» »

Nekaj Linux vprasanj

Nekaj Linux vprasanj

Dusan_83 ::

V linuxu bi rad kot navadni uporabnik (user) zapisoval tudi v direktorij, v katero lahko le super-user (root). Spreminjam lahko le datoteke v svojem /home direktoriju. Zanima me, kako lahko to naredim? Z ukazom chown kot super-user tega nisem mogel narediti.
Podobno imam kot navadni user tudi "zaklenjene" *.java datoteke, ceprav so le-te mojem /home direktoriju.

Poleg tega bi imel se nekaj vprasanj v zvezi z zvokom. Opazil sem, da recimo ne moreta dva programa istocasno uporabljati zvocne kartice (ne morem recimo istocasno poslusati glasbe v XMMS-u in gledati recimo film z zvokom v Mplayerju). V Windowsih je to mozno. Ali je v Linuxu fora le z gonilniki? Instalirane sem imel tako gonilnike, ki so poleg v kernelu kot tudi ALSA, pa je oboje isti smorn. Je kdo opazil podobno ali jaz kaj narobe pocnem :) ?

alyo ::

Kater direktorij pa?

ker drugače daš chmod e.g. 777 in do dira bodo dostopali lahko vsi

En primer :
drwxrwxrwx 23 alyo users 4096 Aug 16 00:03 foobar
-> taprve tri črke so za ownerja ( v tem primeru alyo ), druge tri za userje k so u navedenem groupu (v tem primeru users ), tatretje tri pa so za vse ostale userje. (r = read, w = write, x = execute )

drugače pa

man chmod

LP, alyo
Talk is cheap because supply exceds demand.

Brane2 ::


V linuxu bi rad kot navadni uporabnik (user) zapisoval tudi v direktorij, v katero lahko le super-user (root). Spreminjam lahko le datoteke v svojem /home direktoriju. Zanima me, kako lahko to naredim? Z ukazom chown kot super-user tega nisem mogel narediti.


Sta dve stvari. S chmod določiš, kaj lahko počnejo s filetkom lastnik, drugi userji v lastnikovi skupini in pa vsi ostali. Tipično boš hotel v /home/tvoj_dir neomejen dostop za lasntika, zato boš rekel:

chmod 0700 ime_datoteke

Potem pa je pomembno nastaviti tudi lastništvo- torej uporabnika in skupino lastnika datoteke. To storiš s chownom..

chown lastnik:skupina ime_filetka

Skupina je ponavadi "users", ni pa to nujno. Poglej pač, kaj piše v skupini ostalih datotek v tvoji mapi. Potem se preveri, ce ni zadnji chmod spremenil zastavice, ki si jih prej nastavil s chmod-om...


Poleg tega bi imel se nekaj vprasanj v zvezi z zvokom. Opazil sem, da recimo ne moreta dva programa istocasno uporabljati zvocne kartice (ne morem recimo istocasno poslusati glasbe v XMMS-u in gledati recimo film z zvokom v Mplayerju). V Windowsih je to mozno. Ali je v Linuxu fora le z gonilniki? Instalirane sem imel tako gonilnike, ki so poleg v kernelu kot tudi ALSA, pa je oboje isti smorn. Je kdo opazil podobno ali jaz kaj narobe pocnem :) ?


Mislim, da ALSA tega v osnovi ne zna in da rabis dodatne driverje. Ime trega programa sem vedel, a pozabil (esound ?). Mogoce bo kdo drug lahko povedal kaj vec...

moj_nick ::

esd ali esound ali enlightenment sound daemon. Ta omogoča več zvokov hkrati, uporabljal ga še nisem.

cober ::

Hmm Mene zanima neki:


root@213:~# rm -rf
Segmentation fault
root@213:~#



A se da to kak popravit oz. ce se da kaj downloadat da spet dela ukaz rm -rf ...;((

Dusan_83 ::

Hvala vsem za odgovore.

Zvok sem z esound daemonom uredil. Sedaj pa lahko predvajam vec streamov hkrati :) Sicer me pa zanima, katere gonilnike bolj priporocate: OSS ali ALSA? ALSA naj bi bila itak standardno podprta v novih verzijah kernelov. A je sploh kaksna razlika v kakovosti zvok med OSS in ALSA?

Pa zanima me, kateri postni odjemalec uporabljate v Linuxu? Iscem nekaj podobnega kot je Outlook Express, tako da bi lahko imel vec accountov in da bi jih tudi lahko izvazal/uvazal.

Brane2 ::


Zvok sem z esound daemonom uredil. Sedaj pa lahko predvajam vec streamov hkrati :) Sicer me pa zanima, katere gonilnike bolj priporocate: OSS ali ALSA? ALSA naj bi bila itak standar
dno podprta v novih verzijah kernelov. A je sploh kaksna razlika v kakovosti zvok med OSS in ALSA?


OSS je stvar preteklosti. VSe delo je praktično usmerjeno v ALSAo. OSS je zraven samo zaradi združljivosti s starimi aplikacijami, čeprav verjetno tudi za to ni potreben.


Pa zanima me, kateri postni odjemalec uporabljate v Linuxu? Iscem nekaj podobnega kot je Outlook Express, tako da bi lahko imel vec accountov in da bi jih tudi lahko izvazal/uvazal.


Za mail uporabljam kar KDEjev KMail. Enostaven a lustkan. Za usenet uporabljam KNews (ali KNode, nisem ziher)...

Stari MS Outlook Expressov account sem si uvozil v KMaila. NE me vprasat kako, se ne spomnim vec, so pa bli glavoboli... :\

Dusan_83 ::

Torej potem bolje, da so kar ALSO nazaj nainstaliram. Itak sem pa na njihovi strani prebral, da mi sploh ni treba instalirati esound-a, ampak lahko stvar resim z dmix-om, ki tudi omogoca software mixing. Kul. :)

KMail je res lustkan, ampak ne podpira vec kot enega accounta, kar pa zame ne pride v postev. Bom nekaj drugega nasel.

Pa zopet imam eno vprasanje. :) Sumnike imam povsod - v konzoli (tekstovni nacin) in povsod pod KDEjem, razen ce uporabljam KDEjev Shell - Konsole. Tam imam namesto ščćž samo ????. Zakaj to?

Brane2 ::

TEga ne vem točno, lahko samo domnevam. Mislim, da imaš v konzoli narobe nastavljeno tipkovnico, ki nima "tipk" za omenjene crke. Poglej si v odprtem oknu konzole. Nekje zgoraj so meniji z nastavitvami. MEni se tudi to dogaja, če imam v konzoli vklopljeno slovensko tipkovnico, a se nisem imel časa ukvarjat s tem. Mam full enga dela, sploh pa mnogih drugih problemov v svojem Linux okolju se nisem zadovoljivo resil (fonti v Xih, Samba-povezava z Win mashinami, CUPS-printanje etc etc...)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

dizel ::

Dule007: kako to misliš, da KMail ne podpira več kot enga accounta? Recimo en mail acc maš na SiOLu enga na email.si (al pa karkoli), pa bi rad z obeh dol pobiru, seveda da to dela.
Najboljši so že padli mi pa se pogumno spotikamo naprej!

Dusan_83 ::

Jah, res sem se zmotil. KMail podpira vec accountov. Ravnokar sem preizkusil.

Tale software sound mixing z ALSO + dmix mi ni uspelo usposobiti. Sem zato nainstaliral esound, ampak mi pri filmih zvok malenkost zaostaja za sliko. Damn. Ce predvajam samo z ALSA brez softwerskega mixanja je pa v redu. Ocitno se ne da pri tem nic narediti.

Brane2: Problemov je res dosti in predno jih clovek resi gre se pa se casa. :( Je pa potem vecje zadovoljstvc, ko stvar dela. Sumnikov v Console - Shell v KDE pa za hudica ne morem zrihtat, pa sem poskusil vse zivo. Z instalacijo Cups-a sem tudi sam imel dosti problemov, ker mi kljub vsemu ni hotelo printati. Hvala bogu nisem bil edini s tem problemom in sem resitev nasel na forumu. Je bilo treba rocno dodati druge gonilnike. Sambe pa zal nimam nikjer moznosti preizkusiti. Baje je z nastavitvami kar nekaj dela.

Brane2 ::

Mah saj mi vse kar nekako dela. Samo to ni to kar hocem. Moram te stvari obvladat "u nulo". Pac, da se naucim samo enkrat in takrat dobro. Zato pravim da si bom moral enkrat zares vzeti čas...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

jlpktnst ::

Lastnik suse... kakšne imaš nastavitve za tipkovnico v XF86Config(-4) ... prosim.
Jaz namreč ne najdem pravih in uporabljam zato kdejev local settings, X mi pa vedno zj*** fonte v konzoli.
imam s8.1
LP in hvala

HerrBaron ::

Jaz imam Gentoo-ja pa imam nastavljeno sledeče v datoteki /etc/profile

export LANG="sl_SI"
export LC_CTYPE="sl_SI"

pa seveda v /etc/X11/XF86config
Option "XkbLayout" "si"

S fonti nobenih težav:))


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Wolfeinstain ET - LINUX !

Oddelek: Igre
322113 (1666) WamPIRe-
»

[Audacity] Težave z zajemanjem zvoka

Oddelek: Programska oprema
401701 (1405) CCfly
»

Linux - problemi, problemi,... (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
755234 (3995) M.B.
»

Bolnišnice in Windows: je že kdo umrl zaradi črva ali virusa? Računalniškega seveda . (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
625490 (5490) BigWhale
»

Gentoo + pppd problem

Oddelek: Operacijski sistemi
7937 (880) R4vn

Več podobnih tem