» »

T2 in trije ruouterji

T2 in trije ruouterji

OmegaM ::

Pozdravljeni.

Doma imamo ponudnika internet storitev T2 preko DSL-a
Imam vprašanje.
Namreč do sedaj sem uporalbjal 2 routerja, priključena direktno na modem, ter TV na modem.
Routerja sem imel oba priklopljena preko WAN porta.
Prvi router mi deluje normalno na ip-ju 192.168.1.1, drugi ima nastavljen ip 192.168.1.2 .
Vendar mi routerju z ip naslovm 192.168.1.2 noce vzpostaviti povezave preko WAN porta, vse je nastavljeno na auto dhcp.
Na t-2 so sicer takoj rekli, da mora preteci 24ur, da se pobrisejo stari ip-ji.
Sedaj je ze 48 od takrat pa nic, danes so rekli, da nekaj ni v redu na routerju.

Ima kdo kak nasvet?

Hvala.
Ni nam lahko, bo pa boljše!!!

Opkow ::

Prvi router priklopi na WAN port in imej vklopljen DHCP, ce rabis. Vsakega nadaljnega vklopi preko LAN porta in izklopi DHCP. WAN pusti praznega.

zavtom ::

Kaj pa sploh hočeš doseči, tebi že T2jev modem dela routing al ga maš v bridgu ?
Lahko narediš tako kot post nad mano, ali pa oba priključi v WAN, samo rabiš dva različna subneta potem naštimat, recimo prvi 192.168.1.0/24 drugi pa 192.168.2.0/24

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zavtom ()

OmegaM ::

Gre za staro zgradbo, kjer so po meter debeli zidovi ali vec in ponekod ni nikaksen signal, zato imamo v osnovi tri routerje.
Kot je omenil Killer mi deluje BP, vendar bi se rad tega izognil, in bi zelel, da mi deluje vsak zase.
Potem sem ga kot vidim kiksnil z subneti.
Drugi router je linksys kateremu nastavim samo ip in masko.
Torej je najboljse da mu nastavim npr. ip 192.168.2.1?
Ker nikjer ne najdem opcije za subnet/prehod.
Ni nam lahko, bo pa boljše!!!

springfield ::

Naredi access pointe, ne rabis routerja, da imas signal po celotni zgradbi.

tomazic89 ::

Kot je rekel springfield, naredi access pointe. Ker sicer bos imel 2 sub-neta, kar pomeni se naprave med enim in drugim sub-netom ne bodo videle. To je lahko sitno vcasih.
Imej DHCP server samo na modemu, oba routerja pa priklopljena v LAN-porte in na funkcijo Access Point.

zavtom ::

tomazic89 je izjavil:

Kot je rekel springfield, naredi access pointe. Ker sicer bos imel 2 sub-neta, kar pomeni se naprave med enim in drugim sub-netom ne bodo videle. To je lahko sitno vcasih.


Zakaj se pa naprave ne bi videle med seboj? Samo nat sklopiš

OmegaM ::

Pozabil omeniti, da v razlicnih prostorih na router pride od T2 tv box sprejemnik in od tam televizor.
Ni nam lahko, bo pa boljše!!!

XS!D3 ::

zavtom je izjavil:

tomazic89 je izjavil:

Kot je rekel springfield, naredi access pointe. Ker sicer bos imel 2 sub-neta, kar pomeni se naprave med enim in drugim sub-netom ne bodo videle. To je lahko sitno vcasih.


Zakaj se pa naprave ne bi videle med seboj? Samo nat sklopiš

Odvisno, kaj smatraš pod to, da se "vidijo". Če hočeš vsaj osnovno komunikacijo med njimi, ti poleg izklopljenega NATa manjkajo še najmanj (statične) rute in FW pravila, ki dovoljujejo promet med subneti. Pa še potem imaš problem z različnimi storitvami, ki uporabljajo tak ali drugačen auto discovery (npr. s pomočjo mDNS) ala AirPlay, Chromecast, Homekit in podobne zadeve. Se da sicer rešit s kakšnim avahijem ali podobno zadevo, ampak out-of-the box ne bo delalo.

Sicer nisem pristaš velikih L2 networkov, ampak v tem primeru ne vidim neke prednosti, da bi to počel na ta način (sploh če pustiš čisto default config z NATom itd.). Če že, potem raje ločit različne tipe naprav/uporabnikov. Sploh kakšne shady IoT naprave se mi ne zdi napačno zapret na kak izoliran VLAN.

Za večjo pokritost z brezžičnim signalom pa raje APji oziroma "routerji" z izklopljenim routingom/DHCP/NAT/FW in ostalimi funkcijami, ki ti jih že opravlja primarni router.

OmegaM ::

Zakaj zelim obesiti 3 x router na en modem?
Za nekatere butasto, vendar se zgodi, da zna kateri od njih odpovedat, po tem sem odvisen na T2 da ostanem brez komunikacije na vseh napravah.
Tako locim vsako napravo.
Se je zgodilo že samo "sra***", če sem resetiral router, čeprav sem klical na T2 so mi povedali, da ne morejo nič, dokler se IP ne sprosti in je potrebno počakati 24 ur.
Res je, da je vse lažje, če obesim preko glavnega routerja kar sem tudi že imel, ter z izklopljen DHCP streznikom na ostalih dveh.
Mogoče je tezko razumet, gre za uber staro zgradbo in veliko družino (11 nas je vse skupaj).
In bi s em verjetno katero stvar lazje obvladoval v naprej.

Torej ko semvse prebral, je verjetno najboljše po tem takem nastaviti na linksysu nastaviti ip 192.168.2.1?
ker pac ta linksys nima nikjer za nastaviti samega prehoda. Zato opazim, da če ima ip naslov 192.168.1.2 uposteva ta ip kot njegov prehod in njegov ip.

Hvala za pomoc.
Ni nam lahko, bo pa boljše!!!

starfotr ::

XS!D3 zakaj ti L2 ni všeč?

zavtom ::

Eh to so potem finese.

@OP: Če te to skrbi rabiš na direktno na modem montirat router in potem vse naprej priklapljat na ta en router.

Invictus ::

zavtom je izjavil:


Zakaj se pa naprave ne bi videle med seboj? Samo nat sklopiš

Drug subnet, pa moraš urediti med njimi routing.

Kar glede na vprašanje OP ne zna ;). Pa niti ne rabi ga, ker rabi access point, ne router.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

SeMiNeSanja ::

Invictus je izjavil:

zavtom je izjavil:


Zakaj se pa naprave ne bi videle med seboj? Samo nat sklopiš

Drug subnet, pa moraš urediti med njimi routing.

Kar glede na vprašanje OP ne zna ;). Pa niti ne rabi ga, ker rabi access point, ne router.

Pa še vpraaje je, če sploh lahko zklopi NAT.
Marsikateri lowcost router te opcije sploh ne ponuja (najbrž da kakšni dummy userji nebi kam odblodil, kjer jim tudi bog ne more pomagat).

Invictus ::

Saj če uporabi LAN port namesto WAN, se NAT tako ne uporablja, ker gre potem za navadni switch :). Z dodatkom wifija...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

urosh ::

Pa pustite fanta, naj komplicira ce zeli. Ker router ponavadi tak ene 3x na mesec crkne, zato je seveda bolje imeti tripple backup. Ker kaj pa firme vejo, da majo celi en firewall/router. Za doma je pa pac treba imet vse bolje :D
Ker zakaj bi vzel najmlajsi/najboljsi router in ga nastavil kot router, ostale pa pac kot accesspointe in jih povezal na lan in po nepotrebnem ne bi kompliciral, ker bi se zacuda vse naprave videle med sabo in bi celo lahko brez komplikacij komunicirale med sabo. Pa se dostop od zunaj bi se lahko enostavno uredil - kar pa predvidevam se tak ne rabi. Seveda to tako ne gre, ker so predebele stene, zato je treba narediti v vsaki sobi svoj access point s svojim subnetom, da se stene ne podrejo :D

p1nky ::

Ali imaš od t2 modem kot modem ali ti dela kot ruter? Pomoje ga imaš samo kot modem, in če je kot včasih, ti T2 običajno ne dovoli več kot 2 IP naslova, pa še ta 2 se ti zakleneta na MAC.
Pokliči, katere IP naslove si imel (zunanje), če ti jih bodo hoteli povedati, in jih probaj ročno vpisat, da se izogneš čakanju. Samo verjetno 3h IPjev ne boš dobil in boš moral dati ruter na ruter (potem naredi kot so ti že zgoraj svetovali...).

Sicer imata, če imaš modem kot modem, potem oba ruterja na modemu lahko svoj lokalni ip 192 168 1 1... boš imel pa vse ločeno če te ne moti
Če ti dela že t2jev modem kot ruter pa pozabi tale post :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

innbox v60u nastavitve (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
8931957 (10865) Lonsarg
»

ASUS RT-N66U 3x (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
7814134 (12723) styled
»

Domače omrežje preko dveh routerjev

Oddelek: Omrežja in internet
152889 (2456) Invictus
»

strežnik skozi dva ruterja

Oddelek: Omrežja in internet
226376 (5682) Yohan del Sud
»

Innbox v50 in ruter

Oddelek: Omrežja in internet
199844 (9371) Malajlo

Več podobnih tem