» »

Osvetlitev dnevne sobe

Osvetlitev dnevne sobe

i33a ::

Pozdravljeni,
v dnevni sobi velikosti 4x4m imam v planu na strop dati 4 vgradne led luči. Zanima me kakšna jakost in barva se svetuje za tak prostor? (Stene so bele, ni pa na posebej sončni lokaciji). Kolikor sem gledal so luči v moči 5.5w in 10.5w. Kaj svetujete? Prav tako ne vem ali je bolje izbrati rumeno ali daylight svetlobo?

Lep pozdrav in hvala za odgovore

Pennywis3 ::

4x5.5w zna biti premalo, jaz imam v dnevni 20m2 9x6w in je ravno prav.
Drugače pa svetujem za bivalne prostore rumeno svetlobo do 3000k, saj je precej bolj prijetna in blaga za oči.
4000k se ponavadi daje v hodnike, kopalnice, mogoče kabinet itd., več pa sploh ni priporočljivo, razen za kakšen utility ali delavnico.

i33a ::

Hvala. Koliko wattov bi pa priporočal? 4x10.5 bi bilo preveč? Kje si pa kupoval led luči, da vidim, če je možno dobiti tudi kaj vmes?
3000k ne izpade preveč rumeno?

BlackT ::

Za bolj prijetno vzdušje v bivalnih prostorih je priporočljiva uporaba svetlobe iz različnih virov.

To pomeni, da je poleg stropnih luči fino met še kakšno namizno lučko ali samostoječo luč, da je svetloba nekako razporejena po layerjih. Na yt je kar nekaj materiala na to temo, trenutno sem ravno v fazi opremljanja dnevne, zato imam to malo bolj pokrito :D

fikus_ ::

Tako naj bi zgledale barve osvetlitve






Še en kalkulator svetilnosti:
https://www.inled.si/svetila/kalkulacij...
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fikus_ ()

link_up ::

dnevna soba sicer rabi mocno osvetlitev, ce jo kdaj rabis, vecino casa pa bos zelel nekaksno intimno osvetlitev. Ali bos zatemnjeval stropne, ali pa bos dodal kaksno samostojeco luc.
In and Out

l0g1t3ch ::

Jaz imam sredi dnevne na stropu 3 X 10W led.
To je za polno razsvetlitev celega prostora okoli 24m^2.

Potem pa imam za kavcom se 2x reflektor, ki je bolj usmerjen, če recimo si na kavču in rabiš za branje.
Imam pa še led trak pod stropom za nežno osvetlitev, ki je ravno toliko da ne tipaš v temi.

Zame osebno je 2700k tisto pravo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: l0g1t3ch ()

i33a ::

Suepr, no jaz imam 4 luči, za katere ne vem kako močne naj dam (5,5 ali 10,5), poleg tega imam še na dveh stranicah led trak (skupaj 8m) in eno dodatno stropno luč nad kavčem za branje. Tudi pri tej ne vem ali naj raje 5,5 ali pa mogoče raje 10,5w da je res svetlo ko zelim brati.

Ganon ::

3000K je idealna svetloba.

l0g1t3ch ::

i33a je izjavil:

Suepr, no jaz imam 4 luči, za katere ne vem kako močne naj dam (5,5 ali 10,5), poleg tega imam še na dveh stranicah led trak (skupaj 8m) in eno dodatno stropno luč nad kavčem za branje. Tudi pri tej ne vem ali naj raje 5,5 ali pa mogoče raje 10,5w da je res svetlo ko zelim brati.


Če se le da kupi lestence, reflektorje, ... take da jim lahko menjaš žarnice.
Integrirane zadeve so jajca!

Sem menjal že par teh integriranih z 10 letno garancijo in kao ful kvalitetnih... Sej res dajo več svobode za oblikovanje in so ene res lepe za pogledat, ampak pod črto luč je za to da sveti in zamenljiva žarnica je zlata vredna.

Če žarnice lahko menjaš odpade tudi dilema kako močne dati, ker jih lahko pač zamenjaš ;)

Sam bi sicer dal 7,5 ali 10W. 5W so bolj brljivke. Glej pa lumne, ker je lahko kar nekaj lumno razlike med eno in drugo žarnico pri istih W.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: l0g1t3ch ()

z3ro ::

Mogoče je 3000K idealno za oči ampak meni vseeno vleče preveč na rumeno oziroma mi je bolj všeč bela svetloba. Sicer imam v dnevni tisto nastavljivo plafoniero kar priporočam tudi OPju. Ena malo večja je povsem zadosti za 4x4 prostor in si sam nastaviš kot ti paše.

l0g1t3ch ::

Nared si uslugo in ne kupit integrirane vse v enem plafonjere.

Ali pa imam samo jaz smolo... ;((

i33a ::

Žal so v knaufu že luknje in napeljava za 4 vgradne ledice, tako da drugace zal ne bo šlo. Samo odločitev o moči in barvi mi še ostane. Nagibam se k 5,5 in bom kasneje metal stran in menjal, ker obratno ne gre zaradi velikosti lunkje v knaufu.

PrimoZ_ ::

Jaz imam v kopalnici v stropni knaf vgrajeno 24W 1920 lumnov. Pa ni nič preveč za 11m^2 prostor.
5,5W se mi zdi zelo švoh.

Je pa takale luč

z3ro ::

l0g1t3ch je izjavil:

Nared si uslugo in ne kupit integrirane vse v enem plafonjere.

Ali pa imam samo jaz smolo... ;((

Res? Si pa moral imeti kar smolo. :D Sicer so kolegu tudi ampak recimo meni, mami in tašci pa služijo super že 3-4 leta. Ne menjam za nič drugega.

OP, na tvojem mestu bi vzel najmočnejše 4000-6000K.

dope1337 ::

i33a je izjavil:

Žal so v knaufu že luknje in napeljava za 4 vgradne ledice, tako da drugace zal ne bo šlo. Samo odločitev o moči in barvi mi še ostane. Nagibam se k 5,5 in bom kasneje metal stran in menjal, ker obratno ne gre zaradi velikosti lunkje v knaufu.


Osebno bi se v tvojem primeru pozanimal, katere vgradnje bodo glede na tvoje specifikacije še DOLGO na zalogi. Velika verjetnost je, da bo ena crknila veliko prej kot druge in idealno, želiš menjati z isto svetilko.
"Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree
it will live its whole life believing that it is stupid."
-Albert Einstein

DeeJay ::

osebno bi dal prilagodljive tako po svetilnosti, kot po toploti.
Dostikrat se rabi močna bela svetloba, ko se čisti ali pa kej delaš in rabiš več svetlobe, ostalo pa toplo rumeno in zmanjšano svetilnost za zvečer. Za romantiko zganjat pa lahko daš na jakost sveče :)
Don't f with me.

Pennywis3 ::

i33a je izjavil:

Hvala. Koliko wattov bi pa priporočal? 4x10.5 bi bilo preveč? Kje si pa kupoval led luči, da vidim, če je možno dobiti tudi kaj vmes?
3000k ne izpade preveč rumeno?


3000k je rumena svetloba ja, blaga za oči in ni moteča tudi če si dlje časa izpostavljen. Ni pa to močna svetloba, pri kateri boš dlje časa bral ali kaj podobnega, zato potrebuješ dodaten vir.
Konkretno za dnevno sem jih vzel pri Sylux, ker so nizke in se dajo vgraditi v mavčne plošče tudi če je konstrukcija nad njimi, predvsem pa zaradi CRI vrednosti 95+
Tukaj jih imaš > https://www.sylux.si/svetila-za-dom/vgr...

oo7 ::

Mene pa zanima če je težko odstranit samolepilni LED trak iz stene ali lesenega stropa ? Ali to prime tako močno kot npr navaden bel kanal za kable ?

DeeJay ::

Kr fino prime, ja. Iz stene se bo definitivno odluščil tud sloj barve.
Don't f with me.

Invictus ::

oo7 je izjavil:

Mene pa zanima če je težko odstranit samolepilni LED trak iz stene ali lesenega stropa ? Ali to prime tako močno kot npr navaden bel kanal za kable ?

Tako ali tak naj bi s spodaj pod LED trak dal aluminijast profil zaradi hlajenja.

Drugače se bo ta LED trak vžgal v material spodaj.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

LED žarnice, domača uporaba (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Kaj kupiti
27461437 (5679) dela
»

Žarnice s celotnim spektrom svetlobe? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9842693 (40539) jebiveter2
»

Gospodinjske žarnice (strani: 1 2 3 49 10 11 12 )

Oddelek: Loža
594122026 (90950) BigWhale
»

power LED žarnice GU 10 - katere?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
244516 (3177) Pyr0Beast

Več podobnih tem