» »

Priklop več televizij na telekomov modem

Priklop več televizij na telekomov modem

DiaMonDer ::

Pozdravljeni,

imam tehnično vprašanje glede prenosa podatkov in priklopa televizij. Skratka v novi hiši sem povlekel cirka 22 UTP kablov. Od tega je 5 namenjenih za TV. Sedaj pa me zanima al lahko jaz kupim swith recimo 24 porten in na njega prključim tako televizije kot tudi računalnike za prenos interneta ali to ni mogoče? Ker kolikor jaz vem se po UTP prenašajo rezlični podatki za TV in za internet, kar je tudi logično saj na modemu port nastavimo ali na DATA (internet) ali na TRUNK (Siol box). Poklical sem že na Telekom amapk mi tudi tam ne znajo odgovoriti zato se obračam na vas.

Torej ali lahko kupim recimo 24 portni switch (v mislih imam tega "switch 24-PORT 10/100/1000 Linksys Small Business stikalo LGS124 (LGS124-EU)") in nanj priključim vse kable in bo stvar delovala saj je swith že dovolj pameten da ve kdaj prenaša DATA in kdaj TRUNK. Ali moram za TVje kupiti drug dodaten switch na katere bom priklopil samo TVje in bom tako imel dva switcha enega za internet, ki bo na modem priključen na port DATA in drugega za internet, ki bo na modem priključen na port TRUNK? In pa še to po opravljenih nekaj klicih so mi nekateri rekli, da vsi switchi ne podpirajo video prenosa (torej da na nekaterih switcih najbrš televizje ne bi delovale če le te ne bi bile priključene direktno na telekomov modem).

Hvaležen sem vam za vse vaše odgovore in pojasnila glede moje težave.

Lep pozdrav,
Ambrož

crniangeo ::

Ne vem več kako je s tem. predlagam, da si sposodis neko unmanageable mini stikalo.. če me spomin ne vara, imajo sedaj opcijo za trunk in untrunk porte, kar pomeni da imas lahko na istem portu tako internet kot televizijo. če pa to deluje na unmanageable stikalu pa zal ne vem vec.
Convictions are more dangerous foes of truth than lies.

njyngs ::

Moja izkušnja: Doma mam telekomovo optiko. En port na modemu nastavljen na "Trunk" in na njega čist navaden (unmanaged) 8 portni switch namenjen izključno za TVje. Na switch pa obešene 3 Box-e. Vsaka televizija gleda svoj kanal.

Nisem pa še probal TV in interneta z istega switcha, ampak pomoje bi šlo.

Če me čez vikend spomniš na PM lahko priklopim en PC na tisti switch in vidim, če hkrati dela TV in internet.

Edit: TRUNK bi moral znati hkrati prenašati TV in data.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: njyngs ()

ToniT ::

V principu bi naj delalo. Na telekomovem modemu nastaviš en port na trunk in iz tistega porta povežeš na switch in stvar dela na unamanaged switchih. Drugače pa nastaviš vlan 3999 na switchu in ga nastaviš na vseh portih kot tagged.

Veron ::

njyngs je izjavil:

Moja izkušnja: Doma mam telekomovo optiko. En port na modemu nastavljen na "Trunk" in na njega čist navaden (unmanaged) 8 portni switch namenjen izključno za TVje. Na switch pa obešene 3 Box-e. Vsaka televizija gleda svoj kanal.

TRUNK = Data + TV

Sicer pa ti dela internet že preko tega, ker TV box koristi internet povezavo (razn če imaš kako drugače nastavljeno, wifi).
(predno sem odjavil telekom), sem imel Trunk -> 5 port switch (najcenejši), na njega 1x TV in 1x PC in je delalo brez težav.

DiaMonDer ::

Aha no saj to je bila moja prva ideja da pač kupim 8portni switch na katerem bodo samo televizije. Ampak ja če lahko za vikend probaš ali deluje na tistem switchu hkrati vse tri televizije (prižgane) tako kot tudi računalnik pa mi sporoči rezultat da ne bom potem po potrebi kupoval posebej switcha za TV.

DiaMonDer ::

Veron je izjavil:

njyngs je izjavil:

Moja izkušnja: Doma mam telekomovo optiko. En port na modemu nastavljen na "Trunk" in na njega čist navaden (unmanaged) 8 portni switch namenjen izključno za TVje. Na switch pa obešene 3 Box-e. Vsaka televizija gleda svoj kanal.

TRUNK = Data + TV

Sicer pa ti dela internet že preko tega, ker TV box koristi internet povezavo (razn če imaš kako drugače nastavljeno, wifi).
(predno sem odjavil telekom), sem imel Trunk -> 5 port switch (najcenejši), na njega 1x TV in 1x PC in je delalo brez težav.


Super pol bo tisti 24 portni switch dovolj dober da ga povezem na modem na TRUNK port in to je to.

Hvala za odgovore.

njyngs ::

Veron je izjavil:

njyngs je izjavil:

Moja izkušnja: Doma mam telekomovo optiko. En port na modemu nastavljen na "Trunk" in na njega čist navaden (unmanaged) 8 portni switch namenjen izključno za TVje. Na switch pa obešene 3 Box-e. Vsaka televizija gleda svoj kanal.

TRUNK = Data + TV

Sicer pa ti dela internet že preko tega, ker TV box koristi internet povezavo (razn če imaš kako drugače nastavljeno, wifi).
(predno sem odjavil telekom), sem imel Trunk -> 5 port switch (najcenejši), na njega 1x TV in 1x PC in je delalo brez težav.

Sem že sam napisal prej:
Edit: TRUNK bi moral znati hkrati prenašati TV in data.


Sam mam ločen switch, ker mi je ta varianta bolj povšeči.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: njyngs ()

Dr_M ::

Net + tv gre lahko preko enega switcha, sam to najprej pain on the ass za nastavit, pa se pain in the ass troubleshotat.
Unmanaged 8 portni switch te pride 20e... Mislm, da je vredno za mirno spanje.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

XS!D3 ::

Dr_M je izjavil:

Net + tv gre lahko preko enega switcha, sam to najprej pain on the ass za nastavit, pa se pain in the ass troubleshotat.
Unmanaged 8 portni switch te pride 20e... Mislm, da je vredno za mirno spanje.

Rabiš untagged DATA VLAN in tagged VIDEO VLAN (3999) na vseh portih (vsaj tistih, ki gredo na TVje) in to je to. Ni ravno rocket science za nastavit :) Vsekakor pa ne škodi, če switch podpira IGMP snooping, drugače bo multicast za TV letel tudi tja, kamor ni treba.

Bi prej rekel, da je delovanje tegganega prometa na unmanaged switchu loterija. Lahko gre skozi (samo da nimaš kontrole), lahko pa tudi ne. Odvisno od HW.

ToniT ::

Sam imam dva unmanaged switcha različnih prizvajalcev, kjer dela vse brez problema. Je pa res, da imam na teh dveh switchih samo SiolBox, Malino kot predvajalnik in TV. Na enem pa še PS4 zraven. Generalno pa imam vse rešeno z vlani.

Dr_M ::

XS!D3 je izjavil:

Dr_M je izjavil:

Net + tv gre lahko preko enega switcha, sam to najprej pain on the ass za nastavit, pa se pain in the ass troubleshotat.
Unmanaged 8 portni switch te pride 20e... Mislm, da je vredno za mirno spanje.

Rabiš untagged DATA VLAN in tagged VIDEO VLAN (3999) na vseh portih (vsaj tistih, ki gredo na TVje) in to je to. Ni ravno rocket science za nastavit :) Vsekakor pa ne škodi, če switch podpira IGMP snooping, drugače bo multicast za TV letel tudi tja, kamor ni treba.

Bi prej rekel, da je delovanje tegganega prometa na unmanaged switchu loterija. Lahko gre skozi (samo da nimaš kontrole), lahko pa tudi ne. Odvisno od HW.



Eh, predno smo doma dobil optiko, sem vec mesecev raziskoval, bral in sprobaval, kako bi to najbolj elegantno resil (imel vso potrebno opremo), nakoncu obupal, naredil loceno omrezje in zdej dela tako kot treba (res pa je treba modem resetirat vsaka 2 meseca, priblizno). Sicer ce bi bi edini uporabnik, bi mogoce se vec testiral, samo pri nas doma more bit 99% uptime za net in tv, drugace mi zivce pozrejo.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Ghost007 ::

modem port nastaviš na trunk, ga vtakneš v 23EUR tp-link switch https://www.mimovrste.com/stikala/tp-li... in dela internet na pc in siol box brez konfiguracij.
Le be sure da je vse 1Gigabitno drugace bo 5x pa se kaj interneta TV tesko skoz 100Mbit prišel.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Ghost007 ()

rejven ::

Men recimo trunk ne dela na dveh različnih switchih,če daš port na video dela TV bp. Mi mi ni panike ker zgubim samo YouTube Deezer ostalo dela bp. Verjetno bi Rabu kak manged switch Sam se mi ne da zajebavat...
Se pravi če TV ne dela oz kocka daj port na video only.

DiaMonDer ::

Ghost007 je izjavil:

modem port nastaviš na trunk, ga vtakneš v 23EUR tp-link switch https://www.mimovrste.com/stikala/tp-li... in dela internet na pc in siol box brez konfiguracij.
Le be sure da je vse 1Gigabitno drugace bo 5x pa se kaj interneta TV tesko skoz 100Mbit prišel.


Naročil sem tale switch:
TP-LINK TL-SG1024 24-port gigabit rack mrežno stikalo-switch
http://mojcomp.net/tp-link-tl-sg1024-24...

Če bo vse delalo na tem switchu potem OK drugače bom pa naknadno kupil mali switch za TV.

OSA ::

Bom vprašal tukaj, da ne odpiram nove teme.

Moja trenutna oprema in povezava:

Telekomov modem InnboxV60U (OŠO optika):
4x Telekomov box (porti LAN1-LAN4)
LAN5/WAN gre potem v Linksys router EA6900

EA6900 je v bridge mode:
V port Internet pride UTP iz Innbox LAN5
Računalnik (ETH1)
TV za youtube, plex itd... (ETH2)
TV za youtube, plex... (ETH3)
tp-link power line adapter (ETH4), ki gre 2 nadstropji nižje v LinksysWRT54 (ni možno napeljati utp, zato imam preko adapterja)

Wi-fi na Innboxu imam izključen, v zgornjem delu hiše mi wifi zagotavlja EA6900, v spodnjem WRT54. Nanj imam preko UTP povezan tudi android box, ki se občasno uporablja.

Ker imam vse porte zasedene na modemu in routerju bi rad dodal tale switch https://www.mimovrste.com/stikala/tp-li... takoj za modem. V switch bi potem povezal power line in Linksys EA6900 prestavil 2 nadstropji nižje, namesto zastarelega WRT54.

Ali imam omrežje zdaj v redu povezano in ali bodo kakšne težave, ker bo switch pred routerjem (ki bo še vedno v bridge mode).

Sedaj mi vse deluje v redu, le vse porte imam polne in stari WRT54 bi rad posodobil. Na Innboxu bom vklopil wi-fi, kateri je sedaj izklopljen, wi-fi pa mi pokriva Linksys EA6900.

Upam, da sem dovolj jasno opisal, switcha žal nimam, da bi poizkusil zadevo, sem pa bral, da bi naj bil switch za routerjom in ne pred njim kot bi imel jaz in zato raje vprašam.

Hvala za pomoč.
lp OSA

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: OSA ()

uporabnik50 ::

če je port na modemu nastavljen na trunk in potem priklopljen na unmanaged switch bi načeloma moglo normalno delat in internet in televizija na napravah priključenih na ta switch

za kak bolj pameten switch pa ne vem, a bo delalo samo od sebe, ali boš moral kaj nastavit še na switchu (odvisno kake so default nastavitve), ampak s pravilnimi nastavitvami switcha, bi spet moralo delat oboje

oziroma delalo bo dokler ne bo bottlenecka na povezavi med modemom in switchem, ampak z gigabitno povezavo ne bi smel imet problemov, če nimaš ravno 1000/40 paketa in istočasno uporabljaš polno hitrost downloada + hočeš gledat tv

mzakelj ::

Najlažje bi to rešil s managed switchi in enim mikrotikom. S tako konfiguracijo lahko delaš kar hočeš. Drugače Trunk je tehnično gledano port s več Vlani gor.

mzakelj ::

En tutorial kako se naredi siol tv v mikrotiku. Je za ostale isto, samo pri t2 so drugi vlani in pri ostalih isto.

OSA ::

mzakelj je izjavil:

En tutorial kako se naredi siol tv v mikrotiku. Je za ostale isto, samo pri t2 so drugi vlani in pri ostalih isto.


Verjetno si pozabil prilepit link za tutorial.

V bistvu boxi ne bodo priklopljeni na switch, ampak bodo ostali na modemu, vse ostalo pa potem preko switcha. Vsi porti na modemu so trunk. Bom kr naročil switch in potem javil kako in kaj.
lp OSA

OSA ::

Sem povezal switch na trunk port na Innboxu, linksys ruter (bridge mode) pa na switch. Siol box ne prikaže slike, samo kanale, spored... Dela pa če ga priklopim direktno na switch.
Se da to kako rešit?
Box ne dela tudi če ga povežem preko wi-fi.
Ni spremembe če dam utp iz switcha na WAN/LAN na linksysu.
lp OSA

Daniel ::

Star Linksys ti najbrž ne spušča skozi VLANa za TV, sploh če imaš še tovarniški firmware, zato ti za Linksysom ne dela TV (če sem prav razumel konfiguracijo).

OSA ::

Star Linksys sem odstranil. Sem že rešil z še enim switchem in deluje.

Se pravi:

Modem Innbox--> switch--> power line adapter--> switch--> Linksys EA6900

Box deluje v obeh switchih. Liksys pa služi za wifi dve nadstropji nižje.

Hvala vsem za pomoč.
lp OSA

schrack ::

Pozdravljeni,

imam Telekomovo OŠO optiko, prav tako starši.
Oboji imamo občasno težave s siol boxi. V obeh primerih imamo iz Telekomovega modema preko trunk porta speljano na navaden switch in iz njega ven na dva boxa.
Stvar dela en teden normalno, potem pa recimo na enem boxu imamo samo en program ali 2, ki delujeta. Ostalo tema. Drugič se zgodi na drugem boxu. Resetiram modem in spet vse OK. Isto mi je rekel sodelavec.
On ima tudi navaden switch in ga tudi heca.Tiste televizije ki gredo direkt iz trunk porta na boxe pa mu vedno delajo.
Ima kdo od vas kakšen nasvet? V mojem primeru ne morem zvleči 2 ločenih kablov.

cvick ::

Jest imam tudi iz enega trunk porta na switch in pol na tri neo boxe, pa nimam nobenih problemov. Imam pa en čisto navaden giga switch. Mi je pa štekalo če sem imel zraven na switch priklopljen še računalnik.

Vaseer ::

Meni na managed switchu in ustrezno konfiguriranih VLANih že nekaj let Boxi in sedaj tudi Neoti delajo brez težav. Na unmanaged swithu sem imel težave z Boxi.
Unmanaged switch imam sedan na novo pri starših in nanj priključen 1 Neo in 1 Box. Neo dela brez težav, Box se pa obnaša kot je opisal @schrack.

Zdi se da Neo manj komplicira glede tagov kot Box, tako da sta 2 rešitvi. Boxe menjat za Neote ali unmanaged switch za managed switch.

Vuli ::

meni špiljajo boxi na navadnem switchu bp.
|Gb x570 Pro|R9 5900x|32GB DDR4 RAM G.Skill V@ 3600 cl16|6800XT Merc319 Black|

schrack ::

Vaseer je izjavil:

Meni na managed switchu in ustrezno konfiguriranih VLANih že nekaj let Boxi in sedaj tudi Neoti delajo brez težav. Na unmanaged swithu sem imel težave z Boxi.
Unmanaged switch imam sedan na novo pri starših in nanj priključen 1 Neo in 1 Box. Neo dela brez težav, Box se pa obnaša kot je opisal @schrack.

Zdi se da Neo manj komplicira glede tagov kot Box, tako da sta 2 rešitvi. Boxe menjat za Neote ali unmanaged switch za managed switch.


Vaseer, ta bi bil managed? TL-SG105E
https://www.mimovrste.com/stikala/tp-li...

Kaj si mogu nastavit na njem? IGMP Snooping?

Vaseer ::

Datasheet pravi da podpira 802.1Q, tako da bo verjetno v redu.
Ima WebUI za managament.

Nastavit moraš VLANe:
- tagiran 3999 za IPTV
- netagiran 1 za internet
Video - VLAN ID vpišeš 3999 in izbereš Tagged na portih kjer boš imel Boxe/Neote in na portu za povezavo do modema. Port na modemu nastaviš na trunk.
Če PPPoE sejo zaključuješ na modemu (nimaš routerja), lahko proste porte na switchu uporabiš za PCje (internet).


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Televizija in internet preko enega UTP kabla?

Oddelek: Omrežja in internet
4410942 (5234) rogerg
»

DATA in TV po enem UTP kablu (siol)

Oddelek: Omrežja in internet
214287 (3339) r0b3rt
»

Nova škatla, novi problemi

Oddelek: Omrežja in internet
198293 (4186) kihc
»

Siol IPTV - 2 switcha in trunk

Oddelek: Omrežja in internet
118672 (7924) liver
»

Switch

Oddelek: Omrežja in internet
345122 (4213) SeMiNeSanja

Več podobnih tem