» »

Čiščenje zob

Čiščenje zob

1 2
3
»

Grizzly ::

Robocop1 je izjavil:


V navadi imam, da se vsako leto naročim na preventivni pregled pri zobozdravniku. Šele pred meseci ko sem šel pulit modrostne zobe, sem prvič dobil priporočilo za obisk ustnega higienika ali parodontologa. No, in sem se naročil - najprej odstranjevanje zobnih oblog, nato merjenje obzobnih žepkov. In rezultat? Sem v začetku razvoja paradontoze Zdravljenje naj bi me stalo nekaj manj kot 1500eur. Zavarovanje tega menda ne krije? Po nekaj tednih sem še vedno šokiran, saj mi je še 3 mesece nazaj osebni zobozdravnik rekel, da so zobje zdravi in naj naj tako stanje ohranim, parodontoze ni omenil niti z eno besedo. In kaj bi se zgodilo, če bi težave z modrostnimi zobmi še malo potrpel? Verjetno sploh ne bi vedel za začetek parodontoze, kljub obiskom osebnega zobozdravnika. Zakaj že plačujemo zdravstvo?


Vsaka stvar ima svojo življenjsko dobo. Človek v povprečju dočaka 80 let, žal so njegovi zobje v kompletu samo za 50 - 60 let.
Saj vemo, kako je pri računalniku. Trdi disk bo dobil slabe sektorje že po 3 letih, medtem ko bo matična plošča še več let zanesljivo delovala.

Robocop1 ::

Berem tole: https://www.zobozdravstvo.com/faq/parad...

Kako je sedaj z zdravljenjem parodontoze? Zdrav zob ima obzobni žepek, ki v globino meri 2-3 mm. V primeru paradontoze se te žepki poglobijo na 3-6 mm in v njih se zadržujejo obloge. Z vzdrževanjem pravilne higiene in strokovnim čiščenjem se lahko (ni pa nujno) te žepki zmanjšajo - tako mi je rekel parodontolog. Torej, ko se globina žepkov zmanjša, bi morala biti parodontoza pozdravljena. Ali se bodo žepki ponovno poglobili, bi po moji logiki moralo biti odvisno od vzdrževanja higiene.

Ampak na linku zgoraj piše, da parodontoze ni možno pozdraviti. Tu se nekaj ne ujema.

FrRoSt ::

Marsičesa ni možno pozdraviti! ;)

Se pa dajo nekatere zadeve umiriti ali pa vsaj zasilno zaustaviti njihovo napredovanje. Stanjw se ti ne bo izboljšalo in nova dlesen ti ne bo zrasla! ;) Boš pa kljub vsemu imel še dovolj kvalitetno življenje, kakor zdravniki uporabljajo ta termin. Tudi oseroporoza in še marsikaj drugega se ne da pozdravit. Lahko pa jo vsaj omiliš in upočasniš napredovanje. Gre za enosmerne, s tujko: ireverzibilne, po domače pa NEpovratne procese.

In eden takih največjih irevezibilnih oz. nepovretnih procesov je življenje! ;)

Prej ko to spoznaš in se tega zaveš, bolje je! 8-)
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

gruntfürmich ::

starfotr je izjavil:

Jaz odkar nitkam nimam niti ene nove plombe.
to ni povezano.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

musicfreak ::

Gagatronix je izjavil:

BCSman je izjavil:

Kaj pa na nitko, a si jo pozabil?


Nitkanje dokazano povzroca vec skode kot koristi. Prav tako prekomerno drgnjenje s scetko po dlesnih.


to so ti komentarji ko vidis da je res nepomembno kaj folk pise na netu, ker se za tako najbolj logicno zadevo ki ti jo vsak zobozdravnik skoraj zabica da jo moras delat se bo nasel nekdo ki bo kontra napisal :D

Grizzly ::

Parodontozo oz. parodontitis naj bi imelo več kot 50% odraslega prebivalstva - se pravi večina. V tej skupini so tudi taki, ki niti ne vejo, da jo imajo, ker jih nič ne boli in ne hodijo k zobozdravniku. Se vam zdi bolj verjetno, da si večina ljudi ne zna čistiti zob ali to, da se takemu stanju na dolgi rok ni možno izogniti?

Tako kot las z leti izgubi barvo in postane siv, tako zob z leti postane bolj dovzeten na nabiranje zobnih oblog. Razglabljati, zakaj ima nekdo sredi 20ih ali 30ih težave s paradontitisom, je enako kot bi razpravljali, zakaj so nekateri pri 30ih že sivi ali popolnoma plešasti.

Stroka bi IMO morala raziskati, zakaj se enim zobne obloge hitreje nabirajo kot drugim in najti način, kako to izenačiti. Ampak tega odgovora znanost še nima. Vemo samo to, da se zobne obloge nabirajo in jih lahko odstranimo s pravilno ustno higieno... vsi smo navajeni ščetkati, vendar 5 minut ščetkanja je lahko za nekoga čisto dovolj, drugi pa kljub enaki temeljitosti ne bo mogel odstraniti vseh oblog.

FrRoSt ::

gruntfürmich je izjavil:

starfotr je izjavil:

Jaz odkar nitkam nimam niti ene nove plombe.
to ni povezano.


Nekaj povezave pa ima. ;) Če nitkaš (ali čistiš medzobne obloge) bolje očistiš zobe in ustno votlino in tudi manj zobnega kamna se ti nabere, kjer se zadržujejo bakterije.

musicfreak je izjavil:

Gagatronix je izjavil:

BCSman je izjavil:

Kaj pa na nitko, a si jo pozabil?


Nitkanje dokazano povzroca vec skode kot koristi. Prav tako prekomerno drgnjenje s scetko po dlesnih.


to so ti komentarji ko vidis da je res nepomembno kaj folk pise na netu, ker se za tako najbolj logicno zadevo ki ti jo vsak zobozdravnik skoraj zabica da jo moras delat se bo nasel nekdo ki bo kontra napisal :D


:)):)):))

Tudi nitkati je potrebno znati!! ;) Ne pa, da si zobne obloge potiskaš pod dlesen zraven zoba. :))

Tukaj se lahko sklicujemo na Murphyjev zakon!! ;)

Zanimivo je, da se je Edward A. Murphy vsega skupaj spominjal nekoliko drugače - za revijo People je kasneje vztrajal, da je, ko je izvedel za ponesrečen poizkus rekel, da če obstaja več načinov, kako opraviti neko delo in eden od njih je tak, da se vse skupaj konča katastrofalno, ga bo nekdo opravil točno na ta način.

https://insajder.com/magazin/ce-lahko-g...
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FrRoSt ()

FrRoSt ::

Grizzly je izjavil:

Parodontozo oz. parodontitis naj bi imelo več kot 50% odraslega prebivalstva - se pravi večina. V tej skupini so tudi taki, ki niti ne vejo, da jo imajo, ker jih nič ne boli in ne hodijo k zobozdravniku. Se vam zdi bolj verjetno, da si večina ljudi ne zna čistiti zob ali to, da se takemu stanju na dolgi rok ni možno izogniti?


Marsičemu se na dolgi rok ni mogoče izogniti! Menda tudi demenci. Samo živeti moraš dovolj dolgo! ;)

Je pa odvisno od veliko faktorjev, menda tudi celo od prehrane. ;)
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

GummyBear ::

Tudi meni se zobne obloge kar hitro nabirajo. Prav zaradi te teme sem v petek opravil odstranjevanje trdnih oblog (zobni kamen) in uvedel nitkanje ter dodatno ščetkanje z medzobnimi ščetkami. Ta teden nabavim še ustno vodo in kakšno bolj kvalitetno zobno pasto (kakšen parodontax), nameravam pa se tudi naročiti na preventivni pregled pri svojem zobozdravniku. Moja vprašanja so:

Ob vsem, kar se pri nas dogaja v zdravstvu, kako naj vem, da bo moj zobozdravnik delo (na stroške zavarovalnice) opravil korektno in natančno ter da bom dobil ustrezna priporočila? Oziroma, če grem kdaj kakšno stvar uredit preko zasebnega zdravstva, kako naj vem, da me tam ne bodo nategnili in mi za neko malenkost pobrali zajetno vsoto denarja?

Kot rečeno, sem začel uvajati nitkanje in dodatno ščetkanje z medzobnimi ščetkami (2 ščetki različnih debelin). Nisem še na medzobni ščetki ali nitki izvlekel kakšen košček hrane... Kako naj vem, da je vseh 5 ploskev zoba temeljito očiščenih? Tudi če grem preverjat s tistimi tabletkami za obarvanje, medzobnega prostora ne morem videti, kakor tudi ne zadnjih/notranjih ploskev nekaterih zob (na primer zgornji sekalci)?

Se pravi: navadna zobna ščetka, medzobne ščetke, zobna nitka, kvalitetna zobna pasta, ustna voda, tabletke za preverjanje oblog, pogostejši preventivni pregledi pri zobozdravniku. Več za zdravje zob verjetno ne morem narediti? Vseeno mislim, da se bodo zobne obloge še naprej nabirale, mogoče le malo počasneje.

Čmrljev ::

Vsako jutro požvrkljaš malo dietilamida lizergične kisline, pa se ti zobi svetijo cel dan, pa tudi nove obloge se ne prijemljejo več nanje. Imaš "blink" nasmeh cel dan.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Čmrljev ()

FrRoSt ::

GummyBear je izjavil:

Tudi meni se zobne obloge kar hitro nabirajo. Prav zaradi te teme sem v petek opravil odstranjevanje trdnih oblog (zobni kamen) in uvedel nitkanje ter dodatno ščetkanje z medzobnimi ščetkami. Ta teden nabavim še ustno vodo in kakšno bolj kvalitetno zobno pasto (kakšen parodontax), nameravam pa se tudi naročiti na preventivni pregled pri svojem zobozdravniku. Moja vprašanja so:

Ob vsem, kar se pri nas dogaja v zdravstvu, kako naj vem, da bo moj zobozdravnik delo (na stroške zavarovalnice) opravil korektno in natančno ter da bom dobil ustrezna priporočila? Oziroma, če grem kdaj kakšno stvar uredit preko zasebnega zdravstva, kako naj vem, da me tam ne bodo nategnili in mi za neko malenkost pobrali zajetno vsoto denarja?

Kot rečeno, sem začel uvajati nitkanje in dodatno ščetkanje z medzobnimi ščetkami (2 ščetki različnih debelin). Nisem še na medzobni ščetki ali nitki izvlekel kakšen košček hrane... Kako naj vem, da je vseh 5 ploskev zoba temeljito očiščenih? Tudi če grem preverjat s tistimi tabletkami za obarvanje, medzobnega prostora ne morem videti, kakor tudi ne zadnjih/notranjih ploskev nekaterih zob (na primer zgornji sekalci)?

Se pravi: navadna zobna ščetka, medzobne ščetke, zobna nitka, kvalitetna zobna pasta, ustna voda, tabletke za preverjanje oblog, pogostejši preventivni pregledi pri zobozdravniku. Več za zdravje zob verjetno ne morem narediti? Vseeno mislim, da se bodo zobne obloge še naprej nabirale, mogoče le malo počasneje.


Ne pretiravajte in ne delajte panike sedaj po nepotrebnem!

Tukaj je pač nekaj ljudi, ki malce (pozno) spoznajo, da jih je že povozil čas in da niso več ravno mladi in se morajo malce prilagoditi letom!

Privatniki te ravno extra ne bodo pomolzli, ker so že tako kar dragi. Kdor rabi kaj večjega, beri: dražjega, gre v južne kraje, kjer je ceneje, na hrvaško ali celo srbijo. Poglej malo na netu, vprašaj projatelje in znance... Zobe si opereš tudi zjutraj, po zajtrku, ali pa vsaj malo na rahlo poščetkaš... žvečilni gumi tudi dobro očisti zadevo, JABLKO tudi. Imaš malo morje nasvetov, kvazinasvetov in priporočil na spletu in v blogih.
Celo čiščenje z švedsko grenčico! ;)

Poskusi si kdaj umiti zobe s sodo bikarbono! Dobiš jo v vsakem merkatorju. To je tudi dobro čistilno sredstvo. To mi je govoril tudi oče, da si včasih s tem umivali zobe, se med vojno, ko ni bilo toliko zobnih past! 8-)
Bakterije imaš tudi na jeziku in ne pozabi pomasirati tudi dlesni. Nežno. Menda je tobro tudi za krvni pretok v dlesnih. ;)
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

gruntfürmich ::

FrRoSt je izjavil:

gruntfürmich je izjavil:

starfotr je izjavil:

Jaz odkar nitkam nimam niti ene nove plombe.
to ni povezano.

Nekaj povezave pa ima.
pri meni ne. si nikoli praktično nisem nitkal zob, in po puberteti nimam več novih plomb.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Robocop1 ::

Kot sem v tej temi že omenil, so mi pred pol leta odkrili začetno do zmerno parodontozo. V tem času sem za zdravljenje pri ustnemu higieniku zmetal skoraj okoli 1500 eur. Poleg tega sem nekaj denarja zmetal v "opremo" za vzdrževanje ustne higiene: električna ščetka, navadne ščetke, medzobne ščetke, zobne nitke, zobne paste, ustne vode itd. Ta teden sem imel kontrolo in pol leta kasneje je stanje sledeče:

Pred začetkom zdravljenja so mi pri zadnjih zobeh izmerili globino žepkov tudi do 7 mm, vmes pa do 5 mm. Normalno stanje je 2 do 3 mm, kar je več pa so že znaki vnetja in paradontoze. V času zdravljenja in vzdrževanja poostrene higiene se je večina obzobnih žepkov zmanjšala za milimeter ali celo 2. Kjer sem prej imel 4 mm globok žepek, je sedaj 3 mm, nekje celo 2 mm. Le še nekateri zadnji zobe so problematični - tudi tu so se žepki zmanjšali, ampak še zmeraj so globoki 5 mm ali 6 mm. Ker higieno še naprej vzdržujem in imam še eno kontrolo, pričakujem še malo napredka.

Zaključek: Stanje se da popraviti ali vsaj izboljšati, če se težava hitro odkrije. Je pa tudi res, da vse te ščetke in druga "oprema" stanejo - tudi časovno. Zdaj za eno čiščenje porabim 20 do 30 minut, čistim pa 2x dnevno, vmes po potrebi samo malo ponitkam. To je pač cena zob... niso vsi zobje enaki, eni rabijo več vzdrževanja in generirajo višje stroške. Najbrš ima veliko ljudi podobne težave, pa marsikdo niti ne sluti. Tistim, ki mislite da nimate zobnega kamna ali da imate vse brezhibno, bi čim prej priporočil obisk higienika. Morda bo kdo presenečen.
1 2
3
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zobni kamen (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11324602 (3265) Ganon
»

Zobno nitkanje, resitev?

Oddelek: Loža
499625 (1296) samovprasam
»

Problemi z dlesnimi (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
575142 (3454) estons
»

Zobna ščetka za težave z dlesnimi

Oddelek: Loža
325626 (4769) zee
»

Nega zob (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21661454 (33854) Andro457

Več podobnih tem