» »

NAS kako najlažje prenesti podatke

NAS kako najlažje prenesti podatke

espacious ::

Pozdravljeni,

nekako nevem kako je najbolje da naredim prenos podatkov, bom malo opisal situacijo najprej:

V starem NAS-u (NSA-220 Plus - RAID 1) je odletel en disk (2x 1TB WD Green). Nabavil sem nov nas (Synology DiskStation DS218+) z dvema 2TB WD Red.
Podatkov je nekje 400-500Gb je pa dosti malih datotek.

Seveda sem najprej mislisl da bom lahko kar prek SMB vse skupaj presnel, a seveda bi trajalo preveč. Potem sem poskušal prek ftp-ja. Zopet bi zahtevalo preveč časa.
Nato sem na star NAS priklopil externi HDD da bi nanj prenesel vse a ponovno problem, ker seveda star NAS nas nima usb 3.0.

Nekaj izkušen imam, a bi vseeno prosil za nasvet.
Edina in najhitrejša varjanta, ki mi pade na pamet je da oba diska (1TB star ter 2TB nov, priklopiv v neko računalo z sata, ter presnamem/kloniram disk.)
Particija je ext3 ali ext4 če se ne motim. Zato bi mi bol ustrezalo disk klonirat, tu se pa pojavi problem da bom kloniral 1TB na 2TB! bo to potem mogoče shrink-ati/resize-ati?

Imam tudi usb 3.0 docking station, katerega bi lahko priklopil na nov NAS, a potem nekako nevem kako skopirat podatke? bodo datoteke vidne? Sedaj mi je padlo na pamet tudi to da imata tako docking station kot nov NAS e-sata priklop, bi to bila opcija?

Povezave do HW:
https://www.synology.com/en-uk/products...
https://www.zyxel.com/uk/en/products_se...

Vsak nasvet dobrodošel. Hvala že vnaprej.
LP, espacious

Invictus ::

Ta čas ko boš čakal na odgovor, bi že prenesel vse preko SMB ;).

Drugače pa male datoteke zazipaj v en velik ZIP file, pa bo prenos hitrejši.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

jukoz ::

Koliko časa pa imaš? =)

Kakorkoli, če misliš na roke kopirat in ne preko mreže (kar je pametno), bo eSATA priklop najhitrejši.

Malo off-topic pa vseeno, zakaj pa menjaš NAS?

espacious ::

Sem prek smb poskušal prenest del recimo 1/10 je prenašalo cel teden, in ne 100/10 ampak 100/1000 mreža. Pa ni bila niti desetina.
Zazipat pa direkt na nasu nemorem oz lahko bi probal no a mislim da nebo velike razlike.
Bojim se za edini disk ki je še ostal zato ga nebi rad mučil dva tri tedne, ter snemal prek SMB/FTP.

jukoz kaj pa glede vidnosti/berljivosti particije (ext4) bodo vidne na novem nasu? Neumno vpr verjetno.

Nas pa menjam ker je star zelo glasen, nima 1000 mreže (če se ne motim), nima miljon servicov ki jih ponuja Synology, predvsem pa zaradi omejitve na 2TB. Stari nas gre v prodajo oz ponovno uporabo kot backup.

Aja invictus vsega tudi nemorem zazzipat ker bo potem source disk premajhen.

Sepravi raje stari disk v Dock ter, dock prek e-sata na nov nas?
ali
Oba diska ven star in nov ter oba v pc prek sata?

Pa še to kopirat ali klonirat (resize) ?
LP, espacious

Zgodovina sprememb…

Invictus ::

A ne moreš per partes zazipat?

Folder po folder?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

espacious ::

Ma ne ker je te robe ful niti nevem kje so vsi mali fajli to je en kup podfolderjev in nesnage, saj veš kako tajnice shranjujejo...
Sploh pa je tastar nas počasen ko polž, nima neke zip funkcije usaj ne najdem je pa sploh nevem če se prek konzole da dostopat.
LP, espacious

Zgodovina sprememb…

blackbfm ::

Pri ogromno malih datotekah ti skace glava sem in tja in zato pada hitrost na nulo

Naredi image celotnega diska (glava leti od začetka do konca z max hitrostjo) , to je najhitreje.. Pa potem naprej

jukoz ::

Glede na to da te skrbi za podatke, naredi to kar predlaga blackbmf - image celega diska.
Podatke pa nato skopiraj.

Nimam pojma kaj ima Synology za en OS gor in če zna brat ext4. Nekje 99% verjetno zna, ne vem pa kako bo znal prebrat in urediti pravice. Ko boš imel image, ga vštekaj preko eSATA v Synology in poglej kaj se vidi. Če je OK, skopiraj podatke čez. Tako bo Synology poskrbel da bodo pravice pravilne.

Če ne gre, priklopi na PC in skopiraj na roke, nato pa popravi pravice da bodo pravilne na ciljnem disku.

Pa nasvet: ne uporabljati teh blackboxov, za katere ne veste kako delajo in kdaj so dobili zadnji update za software na njem. EhternalBlue anyone?
To da stari "nima miljon servicov ki jih ponuja Synology" je bolj feature kot kaj drugega. Razmisli kaj točno rabiš in ali je smiselno vse to tlačit na NAS, na katerem so službeni podatki od podjetja, urejeni na "saj veš kako tajnice shranjujejo..." način.

Predlagam ti, da izkoristiš priložnost okvare NASa za to, da razmisliš kaj dejansko potrebuješ in to primerno razdeliš po mašinah.

Namesto teh blackbox NAS mašin pa predlagam navaden PC s software raid1. Ko umre matična lahko potem podatke še kdaj prebereš =) Ali pa HP Microserver, če je potreba bo manjši mašini.

Aja, pa to da ti kopira tako počasi ni najboljši indikator zdravja ostalega diska =)

Pa ko že delim nasvete - interno na firmi diske menjavamo na nekje 3 leta. V prenosnikih sploh, na strežnikih in desktopih so lahko malo dlje. Lih prejšnji teden sem reševal podatke iz okvarjenega SSDja (prvič do sedaj). Ni najbolj fajn, ker se ga ne sliši, samo neprijetne zapise v logih dobivaš =)

uncorrectable data error reading fsbn 350035120 of 350035120-350035127

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jukoz ()

b3D_950 ::

Probaj s MS Richcopy - Multi-Threaded File Copy -> https://technet.microsoft.com/en-us/lib...
Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

MrStein ::

espacious je izjavil:


Sepravi raje stari disk v Dock ter, dock prek e-sata na nov nas?

To bo še najhitrejše. Če ga bo novi nas prepoznal.

Vsekakor kot prvo backup (image) diska.

Jaz bi potem poskuil nov disk formatirati v novem NAS (ter posnet nanj nekaj fajlov za test), ga priklopiti (samo disk) na PC in če PC vidi disk (in tiste testne fajle), potem na PC-ju prekopirati vse podatke (lahko iz prej narejenega backup-a, če je na hitrejšem disku).

Kopija bi bila fajl-po-fajl, razen če veš kaj delaš oziroma veš, da bo rezultat tak, da ga bo novi NAS prepoznal. Ugibam, da boš potem še mirror naredil.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

espacious ::

Še posipam s pepelom al kako se reče.

Image diska je odličen nasvet. Hvala.
Docking za diske nima esata. Je pa usb3.

Glede glave/branja mi je celo bilo jasno. Zato sem testno kopiral le del prek smb...offtopic. to slow

Zato sem tuhtal narediti kopijo/clone iz 1Tbstar na 2Tbnov pa shrink-at.

Synology mislim da ima linux izpeljanko. Kakorkoli dosti bolje kot zyxel. Beri dosti bolj fleksibilno.?!

Nič kopija/image na disk prek PC/Sata je prvo.
Kako pa ta "e-sata" zgleda?!? Nikoli uporabljal. ?)

Sem že premislil malce, tudi sam imam več masin za storage a se mi nas kar obnese. Majhen, tih, setforget, dodatno backup na se druge naprave pa je.

To pa od takrat ko mi je odletel RAID na enem starem serverju dual proc! Pentium 2 Mislim da RAID 5. Ga sparam zate če imaš voljo. Imam gor par stvari ki bi jih rad nazaj..too offtopic

Da potem bom naredil mirror. 2x 2tb kot rečeno.
LP, espacious

espacious ::

Ja vedno nek sarkazem. Pol pa pozabim.
Ko je defekten disk v starem zyxel-u tičal, je le ta upočasnil nemogoče. Errorje sem videl a sem tuhtal zakaj je počasen. Sem sumil na oba diska. Ko sem pa slabega odvijacil je čudežno normalo zadihal.

Synology mi je odletel enako en raid1 member pa ni bilo panike. Potem sem se pa spomnil da bi verjetno lahko tudi na starem dal defekten disk iz arraya?! Boh, ideja nevem..offtopic

Pa v teh rackih nikol ni placa za rezine pa nimajo dnarja/potrebe frizerke.
LP, espacious

espacious ::

Da vas seznanim in se zahvalim za nasvete.

Najprej sem "zdrav" disk kloniral na enak njemu - clonezilla. Ter naredil še image na dodaten externi disk - clonezilla.

Nato sem klonirani disk vstavil v mašino z ubuntujem tam mountal raid1 - mdadm (ta del me je begal ker je bila patricija raw) in veselo kopiram podatke na prazen HDD.

Imam pa še eno vprašanje. In sicer kako priklopim disk prek e-sata na nov synology. Hočem reči potrebujem napajanje ali ne?
LP, espacious

MrStein ::

eSATA ne prenaša napajanja, sploh za 3,5" diske ne.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

jukoz ::

Rabil boš ločeno ohišje. A pa nisi gor pisal da imaš USB3?

espacious ::

Ah ohišja ne rabim kar vem, se pravi napajanje pa. Ok hvala.
Da imam usb3 toda zakaj ne bi raje e-sata uporabil?

Hvala.
LP, espacious

sfaljk ::

Pozdravljeni.

Da ne odpiram nove teme. Imam NAS QNAP TS-251. Kako bi lahko kopiral datoteko (gre za obsežen video) iz ene mape v drugo na istem disku, ki je v NASu drugače kot s File Station 5 programom, ki je dostopen preko QNAP namizja. Če uporabim Total Commander ali kakšen drug file manager zadeva traja celo večnost (verjetno, ker datoteko prenaša preko WiFija čez računalnik v drugo mapo). Ali obstaja varianta, da bi imel desktop program (file manager) s katerim bi na NASu kopiral datoteke "levo desno" brez "posrednika" računalnika. Upam, da razumete. Oziroma ali obstaja kakšen boljši file manager za QNAP QTS.

Hvala in LP.

gendale2018 ::

ja sam mali poštar, kurac mi je oštar
čuvajte se žene, bit ćete jebene

sfaljk ::

Hvala.

Ampak imam težave že pri logiranju s PuTTY programom. Pri PuTTY Configuration vpišem IP naslov NASa, kliknem open. Mi odpre terminalsko okno. Nakar me vpraša login as. Vpišem admin. Zahetva administratorsko geslo. Vendar nato ne morem vpisati ničesar. Zelen kurzor stoji pri miru, ne glede na to kaj pritisnem.

Pač, glede tega nimam pojma.

Miha 333 ::

sfaljk je izjavil:

Hvala.

Ampak imam težave že pri logiranju s PuTTY programom. Pri PuTTY Configuration vpišem IP naslov NASa, kliknem open. Mi odpre terminalsko okno. Nakar me vpraša login as. Vpišem admin. Zahetva administratorsko geslo. Vendar nato ne morem vpisati ničesar. Zelen kurzor stoji pri miru, ne glede na to kaj pritisnem.

Pač, glede tega nimam pojma.

To je normalno pri terminalskem načinu, vpiši geslo in pritisni enter. Pri vnosu gesla se ne izpišejo nobeni znaki, zaradi varnosti (zvezdice oz. pike so fancy mode, ki ga shell ne podpira, ampak je namesto njih zgolj izključeno izpisovanje na ekran - echo).

sfaljk ::

E. Hvala.
LP


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pokvarjen ethernet port na NAS

Oddelek: Omrežja in internet
111229 (971) grga1975
»

Kateri NAS? (Network Attached Storage) (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Kaj kupiti
19365901 (54332) levaky
»

NAS(raid 5)+diski

Oddelek: Kaj kupiti
303996 (3446) antonija
»

Mrežni disk NAS - kateri? (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
5512924 (8765) Boky

Več podobnih tem