» »

Ali mi kdo zna razložiti ta pojav?

Ali mi kdo zna razložiti ta pojav?

5er--> ::

Prosil bi za pomoč pri razlagi naslednjega pojava.

Imamo palico, ki je točno na sredini pritrjena na os.
Na levi in desni strani sta na enaki razdalji od središča pritrjeni uteži z isto maso.
Na eni strani (levi) delujemo na palico z neko silo (nanjo opravimo neko delo).

Teorija:
Palica bi se morala začeti vrtet in se nebi ustavila.

Praksa:
Palica se po par nihanjih ustavi natanko na začetnem položaju.

Zakaj to?
Hipoteze: Trenje med osjo in palico. Gravitacija. Sprememba navora v notranjo energijo.:( ???

Še skica za lažje razumevaje:


Najlepše hvala za potrpljenje in odgovor!
  • zavaroval slike: Predator ()

bradek ::

Poleg vseh sil deluje na to tudi sila teze, ce jo narises v sliko bos hitro ugotovil zakaj se zadeva ne vrti v neskoncnost. Ce bi zadevo izvajal v brezteznostnem stanju bi se zadeva (ob neupostevanju trenja na osi) vrtela v neskoncnost (op.: ne sklepat da gre za perpetum mobile katerekoli vrste, ker ne gre)

Loki ::

poglavitno je trenje med osjo in palico.
si slucajno strojnik?

|CyGNUS-x ::

Upajmo, da ne .
Ni in ne more biti nobenega drugega načina za preizkušanje
resnične moči kapitalistične države kot je vojna.

Thomas ::

Gravitacija ne ustavlja nihanja ali naprimer vrtenja kolesa. Oziroma ga ustavlja natanko toliko, kot ga poganja. Gravitacija je t.i. konzervativna sila. Ohranja mehansko energijo v svojem polju. Ustavlja in ustavi trenje. Kinetična energija makrotelesa gre vsa v kinetično energijo mikroskopskih delcev. Kdor pravi drugače - ima zmoto.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

iskra ::

trenje je krivo in nič drugega!!! to je tipičen šolski primer!!

5er--> ::

Loki: ne nisem (Gimnazija Koper 2. letnik)
iskra: ja, je!
Cela zgodba: V četrtek smo imeli pri fiziki vaje. Na tako napravo smo na levo in desno stran dajali uteži z različnimi masami na različne razdalje od sredine. Na koncu nam je profesor pokazal ta pojav in rekel, da tisti, ki mu naslednjič to razloži dobi petko!:D
In jaz sem se obrnil na svoj najljubši vir informacij.:D

Vsem še enkrat NAJLEPŠE HVALA!!!

McHusch ::

Hehe.

Vsi nimamo take sreče. Naš profesor bere Slo-Tech. >:D :D

Thomas ::

Edino pametno od tvojega profesorja. Lahko bi tole bral vsi.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Aspirinix ::

Edina stvar, ki me tam malo moti je, da se palica ustavi v položaju enakem začetnemu. Ni šance, razen, če zakon verjetnosti več ne drži in pa ti nenaključno to stvar poženeš v gibanje.
Tudi v breztežnem stanju se sistem ne bi vrtel neskončno dolgo, ker trenje vseeno je prisotno v ležajih, ki jih mora imeti, da se lahko giblje okoli točno določenega centra.

Thomas ::

Lahko bi bil kakšen tak elipsast ležaj, da se vedno vrne v začetno stabilno stanje. V splošnem pa seveda ni tako. Aspirinix ma prav.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

BigWhale ::

Off Topic:

Za take stvari dajejo petke?!?? Humm....

ali3n ::

Za take stvari dajejo petke?!?? Humm....


Tako vzpodbujajo mladež k razmišljanju... men se zdi to čist fajn.
- "Rozi vidm." "S psom!"
- "A vidš, to je pa že delirij... preveč piješ! Dec nemarn..."

Aspirinix ::

Ja, na tak način si ta mali pridobijo znanja iz raziskovanja in iskanja informacij. Sicer ne vem kelko je 5er star in v kateri šoli je, ampak vztrajnostne momente v srednjih šolah jemljejo običajno zelo bežno. Tak, da bo/je verjetno moral konkretno poglobiti v zadevo, če bo hotel to petko oddelati.

BigWhale ::

Saj vse lepo in prav ampak sem imel obcutek, da je naloga bolj osnovnosolska... *scratch*

R0K ::

Na strojni bi me nagnal ven iz razreda, če nebi tega s prve povedal (da je problem v trenju) ;))

schurda ::

Fantje, mislim, da je problem bolj zahteven kot se zdi. Vprašanje ni zakaj se ustavi, ampak zakaj se ustavi v začetni legi po par "nihanjih". Če prihaja do nihanja, potem sistem ni v indiferencialnem ravnotežju pač pa ima ima nekje minimum energije. Zdej pa zakaj je to ravno tam? Po pravici povem, da moram razmislit. Vam pa pošiljam kost za glodanje.

Po pravici povem, da bi mi bilo ljubše, če bi se palica ustavila v navpični legi. Tam namreč ni nobenega navora nanjo. V vodoravni je pač vsota tudi 0, samo sistem je bolj občutljiv.
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: schurda ()

Aspirinix ::

Opa, dobili smo še en problem:
telo je baje v normalnem stanju uravnoteženo. Dve uteži in palica. Torej je simetrično.
Ko ga s silo "ruknemo" to telo NE NIHA, temveč se zavrti okoli osi. Pomeni, že sama naloga je nekoliko narobe zastavljena. Razen, če dodamo, da palica ni simetrična.

schurda ::

Mogoče pa vemo o nalogi premalo detajlov. Če je palica simetrična potem je ravnotežje seveda indiferencialno (i.e. v vseh legah isto). A se da kej več zvedet o tem?
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

frudi ::

idealna palica je lahko simetrična, realna pa se bo pod lastno težo in težo uteži nekoliko ukrivila. poves je sicer majhen, a dovolj, da ima tedaj sistem v ravnovesnem (vodoravnem) stanju malenkost nižjo energijo kot če ga izmaknemo.
to je po mojem najverjetnejša razlaga.
če se bom zvečer ali jutri spomnil (zdaj nimam časa), bom izračunal poves palic in kako je skupna potencialna energija odvisna od kota zasuka glede na ravnovesno lego :).
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

frudi ::

postavimo izhodišče koordinatnega sistema na sredino palice in proglasimo vodoravno os za os x. poves palice tedaj podaja enačba:
u(x) = (g/EIl)*[(mp/24)x4 - ((m + mp)/6)lx3 + ((mp + 2m)/2)l2x2]
l je dolžina palice, g težnostni pospešek, E prožnostni modul palice, I vztrajnostni moment paličinega preseka, m masa uteži in 2mp masa celotne palice.
kako je s potencialno energijo, povem kasneje, ko bom imel več časa :)
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

Matko ::

RESITEV:

vsi ste spregledali da sta utezi vpeti pod palico.
Maso palice lahko zaradi simetricnosti zanemarimo
in ostaneta samo dve utezi. Ce si zamislimo
daljici med srediscem utezi in osjo vidimo, da se
te dve daljici zaradi obracanja palice(utezi sta togo vpeti)
zgornja daljsa, spodnja pa krajsna, in zato razlika navora (M=F*r)
postavlja sistem v osnovni polozaj.

PS: trenje je krivo le pri tem, da se sistem umiri.

* sistem bi krozil v primeru, da bi bili obe utezi v osi palice

* v primeru ce se lahko utezi vrtita okoli svoje osi,
sistem obstoji v navpicni legi palice

schurda ::

Matko, na to sem tudi jaz pomislil. Samo s teh slik pa res ni očitno ali sta togo vpeti ali gibljivi. Zdej me pa zanima kako si predstavljaš, da se uteži vrtita okrog "svoje osi"?
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

Matko ::

pomota:8)
hotel sem napisati okoli mesta vpetja


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ali se luna vrti okrog svoje osi?

Oddelek: Znanost in tehnologija
276485 (5096) TESKAn
»

fizika//fizično nihalo

Oddelek: Šola
62933 (2817) rok6
»

Statika- trenje

Oddelek: Šola
232534 (2181) gzibret
»

Štiri naloge iz fizike?

Oddelek: Šola
52823 (2755) Princo22
»

Problem FIZIKA 1...

Oddelek: Šola
71932 (1762) Blinky

Več podobnih tem