» »

prilagajanje rad hat 9.0

prilagajanje rad hat 9.0

«
1
2 3

TICKO ::

kot ze naslov pove bi si rad prilagodil linux rad hat 9.0 podobno kot je prirejen vas slo-tech linux! predvsem me zanima kako naj naredim da mi bo patricije iz windowsov prepoznalo v rad hatu ker v vasem linuxu mi jih preprosto da na namizje in prepozna vse kar je gor! ko pa sem instaliral rad hat pa taga ni bilo najprej sem moral formatirat c disk in mi je ostal d vendar ne v linuxih! no rad bi da bi si rad hat priredil in jih uporabljal kot vase, le da me pri vasih linuxih moti ker so iz cdja in potem vse grozno pocasi dela! drgac so pa qlll:))

dr.J ::

Glede NTFS particij pod RedHat linuxom poišči odgovore v tem oddelku foruma izpred kakih dveh tednov. V glavnem - ni ti treba formatirati C: da bi ga RH9 razpoznal...

Pred inštalacijo pa je dobro prebrati navodila - pri RH je celo on-line help v slovenščini.

ank ::

Kako dodati podporo za ntfs piše tukaj

root987 ::

Red Hat je tudi sicer precej poln z pomočjo...:\ Kar ni kaj slabega seveda. Zakaj si moral pa ti formatirati pa mi ni jasno.

Aja, pa če želiš kaj takega narditi rabiš precej linux znanja ter vsaj še nekaj ljudi ki ti bodo pomagali.
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

TICKO ::

aha to pa tud vem! ampak znanje to je bol tezko ker sm zacetnik z linuxom! bodite veseli da ga hocem :D glede ljudi pa tk mam slo-tech:D kaj ni tako?
tnxy! a se kdo kj ve kk se nardi tk ko slo-tech linux!

uh pa res se neki kk zazenes tam nek program ki dela v winsih vem da z nekimi lupinami ampak kako? pa a bi lahk dal js gor rad hat pa se windowse al se bota kj fajtala med sabo al bo ql!?!?8-O ker rabim winse za mamo :D

Aspirinix ::

Ko nameščaš OS-e daj najprej POlkne gor, nato Linuxa.
Linux boot loader poskrbi, da imaš na začetku izbiro kaj hočeš izbrati.
Nastaviš pa si lahkotudi kateri sistem naj se zažene, če te npr. ni poleg računalnika, ko se zaganja. Pač, verjetno tisti v katerem delaš največ časa. Ne?

Gandalfar ::

TiCkO: sama zasnova live cdja ti verjetno ne bo dosti pomagala, ce mislis laufat RedHat iz diska. Za samodejno prepoznavo diskov pa tudi ne vem ali res tako pogosto menjas particije, da ne mores na roko zgenerirati vnosov v /etc/fstab

prix ::

Elow!:D

Glej najbolse da zacnes uporabljati iscalec psevdonimov (upam da sem prav napisal) ker na to temo je blo ze navem koliko odgovorov in vprasanj. Ce hoces da ti bo linux avtomatsko prepoznal fat32 particije si nalozi SuSE linux ki to naredi avtomatsko. Ce pa mas RedHat bos moral napisati oziroma narediti naslednje(tko mam to js /dev/hd je tvoja izbira, /windows pa tud. po pravem bi moralo biti /mnt/win ) mkdir /win;mount /dev/hdc5 /win in se kasneje v /etc/fstab dodaj /dev/hdc5 /win vfat rw,auto,noexec,user,uid=500 0 0

!Tko mam js! to in to mores ti sam pogruntat! najbols je ce mas 2 diska in win disk formatiran z fat32 tabelo ker je NTFS podpora v kernelu oznacena kot kriticna oziroma experimental:D

ajde probi pogruntat.
-------------------------------------------------
Errare humanum est, in errore perservare stultum.
-------------------------------------------------

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: prix ()

TICKO ::

hm.. da da! no sj se nism tk dalc!najprej se morm pozanimat ce dela sploh xp pa rad hat skup! ka bi mogu nastavit itd.!?:| ker zdj ze mam xpje in bi dal cez rad hat ampak da bi mi tam delalo to da mi prepozna diske pa da mam moj stuff na linuxih! sj bom mal pobrsku po forumu pa ce se kj ne bom vedu bom vprasu! sam ka naj zdj kk naj nalozim rad hat cez?8-O

dr.J ::

RH9 in WinXP mi preverjeno delata na istem prenosniku (kot dual boot).

prix ::

Elow!:D

Glej TiCkO js ti iz izkusenj povem da je best met 2 diska. Zacni z RedHat Linux in kasneje bos nadaljeval z Slackware ali Gentoo, Debian (upam da nisem kerga pristasa uzalu:D ) ce pa ti RedHat ustreza ki je bolj primeren v tvojem slucaju kot desktop ostani na redhatu.

Na en disk das Linux in na Drugega Windows XP. Najprej nalozis Windowse in nato med installacijo redhata izberes LILO boot louder ki je bolj easy od GRUBa, izberes kater disk naj izbere linux za install in delat more use. Za kasneje pa ti svetujem da se odlocis za 2 racunalnika in enega postavis kot server (linux) ter drugega kot workstation (windowse). ker je bolje met vse loceno ko te prime igrat igrico in poslusat mp3je vzames windowse ko pa bi rad compajlal in edditiral pa gres na server in se spilas.

Linux ni slab OS vendar se ga mores navadit predvsem konzole in novega windowmakerja.

upam da ti bo uspelo drgac pa se uprasi. Aja btw probi se z WMware ce hoces linux kot samo preizkus necesa novega. pa se to 2 OSja ali vec mas lahko katera koli tud kak Solaris x86 pa windowse vendar si lahko enkrat u enem drugic u drugem kar pa ucasih nanese problem. no pa se to:D diske ti bo prepoznal vsak OS prepoznal pa ne bo filesystem tabele predvsem windowsi(pac microsoft):D
-------------------------------------------------
Errare humanum est, in errore perservare stultum.
-------------------------------------------------

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: prix ()

TICKO ::

lp!
taole sem naredil! imam 60gb disk! razdeljen na 40gb in 20gb! sedaj sem disk z 20gb razdelil na 10gb za xp in 10gb za linux, ostalih 40gb pa imem za razen stuff! to sem naredil z partition magic najprej sem razdelil disk in naredil dve particiji na c diku potem pa sem win xp pustil drugih 10gb pa sem izbrisal tako da ni bilo particije in si jo je linux sam ustvaril! :)) sam zdj morm se v linuxu skonfigurirat da mi bo bral ntfs disk in kablsko! grem kr delat! :\

TICKO ::

joj! spet problemi! hm sistem se mi je porusu ne vem zaka in se hotu se 1x vse skupi naredit! in zdj sm dal gor xpje in se je vse skup ustavlo! noce mi vec bootat linuxa iz cdja! zakaj? v biosu nastavim vse in prvega cdja od rh 9.0 noce zagnat! kljubtemu da mi windowse normalno boota iz cdja! kaj storiti! sem morda napacno posnel cd!? kako ga morem? ali se da naredit zagonska disketa!;((

TICKO ::

lp! spet jaz! vem da sm ze zjamran ampak bom znorel! tale linux me ze spravla ob zivce kk je lahk prvic slo zdj pa ne gre!? no zdj vsaj vem kaj je! naredu sm boot disketo in sem prsu v setup dokler..... se ni ustavlo! in zdj pridem v ta setup zazene mi tam zacnem nastavlat in napise da zberem iz cesa ga bom instaliru pa mam opcije:
*ftp
*html
*disk
*pa se neki :))
in karkoli dam noce naprej! torej je problem v cdju ki ne vem kako sem ga presnel! men je prijatu posodu cd pa ker trenutno nisem mel praznih cdjev sem si celotne datoteke od cd1 presnel v mapo in jih sedaj vzel iz mape pa zapekel na cd! vem da bi moglo delat ampak racunalnik se mi obnasa kot da ni to linux cd?!? wtf?;(( nc jasno!8-O

prix ::

Elow!:D

Skur se en CD mrbit bo delal in se bo pravilno obnasal. Smem vprasat za katero distro gre :D

Pa ne ser ga z NTFS podporo ker je v kernel-u (osnova linuxa-jedro) označena kot kritična in mislim da je to za zacetnika prevelik zalogaj. inastlliraj na FAT32 na to tabelo pa lahko pises brises,.... brez zadrzkov in neprijetnih komplikacij.

Če daš boot CD od linuxa u primary CD rom more stvar delat in napisat nekako takole ISOLINUX .....
pol pa zacne z bootanjem pri RedHatu Anaconde.:D

Upam da bos zrihtu ampak tokrat zadnjic ti predlagam 2 diska :D js ostajam na svojem mislenju.

TICKO ::

Posnel sem se 1 cd! ista zgodba! gre za rad hat 9.0! hm kk naj dam win xp na fat 32 pol bo ja sranje? kaka je sploh razlika med fat pa ntfs!? em sj js mam sam en disk notr! nimam dveh! ampak ima 3 particije 1 je za winxp 2 je za stuff in 3 je oz. je zdj ni ker je izbrisana ker sem pripravil za linux da si sam pripravi! no! js sm obupu sj ne morm vec nic! uspelo mi je naredit boot disketo ampak ne gre tam naprej! in ne morem namestit! hm... mogu bi si na novo dljat! sj bom dans zvecer bom mal manj spal pa bo!! :):))

TICKO ::

btw katero distribucijo mi priporocate od tehle?!?!?!8-O tk da so najblsi za zacetnike pa da so faini pa klepi pa itd. !?8-O

TICKO ::

evo me! potegnu sm si dol se 1x prvi cd in zdj mi boota iz cdja, sam zdle morm u solo:D

prix ::

Elow!:D

Mal me bega tvoja postavka eno particijo pa mam za stuff! Glej ta particija more bit fat32 in 0 drugega kajti samo tako jo bos lahko bral z Windowsi in Linuxom. V Linuxu bo oznacena z /dev/hd* v Windowsih pa kot D: ce bos naprimer naredil particijo NTFS pa jo bos videl samo iz linuxa je nebos mogel popravljati (brisati,creirati,...)
Kaksna je razlika med FAT32 in NTSF je v tem da naj bi bla NTFS tabela bolj secure kot FAT32. NTFS pa bi naj pomoje pomenilo NT File System po windowsih NT ki so bili najboljsi za serverje ki morajo biti secure in hitri vendar je to ze zgodovina. No koncno si usposobo boot CD in od sedaj bi moral usak lajik zastopiti kako se nalozi RedHat 9 GNU/Linux kajti install program Anaconda je povsem graficno podprta.

Upam da ti bo uspelo:D
-------------------------------------------------
Errare humanum est, in errore perservare stultum.
-------------------------------------------------

TICKO ::

tnxy tnxy! js tud upam:)) !zdle grem probat! em se neki potem ko bom js przgav racunalnik kaj bo? tam sem opazu pri rh linuxu da pri instalaciji mi pise ka hocem za zagon neki lola pa neki ne vem kaj? aja pa una stuff particija je fat32 tk da bo edini problem je da so win xp na ntfs! vendar tk al tk pricakujem zdj ko bom nalozu rh da bom mogu spet vse na novo nalozit ker zihr neki ne bo slo lepo in bom pol dau na fat 32 da bom lahk iz linuxa potem tudi to particijo spreminju,brisu itd. ce prav razumem seveda?!:D no zdj pa grem spet zrihtat (sesut) racunalnik :))
bye

TICKO ::

ej folx uspelo mi je! dela! ampak ne vem kk naj internet oz. modem zrihtam ker mam kablski net ihn prek USBja in zato je mal problem!joj!

prix ::

Elow!:D

No Cool!

Pod RedHatom mas se mi zdi pod system tools al pa neki tko no Internet connection wizard in potem samo tam zrihtas stvar. Nevem ce bo delal probej z ukazom adsl-setup ker pa to ni adsl nisem preprican da bo delalo. Nikol se nisem postavljal Kabel zadeve.

Zrihti. :D
-------------------------------------------------
Errare humanum est, in errore perservare stultum.
-------------------------------------------------

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: prix ()

root987 ::

Kaj ne bi bilo preprosteje in bolje da preprosto kupiš eno mrežno kartico? Sicer ne vem kakšne so za kabel, a verjetno ne kaj veliko dražje od kartic za adsl - te pa so po cca. 2000 sit.
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

TICKO ::

mrezne so iste! ampak zdj zarad tega ne bom kupoval mrezne ce lepo dela! ampak zihr more bit moznost to porihtat v linuxu!? zakaj mi pa normalno v slo-tech linuxu dela?

prix ::

Elow!:D

root987 se popolnoma strinjam s tabo kaj ti pa je 2 čuka 0. Še to ne pride ena qrbasta mrezna kartica in si lahko happy pa ko bos kupo adsl bos mel kr to kr mislim da na kablu se ne da zdržat.:D

Kaj bi naredil ce bi imel prekratke zeblje za zabit desko. Ali bi zabijal tako dolgo da ga nebi cist razbu in potem bi bil cist pacicen in spat nebi mogu al bi sel u trgovino in kupil par cm daljse zreblje in happy end.
-------------------------------------------------
Errare humanum est, in errore perservare stultum.
-------------------------------------------------

Gandalfar ::

TiCkO: ce ti dobro dela v stgl potem si pac poglej kaksne nastavitve so tam uporabljene in jih apliciraj na redhat

TICKO ::

aham sm js tud pomislu na to! ampak kako?:8) to je zdj vprasanje! js sm zacetnik v linuxu in nc ne vem ! vem sam da so neke konzole pa ne vem ka se vse! tk da ce me lahk napotis priblizno oz. da mi poves ka morm naredit pa to pol bom happy :D! hm ne vem....8-O

TICKO ::

aha pa se neki ! kot ze veste imam zdj 3 particije in na 1 imam win xp(ntfs) na 2 linux (ext3) in ostalo 3je razen stuff (fat32) in zdj me zanima kako v linuxih naredit zrihtat da mi bo bralo ta disk da bom mel podatke gor iz tega diska?:8)

Gandalfar ::

TiCkO: predlagam ti natancno branje root987 podpisa :D

TICKO ::

jah! tta stran mi sploh ne dela!pa a mi ne mors ti pomagat?8-O

prix ::

Elow!:D

TiCkO js ti predlagam da zacnes uporabljati iskalec psevdonimov in probas s besedami ki so povezane s tvojimi primeri.

Zgoraj sem ti napiso da v datoteko /etc/fstab dodaj nekaj se v bold tisku sem napiso poglej malo.

Da lahko gremo v prihodnost, moramo brskati v preteklosti.

Drugace pa mas po forumu ze toliko odprtih tem.

probi se z slo-system kjer je veliko stvari povezanih z unix/linux sistemi.
-------------------------------------------------
Errare humanum est, in errore perservare stultum.
-------------------------------------------------

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: prix ()

root987 ::

Tisti link ti bo delal, če boš imel nameščeno Mozillo oz. Opero ter jo tudi uporabljal.
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

TICKO ::

hello!

spet jaz! vem da ze mal tezim ampak rad bi si zrihtu vsaj net na linuxu da bi lahko prebiral forum in sprodi delal! torej rabim gonilnike za USB modem! oz. kaj naj naredim da mi bo delalo kot v slo-tech linuxu ker tam mi avtomatsko dela internet! torej kako narediti da bo enako!!!!!!!8-O drgac bom znorel! aja pa se neki noce mi da na resolucijo 1024x768 pa ne vem zakaj! sedaj imam 800x600 in ko dam na 1024x.... mi napise configurations saved itd. in napuises se da morem resetirat in ko resetiram je vse iso! zakaj!?|O

TICKO ::

a lahk pomagate???;((

root987 ::

Morda se ti splača najprej povedati kateri modem sploh imaš. Sicer pa kot že 3x povedano...Najlažje je, če si kupiš neko mrežno kartico in boš tudi v prihodnosti imel veliko manj težav in napak.
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

TICKO ::

imam kabelski modem Coresma Phazer USB! plis help!

root987 ::

Verjetno bo težko dobiti gonilnike, ker ko sem na Red Hatovi spletni strani iskal gonilnike za ta modem, jih nisem našel. Torej verjetno tudi ni na voljo gonilnikov za rh9.
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

TICKO ::

moral bi aplicirati gonilnike iz st linuxa na moj rh linux! ampak....hm...kako?8-O

Gandalfar ::

zakaj si ne instaliras knoppixa 3.3 in zivis srecno zivljenje naprej? :)

TICKO ::

ker hocem red hat!:| pa tk rad bi se neki naucil!ne pa da kr vse dela!

root987 ::

Erm...Potem pa raje poskusi čistokrvni Debian(na katerem temelji knoppix) ali pa kakšen Gentoo. To so ti distribucije, pri katerih se boš _veliko_ naučil. Ker pri gentoo je npr. celoten operacijski sistem zgrajen samo za tvoj pc, kar se pri hitrosti pozna cca. 10%.

(Jaz sem pri nameščanju gentoo linuxa 3x zabluzil, a ko mi je uspelo...8-) )
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

TICKO ::

js bom kr pustu gor rh ! hocem si ga priredit! zdj ko mi je konco uspelo ne mislim spet formatirat pa ne vem kaj se vse! torej morm zrihtat modem (internet) in pa da mi bo bralo fat 32 particije samo to me zanima!|O

prix ::

Elow!:D

Pomoj je to sploh bedast predlog zacetniku ponudit Debian ali Gentoo ker bo zablulo ze ob pogledu na txt install in pisanje ukazov. :D Ce bo ker reku da ni tko se vrzem s stolpnice.:D

TiCkO ce kaj ne dela pac nedela use www.google.com ce ne dela po mrezno kartico ce ne dela poglej nastavitve slo-tech knoppixa ce ne znas zloudaj suse linux ki je najbolj simple in konec. Ce pa to ne dela Linux ni zate in si rojen pod Windows™ zvezdo.

The End:D
-------------------------------------------------
Errare humanum est, in errore perservare stultum.
-------------------------------------------------

Gandalfar ::

PrimoX: WTF je narobe z text installom?

Ali res tako zelo podcenjujes človeka, da ne bo sposoben pritisnit enter med samo inštalacijo namesto klikat na next?

moj_nick ::

Ja pri inštalaciji že, kaj pa pol, ko je treba kaj inštalirat?

cat /dev/joke > /dev/keyboard

Pr redhatu se zaje***** z rpm hell z miško in ti sploh ni treba nič konzole odpirat.
Pri Gentoo/Debian je pa treba vzet tipkovnico:O :O :O v roke in napisat _ENO_ komando za en program. Kak lahk pričakuješ, da bo kdo tega zmožen???

^C

TICKO ::

Dobr dobr ne se kregat vse je v redu! odlocu sm se da bom mel rad hat in nic druga zaenkrat! dokler mi ne bodo dopizdli! zdj pa mi rajs pomagite kk naj modem pa fat32 usposobim! sam to hocem!za 1x!:)) ce pa nobedn ne zna bom pa ju3 poklicu na amis pa jim zatezil ker mail sm jim ze poslal vendar je vikend!8-O

moj_nick ::

kwa ma pa amis veze z redhatom???

Zakaj ne moreš videt fat32? Po defaultu bi ga mogu.

Za modeme pa žal ne vem, ker sem se nazadnje z njimi ubadal '00 in mi ni ratalo.

TICKO ::

jah amis bom poklicu za gonilnike pa naj jih dobijo kk vejo pa znajo! ce so pa tk pametni pa naj naredijo! ce ko je bil instaler pr men sm ga uprasu kje naj gonilnike za linux dobim pa je reku da se nimajo strenke z linuxi tk da js ne vem!

za fat32 ni default men se vsaj zdi da ne!
no sel sem v konzolo in napisu:
najprej sv da sem se prijavil kot root!
potem pa mkdir /mnt/diskc za tole diskc ne vem kaj morem napisat!hda? al hda1? al hda2?
no naprej. potem pa se tole mount -t vfat/dev/hda1 /mnt/diskc

to sem zasledil v eni drugi temi na forumu kot tudi nekdo postavlja vprasanje za fat32 tabelo! torej kaj moram popravit! a potem bi mi to moglo prepoznat pa kr na namizje dat al kaj?

no pa se tole kako si naj dam ikono za cdrom oz. za disketnik na namizje?

pa se neki :D em noce mi dat na resulucijo 1024*768 pa ne vem zakaj grem pod system tools > display in pise da je resolucija 1024*768 ampak ni ker je vse vlko pa to! ko dam okj napise da se je zapisalo v konfig in naredlo backup in potem se da mormam resetirati nek x server neki takega! pol pa resetiram kr cel racunalnik pa spet ni! pa graficne sm ze vckrat probu menjavat(imena graficne Gforce 4, Gforce 4 mx, Gforce ddr) da bi delalo pa ni hotlo tk da res ne vem zakaj noce!

bye:O

root987 ::

V tej temi smo govorili o NTFS particijah, vendar je postopek za FAT particije zelo podoben - če pa nameravaš vedno mountati na roko, je pa psotopek identičen.
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

moj_nick ::

mount -t vfat /dev/hdax /mnt/diskc


dev/hdax je windows particija (x je število)
/mnt/* je poljubno ime za direktorij (npr windows ali diskc)

Kako najdeš številko particije?
Poglej v kak GUI tool za particioniranje. Če ga ni, povej.
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Debian Gnu/Linux kot workstation (strani: 1 2 3 437 38 39 40 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1960117271 (32945) RedDrake
»

[linux] problem z zvokom

Oddelek: Operacijski sistemi
282242 (1489) overlord_tm
»

[Linux] Tezave z zvocnim cipom

Oddelek: Operacijski sistemi
221764 (1480) MarkoSan
»

Prehod iz kernel-2.4.26 na 2.6.10 in problem

Oddelek: Pomoč in nasveti
181330 (1189) Shaman
»

problemi z zvocno v linuxu

Oddelek: Operacijski sistemi
81457 (1400) BigWhale

Več podobnih tem