» »

Prvi Redni PMR446 SKED V Sloveniji

Prvi Redni PMR446 SKED V Sloveniji

««
4 / 10
»»

markasaso12 ::

Pozdravljeni zanima me ali se lahko koristi antena za 2 metra za PMR področje?

matobeli ::

Ne, PMR je 70cm, oziorma UHF, 2m je pa VHF

ziggy42 ::

Spet je prišel praznični čas druženja in obdarovanja. Ekipa PMR Slovenije vam želi lepe Božične praznike, preživite jih v družbi domačih in ljubljenih, če pa se odpravljate žurirat, ne pozabite na "Z glavo na zabavo" :)
Tudi jaz se odpravljam na družinsko praznovanje na Dolenjskem, ob popoldnevih pa bom aktiven tudi na PMR. Dobite me lahko popoldne po 13uri oz. bogsigavedi ko bom za postajo med 23. ter 26.12, na kanalih 1, 8 ter 16! Primarno bom oddajal na PMR CH1 brez subtona, oglašal pa se bom kot postaja iz Dolenje vasi pri Artičah. Pokritost signala bo zelo dobra proti Hrvaški, neslo pa bo tudi do Gorjancev, Krškega, Novega mesta itd. Edino proti severu bo zadeva malce otežena. Pa pišite, če želite organizirati kako dogovorjeno zvezo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ziggy42 ()

hipertija ::

Na žalost preko PMR simplexa do celjskega območja ne boš priletel... škoda
Prekle za kurnk

ziggy42 ::

Do Celja žal res ni šlo.
Je pa vseeno padlo nekaj zanimivih zvez.

1. Čele - Zagreb 37km CH8 Signal: 58
Po parkratnem klicanju na DX kanalu CH8 CTCSS 08 se mi je javil prijazen gospod iz Zagreba, ki je ravno končal zvezo s prijateljem. Malo sva poklepetala in presenečena ugotovila, da lahko narediva zvezo z le 500mW. Povedal mi je, da je redno aktiven na PMR CH8, tako da če ste iz tistih koncev, mu lahko stisnete PPT in mogoče z njim naredite zvezo.

2. Čele - Brežice 7.5km CH3 Signal: 53 ter 51
Med skeniranjem sem ujel kolega, ki sta s pomočjo avtomobila ugotavljala domet PMR postaje. Ker je bil ravno Božič, so verjetno dobili nove postaje kot darilo. Prvi je s postajo ostal doma, drugi pa se je z avtomobilom zapeljal naokoli. Ugotavljala sta, da kar dobro nese tudi na 1 ali 2km razdalje po mestu. Z "break break" sem se vključil v pogovor in jima sporočil, da zelo lepo prihajata do Čel. Zaželeli smo si lepe praznike in 73

3. Čele - ??? ???km CH7 CTCSS?? Signal: 41
Zvečer sem točno ob 19 uri zaslišal meni še kako dobro znan zvok "It is seven PM. *Beep*". Gre za FRN prehod, nimam pa pojma ne kje je postavljen, ne na katerem CTCSS je. Kasneje sem ga večkrat poskusil odpreti, vendar ga zaradi propagacij žal nisem več sprejemal. Verjetno je postavljen nekje na Hrvaškem ali RS, mi je pa to čudno, saj ga ne kaže kot aktivnega na strani FRN. Če kdo ve kaj več o njem se priporočam za informacije!

Me je kdo uspel ujeti pri klicanju in nisva uspela naredit zveze? Klical sem kot Postaja iz Dolenje vasi pri Krškem ali pa Čele pri Krškem in Žiga za mikrofonom. Pa naj napiše tule na forum, da vidim kako dobro je neslo.

Naredil sem še nekaj drugih pmr in radioamaterskih zvez, vendar bom na tej točki končal, bilo je dovolj cukra za danes : )


Z ekipo PMR Slovenije smo ugotovili, da bi bilo zanimivo narediti evidenco PMR uporabnikov v Sloveniji. Kot vsi vemo, je pmr bistvenega pomena za oživitev radioamaterskega hobija v Sloveniji, saj nas je velika večina začela ravno tam. Ni pa boljše "propagande" kot aktivnost na 446, da uporabnikom pokažemo, da je pmr veliko več kot samo za lov okoli hiše, petkovega skeda ali komuniciranja s sosedom. Zato sem izdelal anonimno anketo, ki bi nam dala informacije o aktivnosti uporabnikov in bi bil zelo vesel, če bi si lahko vzeli 2 minutki časa in jo rešili. Če ima kdo kake povratne informacije ali predloge, pa z njimi na plano : )
Link do ankete: https://forms.gle/Ch7MDyxdq4BvEnw18

smolep ::

Pozdravljeni.

Zanimiva ideja. Predvsem ta s FRN. Anketo sem izpolnil. So mi pa te razdalje zelo čudne. Imam dve Switel WTF 735 postaji. Na odprtem nese cca. 2km. Če je ena postaja v stanovanju pa cca. 1km. Nič bolje ni, če aktiviram Anytone 878 s 0.5W oddajne moči. Pri vseh sicer stock antena. Opazil sem, da je Switel celo boljši pri sprejemu kot Anytone.

Papigo na 2. kanalu odprem, če sem na ravno pravi poziciji v Ljubljani. Ali ima kdo točne koordinate papige in s kakšno močjo deluje?

Lep pozdrav.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: smolep ()

ziggy42 ::

ziggy42 je izjavil:

smolep je izjavil:

Pozdravljeni.

Zanimiva ideja. Predvsem ta s FRN. Anketo sem izpolnil. So mi pa te razdalje zelo čudne. Imam dve Switel WTF 735 postaji. Na odprtem nese cca. 2km. Če je ena postaja v stanovanju pa cca. 1km. Nič bolje ni, če aktiviram Anytone 878 s 0.5W oddajne moči. Pri vseh sicer stock antena. Opazil sem, da je Switel celo boljši pri sprejemu kot Anytone.

Papigo na 2. kanalu odprem, če sem na ravno pravi poziciji v Ljubljani. Ali ima kdo točne koordinate papige in s kakšno močjo deluje?

Lep pozdrav.


V Ljubljani imaš zelo dober sprejem tam, kjer lepo vidiš Kamniško Savinjske Alpe. Baje (informacija iz 2. roke) je papagaj postavljen na Storžiču, kar se v praksi sklada z njegovim dobrim dometom.

Za vsako zvezo nad 10km rabiš predvsem veliko sreče, torej najprej morata biti s sogovornikom na primerni lokaciji, potem pa še oba za zvezo. Poskusi kdaj vzeti PMR na sprehod, pa ga malo prižgi na scan. Ni vrag, da ne bi ob primerni uri na višji lokaciji slišal vsaj nekaj. Boš pa z upgrejdom antene pridobil veliko več, kot z zmoglivejšo postajo.

Upam, da bo FRN res zaživel. Trenutno razmišljamo, kam bi postavili prehode. Eden od parametrov za odločanje bo izpeljan predvsem iz odgovorov na anketi, namreč radi bi ga postavili tam, kjer je največ aktivnih uporabnikov. Zato ostale še enkrat naprošam, da rešite anketo https://forms.gle/Ch7MDyxdq4BvEnw18, v kolikor je še niste. Vzelo bo samo minutko ali dve, nam pa bo olajšalo odločanje pri prehodih in morebitnih prihajajočih aktivacijah hribov :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ziggy42 ()

ToniT ::

smolep je izjavil:

Pozdravljeni.

Zanimiva ideja. Predvsem ta s FRN. Anketo sem izpolnil. So mi pa te razdalje zelo čudne. Imam dve Switel WTF 735 postaji. Na odprtem nese cca. 2km. Če je ena postaja v stanovanju pa cca. 1km. Nič bolje ni, če aktiviram Anytone 878 s 0.5W oddajne moči. Pri vseh sicer stock antena. Opazil sem, da je Switel celo boljši pri sprejemu kot Anytone.

Papigo na 2. kanalu odprem, če sem na ravno pravi poziciji v Ljubljani. Ali ima kdo točne koordinate papige in s kakšno močjo deluje?

Lep pozdrav.

Anytone 878 ima minimalno moč 1W.

smolep ::

ToniT je izjavil:


Anytone 878 ima minimalno moč 1W.


Ja, imaš prav. Mea culpa.

ziggy42 ::

Z veseljem vam naznanjam, da bomo to nedeljo, 8.1. izvedli ponovno skupinsko aktivacijo hribov aka PMR SOTA :)
Trenutno se še zbiramo vsi zainteresirani, nas je pa trenutno 6, ki bi se lahko povzpeli vsak na svoj hrib in tako pokrili skoraj celotno Slovenijo (tokrat res!).
Namen aktivacije je sproba daljših zvez Hrib-Hrib z navadnimi PMRji v upanju na kake lokalne rekorde. Če zveza ne bo šla, pa bomo imeli seboj tudi boljše sprejemnike.

KDAJ: 8.1. med okvirno 14:30 ter 16:15
KJE: Sporočim naknadno, zaenkrat prepričan samo o moji lokaciji Ostri vrh, ki ima prekrasno pokritost Osrednje Slovenije, sprobano lepo pa nese tudi proti severu države in celo proti smeri Zagreb
KANAL: Sporočim naknadno, računajte nekaj v stilu CH1, CH8 in CH16
KAJ POTREBUJETE: Prižgano PMR ali ham postajo na PMR frekvencah ter obilico dobre volje :)

Jaz sem izdelal tudi mojo prvo DIY yagico za 70cm/PMR in se že veselim daljšega "field testa". Ni popolna, sem pa zelo zadovoljen. V praksi mi ponudi vsaj 12db močnejši signal kot z boljšo gumi antenco.

Kaj več informacij pa proti večeru.
V primeru slabega vremena odpade.

Lp, Ekipa PMR Slovenije


PS: V namen promocije PMR ter radioamaterske dejavnosti v Sloveniji sem že izdelal Instagram račun, kjer se bodo objavljali rezultati eksperimentov, aktivacij itd. Seveda v slikovni in predvsem video obliki. Ime strani naj trenutno še ostane skrivnost... Če imate telefon pri roki in ste na postaji ulovili kaj zanimivega, se močno priporočam za delitev posnetka (lahko kar meni tukaj v zs, kasneje bom objavil tudi ime računa na Instagramu), da se ga lahko objavi na Instagram v upanju na povečanje prepoznavnosti hobija v Sloveniji :)
Torej če nas boste v nedeljo uspeli sprejeti, četudi ne boste poskusili naredit zveze z nami, probajte vsaj posneti zvezo, da vidimo kako daleč je neslo!

hipertija ::

BRAVO ;) Škoda, da je pmr tako ozko usmerjen... ko bi bilo dovoljenih vsaj nekaj več W :). Na radioamaterskih frekvencah pa po drugi strani tišina dosti časa (razen digital).

MMG: je kdo že poizkusil digitalni PMR? https://www.made-in-china.com/showroom/...
Prekle za kurnk

Zgodovina sprememb…

ManDriver ::

hipertija je izjavil:

Na radioamaterskih frekvencah pa po drugi strani tišina dosti časa (razen digital).


Na HF, greš kdaj?
--
If all the world is a stage, where is the audience sitting?

hipertija ::

ManDriver je izjavil:

hipertija je izjavil:

Na radioamaterskih frekvencah pa po drugi strani tišina dosti časa (razen digital).


Na HF, greš kdaj?


grem, pa mi je nazanimivo. Sem mlajša generacija radioamaterjev in v tem primeru raje prižgem hotspot in delam po celem svetu... grupe 91, 92 itd. ne utihnejo :)
Prekle za kurnk

int47 ::

@ziggy42:
Hvala za zvezo včeraj z Ljubljanskega gradu.
Postaja je WOUXUN KG-UV9K z original anteno.

Žal nedeljska vremenska napoved za Ljubljano in Postojno ne izgleda najbolje. Večino dneva naj bi rahlo deževalo.
Precej bolje kaže za okolico Novega mesta, kjer naj bi začelo rahlo deževati šele po 8 uri popoldne.
Podobno velja za Celje.

Če bo vreme zdržalo, bom poskusil priti na Dragov Dom na Homu.

Colt1911 ::

Ziggy, daj napiši koliko naj bi nas bilo , vzdevke in lokacije.
Lahko na ZS.

ziggy42 ::

Simon, me veseli, da si se odločil za aktivacijo :)
Tudi za nas še nisem prepričan glede vremena, sicer pa naj bi v mojih koncih zdržalo do noči.

Trenutno se še nismo dokončno odločili, tako da predvidene lokacije objavim v kratkem. Poslal bom tudi sliko predvidene združene pokritosti iz lokacij.
Nas je pa trenutno (6).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ziggy42 ()

Colt1911 ::

Za slabo vreme bi lahko razmislili o lokacijah kjer se da dobro oddajati iz avta.

ziggy42 ::

Načeloma so vse lokacije dostopne z avtomobilom, zato se lahko v primeru slabega vremena oddaja kar iz avtomobila na vrhu

ziggy42 ::

ziggy42 je izjavil:

Z veseljem vam naznanjam, da bomo to nedeljo, 8.1. izvedli ponovno skupinsko aktivacijo hribov aka PMR SOTA :)
Trenutno se še zbiramo vsi zainteresirani, nas je pa trenutno 6, ki bi se lahko povzpeli vsak na svoj hrib in tako pokrili skoraj celotno Slovenijo (tokrat res!).
Namen aktivacije je sproba daljših zvez Hrib-Hrib z navadnimi PMRji v upanju na kake lokalne rekorde. Če zveza ne bo šla, pa bomo imeli seboj tudi boljše sprejemnike.

KDAJ: 8.1. med okvirno 14:30 ter 16:15
KJE: Sporočim naknadno, zaenkrat prepričan samo o moji lokaciji Ostri vrh, ki ima prekrasno pokritost Osrednje Slovenije, sprobano lepo pa nese tudi proti severu države in celo proti smeri Zagreb
KANAL: Sporočim naknadno, računajte nekaj v stilu CH1, CH8 in CH16
KAJ POTREBUJETE: Prižgano PMR ali ham postajo na PMR frekvencah ter obilico dobre volje :)

Jaz sem izdelal tudi mojo prvo DIY yagico za 70cm/PMR in se že veselim daljšega "field testa". Ni popolna, sem pa zelo zadovoljen. V praksi mi ponudi vsaj 12db močnejši signal kot z boljšo gumi antenco.

Kaj več informacij pa proti večeru.
V primeru slabega vremena odpade.

Lp, Ekipa PMR Slovenije


PS: V namen promocije PMR ter radioamaterske dejavnosti v Sloveniji sem že izdelal Instagram račun, kjer se bodo objavljali rezultati eksperimentov, aktivacij itd. Seveda v slikovni in predvsem video obliki. Ime strani naj trenutno še ostane skrivnost... Če imate telefon pri roki in ste na postaji ulovili kaj zanimivega, se močno priporočam za delitev posnetka (lahko kar meni tukaj v zs, kasneje bom objavil tudi ime računa na Instagramu), da se ga lahko objavi na Instagram v upanju na povečanje prepoznavnosti hobija v Sloveniji :)
Torej če nas boste v nedeljo uspeli sprejeti, četudi ne boste poskusili naredit zveze z nami, probajte vsaj posneti zvezo, da vidimo kako daleč je neslo!


Pošiljam bolj relevantne podatke.

KDAJ: 8.1. od 14:30 do 16:15
KANAL: Primarno CH8 (446.09375), backup CH16 (446.19375). Ko nam zmanjka poslušateljev, pa se bomo začeli prestavljati po kanalih, začenjši z CH1.
KJE: Za vas bomo imeli pokritih 5 + 1? lokacij:
    1. Ostri vrhpri Grosuplju, podrobnosti že poznate

    2. Vremščica na Primorskem, ki ponuja izjemne možnosti proti SV Italiji in celo JZ Hrvaški

    3. Lisca ali Bohor, pri katerih se sprejem skorajda ne razlikuje, omogoča pa lep domet do S Hrvaške okoli Zagreba in celo do predela Maribora, hkrati pa pokrije doberšen del Dolenjske

    4. Jošt pri Kranju, od koder bo neslo po celem pasu Jesenice - Kranj - Ljubljana ter del Gorjancev

    5. Dragov dom na Homu, pokril pa bo okolico Celja

    6. Na odgovor za šesto lokacijo še čakamo

Link do slike predvidene skupne pokritosti: https://imgur.com/a/NNL4bR0
Če nas želite poklicati, to lahko storite na naslednji način: "Jošt pri Kranju, Jošt pri Kranju, javi se, tukaj Ljubljana kliče za zvezo PMR SOTA", ali pa nekaj podobnega.

Zbiral pa bom tudi video material glede naše aktivacije v namen promocije PMR in radioamaterskega področja. Če imate telefon pri roki, vas prosim, da naredite kak posnetek zveze, četudi na klic zaradi takšnega ali drugačnega razloga niste odgovarjali. Ekipa bi poleg vsega rada videla, kako daleč lahko pridemo glede pokritosti in kako dobro je bila slišna.

Če bo še kaj v zvezi z aktivacijo, sporočim kasneje. Prosim delite link do naše forum strani naokoli, mogoče pa tako pritegnete še koga, ki bi si želel narediti PMR zvezo!

ziggy42 ::

Lokacija 6: Mrzlica. Ponuja lepo pokritost na vse strani
Popravek slike pokritosti: https://imgur.com/a/ivY2yp3

Odhajam na hrib. Rabim dobre pol ure

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ziggy42 ()

int47 ::

Se opravičujem za zamudo. Sem malo pod vrhom.

ziggy42 ::

Kljub težkim vremenskim razmeram, kjer je na večih vrhovih pihal orkanski veter, bom označil včerajšnjo PMR SOTA aktivacijo kot zelo uspešno, uspeli pa smo narediti tudi večino dogovorjenih zvez.
Na internetu sem izbrskal lep in enostaven logging programček imenovan HAMRS, kamor bom objavljal opravljene zveze.

Zveza, ki si zasluži posebno omembo je uspešna relacija Vremščica - Lisca na razdalji kar 104 kilometrov kar je naš nov kopenski rekord! Raport sicer ni bil najboljši, vendar sta se oba slišala. Veliko problemov je predstavljal predvsem veter na Lisci, ki je pogosto preglasil glas sogovornika. Ko sta pravilno naštimala anteni, je bil sprejem na Vremščici kar dober. Mogoče pa kolega kar sama napišeta kaj več o zvezi? @colt1911
Tudi sam sem Vremščico dobil z Ostrega vrha, pri meni je bil raport 54 na razdalji malo čez 55 kilometrov preko vsaj dveh hribovij.

Večino zvez z mojega konca sem vnesel v HAMRS, pripenjam pa sliki logbooka. Če se kdo v njej prepozna, se priporočam za kake dodatne informacije ali zanimiv zapis z njegove strani. Za Dobrepolje nisem prepričan, kako je bilo sogovorniku ime, kjer pa je oznaka NA, pomeni da nisem vprašal - ne vem.

Slike pripenjam tudi spodaj: klikni na sliko
 Mapa žal prikazuje le en QSO iz grida

Mapa žal prikazuje le en QSO iz grida



 Log slika 1

Log slika 1



 Log slika 2

Log slika 2



Imgur link do slik: https://imgur.com/a/qbGWzNU

Me je še kdo sprejemal? Mogoče naredil kak posnetek? Pa naj objavi : )

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ziggy42 ()

Colt1911 ::

Zanimivo da je šla naša rekordna zveza med Vremščico in Lisco ravno čez tebe.

Colt1911 ::

Enostaven način za povečanje dometa PMR.
Glej levi PMR in skico pod njim.

hipertija ::

Kdaj je kaj naslednje javljanje?
Prekle za kurnk

ziggy42 ::

Razmišljamo da čez vikend, sobota 21.1 ali nedelja 22.1. Takrat bomo v primeru lepega vremena poskusili biti še malo bolj predrzni pri izbiri lokacij.
Če ima kdo tisti vikend čas za kak izlet ali sprehod na lokalni hribček, pa naj napiše. Več kot je aktivatorjev, bolj je zabavno!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ziggy42 ()

hipertija ::

Bolje sobota, ki bi naj bila sončna, v nedeljo pa sprememba vremena.
Prekle za kurnk

ziggy42 ::

Bomo videli kaj bo z vremenom, verjamem da se bo napoved še spremenila.
Še vedno drži za soboto ali nedeljo naslednji vikend.

Dobil sem veliko vprašanj na temo yagi antene za PMR, pa sem se odločil napisat kar novo temo na forumu. Izdelava DIY Yagi-Uda Antene za VHF/UHF frekvenčno področje
Povratne informacije dobrodošle :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ziggy42 ()

Argonavt ::

Mini SOTA 21.1. Približno med 10:30 in 11:30 javljanje s hribčka nad Višnjo goro in jutri popoldan predvidoma po 15:00 s Starega Vrha. Kanal 8 in kanal 2 sub 18.

ziggy42 ::

Sem na sprejemu. Želim ti veliko sreče pri javljanju.
Naša aktivacija bo prav tako potekala jutri med 15 in 16:45, če bo počutje in lepo vreme :)

int47 ::

V Lj so na kanalu 8 čez dan tudi med vikendom gradbinci.
Papige na kanalu 2 podton 18 (123Hz) mi ne uspe odpret. Verjetno zaradi snaga.

Malo sem vas uspel slišat iz LJ gradu (Čušperk kliče Polževo?).
Žal je bila razumljivost slaba.

l.p. Simon

ziggy42 ::

int47 je izjavil:

V Lj so na kanalu 8 čez dan tudi med vikendom gradbinci.
Papige na kanalu 2 podton 18 (123Hz) mi ne uspe odpret. Verjetno zaradi snaga.

Malo sem vas uspel slišat iz LJ gradu (Čušperk kliče Polževo?).
Žal je bila razumljivost slaba.

l.p. Simon


Zdravo Simon, hvala za zapis.
Papige CH2SUB18 tudi jaz že dobrih 10 dni ne morem odpreti. Če me spomin ne vara, od prve večje pošiljke snega, torej je antena menda res prekrita s snegom.
Klical sem @Argonavt na Polževo, antena pa je bila verjetno v napačni smeri za lepo zvezo z LJ Gradom. Na vsake toliko sem sicer slišal nek šibak signal na CH8, vendar nisem razbral kdo kliče.
Zveza med Čušperkom in okolico Polževa je šla kar dobro, čeprav je bilo potrebno govoriti preko odboja. Signal sem ocenil na 53, prisotno kar nekaj QSB (nihanje signala) in je včasih šum preglasil govor. Ko se je sogovornik spustil do Grosuplja, pa sva kot običajno govorila 59+40.
Lp, Žiga

PS: Popoldne sporočim kaj več o jutrašnji aktivaciji, če bo šlo vse po načrtih. Glede na vremensko napoved je še prezgodaj, da sem 100% siguren.

Malo offtopic: Doma nimam nobene postaje, ki zmore dekodirati dPMR. Začuden sem ugovotil, da večkrat ulovim to modulacijo. Verjetno jo uporablja kaka služba.

ziggy42 ::

Zaradi nič kaj lepega vremena in zaledenele poti do vrha, odpovedujem današnjo aktivacijo na mojem koncu. Še vedno pa bom na sprejemu iz QTH, če bo kdo za kak klic.

OK.d ::

Sicer malo veliko denarja za PMR.

https://www.amazon.de/-/en/Unihertz-Ato...
LPOK.d

hipertija ::

OK.d je izjavil:

Sicer malo veliko denarja za PMR.

https://www.amazon.de/-/en/Unihertz-Ato...

to sploh ne dela na 446mhz in se ne bi igral po nekih drugih bandih v direktu.
Prekle za kurnk

ToniT ::

V specifikacijah piše, da dela in da omogoča tako DMR, kot analogni radio.

hipertija ::

ToniT je izjavil:

V specifikacijah piše, da dela in da omogoča tako DMR, kot analogni radio.

Band: GSM: Band 2/3/5/8 WCDMA:1,2,4,5,8,19 TDSCDMA: Band 34/39 FDD/TDD LTE: B1/2/3/4/5/6/7/8/12/13/17/18/19/20/25/26/28A/B28B/34/38/39/40/41/66 C2K: BC0/BC1

nikjer ne vidim 446, vsaj iz te spletne strani
Prekle za kurnk

ToniT ::

Očitno dela:

int47 ::

V nedeljo sta kljub ne najboljšemu vremenu uspeli dve cca 20km zvezi iz Šmarne gore z Velikim vrhom in Čušperkom.

Obema sogovornikoma se še enkrat zahvaljujem za zvezo.

Zveza s Čušperkom je bila mogoča celo na nekaterih mestih med spustom iz Šmarne gore in iz parkirišča v Tacnu. Izgleda gre tudi na UHF z odboji vzpostavit zvezo.

Pot na Šmarno goro je bila lepo shojena, ponekod tudi rahlo spolirana. Po romarski poti navzgor je kar šlo. Med vzponom sem srečal kar nekaj ljudi. Vseeno sem bil presenečen nad številom obiskovalcev, ki so bili na vrhu.

Spuščal sem se po poti čez korenine. Višje je bilo super, ker na poti ni bilo snega. Nižje je postajala pot čedalje bolj blatna. Med spustom sem še celo v mraku srečeval rekreativce, ki so šele šli gor.
Pri povratku sem se na začetku po bolj strmih predelih kar malo drsal.
Dereze sem seveda pustil v avtu. Saj je samo Šmarna Gora... Lekcija za drugič ;)

ziggy42 ::

int47 je izjavil:

V nedeljo sta kljub ne najboljšemu vremenu uspeli dve cca 20km zvezi iz Šmarne gore z Velikim vrhom in Čušperkom.

Obema sogovornikoma se še enkrat zahvaljujem za zvezo.

Zveza s Čušperkom je bila mogoča celo na nekaterih mestih med spustom iz Šmarne gore in iz parkirišča v Tacnu. Izgleda gre tudi na UHF z odboji vzpostavit zvezo.

Pot na Šmarno goro je bila lepo shojena, ponekod tudi rahlo spolirana. Po romarski poti navzgor je kar šlo. Med vzponom sem srečal kar nekaj ljudi. Vseeno sem bil presenečen nad številom obiskovalcev, ki so bili na vrhu.

Spuščal sem se po poti čez korenine. Višje je bilo super, ker na poti ni bilo snega. Nižje je postajala pot čedalje bolj blatna. Med spustom sem še celo v mraku srečeval rekreativce, ki so šele šli gor.
Pri povratku sem se na začetku po bolj strmih predelih kar malo drsal.
Dereze sem seveda pustil v avtu. Saj je samo Šmarna Gora... Lekcija za drugič ;)


Pri meni je bila zveza do Šmarne gore vrhunska, signal meter pa je večinoma kazal 59+40, tudi na majhni moči. Čeprav ni vidne linije do okolice Ljubljane, pride signal preko odboja skoraj tako odlično, da bi se dalo komunicirati tudi brez antene HI.
V dolini se je res še dalo komunicirati, je pa bil signal občutno šibkejših 52.

Tudi zveza z @Argonavt na smučišče Stari vrh je bila vzpostavljena z mojega QTH. Tu sem bil izjemno presenečen, saj je razdalja med Čušperkom in Starim vrhom kar 50km, pri čemer je vmes polno preprek (hribi in gozd). Veliko ljudi misli, da je UHF samo za line of sight komunikacijo. No tukaj je dokaz, da se bolj ne bi mogli motiti. S sogovornikom sva govorila 52, moč oddajanja pa je bila pod 0.5W! Preko odboja, neverjetno!

Argonavt ::

Mini pohodniska SOTA 28.1. Približno med 10:30 in 11:30 javljanje s hriba nad Ivancno gorico, cca 800m, dobra pokritost SZ JV Slo. Kanal 8 in kanal 2 sub 18.

ziggy42 ::

Ne morem reči za ziher, ampak mogoče bom danes oddajal z Ostrega vrha med 15 in 17 uro, ostalo kot ponavadi. Če ne danes, pa jutri.

Preveč vetrovno. Jutri upam, da bo bolje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ziggy42 ()

ziggy42 ::

Danes aktivacija med 15 in 17 uro, dogovorjen kanal CH8 za forumaše ter kasneje sproba na CH16, klasiki CH2SUB18 (rpt ne deluje) ter CH1. Klical bom tudi na klicnem DX kanalu CH8SUB8 (88.5hz). Na koncu sledi še CQ na 433.400 (seveda za tiste s HAM licenco). Se slišimo!

alekskac ::

Tole je najbrž umrlo, a? Ravno ko mi je Žiga odogovoril kak mesec nazaj, je poginil še PMR Slovenija forum. Takoj naslednji dan.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: alekskac ()

ziggy42 ::

alekskac je izjavil:

Tole je najbrž umrlo, a? Ravno ko mi je Žiga odogovoril kak mesec nazaj, je poginil še PMR Slovenija forum. Takoj naslednji dan.

Živjo, na srečo ni umrlo, sem si pa jaz vzel malo študijske pavze :)
Res škoda za PMR forum, tega pa najbrž ne bo nazaj, ampak nič ni v moji moči, žal ne poznam administratorjev.

Treba bo razmislit, ali bi raje imeli te PMR sprobe ob vikendih, recimo v soboto, saj nas je več, ki imamo občasno ob petkih obveznosti.
Kaj pa vi mislite?

OK.d ::

Na katerem kanalu se že to dogaja in kdaj?:|
LPOK.d

ziggy42 ::

OK.d je izjavil:

Na katerem kanalu se že to dogaja in kdaj?:|

Preko RPT Storžič na PMR CH2SUB18 (CTCSS 123hz). Žal je ta repetitor "hit or miss", namreč zaradi snega v zimskih časih velikokrat ne deluje. Takrat se običajno prestavimo na CH8 ali CH16, ki imata manj prometa. Čas pa je "uradno" med 19 in 22 uro vsak petek, ampak razmišljam, če bi raje imeli ob vikendih.

alekskac ::

Meni je vseeno, če se le kaj dogaja! Če bi bilo lepo vreme, se spravim recimo na Žagarski vrh pod repetitor za kako uro. Itak sem se pa razpizdil ob globoki tišini na PMR, in se prijavil za A izpit. edino kar sem do sedaj ujel je en brum na 4. kanalu. Ne vem od česa, kak usmernik šprica, ali ledice v hiši.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: alekskac ()

hipertija ::

Pa saj je na fb ena skupina, zakaj te ne oživite... je precej bolj priročno kot neke web strani ;).

Vabljeni pa med radioamaterje, na digitalu delamo lepe veze, tudi v direktu ;)
Prekle za kurnk

OK.d ::

FB link?
LPOK.d
««
4 / 10
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nakup PMR walkie-talkija? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Kaj kupiti
16723941 (845) hipertija
»

Walkie talkie ('dovoljenje') (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5420854 (912) Nesho
»

Prenosna CB postaja (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
5915389 (3055) ziggy42
»

Rtl-sdr - Tetra/DMR/ZARE - težave/problemi (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Zvok in slika
12923140 (10512) hipertija
»

UKW postaja/radijski scanner - še deluje?

Oddelek: Znanost in tehnologija
163897 (3236) hipertija

Več podobnih tem