» »

Akumulator, inverter...

Akumulator, inverter...

poweroff ::

Za primer, da zmanjka elektrike, sem nabavil nekaj 12V LED luči (12W in 15W). Na kable sem montiral takele konektorje, imam še nekaj kablov različnih dolžin, na koncu (pri akumulatorju) pa imam en "razdelilni" kabel, ki ga na akumulator priključim s klemami, na drugi strani so pa tisti DC konektorji. Skratka, če zmanjka elektrike, lahko na hitro raztegnem kable in luči priklopim na akumulator.

De sedaj sem uporabljal en star akumulator iz UPS-a, ki pa je svoje odslužil. Zdaj me zanima, kakšen akumulator se splača nabavit za napajanje vsega skupaj.

Vse skupaj se bo nahajalo v stanovanju (zaprt prostor), se pa nagibam k temu, da bi uporabil svinčev akumulator, saj so le-ti kolikor vem bolj varni od litijevih (predvsem glede požara). Ali pa priporočate kaj drugega?

Zraven bi seveda rabil tudi ustrezen polnilec, pa idealno bi bilo še kakšen display, ki bi prikazoval trenutno napetost akumulatorja, da vidim, če se je preveč spraznil in ga je treba dati ponovno polniti. Recimo kaj takega?

Razmišljam, da bi vse skupaj zapakiral v mini ohišje, kjer bi bila še varovalka (v primeru, da nekdo naredi kratek stik) in že omenjeni display, ki bi prikazoval stanje akumulatorja (morda še porabo?). In pa seveda stikalo, da vse skupaj vklopiš ali izklopiš. To ohišje bi potem priključil na akumulator, na drugi strani pa bi šli ven tisti AC plugi, kamor bi priklopil luči.

Skratka, kakšen akumulator kupiti za ta namen? In kateri merilec napetosti (+ A, W,...)?

Naslednje vprašanje pa je povezano z inverterji. Razmišljam o nabavi inverterja, na katerega bi lahko priključil kakšnega večjega porabnika. Na kaj je treba biti tukaj pozoren?

Obstajajo neki kitajski inverterji, ki pravijo, da zmorejo 4000W v špici, ne najdem pa podatka o konstantni moči (continuous power). Kolikor vem, je pomembno tudi, da je dvosmerni tok lepe sinusne oblike.

Če bi recimo na 120Ah baterijo želel priključiti fen s 1600W moči, bi po formuli:
(10 x [Battery Capacity] / [Load]) / 2

...fen lahko uporabljal cca. 20 minut.

Skratka, kaj od inverterjev se splača pogledati?
sudo poweroff

ToniT ::

Ne bila boljša varianta bolj konkreten UPS?

starfotr ::

Čim več naprav za krizno napajanje imej DC.

Glede inverterjev, priporočam, da ne kupuješ kitajskega šrota, pač pa kupi dobro. Takrat ko rabiš, hočeš, da je zadeva zanesljiva.

https://meanwell.si/inverterji-dc-ac/

Akumulator moraš kupiti tak, ki ni zagonski, pač pa ciklični in da je primeren tudi za globoko praznjenje.

poweroff ::

Hja, saj ravno glede tega "kitajskega šrota" me zanima... kolikor vem, precej stvari izdelujejo na Kitajskem v dosti primerih pa potem zgolj "svojo nalepko dajo na napravo". Zakaj potem ne bi kupil 5x cenejše kitajske kopije?

Seveda je pa problem, ker iz kitajske ponudbe je težko ločiti ustrezno od neustrezne naprave... zato me pa zanima, če ima kdo kakšne izkušnje glede tega.
sudo poweroff

DeeCoy ::

poweroff je izjavil:

Hja, saj ravno glede tega "kitajskega šrota" me zanima... kolikor vem, precej stvari izdelujejo na Kitajskem v dosti primerih pa potem zgolj "svojo nalepko dajo na napravo". Zakaj potem ne bi kupil 5x cenejše kitajske kopije?

Seveda je pa problem, ker iz kitajske ponudbe je težko ločiti ustrezno od neustrezne naprave... zato me pa zanima, če ima kdo kakšne izkušnje glede tega.

Ker je t.i. quality control produktov na ebayu, aliexpressu in slovenskih trgovinah, ki to robo preprodajajo non-existent - ga ni. 230V naprave vedno odprem in pregledam, da ni kaka faza kje na ohišju

poweroff ::

No, saj, to nekako tudi sam sumim. Zato me zanima kakšna informacija iz prve roke. Ker če kupim "slovensko" napravo po 10x višji ceni a enake kakovosti kot pri Kitajcih, se mi bolj splača iti do Kitajcev.
sudo poweroff

starfotr ::

Recimo Meanwell je priznana in uveljavljena znamka v svetu napajanja. Tako, da oni so zelo dobri in imajo sprejemljive cene. Seveda pa vsak naredi in kupi, kar se mu zdi, da je prav. Če boš pač kupil 5x cenejšega kitajca, lahko, denar je tvoj. Lahko da bo delalo, lahko pa tudi da ne bo.

In če ti je 100 ali nekaj 100 eur preveč, potem bolje, da se ne greš tega projekta.

poweroff ::

No, to je dober podatek, da je Meanwell uveljavljena blagovna znamka. Tako da verjetno se bom odločil za kaj takšnega.

Ampak po drugi strani, katerega izbrati, po kakšnih kriterijih?
sudo poweroff

Magic1 ::

Kitajci, kot jaz vem, za tako ceno nimajo pravega sinusa na izhodu. Kar je slabo za poganjat razne motorje.
Jaz sem gledal tega: https://www.elpro.org/gb/1000-w-true-si...
Definitivno pa bi naredil battery pack iz litionskih.
Magic

mirator ::

Pravzaprav me je prehitel @ToniT. V bistvu gre za samogradnjo UPS-a z možnostjo odcepa enosmernih 12 V za napajanje LED trakov. Saj ideja niti ni slaba, če delaš pač za svoj gušt in se o ceni niti ne sprašuješ. Če hočeš kvaliteten izdelek, potem tudi samogradnja ne bo poceni. Jaz bi predlagal nakup rabljenega UPS-a, pri katerem bi mogoče moral menjati akumulatorje ter ga predelati še na direkten odcep za enosmerne izhode.
Zanesljivost na forumu iskanja izkušenj s kitajsko robo pa je brez veze, ker je potrebno primerjati preveč soodvisnih faktorjev. N.pr. za isti izdelek bo nekdo imel super izkušnjo, drugi pa totalen polom. Komu boš sedaj verjel?

starfotr ::

poweroff je izjavil:

No, to je dober podatek, da je Meanwell uveljavljena blagovna znamka. Tako da verjetno se bom odločil za kaj takšnega.

Ampak po drugi strani, katerega izbrati, po kakšnih kriterijih?


Vzameš takega, ki ima True sine wave. Potem pa samo še določiš moč in to je to.

https://meanwell.si/datasheet/INVERTERJ...

Poglej si katalog.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

S čim poganjati pumpo za centralo ob izpadu električne energije (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10411218 (2148) deco16
»

Sončne celice + regulator napetosti

Oddelek: Pomoč in nasveti
334074 (1742) Silici
»

Priklop 220V hladilnika v avtu - razsmernik?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
434110 (3189) energetik
»

Sinusni inverter, priklop na agregat

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
254125 (3764) marco
»

Pretvornik

Oddelek: Pomoč in nasveti
81127 (887) daki1

Več podobnih tem