» »

Je 200 MHz FSB problem ?????

Je 200 MHz FSB problem ?????

Fazan ::

Lep pozdrav.
Imam majčken problem (no vsaj prepričan sem da ga imam). Imam čisto frišno kombinacijo :
ASUS A7N8X Deluxe Ver. 1.04 BIOS 1007
Barton 2800+
2 x 512 MB Twinmos DDR 400
MAXTOR 120 GB SATA
Windows 2000 profesional

Po mojem prepričanju ta kombinacija mora stabilno delovati na 200 Mhz FSB s tem da celo spustim množilnik na 10.5. Temperatura CPU v nobenem primeru ne preseže 50°C. Pa se mi dogajajo naslednje stvari:
1. kišta zmrzuje
2. ASUSKA občasno javlja "MEMORY TEST FAILED".
3. Kar naprej se mi kvari File system, najraje seveda register, tako da moram kar naprej popravljat Windowse.
A Sandra, MEMTEST ne najdeta nobene napake.
Na 187 MHz pa vse skupaj deluje precej bolj stabilno, vendar ne dam roke v ogenj, da povsem.
Ima kdo od vas idejo, kaj je narobe.

P.S.: Vmes sem zamenjal ASUSKO in RAM in nanovo naložil sistem.

kihc ::

Si dvignil napetost na ramu?

Fazan ::

;(( Sem na 2.8V, pa nič. Sem dvignu timinge za :'( RAM, pa spet nič.
Sem mal nakuru tud CPU :| (za 0.1 V), pa tud to vse skupej ne pomaga.
Pravzaprav sem probu vse kar plata omogoča.
Še kakšna ideja?

boštjan ::

ja,poosodobi bios od plate,ki ti bo podpiral 200FSB.

Fazan ::

Sorry, ampak to sem naredu takoj ko sem dobil plato, gor je ta zadn BIOS od ASUSA (1007), prej je bil 1002A, pa še ta bi moral podpirat FSB 200.

Sydk ::

ja sej 1007 je zadnji bios za tole plato, jo imam tudi sam, in furam 2400 + v kombinaciji twinmos pc2700 ramom pa mi dela na 200 FSB stabilno kot skala, je pa fora da sm za ta podvig mogu dvignit napetost cpu-ja na 1.75, poskusi to, saj se nic bolj pretirano ne greje kot na default, ce mas vsaj mal preluftano:))

boštjan ::

ja zadnji bios za tvojo verzijo ziher podpira 200FSB,a mislim da tebe ram muči,mogoče kakšna nekompatibilnost s twinmosi

Fazan ::

Torej, menda sem že probal tudi CPU na 1.75, če se ne varam sem to napisal od začetka (dvig za 0.1V), sicer pa bom tako ali tako še ponovil vajo. TWINMOSI pa so eni redkih RAMov, ki jih je ASUS dal v svojo kompatibilnostno tabelo. Sicer nisem prepričan,da imam ravno take je pa precej velika verjetnost. Menda ja ne delajo PC 3200 RAMA v npr. petih različnih izvedbah. Prej sem imel en drug RAM , žal se ne spomnim proizvajalca, pa se je vse skupaj menda dogajalo zelo zelo podobno. Hudič pa ne dela niti, če imam FSB na 166 in RAM na 200 (kar sicer ni moj namen uporabe, zgolj za informacijo).
RAMTEST sem laufal kakšnih 16 ur, pa ni odkril ničesar. Tud proc sem nakuru na 100% čez noč, pa je vse še vedno delovalo, potem pa ti enkrat sesuje sistem, drugič zmrzne, le teste opravi naravnost odlično.
Pa lep vikend.

boštjan ::

ja kaj pa če ti windowsi serjejo,probaj XP

Fazan ::

To res lahko probam, ampak želel bi met tak sistem kot v službi.

boštjan ::

win 2000 in win xp ni tako velike razlike,kot met 98 in XP.

ganzi ::

Men se isto dogaja na ABIT NF7-s 2.0
pa 2x 256 DDR 400 Rama ADATA

Nikakor ne dela na 200 x 10 pa ram na DDR 400.
Pa sploh ne vem zakaj?
A je možno da je napajalnik k je en noname 300W?

Keyser Soze ::

Welcome to the club.:D

Klub SATA prestavnikov.

Se komu svita?? Mislim da je tvoj problem v disku. Dobi en disk an PATA vodilu, pa ga priključi na plato. Sigurno prideš čez 200FSB brez problemov. In boš tudi fural na tej hitrosti brez problemov. SATA disk odklopi.

Menim, da SATA kontrolerji ne marajo navijajnja. Pride do napak v komunikaciji z diskom, in bluescreen je tu. Ter še razne druge težave z MBR, registri, ipd.

Kako odpraviš težavo razen z menjavo diska ne vem. Če zveš povej še meni.:D

190Mhz mora delovati stabilno. od tu naprej pa so težave čedalje pogostejše. Čez 210 pa sploh ne boš prišel v Windovse. Vendar so redke priložnosti ko računalo deluje tudi na teh frekvencah.

Meni je dober teden nazaj uspelo mašino laufati na 210Mhz kakšne 4 ure. Potem se je sesula, in sem moral popravljati MBR.:\
OM, F, G!

Zgodovina sprememb…

Caligula ::

Pomojem pa je RAM. Te plate so res zbircne glede RAMa. Probaj na osnovni napetosti RAMa, ker ga za 200 nimas kaj dodatno filat z elektriko.
Meni noce stabilno delat na 210, ce mu povecam voltazo, na default pa prav lepo prede z se nekaj rezerve.

Pa timinge probaj tele: 3,3,3,7 ali pa 3,3,3,11

Pa lahko, da tvoj Barton sodi med tiste, ki hoce vec voltov, ko se navija, lahko pa tudi ne, tako da probaj tudi brez visanja voltaze.
Pa kak multiplier preskocii Kakim 10 ali 10.5 dela tezave.
Probaj tudi z 11, 11.5 in tako naprej. Kdaj ti pri kakem multiplierju ne bo hotelo delat, ti bo pa pri istih voltazah,... z drugim multiplierjem delalo na vec Mhz...

Skratka to je igra trial and error.
Malo casa si bos pac vzel kot vsak na zacetku.

bacho ::

Jz sem tudi probal navit barton 2600 ( 1917 mhz( 11.5 * 166) na 11* 200, pa ni šlo. Voltažo sem povečal na 1.75, ram na 2.7 . Mašina je delovala stabilno dokler nisem zagnal 3dmark-a ali kake igre. ram je tud 200 mhz. Se bartone res ne da navit na 2200? Probam voltažo 1.85 al je to že preveč?

waters ::

Poskusi nekaj - meni je izboljšalo stanje in nimam več problemov. Zamenjaj ramen v slotih. definitivno serjejo Twinmos.

LP

Fazan ::

Hvala vsem, ki ste se oglasili in mi pomagali z nasveti. Definitivno sem ugotovil, kaj je (bilo) vzrok mojim težavam. Edini krivec je bil RAM.
A glej hudiča, MEMTEST-86, ver. 3.0 ne najde nobene napake, a ... Pa sem prišel na idejo, da bi bilo potrebno malo zaostriti pogoje testiranja, pa sem izklopil ventilator, ki hladi mašino. Temperatura na RAM-u je tako malo zrasla (vendar samo okoli 40°C). In glej čudo, napake so se kar usule, ampak samo na testu št. 6. Potem sem testiral samo še na testu št. 6. Tu sem končno ugotovil, da mi okvarjen RAM dela zgago. In to pri normalnih 166 Mhz FSB-ja. Očitno ima en izmed čipov na palčki hude probleme. In nisem več potreboval veliko časa, da sem izločil pomanjkljivo delujoči kos RAM-a iz mašine.
Nato sem se pa še malo pozabaval z delujočim preostankom in prišel do naslednjih ugotovitev:
Delovno območje RAM-a brez napak (MEMTEST-86) pri naslednjih nastavitvah:
CPU množilnik 10.5x, napetosti na RAM-u 2.8 V
je:
manj ali enako 200 MHz.
Pri 200 MHz deluje le pri vklopljenem FSB spread načinu (0.5%) vsi timingi so takrat na defaultu (8, 3, 3, 2.5) in jih ni možno spreminjati. Če hočemo nastavljati RAM timinge, potem se FSB spread izključi in nikakor ni možno najti nobene nastavitve, pri kateri bi MEMTEST zvozil brez napak!
Isto velja seveda tudi za več kot 200 Mhz.
A zopet glej čudo:
Pri prvem koraku pod 200 Mhz, ki je 198 Mhz pa si lahko človek privošči povsem nepojmljive nastavitve timingov (5, 3, 3, 2) in RAM to požre (tudi MBR), MEMTEST pa definitivno ne najde nobene napake !!
Potem sem poizkusil tudi malo navit procesor, pa se je vse skupaj ustavilo na množilniku 11, pa še tu ni povsem stabilno deloval.
Kakšno vlogo igra igra pri vsem tem še SATA disk, pa naj po možnosti ugotovi morda kdo drug. MEMTEST-u verjetno disk ne more škodovati, ker se tako ali tako zbuta z diskete in diska definitivno ne uporablja. Poleg tega menda ASUSKA drži periferijo na zaklenjeni frekvenci (upam, da se ne motim) tako da nastavitve FSB-ja ne bi smele vplivati na periferno delovanje. A pozor: to velja več ali manj samo za NVIDIA MBR.
Zato moj nasvet vsem navijalcem:
!! Najprej pretestirajte svoj RAM na podlagi zgornje metode, potem si šele privoščite izlet v WINDOWSE, kajti le tako boste prepričani, da vam ga RAM ne bo zasral !!

Hvala in še LP.

OZZY ::

jaz sem imel enake probleme z twnmos 512 ddr400 moduli. Enostavno sem jih potem vrnu, ker se ne mislim zajebavat z nečim kar ne dela dobro in stabilno na specificirani frekvenci. Pa nisem bil edini. Sem se pogovarju z enim, ki je imel isti problm z istimi rami.
Vprašanj, ki se mi postavlja je, ali so trenutni twinmos rami slabše kvalitete (z original twinmos čipi). Za windonde ne vem.
Go with the flow.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Sempron 2200+ @1.8Ghz (strani: 1 2 )

Oddelek: Navijanje
946095 (4294) Veron
»

navijanje bartona 2500+

Oddelek: Navijanje
412023 (1231) george141
»

Asus A7N8X ne gre čez 200 FSB ?

Oddelek: Navijanje
26979 (739) Sydk
»

Ze ima kdo 8RDA+ rev 2.1 (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
653999 (3015) cole-22
»

"težava" z NF7-S in AthlonXP 2500+ (strani: 1 2 )

Oddelek: Navijanje
735209 (3950) Tilen

Več podobnih tem