» »

Kateri kavni apart?

Kateri kavni apart?

TheBlueOne ::

koyotee je izjavil:

Ah moj je bil pol cenejši pa sploh ne pomislim, da bi še kdaj zalaufal kafetiero ali džezvo.
https://www.amazon.de/gp/aw/d/B00400OMU...


Tako imamo v pisarni, proti klasicni espresso masinci menda nima sans. Oziroma vsaj jaz se nisem dozivel, da bi kje sproducirala ne vem kako dobro kavo. Tej sorti jaz recem "sluzbena kava". Malo bolj vodena in podaljsana, da podaljsa pavze ... :)

koyotee ::

TheBlueOne je izjavil:

koyotee je izjavil:

Ah moj je bil pol cenejši pa sploh ne pomislim, da bi še kdaj zalaufal kafetiero ali džezvo.
https://www.amazon.de/gp/aw/d/B00400OMU...


Tako imamo v pisarni, proti klasicni espresso masinci menda nima sans. Oziroma vsaj jaz se nisem dozivel, da bi kje sproducirala ne vem kako dobro kavo. Tej sorti jaz recem "sluzbena kava". Malo bolj vodena in podaljsana, da podaljsa pavze ... :)


Vodena in podaljšana je, kakor nastaviš čas ekstrakcije in finost mletja. Odvisno seveda tudi kaj notri vsuješ.
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

TheBlueOne ::

koyotee je izjavil:



Vodena in podaljšana je, kakor nastaviš čas ekstrakcije in finost mletja. Odvisno seveda tudi kaj notri vsuješ.


Smo stelali pa nikoli ni prislo do espresso razmerij in se vedno je bila nekoliko vodena. Notri smo vsuli tudi enako kar uporabljam doma za klasicni IT espresso. Doma fenomenalno na tej masinci pa ok za sluzbeno kavo. :)

koyotee ::

TheBlueOne je izjavil:

koyotee je izjavil:



Vodena in podaljšana je, kakor nastaviš čas ekstrakcije in finost mletja. Odvisno seveda tudi kaj notri vsuješ.


Smo stelali pa nikoli ni prislo do espresso razmerij in se vedno je bila nekoliko vodena. Notri smo vsuli tudi enako kar uporabljam doma za klasicni IT espresso. Doma fenomenalno na tej masinci pa ok za sluzbeno kavo. :)


Ja ni to masina za 1000€
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

jotunn2 ::

Kar se mene tice vsi ti avtomati, pa naj bo poceni Delonghi ali pa 5x drazja Jura (in vsi Philipsi vmes), sproducirajo precej vodeno kavo, ne glede na nastavitve in uporabljeno kavo.

koyotee ::

jotunn2 je izjavil:

Kar se mene tice vsi ti avtomati, pa naj bo poceni Delonghi ali pa 5x drazja Jura (in vsi Philipsi vmes), sproducirajo precej vodeno kavo, ne glede na nastavitve in uporabljeno kavo.


Količino vode se da nastavit veš?
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

TheBlueOne ::

jotunn2 je izjavil:

Kar se mene tice vsi ti avtomati, pa naj bo poceni Delonghi ali pa 5x drazja Jura (in vsi Philipsi vmes), sproducirajo precej vodeno kavo, ne glede na nastavitve in uporabljeno kavo.


Zato pa predlagam LELIT Anita, ker drjansko ima mlin in zna spraviti skozi super espresso. Sem prej imel stroj brez mlina za krepko vec kot 1000€ pa je Anita tam tam.

koyotee je izjavil:

jotunn2 je izjavil:

Kar se mene tice vsi ti avtomati, pa naj bo poceni Delonghi ali pa 5x drazja Jura (in vsi Philipsi vmes), sproducirajo precej vodeno kavo, ne glede na nastavitve in uporabljeno kavo.


Količino vode se da nastavit veš?


Ne nastavljas kolicine vode. Koliko je ekstrakta nastavljas s tem kako fino je mleta kava. Ko pumpa dela ca. 25s hoces ca. 2.5x gramov ekstrakta na gram kave

Zgodovina sprememb…

koyotee ::

TheBlueOne je izjavil:

jotunn2 je izjavil:

Kar se mene tice vsi ti avtomati, pa naj bo poceni Delonghi ali pa 5x drazja Jura (in vsi Philipsi vmes), sproducirajo precej vodeno kavo, ne glede na nastavitve in uporabljeno kavo.


Zato pa predlagam LELIT Anita, ker drjansko ima mlin in zna spraviti skozi super espresso. Sem prej imel stroj brez mlina za krepko vec kot 1000€ pa je Anita tam tam.

koyotee je izjavil:

jotunn2 je izjavil:

Kar se mene tice vsi ti avtomati, pa naj bo poceni Delonghi ali pa 5x drazja Jura (in vsi Philipsi vmes), sproducirajo precej vodeno kavo, ne glede na nastavitve in uporabljeno kavo.


Količino vode se da nastavit veš?


Ne nastavljas kolicine vode. Koliko je ekstrakta nastavljas s tem kako fino je mleta kava. Ko pumpa dela ca. 25s hoces ca. 2.5x gramov ekstrakta na gram kave


Glej, sam avtomat se da nastavit kakšno količino vode bi rad spustil čez določeno količino kave. Pumpa zmore pač kolikor zmore in finost mletja je tovarniško že nastavljena dokaj optimalno za določen aparat.
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

joze67 ::

Mal je odvisno od avtomata. Espresso mašine menda res ne komplicirajo z vodo, avtomati tipa Philips/DeLonghi/... pač.

flyby ::

Tudi jaz sem se naveličal turške kave, zato bi rad nabavil avtomat za kavo na kapsule. Ima kdo kakšna priporočila? Rad bi, da je čim bolj tih... Kako je s kompatibilnostjo kapsul?

darkolord ::

Tale je zelo tih.

jotunn2 ::

koyotee je izjavil:

jotunn2 je izjavil:

Kar se mene tice vsi ti avtomati, pa naj bo poceni Delonghi ali pa 5x drazja Jura (in vsi Philipsi vmes), sproducirajo precej vodeno kavo, ne glede na nastavitve in uporabljeno kavo.


Količino vode se da nastavit veš?

Ko bos enkrat naredil kavo s prave masine bos videl da je drugacna kot ta s teh avtomatov... pri isti kolicini ekstrakta. Kot sem napisal prej, ljudje smo razlicni in nekomu pase turska kava iz dzezve, nekdo je cisto zadovoljen z barcafejem, jaz pa priznam da sem "malo" ubrisan na kofe in ja vsaj zame je hudicevo velika razlika med temi avtomati in pravo espresso masino... je pa res, da je za vecino ljudi 2k, 3keur ali vec za masino prevec.

TheBlueOne je izjavil:

Zato pa predlagam LELIT Anita, ker drjansko ima mlin in zna spraviti skozi super espresso. Sem prej imel stroj brez mlina za krepko vec kot 1000€ pa je Anita tam tam.

In za taksno ceno je definitivno hudicevo dober nakup... imam masino iste firme, samo da je... no ja malo boljsa :D, pa vem kaj je Lelit sposoben naredit.

evian ::

Kako skrbite za aparate glede vodnega kamna?
Uporabljate ustekleničeno vodo, mehčalce vode npr. Britta ali vodo iz pipe in večkrat izvedete čiščenje aparata?
lp

joze67 ::

Težava teh pravih espresso mašin je tudi svinjarija. Kdor ne verjame, naj gre v lokalni bar pogledat - kava povsod. Seveda se da sproti čistiti, enostavno pa ni, ker se prah razleze povsod. Pri kapsulah tega ni (razen kapljanja od kapsul pri Nespresso avtomatih, DG pa še to ne, ker moraš kapsulo sproti odstraniti), pri avtomatih pa je skrito očem, razen 2'4x na mesec, ko je potrebno zavihati rokave in čistiti. (Moji otroci pa vtrajno dokazujejo, da gre z bistveno manj čiščenja.)

jotunn2 ::

No ja ni ravno tako. Ena stvar je zares lokal, kjer se kot prvo vecini jebe za cel svet in je pac svinjarija, kot drugo pa v kolikor toliko spodobnem lokalu naredijo toliko kav v eni uri, kot jaz v enem mesecu ce ne raje kar v enem letu. Drugace pa se melje direktno v rocko in ne leti cisto nic zraven, vsaj ce imas spodoben mlin, kar je pri taksnih stvareh bolj kot ne samoumevno, puck je pa tudi precej drugacen, kot pride iz tistih 50eur masin s kvazi porta rockami in ko ga skipas v smeti je tak, da bi ga zares lahko skipal na pult prijel z roko in vrgel v smeti, brez da bi ostal eno samo zrno ali kaplja na pultu. Tako da verjel ali ne, pri teh masinah je precej manj svinjarije kot bi si kdorkoli mislil.
Kar pa se vodnega kamenja tice, pa jaz uporabljam filter, ter enkrat letno delam dekalcinacijo, ceprav je to stvar, ki se jo pri teh masinah vsi na smrt bojijo, pa po pravici povedano ne vem zakaj. No na trenutni je se nisem, ker je se nimam dovolj dolgo, na prejsnem Rocketu pa je bilo na vsako leto.

rs1975 ::

Ravno zaradi čiščenja sem sam leto dni nazaj raje vzel "polavtomatsko" mašino, Delonghi Dedica:
https://www.amazon.de/DeLonghi-Dedica-E...

Na bolhi sem potem vzel še mlinček:
https://www.amazon.de/-/en/Longhi-KG-52...

Za moj ukus super kava, nobenih težav s čiščenjem. Od začetka uporabljam ustekleničeno vodo, aparat še ni javil, da je potrebno čiščenje.

TheBlueOne ::

koyotee je izjavil:


Glej, sam avtomat se da nastavit kakšno količino vode bi rad spustil čez določeno količino kave. Pumpa zmore pač kolikor zmore in finost mletja je tovarniško že nastavljena dokaj optimalno za določen aparat.


Glej, ni tako, ker ne bi bilo mozno nastaviti vsega. Pumpe imajo tocno dolocen tlak, menda od 7-11bar, optimalno 9 bar. Ce pri tem tlaku, spravis skozi kavo ca. 2.5x toliko ekstrakta, potem si nekje pri italianski kavi.

Tvoja metoda pusca dosti prevec neznank, ker tudi brez kave dosezes "popolno razmerje". Imas pac samo vodo. Potem pac tezko isces primerno granulacijo, ker gramaze ekstrakta stimajo za vse odtenke pregrobo mlete kave.

jotunn2 je izjavil:


In za taksno ceno je definitivno hudicevo dober nakup... imam masino iste firme, samo da je... no ja malo boljsa :D, pa vem kaj je Lelit sposoben naredit.


Zame je bila totalno presenecenje, se toliko bolj, ker pride z mlinom. Dejansko nimam nekih objektivnih razlogov, da bi nadgrajeval. Posebej ker je kompaktna.

Zgodovina sprememb…

zuz3k ::

zivjo

gledam kavne avtomate za mleto kavo, kjer se zlije kava v spodo da jo imam za večkrat
za ceno do 40€

imel sem že aparat za čaj, kjer se voda zlije skozi filter, pri kavi se kava mora skuhat
ampak me znima zakaj pri nekaterih aparatih kjer se voda zlije piše da je kavni avtomat

zanima me tudi kako je narejen ta aparat, rabim da mi segreje vodo, nasipam kavo in
mi jo naredi v spodo

link:
Severin KA 4808 aparat za kavo

kateri do 40€ je OK od tu:
kavni avtomati do 40€


lp
Life is a psychological game.

zuz3k ::

rabim za mleto kavo

- z veliko posodo
- pralni filter
- posoda kafetare vsaj 0,6 L
- ob koncu priprave naj nebo potrebno dezurat
zaradi gumba off takoj po končani pripravi
- priporočeno hitreje zavretje kave se pravi več moči

do 40EUR


lp

anyone?
Life is a psychological game.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zuz3k ()

zuz3k ::

zuz3k je izjavil:

zivjo

gledam kavne avtomate za mleto kavo, kjer se zlije kava v spodo da jo imam za večkrat
za ceno do 40EUR

imel sem že aparat za čaj, kjer se voda zlije skozi filter, pri kavi se kava mora skuhat
ampak me znima zakaj pri nekaterih aparatih kjer se voda zlije piše da je kavni avtomat

zanima me tudi kako je narejen ta aparat, rabim da mi segreje vodo, nasipam kavo in
mi jo naredi v spodo

link:
Severin KA 4808 aparat za kavo

kateri do 40EUR je OK od tu:
kavni avtomati do 40EUR


lp



zuz3k je izjavil:

rabim za mleto kavo

- z veliko posodo
- pralni filter
- posoda kafetare vsaj 0,6 L
- ob koncu priprave naj nebo potrebno dezurat
zaradi gumba off takoj po končani pripravi
- priporočeno hitreje zavretje kave se pravi več moči

do 40EUR


lp



anyone?
Life is a psychological game.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zuz3k ()

zuz3k ::

kako je z filtrom pri aparatu z kavo, a se da naredit da
se ustavi kavo v tisti mrežasti verjetno plastični filter?
da vsakič ne vstavljam papirnate stvari - al ni možno zaradi tankih zrn kave

kako je potek tega
Life is a psychological game.

koyotee ::

Ma bolš če kupiš džezvo.
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

-Wall ::

DeLongi Dedica ali nekaj podobnega, absolutno pa ne nic avtomatskega (na nivoju, da melje, doliva mleko,... samo kup navlake, ki lahko crkne), vsaj za doma ne. In locen mlincek.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: -Wall ()

MH0 ::

zuz3k je izjavil:

kako je z filtrom pri aparatu z kavo, a se da naredit da
se ustavi kavo v tisti mrežasti verjetno plastični filter?
da vsakič ne vstavljam papirnate stvari - al ni možno zaradi tankih zrn kave

kako je potek tega

Seveda razen papirnih filtrov za filter kavo obstajajo tudi takšni, ki niso za enkratno uporabo. Npr. kovinski ali tekstilni, če si dovolj "nor". :-)

Scaramouche3 ::



Classic PRO deluje da ima najboljšo kvaliteto za ceno!

zuz3k ::

sprašujem po navadnem avtomatu do 40€


https://www.mimovrste.com/kavni-aparati...
Life is a psychological game.

-Wall ::

zuz3k je izjavil:

sprašujem po navadnem avtomatu do 40EUR


https://www.mimovrste.com/kavni-aparati...


Imel 20 let nazaj, tole je veliko boljsa opcija, tisti filtri so samo stran metanje kave:

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: -Wall ()

blasfemik ::

Kava, ki jo udeleženci te teme kupujejo,
je dostikrat dražja od avtomatov za katere sprašuješ.
Kupi aparat s pomočjo izštevanke.

-Wall ::

blasfemik je izjavil:

Kupi aparat s pomočjo izštevanke.


Dejansko je res. Med najcenejsim in najdrazjim "kuhalnikom" filter kave ni nobene razlike v rezultatu. Dejansko dobis ven caj narejen iz kave.

zuz3k: Najcenejsa opcija je, da kupis samo filtre za caj in jih napolnis s kavo ter namakas v skodelici vrele vode. Dvomim, da bo kaj razlike.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: -Wall ()

zuz3k ::

kje se dobi tak kavni avtomat, da je na timer ampak da ima navaden filter

https://edigital.si/kavni-aparati/russe...


kaj te kavni filtri z papirjem, kako je s tem, to kupiš pa menjaš al
kdo dejansko zviješ navaden papir


lp
Life is a psychological game.

MH0 ::

zuz3k je izjavil:

kje se dobi tak kavni avtomat, da je na timer ampak da ima navaden filter

https://edigital.si/kavni-aparati/russe...


kaj te kavni filtri z papirjem, kako je s tem, to kupiš pa menjaš al
kdo dejansko zviješ navaden papir


lp
Filtre seveda kupiš. Če ti res ni nujno imeti timerja, da te bo zjutraj čakala kava, jo raje zmelji tik preden jo uporabiš.

zuz3k ::

eni kavni aparati imajo pač mrežast filter

kaj za pripravo kave a se da naredit kavo da daš samo v tisti filter
kavo, al pronica kava skozi - al je pri vseh nujno stavitv papirni filter?

recimo ta naprava https://www.mimovrste.com/kavni-aparati...



lp
Life is a psychological game.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zuz3k ()

zuz3k ::

pa recimo ko kuhaš kavo, jo še mal pokuhaš. Pri teh aparatih
pa se samo voda 90 stopinj prelije skozi kavo.

Kolk slabša kava pride, kakšen je okus?

lp

any1?
Life is a psychological game.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zuz3k ()

MH0 ::

Papirni filter enostavno odvržeš v bio odpad. Kdo se bo ukvarjal s čiščenjem teh permanent filtrov? Če kavo zavreš, je pa itak zanič. Pojdi v trgovino in daj teh 5 evrov za melita filtre in eno plastično držalo filtrov.

zuz3k ::

nisem še kupu aparata, bom raje čistil filter

pa kaj se pri vseh da papir, al tisti ki so brez se samo v filter
da kavo pa potem očisti, nič ne pronica? kako je s tem?

lahko kdo ki ima aparat pove

lp
Life is a psychological game.

koyotee ::

Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

zuz3k ::

sem kupil aparat

tisti, ki si delate kavo v aparatu kolk žličk kofeta date/voda
Life is a psychological game.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zuz3k ()

MH0 ::

Za filter kavo poskusi s 6g kave na 100g vode.

Jazon ::

DeLonghi BAR32 ima dva filter nastavka. Za blazicine in za klasični "espreso". Pri slednjem nafilam do roba in pritisnem 1x, kar zadostuje za 2x do 30ml "espresa".
Za več kave je potrebno dofilati in pritisniti vsaj še 1x. Koliko kave gre v žličkah oziroma gramih pa ne vem / don't care.

tonttu ::

Jazon je izjavil:

DeLonghi BAR32 ima dva filter nastavka. Za blazicine in za klasični "espreso". Pri slednjem nafilam do roba in pritisnem 1x, kar zadostuje za 2x do 30ml "espresa".
Za več kave je potrebno dofilati in pritisniti vsaj še 1x. Koliko kave gre v žličkah oziroma gramih pa ne vem / don't care.

Pa bi moral, ker ravno to naredi najvecjo razliko. Sicer mogoce kdo pije kavo za zejo, ampak vseeno mislim, da jo vecina pije zaradi uzitka. In ce ze delas kavo in jo pijes zaradi uzitka, se malo pomatras da imas dobro, ne samo da nekaj je. Kot prvo dobis z merjenjem ponovljivost, hkrati pa lahko spremenis stvari, ce ti kaj od tiste kave ni vsec.

Jazon ::

Razumem kaj hočeš povedati in imaš svoj point, ampak glede na to da imam aparat že najmanj od 2015, to delam že z malimi možgani, torej brez laboratorijske tehtnice. Mera mi je vsebina ročke in ustrezen pritisk. Aparat ni sicer nič posebnega, ko pa dobiš občutek, se da narediti dober espreso, makiato ali kapučino.

zuz3k ::

jaz si kavo v kavomatu delam izključno da me zjutrej zbudi

MH0 je izjavil:

Za filter kavo poskusi s 6g kave na 100g vode.


kolk kave v kavomat si date še ostali

pri aparatih vidim da je potrebno počakat da se voda segreje
a še kdo pusti da se voda v filtru napolni in potem spusti skozi kot da se samo prelije, recimo če jo kuhaš se kava malo povre

lp
Life is a psychological game.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zuz3k ()

aokorn ::

Hi,
Bi rekel, da spadam med tiste, ki spijejo veliko kave. Tako štiri na dan. Za vikend tudi več, ker ob vikendih pijem tudi popoldne, ker grem kasneje spat...
Nekaj let nazaj, sem bil med prvimi, ki smo uporabljali Dolce Gusto kapsule. Vendar se mi je tu pojavil problem. Ker smo bili pri hiši trije, ki smo relativno pogosto pili kavo, se je teh kapsul nabralo hitro za en 'žakl' cementa (po volumnu). Pa se je oglasila žena (ki ne pije kave), da je teh odpadkov preveč. Enostaven razmislek res pokaže problem pri razvrstitvi, kam izrabljene kapsule uvrstiti. Vsebujejo namreč plastiko in organske odpadke. V katero vrsto odpadkov torej z njimi? Žena je glede tega toliko 'pikolovska', da je začela ročno demontirati kapsule in tako ločevati odpadke. To sem težko gledal. Zato sem kupil aparat za Nespresso kapsule, ki je imel nekoliko manjše aluminijaste kapsule. Spet ročna demontaža. Začel sem torej razmišljati, kaj me drži pri kavi na kapsule? Ali je to komoditeta? Razvajenost s kavo, ki je vedno enakega (dobrega) okusa? To, da se kava lepo peni in ima res lepo 'peno'?
Začel sem celo razmišljati o tem, ali morda proizvajalci zato, da dosežejo lepo peno/okus ne dodajajo kavi v kapsuli aditive? Kakšen bi bil izhod iz tega?
In sem se odločil. Kupil sem relativno poceni (dobrih 200€) polavtomatski kavni aparat DeLonghi Dedica, ki se mi je zdel en posrečen kompromis med univerzalnostjo, kvaliteto in ceno. Za aparat je treba uporabljati sipko kavo (espresso granulacija), tako, da je odpadek le biološki, oz. ga z odliko lahko uporabim za kompost.
Postal sem član ene internetne trgovine s kavo (roastmarket.de), kjer dobiš milijon vrst kave, kjer je vsaka vrsta posamično opisana in ovrednotena, da ni presenečenj. Sam kupujem vedno mešanico (robusta/arabica) in sicer po 1kg polna zrna. Sorta robusta da kavi potrebno grenčino - jakost. Kavo potem zmeljem v bližnjem Sparu in imam za en mesec. Tako je kava vedno karseda sveža.
Še nekaj. Aparat ima indikator, ki glede na nastavljeno trdoto vode javi, kdaj je potrebna dekalcinacija. To je (po enostavnem premisleku) rešeno preprosto tako, da aparat šteje količino skodelic (pritiskov na gumb), ki smo jih napravili. Število doz. Ko je določeno število doseženo se prižge indikator za dekalcinacijo.
Jaz sem s svojo filozofijo glede kave zadovoljen. Vsak mesec kupim drugo vrsto kave, in sem vedno znova presenečen, kako raznovrste arome kave obstajajo...

asdf_jklc ::

A ima kdo izkušnje z Miele aparatom za kavo?

tonttu ::

Jazon je izjavil:

Razumem kaj hočeš povedati in imaš svoj point, ampak glede na to da imam aparat že najmanj od 2015, to delam že z malimi možgani, torej brez laboratorijske tehtnice. Mera mi je vsebina ročke in ustrezen pritisk. Aparat ni sicer nič posebnega, ko pa dobiš občutek, se da narediti dober espreso, makiato ali kapučino.

V najboljsem primeru za silo drzi, ce pijes vedno isto kavo. V resnici pa niti takrat ne drzi povsem, ker se kava, ki jo odpres ta moment, obnasa drugace, kot tista, ki je odprta (hranjenje v ne vem kaksnih vse posodah pomaga malo ni pa isto) recimo en teden. In tudi isto kavo meljes enkrat tako, drugic drugace, kar posledicno pomeni drugacne kolicine (na izgled) v rocki. In ja je razlika med 18 ali 19g kave in/ali med 30 ali 35g ekstrakta.

TESKAn ::

Kupil sem relativno poceni (dobrih 200€) polavtomatski kavni aparat DeLonghi Dedica,

Mam istega že 3+ leta, od novga leta dalje še to mašino, da je zmeraj sveže mleto in pa tole, bolj zaradi 'jebiga, če mam že dve mašini, bom pa še to', pa je boljši občutek, ko potlačiš kavo kot z 'default' plastičnim. Ne vem, al je res boljše al pa je efekt 'pa nisem jaz 20€ vrgu stran no':)).
Za kavo pa al naročim od teh al pa kaka boljša trgovinska varianta. Na koncu samo da ni zmeraj isto, pa tudi če kdaj mimo useka :).
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

rs1975 ::

TESKAn je izjavil:

Kupil sem relativno poceni (dobrih 200€) polavtomatski kavni aparat DeLonghi Dedica,

Mam istega že 3+ leta, od novga leta dalje še to mašino, da je zmeraj sveže mleto in pa tole, bolj zaradi 'jebiga, če mam že dve mašini, bom pa še to', pa je boljši občutek, ko potlačiš kavo kot z 'default' plastičnim. Ne vem, al je res boljše al pa je efekt 'pa nisem jaz 20€ vrgu stran no':)).
Za kavo pa al naročim od teh al pa kaka boljša trgovinska varianta. Na koncu samo da ni zmeraj isto, pa tudi če kdaj mimo useka :).

Imam popolnoma isti komplet. Dedico kupil leto dni nazaj na Amazonu za 120 EUR, mlinček pa preko bolhe za 80 EUR. Za 200 EUR težko dobiš kaj boljšega, pa še težav s čiščenjem ni. Uporabljam sicer ustekleničeno vodo, ker imamo doba dokaj trdi.
Poskusil kar nekaj različnih kav, najbolj mi paše Segafredo Crema, nabavljam v Sparu po 1kg.

Jazon ::

tonttu je izjavil:


V najboljsem primeru za silo drzi, ce pijes vedno isto kavo. V resnici pa niti takrat ne drzi povsem, ker se kava, ki jo odpres ta moment, obnasa drugace, kot tista, ki je odprta (hranjenje v ne vem kaksnih vse posodah pomaga malo ni pa isto) recimo en teden. In tudi isto kavo meljes enkrat tako, drugic drugace, kar posledicno pomeni drugacne kolicine (na izgled) v rocki. In ja je razlika med 18 ali 19g kave in/ali med 30 ali 35g ekstrakta.


Right.
Sem šel čez faze kupovanja "sveže pražene" kave iz Etiopije, Arabije, Ekvadorja in Azije. Nimam se časa ukvarjati s tem. Našel sem svojo mešanico, ki trenutno ustreza. Obiskovalci ponavadi poudarijo, da sem pripravil dobro kavo in to mi zadostuje.

TheBlueOne ::

tonttu je izjavil:


V najboljsem primeru za silo drzi, ce pijes vedno isto kavo. V resnici pa niti takrat ne drzi povsem, ker se kava, ki jo odpres ta moment, obnasa drugace, kot tista, ki je odprta (hranjenje v ne vem kaksnih vse posodah pomaga malo ni pa isto) recimo en teden. In tudi isto kavo meljes enkrat tako, drugic drugace, kar posledicno pomeni drugacne kolicine (na izgled) v rocki. In ja je razlika med 18 ali 19g kave in/ali med 30 ali 35g ekstrakta.


Jaz kupujem 1kg vrece in mi drzi priblizno en mesec. Zalogovnik na mlinu je bolj mali, recimo za max deset kav, pravimoloma napolnim za bolj pet. Zaradi susenja morda nastavim enkrat vmes za minimalno, pa se to ne bi bilo zares treba.

Da bi kavo mlel drugace mi ni jasno? Imas pa ja nastavljen razmik v grinderju, ce ga ne spreminjas ne bi smelo biti nekih opaznih sprememb pri finosti mletja?

Morda je razlika, ampak saj kuhas sam in sproti malenkost kompenziras? Pa ja nisi robot?

tonttu ::

@TheBlueOne no ce puscas kavo v hopperju potem se ti stvar pozna se precej bolj kot se meni pri single dose in kavi spravljeni v ustrezni skatli (vecinoma imam isto 1kg pakiranje, ki gre po odprtju v skatle). In kot sem napisal, razlika med ravnokar odprto kavo in tisto cez 2 tedne (dosti vec mi 1kg ne zdrzi) je precejsna. Najbolj se opazil pri casu potrebnem za ekstrakcijo in potem posledicno tudi pri okusu in vsem ostalem. In pri isti kavi in isti nastavitvi mlincka je razlika 5sec ali celo vec.
Tako da ja, seveda kompenziram to, najlazje s tem, da spreminjas grobost mletja. In ko spremenis grobost mletja, se posledicno spremeni kako tistih 18g izgleda v rocki. Pri bolj grobem mletju je kup precej vecji kot pri bolj finem. In za to pravim, da je edina prava stvar vaga.
Se pa po drugi strani strinjam... ko si enkrat zadovoljen z Barcafe in avtomatom za 50eur imas od kave malo drugacna pricakovanja kot takrat ko imas (z razlogom, pa ne Instagram showoff razlogom) na pultu za 5000eur in vec masin.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kvalitetna kava (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Loža
529103535 (27) c3p0
»

Kavni aparat (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
31361198 (2040) nokken
»

Kava (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
33893093 (1498) mat xxl
»

Kavni aparat Gorenje?

Oddelek: Loža
405454 (4311) Badwolff
»

Kavni avtomat

Oddelek: Loža
4810030 (8886) karosha

Več podobnih tem