» »

Plavajoča nula

Plavajoča nula

chort ::

Že drugič v zelo kratkem času se mi je zgodilo, da je na nizkonapetostnem daljnovodu, ki napaja samo zaselek v katerem imam hišo, prekinilo ničelni vodnik. Ker faze niso bile enakomerno obremenjene je seveda ničlo zamaknilo in povzročilo manjši požar, tokrat na tiskalniku.

Ker gre za staro gozdarsko naselje je vse skupaj na enem števcu, napeljave od transformatorja do vseh pa so vkopane. Glede na to, da gre daljnovod ~10km skozi gozd in da trasa ni redno vzdrževana bi rad preprečil dodatno škodo ob naslednji podobni situaciji.

Napeljava po hiši je stara 15 let, 3p+N, imam tudi svojo električno omarico z delilnim števcem in pancerkami.

Hvala!

misek ::

Nekaj takega? https://sitest.traconelectric.com/fi/pr...
Pa kontaktor za večjo moč.

chort ::

O kul, hvala. Edino nekaj mi ni čisto jasno, če ima tale rele triggerje na Uup = 390-490V in Udown = 100V, potem verjetno ne bo zaznalo če je napetost med plavajočo nulo in vsemi fazami znotraj tega območja?

Obstaja še kakšna varianta, ki bi preprosto odklopila vse skupaj, če nule? En kolega mi je nekaj razlagal o self regulating transformatorjih, nisem pa bil dovolj pameten da bi ga vprašal za kaj točno gre.

misek ::

V primeru, da se nula premakne, bo ena napetost narasla, druga pa padla. Recimo iz 400V na 420V in rele bo odklopil.
Tako jaz to razumem. Na s5tech.net forumu je bilo pred časom kar nekaj napisanega na to temo (po žledu).

lovro535v2 ::

Kaj pa če bi nulo dodatno ozemljil tako, da bi iz valjanca priklopil na nulo s tem bi imela nula vedno potencial 0V. edini problem, ki ga tukaj videm je, da bi vsi ostali, ki so priklopljeni na to omrežje koristili tvojo ozemljitev. z tem bi ti skurlo ničelni vodnik.
Raspberry Pi 512MB 32GB Raspbian/Asus P7P55D Intel core i5 2,66ghz
LGA 1156 8GB Kingston DDR3 WD Black 1TB Gigabyte GT430 W7/
Nexus 7 2013 32GB/Oneplus one 64GB Sandstone black.

wragetz ::

Tudi SCHRACK ima nekaj podobnega, npr. UR6U3052 (voltage monitoring 3-phase relay). Meri simetrijo faz, zazna izpad nevtralnega vodnika ipd.

https://image.schrack.com/katalogseiten...

lovro535v2 ::

Lahko bi z arduinotom naredil, da bi spremljal napetosti med L1-N,L2-N,L3-N in da bi v primeru prevelike napetosti arduino izklopil nek kontaktor, ki bi odklopil celo hišo od omrežja.
Raspberry Pi 512MB 32GB Raspbian/Asus P7P55D Intel core i5 2,66ghz
LGA 1156 8GB Kingston DDR3 WD Black 1TB Gigabyte GT430 W7/
Nexus 7 2013 32GB/Oneplus one 64GB Sandstone black.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Priklop vtičnice ??

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
4815553 (4772) starfotr
»

Električni tokokrog

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
376289 (4393) lara2
»

Katere varovalke za hišo

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
4226825 (21664) mirator
»

vprašanje glede nule (N) (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7919515 (17691) lovro535v2
»

Elektrika

Oddelek: Loža
92128 (1882) gumby

Več podobnih tem