» »

A je tukaj kakšen geometer, ali da se spozna

A je tukaj kakšen geometer, ali da se spozna

alese ::

Imel bi vprašanje v zvezi s temi zadevami, a se tukaj kdo spozna, potem bi šli tudi v posopek in bi rabil enega poštenega ki obvlada zadevo.

bauci ::

Kaj te zanima in od kje si?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bauci ()

borut_p ::

Isuse kaksen stavek / vprasanje. Kaj sploh rabis, geodet delajo marsikaj

alese ::

Zanima me več stvari, ali lahko iz elaborata ugotoviš, ali je meja povsem ravna, kot bi sicer naj bi bila in morala biti. Na skcici in meritvi iz čleta 1914, gozd je povsem ravna, potem pa je geodet pred 20 leti meril in nam ni nič povedal kje je meja po katastru, kaj njemu kaže, ampak je vprašal sosede in dejal ali se strinjate da tukaj zabijemo količek. In jaz kot naiven fantič pa mlad, sem se strinjal. Čeprav smo rekli, meja je 3 metre bolj stran v naše dobro, čemur je drugi mejaš oporekal. Nismo se hotli kregat in smo popustili. Ali je kje kak geometer, ki mi izmeri po prejšnjem original katastru pred meritvijo, da ugovotim, koliko je šlo v našo škodo. Tudi fizično sme izmeril na terenu in gre meter do 3 metre v našo škodo. Končna dva mejnika sta ok stara od marije terezije, potem pa so nas v dolžini 300 materov na drugi strani pač našponali za 3 metre.

Ali se da narediti sodno revizijo postopka ali kaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: alese ()

bauci ::

Upošteva se zadnja uradna meritev, ki je v evidenci geodetske uprave. Ce ti ta meritev ni ok lahko sprožiš sodni postopek določitve meje. Nobene resna geodetska firma ti ne bo merila "ker nekaj" ampak bo upoštevala samo uradne podatke. Če ti bo kakšen geodet rekel, da ti bo neuradno določil mejo, se ga nadaleč izogibaj, ker boš samo ob denar.
Sem te vprašal od kje si, da bi ti lahko priporočil kakšno pošteno geodetsko firmo, ki te ne obrala za preveč €. Nič pa žal ni zastonj.

Uporabnik ::

alese je izjavil:

Zanima me več stvari, ali lahko iz elaborata ugotoviš, ali je meja povsem ravna, kot bi sicer naj bi bila in morala biti. Na skcici in meritvi iz čleta 1914, gozd je povsem ravna, potem pa je geodet pred 20 leti meril in nam ni nič povedal kje je meja po katastru, kaj njemu kaže, ampak je vprašal sosede in dejal ali se strinjate da tukaj zabijemo količek. In jaz kot naiven fantič pa mlad, sem se strinjal. Čeprav smo rekli, meja je 3 metre bolj stran v naše dobro, čemur je drugi mejaš oporekal. Nismo se hotli kregat in smo popustili. Ali je kje kak geometer, ki mi izmeri po prejšnjem original katastru pred meritvijo, da ugovotim, koliko je šlo v našo škodo. Tudi fizično sme izmeril na terenu in gre meter do 3 metre v našo škodo. Končna dva mejnika sta ok stara od marije terezije, potem pa so nas v dolžini 300 materov na drugi strani pač našponali za 3 metre.

Ali se da narediti sodno revizijo postopka ali kaj.


To je že v naprej izgubljen primer. Že te meje od marije terezije tretirajo kot +-1 ali več napake. Če pa ste takrat še podpisali meritev in se strinjali pa potem tole temelji že na znanstveno fantastiko da bi se lahko spremenilo. Spremeni se lahko samo tako, ali se sosed strinja, vendar če v meji se mi zdi 5% površine ali pa sodišče - kjer pa boš povedal kaj?
If You Don\'t Stand for Something, You\'ll Fall for Anything

alese ::

Kaj bom rekel, da mi geodet, ni pokazal katastrske meje, kar bi moral, da se nova meja ne sklada s starim katastrom. To je več kot dovolj za to, da dobim pravdo.

če se seveda z meritvijo ugotovi, da se ne sklada, če se potem pa nimaš kaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: alese ()

Uporabnik ::

Če bi šlo za neko res dragoceno območje, bi se ti še splačalo - če bi se oborožil s kakšnimi "hudimi" odvetniki, ki bi imeli še kaj več kot osnovno plačilo po točkah.

Toliko bedarij, kot jih lahko sporducirajo geodeti (oz. sodniki), sploh pa te sodno zapriseženi ... to moraš doživeti. Pa napiši čez 20 let kako se je izteklo.
If You Don\'t Stand for Something, You\'ll Fall for Anything

borut_p ::

Jah samo ce si se strinjal z izmero, bos tezko dobil pravdo ... nisem pravnik, si pa mislim, da se po dani izjavi - ki ni bila izsiljena - ne mores kar tako enostavno premislis - po 20 letih

cvalsr ::

da se nova meja ne sklada s starim katastrom.

Prvič - dejanske meje se lahko od 'papirnatih' razlikujejo tudi za 5 in več metrov. Tudi 2 sosednji 'papirnati' med seboj sta lahko enako neusklajeni. V gozdu sploh.

Drugič - kolega geometer mi je rekel (ko sem ga spraševal za svoj gozd z eno bolj 'približno' mejo): Geometer v gozdu je smiseln in stroškovno opravičljiv edino, če se bo zemljišče prodalo kot gradbeno.

Tretjič - 1 m2 hoste je vreden cca 1€. Ampak ti boš raje pognal v stroške vrednost cele hoste in zraven dobil rano na želodcu, ker "ta smreka je moja in ne tvoja!". Po 20 letih si se to spomnil. Pametno.

kuall ::

Baje so komunisti nekaj let po vojni sami poljubno risali meje,brez podpisa zrtve, ce so enemu kmetu vzeli posest so potem malo meje razsirili sebi v prid. V katastru pa je druga meja. A tiste komunisticne meje drzijo a se jih na sodiscu da izpodbijat?

TOP ::

alese je izjavil:

Kaj bom rekel, da mi geodet, ni pokazal katastrske meje, kar bi moral, da se nova meja ne sklada s starim katastrom. To je več kot dovolj za to, da dobim pravdo.

če se seveda z meritvijo ugotovi, da se ne sklada, če se potem pa nimaš kaj.

Tole ti rešil ne boš,kar tako,ker se mora sosed strinjat,če se ne tožba in preko sodišča.Veliko denarja in časa bo šlo in če sodišče vidi,da si ti podpisal,tole pred 20 leti bo težko v najbolšem primeru gre,potem tole nas pol.Najdi enega gozdarja.ki ima iskalnik mej preko gprs,ti bo pokazal,kje gre meja,sam takrat ko si ti podpisal,preveri če so tudi vrisali novo mejo,če so jo si končal.Prej se tole prepričaj,kje je vrisano.če je tole,kar si podpisal,potem tudi sodišče te ne reši,če ni potem pa lahko.

Zimonem ::

Zakaj meni rešil. Površine morajo približno štimat. Tudi po starih katastrih. Potem je pa stvar dogovora. Ampak najprej je pravnik, geodet sam lahko samo nekje vleče mejo pa ni sam nič kriv. Postopek pa ni zastonj.

Invictus ::

Kadarkoli urejaš meje, morajo biti prisotni vsi mejaši. In se podpisati pod izmerjeno.

Drugače ne velja nič...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

alese ::

Kaj pa tole, meja je ravna, na skici, ko pa preveriš v gozdu je pa vsak mejnik iz linije zamaknjen. kako to ugotoviš, na prvi in zadnji mejnik daš laser in pol vidiš, da so uni vmes kar nekje zapičeni. jaz se nisem strinjal s tako mejo, meni so rekli da je ravna, pa ni. torej, kaj sedaj.

TrumpDonald ::

To je res. Ce je mejaski spor gre tudi sodnik na teren, dober primer so razne zemljiske sluznosti (ponavadi poti) in se folk nikakor ne more dogovorit.

alese ::

Kaj pa še tole, na mejni obravnavi smo bili prisotni, ampak od tega mejaša je bil oče brez pooblastila, sin je bil pa lastnik, ime in priimek imata pa enak, moram advokata vprašat, mislim da je to nezakonito in lahko zahtevam obnovo postopka, vsaj pravično bi bilo tako

Zimonem ::

Čakaj malo zraven si bil in si dovolil zakoličbo? S katero se ne strinjaš?????

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zimonem ()

TOP ::

alese je izjavil:

Kaj pa še tole, na mejni obravnavi smo bili prisotni, ampak od tega mejaša je bil oče brez pooblastila, sin je bil pa lastnik, ime in priimek imata pa enak, moram advokata vprašat, mislim da je to nezakonito in lahko zahtevam obnovo postopka, vsaj pravično bi bilo tako

Ja lahko zahtevaš obnovo postopka,ampak če se sosed ne strinja ti bo ispodbijal,sem ti lepo povedal poglej katera meja je urišena.Pa pazi mal,tvoj advokat ti bo vse podpiral in trdil,da bo šlo,ker se mu gre za denar.Sem ti tudi lepo napisal,ker sem imel podoben primer najdi nekoga ki ima za iskanje gozdnih mej gprs in bi tako ugotovil,ali te je geodet okoli prinesel.Sam ne pozabi ste podpisali pred 20 leti in se prepričaj,če je stekel postopek do konca,če je bil oče prisoten brez pooblastila nima veze,ker itak ni on podpisal ampak lastnik,sem imel isti primer je bil tudi oče prisoten,ampak podpisala je hči,ker je bila lastnica.Tukaj ti nobeden ne more potrditi kako in kaj bo,ampak kakšen geodet,ki ima več prakse,kar se tiče pa sodišča,sem ti povedal,ker sem jaz spraševal za svoj primer,sem dobil odgovor v najbolšem primeru gre na polovico.nikako ne boš dobil vsega,ker tole bo sosed uveljavljal koriščenje toliko let.Sedaj pa izračunaj koliko drv raste v tem območju in koliko zaslužiš s temi drvi,da se ti izplača.

cekr ::

Samo advokat ti bo požrl veliko denarja. Potem še sto in en izvedenec, nasprotni advokat. Če se gre samo za par metrov, raje pozabi. Sam postopek ti bo vzel mnogo živcev. Nazadnje boš še izgubil. Pozabi. Zaradi postopka boš pa naredil še vojno s sosedi.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

Zimonem ::

Najprej se naredi zakoličba. Šele ko se vsi strinjajo. Se zabijejo mejniki. Sicer je spor glede meje.geodet ne more tega rešit.(lahko poda predlog meje, ampak to ni dokončna presoja). Večja jeba je ponovljen postopek. Tu je pa lastnik sam kriv ker je pristal na zakoličbo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zimonem ()

otago ::

Kar piše OP in nekateri, so v glavnem neumnosti.

Obstajajo digitalizirani katastrski načrti merila 1:2880 (oz slabše), nakar so se izvajale nove izmere itd. Glede na to zbirko listin je bila meja parcele morda ravna. In smo pri vprašanju, ali je parcela na robu listov https://www.e-prostor.gov.si/fileadmin/...

Od leta 1960-1990 so bile nove izmere - za večja območja. V kolikor so se v sklopu tega vzpostavile nove meje, spreminjale meje, parcelne številke itd... Večina obstajajo skice, oleate, tahimetrični zapisniki, izpisi detajlnih- zemljiškoknjižnih točk. Nekaj je bilo novih izmeri tudi v obdobju 1990-2020, ampak res malo.

Sledilo je obdobje 1974-2004?, kjer je veljal mejno ugotovitveni postopek - na manjših in večjih območjih. Če so lastniki podpisali, potem se uporabi tale, zadnji postopek.

Drugič. Če se je delalo 20 nazaj. Se je delala pred letom 2004 (ZENDMPE) ali po letu 2004(ZEN). In kakšno odločbo je geodetska uprava izdala? Datum, zakonodaja - saj v upravnem aktu piše.

In tretjič. Če se je izdala odločba cirka 2000-2008 je lahko bila meritev izvedena v lokalnem koordinatnem sistemu, ali v takratnem državnem koordinatnem sistemu D48/GK. Lahko da je v aktualnih podatkih katastra meja narobe prikazana (posledica lokalnega vklopa oz. D48/GK) - sploh če gledaš na DOF. In da, tudi elaborati, s koordinatami v D48/GK lahko imajo napako vklopa (npr. rotacija ali metoda slepi poligon). Imaš idiote geodete, ki brez pomisleka prevzemajo transformirane koordinate točk. Ali spregledajo arhivsko gradivo. Ali "interpretirajo" drugače arhivsko gradivo. V malih, večjih, uglednih in neuglednih podjetjih, do vključno predsednika sekcije MSGeo pri IZS.

Termini postopkov s pojasnitvijo:
Zakoličba - zakoličba objekta, zakoličijo se osi ali vogali.
označitev meje - označi se, postavijo se mejniki, predhodno urejene ali sodno določene meje. Točke dobijo koordinate in atribute v državnem k.s. D96/TM. Mejaš se lahko ne strinja, vendar gre za izvrševanje že odločenega. Ni pritožbe, tudi izda se ne noben dokument.
ureditev meje - meja ni predhodno urejena, ni sodno urejena/določena. Glede na arhiv se na mejni obravnavi predlaga, spiše zapisnik. Strinjanje mejašev da/ne. Elaborat na geodetsko upravo. Odločba. Vse ok, sicer pritožba in čakanje na odločitev II.stopnje.

Sodni izvedenci so eni večjih fach-idiotov, vključno z sodniki. Sodniki imajo malo pojma o katastru. S svojo odločitvijo lahko posežejo v tretjo parcelo. Ima pa sodna ureditev meje prednost, da ni potrebno upoštevati arhivske listine, ampak recimo pravico močnejšega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: otago ()

alese ::

otago je izjavil:

Kar piše OP in nekateri, so v glavnem neumnosti.

Obstajajo digitalizirani katastrski načrti merila 1:2880 (oz slabše), nakar so se izvajale nove izmere itd. Glede na to zbirko listin je bila meja parcele morda ravna. In smo pri vprašanju, ali je parcela na robu listov https://www.e-prostor.gov.si/fileadmin/...

Od leta 1960-1990 so bile nove izmere - za večja območja. V kolikor so se v sklopu tega vzpostavile nove meje, spreminjale meje, parcelne številke itd... Večina obstajajo skice, oleate, tahimetrični zapisniki, izpisi detajlnih- zemljiškoknjižnih točk. Nekaj je bilo novih izmeri tudi v obdobju 1990-2020, ampak res malo.

Sledilo je obdobje 1974-2004?, kjer je veljal mejno ugotovitveni postopek - na manjših in večjih območjih. Če so lastniki podpisali, potem se uporabi tale, zadnji postopek.

Drugič. Če se je delalo 20 nazaj. Se je delala pred letom 2004 (ZENDMPE) ali po letu 2004(ZEN). In kakšno odločbo je geodetska uprava izdala? Datum, zakonodaja - saj v upravnem aktu piše.

In tretjič. Če se je izdala odločba cirka 2000-2008 je lahko bila meritev izvedena v lokalnem koordinatnem sistemu, ali v takratnem državnem koordinatnem sistemu D48/GK. Lahko da je v aktualnih podatkih katastra meja narobe prikazana (posledica lokalnega vklopa oz. D48/GK) - sploh če gledaš na DOF. In da, tudi elaborati, s koordinatami v D48/GK lahko imajo napako vklopa (npr. rotacija ali metoda slepi poligon). Imaš idiote geodete, ki brez pomisleka prevzemajo transformirane koordinate točk. Ali spregledajo arhivsko gradivo. Ali "interpretirajo" drugače arhivsko gradivo. V malih, večjih, uglednih in neuglednih podjetjih, do vključno predsednika sekcije MSGeo pri IZS.

Termini postopkov s pojasnitvijo:
Zakoličba - zakoličba objekta, zakoličijo se osi ali vogali.
označitev meje - označi se, postavijo se mejniki, predhodno urejene ali sodno določene meje. Točke dobijo koordinate in atribute v državnem k.s. D96/TM. Mejaš se lahko ne strinja, vendar gre za izvrševanje že odločenega. Ni pritožbe, tudi izda se ne noben dokument.
ureditev meje - meja ni predhodno urejena, ni sodno urejena/določena. Glede na arhiv se na mejni obravnavi predlaga, spiše zapisnik. Strinjanje mejašev da/ne. Elaborat na geodetsko upravo. Odločba. Vse ok, sicer pritožba in čakanje na odločitev II.stopnje.

Sodni izvedenci so eni večjih fach-idiotov, vključno z sodniki. Sodniki imajo malo pojma o katastru. S svojo odločitvijo lahko posežejo v tretjo parcelo. Ima pa sodna ureditev meje prednost, da ni potrebno upoštevati arhivske listine, ampak recimo pravico močnejšega.

Gre za letnico 2003, čez nekaj mesecev je bila izdana odločba , ker se ni nihče pritožil, so pa na gusu dejali, da so na firmo poslali nazaj, ker s enekaj ni ujemalo nek agrafika, kaj vem kaj in so pol to še par mesecev pacali. Končno vprašanje, glede na tvoje navedbe in moje, lahko sploh kaj storim. Hvala

otago ::

Pojdi na geodetsko pisarno in reči za vpogled v elaborat. POtem poglej in primerjaj z javnim pogledom https://ipi.eprostor.gov.si/jv/

Naj ti povedo kak način meritve je bil, kako so bile določene koordinate. Kdo je podpisal, zakaj so podpisali. In kakšni so atributi točk(urejenost, točnost) takrat in sedaj.

V kolikor pa ste podpisali mejo cika-caka. Je to pač to. Sicer pa še vedno sodna ureditev meje možna. In vaš strošek.

Lahko pa pristopiš do geodetskega podjetja(ki npr. ni delalo predmetnega elaborata, preveriš lahko, da ni takratni geodet zdaj prezaposlen tam) za nasvet. Naj ti zaračunajo svojo uro za svetovanje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: otago ()

alese ::

otago je izjavil:

Pojdi na geodetsko pisarno in reči za vpogled v elaborat. POtem poglej in primerjaj z javnim pogledom https://ipi.eprostor.gov.si/jv/

Naj ti povedo kak način meritve je bil, kako so bile določene koordinate. Kdo je podpisal, zakaj so podpisali. In kakšni so atributi točk(urejenost, točnost) takrat in sedaj.

V kolikor pa ste podpisali mejo cika-caka. Je to pač to. Sicer pa še vedno sodna ureditev meje možna. In vaš strošek.
imam elaborat tukaj doma, so mi ga poslali namail.jaz ne vem če je meja cika caka, mi smo hoteli ravno mejo, geometer je rekel da je ravna, jaz sem mu verjel, saj nisem jaz geometer, jaz nisem nič kriv tukaj, zakaj pa je pol geometer, saj razumeš kaj hočem povedat, kaj bom jaz sedaj geometra učil meje delat.

otago ::

Imaš torej skico. Imaš oleato. Morebiti imaš prikaz sprememb. In imaš izpis točk s koordinatami. Vse pogoje, da matematično prideš do odgovora. Lahko sam ali nekoga plačaš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: otago ()

alese ::

kje dobim iz elaborata geografsko širino in dolžoino gozda da grem na tale link pogledat k si ga priložil

otago ::

Transformacije: https://www.mkx.si/geoconv/

Vzorec: https://www.izs.si/assets/media/izsnovo...
izpis na strani 14 ( N-nespremenjena, B-Brisana, D-dodana)

bauci ::

Poglej tukaj https://www.e-prostor.gov.si/
Uradna stran GURSa.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bauci ()

alese ::

iz vsega kar ste mi napisali in poslali in vpogleda v grafiko iz omenjenih linkov, ugotavljam, da se meja po dolžini oža, zakaj neki, če so originalni podatki drugačni. smo oškodovani, tako je moje mnenje na podlagi vsega kar mi je dostopno.

Zimonem ::

Poišči vsaj kake mejnike v naravi če obstajajo. Če so očitno jih najde tudi geodet, če se mu da ampak cele meje v gozdu ni ravno mačji kašelj. Ampak to je vsaj nekaj osnova za določanje v naravi.

cvalsr ::

Površine morajo približno štimat

To je pravzaprav res, s poudarkom na 'približno'. Vsak izkušen geodet ti lahko pove, da so dejanske danes izmerjene kvadrature parcel povprečno / večinoma za 5% (lahko celo za 10%) manjše od tistih, ki so jih namerili/naračunali 'Francjožefovi' geometri.

Meja je ravna med dvema mejnikoma, vedno. Če je mejnikov po meji parcele več, je redko naključje, da so v ravni liniji, čeprav je na papirju približno tako videti.

Otago očitno pozna te stvari, pa kaj pomaga, če večina slotehovcev sploh ne razume, kaj je napisal in gonijo naprej svoje 'znanje'.

"20-letni oškodovanec", (če ima parcela za silo vzporedni stranici) Pomeri širino tvoje parcele od po tvoje "prave" meje do nasprotne strani parcele! Se zna zgoditi, da je tvoja parcela v naravi dejansko preširoka glede na papirje!! Boš višek odstopil sosedu?

V glavnem je problem "jaz imam prav in ne ti, ti meni delaš krivico". Treba je "sterati mak na konac", pa če meni in tebi vse krave pocrkajo in še otroci zraven. Ker "krivične meje" ne moreš trpet, sploh po 20 letih nič več, amen!

BRBR ::

Uporabnik je izjavil:

Če bi šlo za neko res dragoceno območje, bi se ti še splačalo - če bi se oborožil s kakšnimi "hudimi" odvetniki, ki bi imeli še kaj več kot osnovno plačilo po točkah.

Toliko bedarij, kot jih lahko sporducirajo geodeti (oz. sodniki), sploh pa te sodno zapriseženi ... to moraš doživeti. Pa napiši čez 20 let kako se je izteklo.


Za OP:

V glavnem, človek, še enkrat si preberi kaj ti piše zgoraj, pa počasi in večkrat, da boš zapopadel gravitacijo sporočila.

Tega ti ni pa še nihče svetoval - prodaj pizdarijo, prodal jo boš po kvadratih, ki so v katastru in ti bo odleglo.

"Briga tvoja pređe na dugoga."
Never underestimate the power of idiots in large groups.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BRBR ()

Zimonem ::

cvalsr je izjavil:

Površine morajo približno štimat

To je pravzaprav res, s poudarkom na 'približno'. Vsak izkušen geodet ti lahko pove, da so dejanske danes izmerjene kvadrature parcel povprečno / večinoma za 5% (lahko celo za 10%) manjše od tistih, ki so jih namerili/naračunali 'Francjožefovi' geometri.

Meja je ravna med dvema mejnikoma, vedno. Če je mejnikov po meji parcele več, je redko naključje, da so v ravni liniji, čeprav je na papirju približno tako videti.

Otago očitno pozna te stvari, pa kaj pomaga, če večina slotehovcev sploh ne razume, kaj je napisal in gonijo naprej svoje 'znanje'.

"20-letni oškodovanec", (če ima parcela za silo vzporedni stranici) Pomeri širino tvoje parcele od po tvoje "prave" meje do nasprotne strani parcele! Se zna zgoditi, da je tvoja parcela v naravi dejansko preširoka glede na papirje!! Boš višek odstopil sosedu?

V glavnem je problem "jaz imam prav in ne ti, ti meni delaš krivico". Treba je "sterati mak na konac", pa če meni in tebi vse krave pocrkajo in še otroci zraven. Ker "krivične meje" ne moreš trpet, sploh po 20 letih nič več, amen!

Razumem da so manjše , ampak potem je treba vzet celotno območje in tudi sosedovi parcelo v zakup. Pač med gausom pa kVA je že bil Kruger in dej temi digitalčki so razlike. Treba je uskladiti zakaj bi sam en najebal. Sej tega se nekako geodeti zavedajo. Pa neredko je kataster lahko celo opisen in ni bilo nikoli odmerjeno.

cvalsr ::

Razumem da so manjše , ampak potem je treba vzet celotno območje in tudi sosedovi parcelo v zakup

Ni potreben ne zakup ne najem.
Parcele so večinoma, v povprečju, torej tudi celotno območje in tudi sosedova, manjše od teoretičnih na papirju. Seveda ne vse, temveč večina posameznih in s tem povprečje vseh parcel! Pa se Zemlja ni nič skrčila, le merilne in računske metode so bistveno preciznejše.
Geodeti to zelo dobro vedo in usklajujejo, razen, ko pride do podkupnin in mafijskih poslov...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: cvalsr ()

Racunalnik ::

Kako je pa kaj stem ko imas parcelno mejo in od ene hise streha sega cez mejo? Taka streha mora imeti dostop za urejanje.

Torej ali se lahko taka meja preuredi in premakne stran od meje strehe? Ali streha sploh pomeni mejo?

fikus_ ::

Če imaš mejnike v naravi in je iz tega vidna točna meja (nekdo je postavil mejnike in oba vpletena sta se strinjala). Če mejnikov ni, je bolj pestro.

Ne streha ne pomeni meje. Seveda se lahko meja preuredi/premakne v dogovoru med vpletenima stranema.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Machete ::

Streha ima svojo mejo in to je njena kap. Meja ni stena hiše. Also vsi zgodovinsko določeni katastri so se risali na način, da so mejo količili na kapu strehe. Če je streha čez mejo = je vaš objekt čez mejo. Govorim za primere, ko meja še ni določena in se orientira na kataster nepremičnin, kot je bil (vrisan mogoče 150 let nazaj).
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Machete ()

otago ::

Racunalnik je izjavil:

Kako je pa kaj stem ko imas parcelno mejo in od ene hise streha sega cez mejo? Taka streha mora imeti dostop za urejanje.

Torej ali se lahko taka meja preuredi in premakne stran od meje strehe? Ali streha sploh pomeni mejo?


Kot je Machete napisal. Velja, da, če je osnovni vir katastrski načrti merila 1:2880 (ali 1:2000,slabše), da meja poteka po kapi stavbe, se pravi do recimo 30 cm od zidu. Razlog je, da na mapi ni bilo mogoče vrisati dodatne meje/linije. Najmanjši rotring je bil 0.1mm (najboljši primer), torej 30cm. Drugače je, če obstaja nek postopek, kjer so fronte, izpisi meritev itd...

Kaj lahko: če meja ni urejena, poskusiš urediti mejo v okviru možnega ob soglasju mejašev. Ali izravnaš mejo s sosedom (za plačilo ali za drug del zemljišča). Velja pravilo 5% max spremembe in 90% min ostanka manjše parcele.

Lahko poskusiš z inštrumentom stavbne pravice. Lahko poskusiš po normalni poti pridobiti služnost (preko geodeta ali odvetnika), sodno služnost dostopa za namen popravil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: otago ()

cvalsr ::

Najmanjši rotring je bil 0.1mm

Ja, Marija Terezija in njeni zemljemerci so uporabljali rotringe, seveda. :))


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Meja

Oddelek: Loža
445218 (1456) bauci
»

Ureditev parcele

Oddelek: Loža
231386 (819) Zeco
»

Merjenje kmetijske površine

Oddelek: Programska oprema
403369 (1874) profesjonalc
»

Urejena parcela: NE (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6612270 (8751) eventyrer
»

Se kdo kaj spozna na lastništvo, zemljo in mejniki? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9220208 (11143) noraguta

Več podobnih tem