» »

Klasika

Klasika

]Fusion[ ::

Jaz iscem klasiko v stilu Carl Orff Carmina Burana in ker sem manj izobrazen na tem podrocju me zanima ce mi kdo lahko kaj svetuje. Lahko so tudi muzike iz filmov in drugih virov.

LP
"I am not an animal! I am a human being! I... am... a man!" - John Merrick

drevo ::

Tud mene to zanima, bi ful rd poslusov se kej podobnga. Probej naslednje stvari:

Mozart: Requiem (totalno woow, gotov poznas ksne dele, k jih ful uporablajo za reklame to tv-ju; dies irae, lacrimosa, tuba mirum, rex tremendae..)

Verdi: Requiem

Brahms: Requiem

Sibelius: Finlandia

Grieg: Peer Gynt, Dvorana gorskega kralja (The hall of the mountain king)

Wagner:The ride of the Valkyries (ne vem, kako je po slovensk ;), mogoce tud Tristan in Izolda, k je opera, rahlo bolj "dolgocasna" ...

Stravinsky je tud iz iste "sole", ko Orff, ki se je tudi pogosto zgledoval po njem. Orff po Stravinskem torej ;). Je pa njegova glasba nekoliko bolj umirjena, vsaj kar jo jest poznam.

Prve tri so podobne predvsem zaradi massive zborovskega petja, ostale pa.. kako bi reku.. ;) po motivih. Vsebina je, tako kot pri Carmini Burani namrec vzeta iz raznih (skandinavskih) legend (no ja.. Carmina Burana je srednjevseki roman.. sej je isto sranje..;), iz ljudskega izrocila.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: drevo ()

jRk0 ::

fusion

za klasiko si bos moral malo svoj zvocni del racunala posodobit, kaj pravis?

8-)
You fuck up once, you loose two teeth.

]Fusion[ ::

drevo: WAW 8-O Prve tri enostavno rulajo! Ostale pa so tud vredi, se posebaj Grieg. V bistvu sn vecino muzik tak ze slisal, pa nikol nisn vedo od koga so, da bi si nabavo. Thanx

Jrk0: Cuj za silo so. Lakho pa grema en Q3 DM za tvoje zvocnike >:D
"I am not an animal! I am a human being! I... am... a man!" - John Merrick

hatch ::

jaz ti priporocam tole.. neoklasika sicer..

Yngwie Malmsteen - Concerto For Electric Guitar & Orchestra

Ne bo ti zal.

moj_nick ::

Pri vseh teh komadih se gre za romantična dela z izjemo Orffovih, ker spadajo v neo barok. Moje priporočilo - Čajkovski

icek ::

nabucco
Rider of Theli
www.air-tv.net

jRk0 ::

lahko grema CS en na enega za vse tvoje filme in igre?:D
You fuck up once, you loose two teeth.

DoloresJane ::

Jah - še enega Orffa ne boš več slišal, vendar je bilo napisanih tako veliko klasičnih del, da boš zagotovo našel še kaj, kar te navdušuje. Poslušaj čim več skladb in počasi boš razvil svoj okus. Tule je za pokušino navadenih veliko raznovrstnih del - izberi si najljubše. :) In -- dobrodošel v svetu klasične glasbe! :))

Osebno zelo cenim rusko šolo, predvsem njihovo melodiko (Čajkovski, Borodin, Rahmaninov, Glinka, Musogrski, ...) in bi ti priporočila
1812 od Čajkovskega in morda 1. stavek koncerta za klavir (prav tako Čajkovski). Koncert za klavir ima sicer 3 stavke in če ti ne bo preveč dolgčas, :) poslušaj vse.

Stravinski: Posvetitev pomladi. Gre za prvega od baletov, ki ga je S. napisal. V njem je nekaj nenavadnih pristopov - morda te bo zmedlo, je pa zanimivo, kaj Stravinski vse izvabi iz tolkal in pihal. Morda bodi pri Stravinskem pozoren, da je za razliko od npr. Mozarta veliko manj poudarka na godalih.

Če ti bodo Rusi všeč, poskusi še Borodina: Polovski plesi.

Bizet: suita za Carmen. Od tam gotovo poznaš Habanero (reklama za Ajax :) ) in Marš toreadorja.

Ravel: Alborada Gracioso. :D Daj zvočnike bolj potiho. ;) Bolero - obvezno.

Mozart - morda Simfonija 10 v g-molu in Simfonija 41 v C-duru? Je to preveč klasično za začetek?

Vivaldi - Štirje letni časi. Obvezno.

Pachelbel - Kanon. To sicer ni niti malo podobno Orffu, je pa zelo znan komad. Kot uspavanka se zelo dobro obnese, če te muči nespečnost. :)

Beethoven - 9. simfonija, 5. simfonija. Amen. :)

Gershwin - Rapsodija v modrem (Rhapsody in blue) - spet za precejšen odklon od Orffa, ki ti bo morda všeč. Zagotovo si že slišal.

Dvoržak - simfonija št. 9. Zelo znana.


Sporoči nam, kaj od tega ti je bilo še všeč in priporočili ti bomo še kaj. :)

Kar se tiče filmske glasbe - morda Jaws (John Williams) in Gladiator (Hans Zimmerman)? Sicer pa bodi, ko gledaš film, pozoren tudi na glasbo v ozadju -- in če o glasbi razmišljaš tudi, ko zapuščaš kino, si nabavi CD. :D Tudi tukaj traja nekaj časa, da ugotoviš, kateri skladatelji so kul in kateri ti niso tako všeč.

moj_nick ::

Ko si že omenla Pachelbela - pripiši še Albinoni - Giazotto/Adagio za godala
edit: Corelli - Concerto grosso v g-molu

A mogoče veš za en ful znan komad od Čajkovskega? Mislim, da je nekaj podobnega kot čebelji ples.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: moj_nick ()

]Fusion[ ::

Uf uf uf, to pa bo nekaj dela. Bom probal poslusat kolk se da pa bom sporocil o napredku. Tnx to all.

jrk0: To pa je nefer stava. Tak al tak mas skoro vse moje cdje... pa eno skatlo.:)

P.S.: Kak se anglesko napise Čajkovski? :8)
"I am not an animal! I am a human being! I... am... a man!" - John Merrick

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ]Fusion[ ()

drevo ::

moj_nick: Čmrljev let mogoce? :)

]Fusion[ : Chaikovsky.. ce se za ksnga nisi sure, pejd na google, pa napis svoj best guess in te bo popravu, ce se le nisi prevec zmotu :)

Tnx ostalim tud za predloge.

moj_nick ::

Pytor Ilyich Tchaikovsky hehe

moj_nick ::

@drevo
Po vsej verjetnosti, samo poslušat ga morm. btw english version???

drevo ::

Flight of the bumblebee.. pa mislm da ni od Cajkovskega ampak od Rimsky-Korsakova. Zdi se mi.. ma na netu je itak vse od Mozarta pa Beethovna :)

]Fusion[ ::

Dobro sn poslusal in tu je moja hitlista:
Requiem od mozarta in Verdija + Orff - Carmina burana -> se vec takih :)
Sibelius - Finlandija ->ful mracna na zacetku ampak dobra
Copland - Fanfare for the common man
2001 Space Odessy -> pac mors met 8-)
Tschaikovski - Swan lake -> d best
Grieg - Hall of the mountain king
Khachaturian - Sabre dance -> Nemrem kaj da se ne bi nasmejal ko slisim :))
Flight of the Bumblebee (bog ve od koga je-jaz mam od Beethovna)

Definitivno pa ne oper ko samo en poje, veliki zbori so vredu.

Tak to so muzike ki so me najbolj navdusle, so se tudi druge ki so vredu, ampak jim nekaj manjka do popolnosti. Glasbo iz filmov pa se bom danes spravil poslusat, mogoce kaki vredi film pogledal in bom bolj pozorn na muziko.

Mogoce vete za kaki vredi koncert z orglami?

Fajn se mejte!
"I am not an animal! I am a human being! I... am... a man!" - John Merrick

moj_nick ::

Bach - Toccata in Fuga v a-molu (nism zihr, d je v a-molu)

DoloresJane ::

Aj jaj jaj...

Čmrljev let (aka Flight of the Bumblebee) je napisal Rimski-Korsakov. Original mislim, da je bil napisan za violino; obstajajo pa tudi verzije za klavir, harmoniko, in praktično kateri koli inštrument si zamislite.

Predlagam, da vsem mulinim in oslovskim navedbam izvajalca ne verjamete. Ker najdi se da tudi Labodje jezero, ki ga je napisal Mozart. :D

Tchaikovsky se napiše v angleščini priimek Petra Iljiča. Če ti je bilo všeč Labodje jezero, poskusi še Hrestača (Nutcracker) in Trnjulčico (Sleeping Beauty). [Angleške naslove pišem zato, ker vem, da boš CDje kupoval na Amazonu. :D]

Sabre dance je iz Hačaturjanovega baleta Gajané. (Gayaneh) Morda bi poskusil še z Gopako-om (ta je tudi taka smešna) ali z Lezghniko. Vse so iz istega baleta. Morda te bodo zanimala glasba iz kakšnih drugih baletov - tukaj ti lahko precej pomagam. Načeloma je Hačaturjanu podoben tudi Minkus (Don Kihot, La Bayadére).

Na splošno bi tebi, Fusion, in ostalim navdušencem nad klasično glasbo priporočila, da pojdite na kakšen koncert. Morda boste bolj redno hodili, če se boste vpisali na abonma. Vem, da ima veliko srednjih šol organizirane popuste za abonmajske karte, tako da denar tukaj ni ovira. Nekaj več o abonmajih bom napisala konec septembra, ko bom zbrala vse podatke. :)

Zgodovina sprememb…

moj_nick ::

Nekateri bolj uživamo v glasbi, če jo sami igramo, zato določenih stvari ne vemo (razen če smo jih igrali). Sicer bi šel na kakšen koncert (poslušat komade, ki sem jih že igral :D)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: moj_nick ()

DoloresJane ::

moj_nick - vsekakor... Saj pravim - abonma je edina prava zaščita proti izogibanju koncertom. ;) Sicer pa malo glasbene razgledanosti ne škodi. In če greš s prijateljem ali prijateljico je še toliko bolj fino. :)

Ziga Dolhar ::

Elgar -- "Enigma Variations". Hvala, Nadezhda ;-)
Wagner -- Tannhäuser
Elgar -- Pomp and Circumstances, Land of Hope and Glory

Sicer pa ti angleški RPO [www.rpo.co.uk] ponuja lep "preview" v svet klasike, pa še nemalo "hit" komadov znajo zaigrat (... marsikaterega, recimo Trkanje na nebeška vrata, jaz v izvirniku ne prežvečim, medtem ko mi je orkestralna izvedba carska).

---

Dodatek:

Precej všeč mi je tudi filmska glasba Michaela Nymana. Nekaj naslovov [filmov] po vrstnem redu priljubljenosti:

The Claim [le malokateri komad moje razpoloženje oriše tako dobro kot "The Burning" in še nekaj iz 'končnega' dela]
The Piano
Gattaca

"mix": Essential Michael Nyman

RPO predstavnik: "Michael Nyman Piano Concerto", zelo všečen skupek/zmiksek.

p.s.: marca je imel koncert v CD-ju. /me impressed :-).
https://dolhar.si/

Zgodovina sprememb…

drevo ::

moj_nick, kateri instrument pa igras? Pa kaj najraje igras od klasicne glasbe, da se jaz kaj probam.

Ali se kdo drug igra kaksen instrument?

Jest igram elektricno kitaro.. nazadnje sm pa kr se klasike tice igrov toccato(uno, ta znano :D ) od Bacha in Fur Elise od Beethovna.

Hm, a bi tole rajs dal v nov thread? ;)

barbarpapa1 ::

Lepo, da se zanimate za klasiko....

Če začnemo pri baroku bi priporočil od velikega maherja Vivaldija še:

L'estro armonico
koncert za dve violini, znan kot "echo koncert"

Tomaso Giovanni Albinoni:

I musici

Pa Bach tudi ne sme manjkati:

Brandenburški koncerti (trojka mi je najljubša)

Če ba Vam je všeč kaj bolj "bombastičnega" potem pa kaj od Jean-Baptiste Lully-ja (Je bil dvorni kapelnik pri Ludviku 14, temu primerna je tudi glasba)

Pri baročnih mojstrih je potrebno biti pozoren na izvedbo. Npr pri štirih letnih časih se večinoma izvaja novejša priredba za sinfonični orkester, original pa je bil napisan za tipični komorni orkester tistega časa. Posledično so "zvočne slike" povsem različne. Kar je pa komu bolj všeč, je pa stvar okusa.

Če ste že naštevali rekvijeme, predlagam nekaj novejšega:

Andrew Lloyd-Webber: Requiem (še posebej "komad" Pie Jesu.)

Ker je pa to duet, pa za zaključek predlagam Lakme - duet rož (The flower duet) od Delibes-a

Še bi se dalo pisati...

Prijetno poslušanje želim

LP

Jože

moj_nick ::

Igram klavir, svoj okus opisujem takole: vse razen klasikov, ker mi grejo na živce. Drugače dostikrat igram Bacha in Jazz (odvisno od razpoloženja).

noraguta ::

moj_nick: the same here. Dobro uslasen Klavir od Baha se je tut fajn.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

DoloresJane ::

Dajte vi tole v novo temo, prosim. :) Zadnje čase je nekaj malo novih tem na spregled. Stvari se morajo spremeniti... :)

]Fusion[ ::

Po dolgem casu: Matrix Revolutions Soundtrack:D 8-)
"I am not an animal! I am a human being! I... am... a man!" - John Merrick


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Klasična glasba..naslovi?

Oddelek: Sedem umetnosti
154362 (882) Sheteentz
»

Anketa: katera klasika vam je najljubša

Oddelek: Loža
433825 (2911) Horas
»

Išče se: "umirjena" klasika

Oddelek: Sedem umetnosti
407473 (6138) Ziga Dolhar
»

Klasika in klasični izvajalci (strani: 1 2 )

Oddelek: Sedem umetnosti
5311646 (10778) BluPhenix
»

Vaš najboljši komad (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Sedem umetnosti
26622106 (16116) AnWar

Več podobnih tem