel kakšne uporabne informacije.

Invictus ::

Greš gor s smučkami, pa je 90% problemov manj ;).

Sicer je pa pot gor sigurno shojena. Vedno se najde folk, ki gre gor na pir. Če je seveda koča čez vikend odprta.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

GrX ::

Bil januarja na Snežniku in je šlo vse brez problema.. Ta vikend pa sem bil na Ratitovcu ki je malce nižjo od Snežnika in je bila turca prav tako super, brez problemov in zapletov.

OP: V hribe/gore se opraviš zgolj, če je napovedano mirno vreme in ne takoj prvi dan po sneženju..

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GrX ()

Invictus ::

Na Snežnik in Ratitivec greš vedno lahko gor takoj po sneženju.

Tam ni plazov...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

noraguta ::

Invictus je izjavil:

Greš gor s smučkami, pa je 90% problemov manj ;).

Sicer je pa pot gor sigurno shojena. Vedno se najde folk, ki gre gor na pir. Če je seveda koča čez vikend odprta.

Ne nabijej
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

GrX ::

Invictus je izjavil:

Na Snežnik in Ratitivec greš vedno lahko gor takoj po sneženju.

Tam ni plazov...


Ne gre za plazove, ampak za gazenje po snegu.. Če nekdo pač gazenja ne mara se mu lahko na fin način izogne. Ja? Bo šlo?

Invictus ::

Počasi lahko nehate nakladat o stvareh o katerih nimate pojma...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

seminal ::

Tale invictus se dela pametnega, da mu manjka kao sam državni izpit za alpinista, a dereze je imel obute samo 5x... Ne poslušat takšnih :)
Pa triglav po 20 decembru oz vsak dvatisočak je zimski pristop, ne šteje pa se za plezarijo recimo slovenska smer, druge težje pa veljajo normalno.
Pa če si taki stručko kako si plezal zimske grape brez derez, pa kakšne slapove?

Pa še to turni smučarji prej sprožijo plaz kot pa pohodnik.

Invictus ::

kljub vsemi je Snežnik še vedno navaden nedeljski sprehod v hribe ;).

Sicer gre, če kdo hoče, ga lahko peljem kam... :D.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

seminal ::

Saj nobeden ni reko da je to zahtevnega, za nekoga ki sprašuje takšna vprašanja pa je snežnik Eiger. Pa zgoraj si napisal da če je preledeno da obrneš? Zakaj že, najlepše je hodit po zmrženjem snegu po vrhu brez vdiranja in nepotrebnega trošenja energije. Raje obrnem če morem gazit :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nakup pohodnih čevljev (strani: 1 2 3 415 16 17 18 )

Oddelek: Šport
858229472 (5949) theStranger
»

Hribi pozimi

Oddelek: Šport
152924 (844) TheBlueOne
»

Klasične dereze, letni mehki gojzarji

Oddelek: Šport
255563 (1538) theStranger
»

Najlepše slovenske gore (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6717248 (9733) Kvatebrigic

Več podobnih tem