» »

Suši iz hladilnika

Suši iz hladilnika

«
1
2

mojsterleo ::

Sem velik ljubitelj ribjih konzerv in drugih podobnih produktov. V trgovinah zadnje čase prodajajo nenormalno veliko raznih sušijev, ki so hlajeni (v hladilniku), tudi cene so relativno sprejemljive postale, od 3,5 eur dalje na platojček. Ogledujem si police v trgovinskih hladilnikih, pa se ne morem prepričati v nakup in preizkus katerega od sušijev. Moti me predvsem to, da je v teh sušijih veliko ribjega mesa surovega oziroma dimljenega, bojim se, da bi lahko fasal kakšno čudno bakterijo ali slabost. Pri ribjih konzervah te bojazni seveda ni.

Zanimajo me vse možne informacije okrog tega, vaše izkušnje, kje kupujete, kateri so najboljši, ali je tako prodajan suši varen, koliko svež ipd.

Tema je namenjena predvsem sušijem kupljenim v trgovinah, ne restavracijam.

Pithlit ::

Niso vredni tega denarja. To sploh ni več suši. Nek kompromis je 'sveže pripravljen' suši ki ga v nekaterih spar-ih prodajajo. Načeloma ni star več kot par ur. Hec je tudi v temu da se odmrznjene ribe odsvetuje jesti surove, kolk so te ribe ki se za te sušije uporabljajo sveže, je pa vprašanje.

Fasal boš pa bolj malo... Haccp pa to. V vsakem primeru je bolje do restavracije stopit. Razlika med tem fabriškim sušijem pa svežim je kot med instant pire krompirjem pa svežim.
Life is as complicated as we make it...

fikus_ ::

Ti "trgovinski" sušiji so bolj tako tako. Če še nisi jedel sproti pripravljenih iz svežih sestavin so ti lahko ok. "Trgovinski" imajo verjetno dodane tudi kakšne konzervanse, ker dvomim, da lahko sveže ribe pripraviš in potem hraniš še kakšen dan na nizkih temperaturah brez rizika.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

link_up ::

avokado in riba zavita v riz in algo. :) in potem hoce restavracija za to skoraj 20e na porcijo. :D pa pomakal naj bi v sojino omako in kaksen wasabi...

izgleda kjut, dobro pa ni. Sploh pa ne iz trgovine.
In and Out

3p ::

Preživel sem še vsakič do zdaj.

Suši iz trgovine pa. Tisto iz Lidla in Hofera pripeljejo iz Poljske, se mi zdi. Kar pomeni, da je že, če je "svež" star dva dni. Tudi to pojem, ampak to res "ni več suši".
Boljši so v Sparu ali Leclercu, kjer jih pripravljajo sami. Je pa odvisno, koliko svežega kupiš. Ampak po ceni ti že lezejo proti obisku sushi restavracije.

Invictus ::

Sushi je v Sloveniji precenjen izdelek.

V tujini je to prigrizek, poleg tega imaš cel kup all-you-can-eat sushi zadev, kjer lahko potešiš lakoto in poskusiš različne zadeve.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

nejclp ::

Pithlit je izjavil:

Niso vredni tega denarja. To sploh ni več suši. Nek kompromis je 'sveže pripravljen' suši ki ga v nekaterih spar-ih prodajajo. Načeloma ni star več kot par ur. Hec je tudi v temu da se odmrznjene ribe odsvetuje jesti surove, kolk so te ribe ki se za te sušije uporabljajo sveže, je pa vprašanje.
V EU morajo biti vse surove ribe, ki se uporabijo za suši zamrznjene najmanj 24 ur na -20, da se tako prepreči infekcija s paraziti.

msjr ::

Točno tako kot je povedal nejclp piše tukaj, tako da v trgovini in v restavraciji ne bo ribe v sušiju/sašimiju, ki ne bi bila zamrznjena. So pa ti trgovinski sušiji kot so že pred mano povedali, srednja žalost, tam v kvaliteti running sushi & woka, če je komu to ok, bo tudi trgovinski čisto ok.

Pithlit ::

A sta vidva prebrala to kar linkata? Oziroma sta razumela prebrano? Ker tam ne piše tega kar govorita.
Life is as complicated as we make it...

c00L3r ::

Večkrat vzel suši iz Lidl in Spar. Do zdaj brez težav. Sem pa ga doma takoj pojedel ali dal v hladilnik za par ur.

mn ::

Pithlit je izjavil:

A sta vidva prebrala to kar linkata? Oziroma sta razumela prebrano? Ker tam ne piše tega kar govorita.

Part D of Chapter III of Section VIII of Annex III to
Regulation (EC) No 853/2004 provides that food
business operators must ensure that certain fishery
products, including those to be consumed raw or
almost raw, undergo a freezing treatment to kill viable
parasites that may represent a risk to the health of the
consumer.


Kako si pa tole ti recimo razlagaš potem?

Imajo kar prav, za suši se praviloma uporablja hitro zamrznjene ribe.

velikBrokoli ::

Na Japonskem imajo praktično v vsakem 7-elevenu suši v hladilniku, pa predvidevam, da ni problemov.. zakaj bi bilo pri nas kaj drugače?

no comment ::

Tako je.

Če ti sushi mojster razlaga, da ON ti pa že ne bi dal NOBENE ribe, ki je bila prej zmrznjena... pojej do konca (boš preživel) in ne dat napitnine. Potem si pa poišči drug plac, ker tukaj te bulšitirajo.

Pithlit ::

mn je izjavil:

Pithlit je izjavil:

A sta vidva prebrala to kar linkata? Oziroma sta razumela prebrano? Ker tam ne piše tega kar govorita.

Part D of Chapter III of Section VIII of Annex III to
Regulation (EC) No 853/2004 provides that food
business operators must ensure that certain fishery
products, including those to be consumed raw or
almost raw, undergo a freezing treatment to kill viable
parasites that may represent a risk to the health of the
consumer.


Kako si pa tole ti recimo razlagaš potem?

Imajo kar prav, za suši se praviloma uporablja hitro zamrznjene ribe.

Torej niste brali linkanega. Lepo.

3. Food business operators need not carry out the freezing treatment set out in point 1 for fishery products:
(a) that have undergone, or are intended to undergo before consumption a heat treatment that kills the viable parasite. In the case of parasites other than trematodes the product is heated to a core temperature of 60 °C or more for at least one minute;
(b) that have been preserved as frozen fishery products for a sufficiently long period to kill the viable parasites;
(c) from wild catches, provided that:
(i) there are epidemiological data available indicating that the fishing grounds of origin do not present a health hazard with regard to the presence of parasites; and
(ii) the competent authority so authorises;
(d) derived from fish farming, cultured from embryos and have been fed exclusively on a diet that cannot contain viable parasites that present a health hazard, and one of the following requirements is complied with:
(i) have been exclusively reared in an environment that is free from viable parasites; or
(ii) the food business operator verifies through procedures, approved by the competent authority, that the fishery products do not represent a health hazard with regard to the presence of viable parasites.


Bo šlo?
Life is as complicated as we make it...

mn ::

@Pithlit to so izjeme v katerih se preventivni ukrep zmrzovanja lahko preskoči. Vseeno drži trditev da se praviloma za suši uporablja zmrznjene ribe.

Pithlit ::

mn je izjavil:

@Pithlit to so izjeme v katerih se preventivni ukrep zmrzovanja lahko preskoči. Vseeno drži trditev da se praviloma za suši uporablja zmrznjene ribe.

Trditev je bila da se v EU ne dobi sušija brez zmrznjene ribe. Zdaj ko smo vaš link prebrali vemo da to ni tako zelo res kot ste mislili.

Jaz pa lahko mirne duše trdim da večina vsaj na pol resnih suši restavracij uporablja izključno svežo ribo. Smo bili dobavitelji.

Lahko tudi potrdim da se te 'izjeme' uporabljajo pri veliki večini (vsaj kontinentalno) gojenih rib... Predvsem zato ker je ceneje vršiti redne veterinarske preglede kot izgubljati dohodek zato ker ti stranke nočejo zamrznjene ribe kupovat.
Life is as complicated as we make it...

mn ::

OK, mislim, da je debato sprožil tale tvoj citat:
Hec je tudi v temu da se odmrznjene ribe odsvetuje jesti surove, kolk so te ribe ki se za te sušije uporabljajo sveže, je pa vprašanje.


Kar ne more držati, najbolj se priporoča zmrznjene ribe, je pa v določenih primerih dovoljeno tudi nezamrznjene uporabljati. Kaj se pa dejansko uporablja v naših trgovinah in restavracijah pa kdo ve?

Pithlit ::

mn je izjavil:

OK, mislim, da je debato sprožil tale tvoj citat:
Hec je tudi v temu da se odmrznjene ribe odsvetuje jesti surove, kolk so te ribe ki se za te sušije uporabljajo sveže, je pa vprašanje.


Kar ne more držati, najbolj se priporoča zmrznjene ribe, je pa v določenih primerih dovoljeno tudi nezamrznjene uporabljati. Kaj se pa dejansko uporablja v naših trgovinah in restavracijah pa kdo ve?

Res je. Ker se pogovarjamo o sušijih sem zadevo predstavljala iz vidika... sušija. Namesto zakonodaje. Moja napaka.

Ostaja to da se v dostojnih suši placih prodaja sveža in ne zamrznjena riba. V tujini imaš, recimo, za vsako stvar posebej označeno ali je zamrznjeno ali ne. Ponavadi so to hobotnice (ko se o sušiju pogovarjamo) in rakovice (oziroma 'rakovice').

Tudi za carpaccio se uporablja izključno sveža riba. Enako velja za meso.
Life is as complicated as we make it...

msjr ::

Pithlit je izjavil:

Ostaja to da se v dostojnih suši placih prodaja sveža in ne zamrznjena riba. V tujini imaš, recimo, za vsako stvar posebej označeno ali je zamrznjeno ali ne. Ponavadi so to hobotnice (ko se o sušiju pogovarjamo) in rakovice (oziroma 'rakovice').

Tudi za carpaccio se uporablja izključno sveža riba. Enako velja za meso.

Če ste bili dobavitelji a lahko potem poveš za Sushimamo? Maru? Sato Bento? Tloft? Recimo za tuno - sveže ali na šokirano z zmrzovanjem?

c3p0 ::

Zanimivo, suši majstri na japonskem kupijo celo tuno za mastne denarce in je vedno zamrznjena, nikoli sveža. No, mogoče pa le nimajo radi parazitov.

(od 4:00)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: c3p0 ()

no comment ::

Suši plac na našem področju, ki se potrudi, da dobi divjo tuno iz Jadrana še preden jo zavohajo tuji scalperji, mora imeti zamrzovalnik. Ker tudi, če ima taka tuna samo 100kg, tega ne zrežeš in prodaš do večera. Tak plac je zame vsaj napol resen.

Če pa je kriterij, da greš tja, kjer ti nikoli ne postrežejo nobene ribe, ki ni bila prej zmrznjena, boš pa jedel samo gojene ribe.

Pithlit ::

no comment je izjavil:

Suši plac na našem področju, ki se potrudi, da dobi divjo tuno iz Jadrana še preden jo zavohajo tuji scalperji, mora imeti zamrzovalnik. Ker tudi, če ima taka tuna samo 100kg, tega ne zrežeš in prodaš do večera. Tak plac je zame vsaj napol resen.

Če pa je kriterij, da greš tja, kjer ti nikoli ne postrežejo nobene ribe, ki ni bila prej zmrznjena, boš pa jedel samo gojene ribe.

In kaj je narobe z gojeno ribo? Razen tega da je načeloma boljša od divje? "Načeloma" zato ker pač niso vsi ribogojci ravno etični (osebno se raznih norveških lososov izogibam ko hudič križa, medtem ko imam Fonda-ino orado raje kot divjo)... je pa vsaj pregledana. Kar je tudi hint zakaj so une tune zmrznjene. Sam če folku ne potegne pač ne potegne.

Še tehnikalije:

Riba na 0°C praktično ne izgublja na kvaliteti ene 4 dni.

Ribje beljakovine začnejo razpadat pri okoli 65°C, zato jih ni fajn preveč pečt.

Mogoče pa komu tudi ni jasno da je možno kupit le del ribe. Jaz kar redno kupujem po 2-3 kile sveže tune. Pa jesetra. Ni mi treba domov nosit par 100 kil težke ribe.
Ali pa to da ni vsak kos primeren za sašimi (ni vsak suši surov).

Slovenske in avstrijske gojene ribe se brez skrbi je surove. Večino italijanskih tudi.

msjr je izjavil:

Če ste bili dobavitelji a lahko potem poveš za Sushimamo? Maru? Sato Bento? Tloft? Recimo za tuno - sveže ali na šokirano z zmrzovanjem?

Žal ne vem kdo njim dobavlja robo. Verjetno Biomar.
Life is as complicated as we make it...

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Pithlit ()

link_up ::

ja, vedno bolj pogosto je, da si lahko prineses svojo ribo in jo mojstr razkosa.
In and Out

Pithlit ::

link_up je izjavil:

ja, vedno bolj pogosto je, da si lahko prineses svojo ribo in jo mojstr razkosa.

Iz kje si pa to razbral? Mogoče gostilna za tiste 10 fiorentin na teden Kar celo kravo v hladilno komoro zapre?

Vsaka restavracija kupi samo to kar potrebuje. Zamrznjenih stvari se načeloma izogibajo. In ni težko kupit samo del ribe. Par dni nazaj sem si privoščila kupit 16 kosov ličnic morske žabe. Brez bilokaterega drugega kosa te ribe. Si lahko misliš, a? In to sveže.

Pa par telečjih t-bone. Tudi brez ostalega teleta. In šment, tudi ti niso bili zamrznjeni.
Life is as complicated as we make it...

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Pithlit ()

link_up ::

glej misli si kar si hoces, folk stoji zunaj z vreckami polnimi vode.
In and Out

mojsterleo ::

Če ste me hotli prepričat da probam suši iz hladilnika, vam sporočam, da vam ne gre najbolje. Bom ostal kar pri konzervah. :|

c3p0 ::

Nismo, nima kaj dosti s sušijem, sploh riž trpi.

mn ::

mojsterleo je izjavil:

Če ste me hotli prepričat da probam suši iz hladilnika, vam sporočam, da vam ne gre najbolje. Bom ostal kar pri konzervah. :|


Ma ja, debata je malo zaplavala, kar se tice varnosti ne skrbi, suši iz hladilnika je popolnoma varen. Kar se tiče okusa, je pa zelo daleč od prave, sveže pripravljene stvari. Poskusi ga pa le.

Jaz ga, recimo vsaj enkrat mesečno vzamem, jedo ga tudi mali otroci in še nikoli nobenega problema pri nikomur.

Pithlit ::

mojsterleo je izjavil:

Če ste me hotli prepričat da probam suši iz hladilnika, vam sporočam, da vam ne gre najbolje. Bom ostal kar pri konzervah. :|

Jebiga. Smo vse povedali v treh postih... Pol pa zaplavali. Debate pa to.

Še enkrat. Je jedljiv. Ni pa to ravno suši. Zbolel boš pa le če imaš res, res nesrečo. Pejd v špar pa vzemi za probat. Un iz hoferja je žal bolj plastičen in brez okusa.
Life is as complicated as we make it...

no comment ::

V tej temi sem zvedel, da sem navaden kmet, ker najraje grem v lokalni sushi joint kjer se zagrebejo za take stvari in jih tudi takoj zmrznejo... Veliko ceneje bi jih prišlo, če se ne bi šli teh neumnosti.



Nekaj sushijev sem poskusil. V LJ tudi Maru in Sushimama. Sta ok, ampak ne igrata v isti ligi. Pa čeprav jim je Pithlit dobavljala sveže dele rib.

msjr ::

@no_comment: Kam pa hodiš na sushi, info vedno dobrodošel. Razen omenjenih v Lj priporočam Bota Šare v ZG in Splitu, pa Bota v Dubrovniku. V Stonu še nisem bil, po moje je ista kvaliteta. Zelo pa sem bil razočaran nad Planet Sushi verigo, vsi so jo hvalili men pa je bila tam nekje okoli Lidla.

Pithlit ::

no comment je izjavil:

V tej temi sem zvedel, da sem navaden kmet, ker najraje grem v lokalni sushi joint kjer se zagrebejo za take stvari in jih tudi takoj zmrznejo... Veliko ceneje bi jih prišlo, če se ne bi šli teh neumnosti.



Nekaj sushijev sem poskusil. V LJ tudi Maru in Sushimama. Sta ok, ampak ne igrata v isti ligi. Pa čeprav jim je Pithlit dobavljala sveže dele rib.

A da sem jim?

Lej, do tega komentarja je bila debata dejansko civilizirana. Laži to pač niso.
Life is as complicated as we make it...

Pithlit ::

https://pacificfishgrill.com/blog/can-y...

Evo en link. Da ne bo kdo začel trdit da sem apriori kontra zmrzovanju. Al whatever. Jaz odgovarjam v prvi vrsti trditvi da
V EU morajo biti vse surove ribe, ki se uporabijo za suši zamrznjene najmanj 24 ur na -20, da se tako prepreči infekcija s paraziti.


Ne trdim da se ribe ne zamrzujejo. Ne trdim da je to slaba praksa. Trdim le to da je citiranja trditev zgrešena. Tudi linkana regulacija se z mano strinja. Kaj in kako počne sushi mama pa jaz ne vem.
Life is as complicated as we make it...

no comment ::

Pithlit je izjavil:


Lej, do tega komentarja je bila debata dejansko civilizirana. Laži to pač niso.

Nisem mislil dobesedno (da si dobavljala Maruju in Sushimami). Rekla si, da ste dobavljali restavracijam, ki so vsaj pol resne.

Seveda, lahko da omenjeni nista vsaj pol resni in ste dobavljali restavracijam, ki so stopnico ali dve višje. V tem primeru moram seveda še enkrat priznati, da kot povprečnež tja ne sežem.

@msjr, Njami Sushi (MB).

Pithlit ::

no comment je izjavil:

Nisem mislil dobesedno (da si dobavljala Maruju in Sushimami). Rekla si, da ste dobavljali restavracijam, ki so vsaj pol resne.

Da. In malo višje od tvoje 'laži' je moja izjava da nisem tem dostavljala. Če pa nekako misliš da sem dostavljala kar vsem restavracijam ki so malenkost ali več nad povprečjem... pol me pa zelo visoko ceniš. Nisem. Smo bili premajhne ribe za tak podvig, tudi v slovenskem prostoru. Also, kje sem omenjala da smo dobavljal restavracija ki so vsaj na pol resne? Kolikor vem sem napisala le da smo bili dobavitelji, komu... nisem omenjala. Lahko ti pa na privat kako ime podam, ako želiš. Tukaj pač ne bom.

Bom pa vseeno sprejela pojasnilo (zato sem dala v navednice). Recimo da se zgodi.
Life is as complicated as we make it...

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Pithlit ()

no comment ::

Od kod imaš potem informacije, da vsaj napol resne sushi restavracije uporabljajo izključno sveže ribe?

Pithlit ::

no comment je izjavil:

Od kod imaš potem informacije, da vsaj napol resne sushi restavracije uporabljajo izključno sveže ribe?

Zato ker se ljudje v fohu včasih tudi pogovarjamo med sabo? Pa včasih si tudi kaj ogledamo, pa hodimo na izobraževanja skupaj (kjer se tudi s predavatelji kaj pogovorimo), pa kako strokovno ekskurzijo opravimo da vidimo kako se to dela tudi izven našega dvorišča.

In ne. Nikoli nisem zapisala "izključno sveže ribe".
Life is as complicated as we make it...

Invictus ::

Pithlit je izjavil:


In kaj je narobe z gojeno ribo? Razen tega da je načeloma boljša od divje? "Načeloma" zato ker pač niso vsi ribogojci ravno etični (osebno se raznih norveških lososov izogibam ko hudič križa, medtem ko imam Fonda-ino orado raje kot divjo)... je pa vsaj pregledana. Kar je tudi hint zakaj so une tune zmrznjene. Sam če folku ne potegne pač ne potegne.

Razlika med ulovljeno orado in gojeno je kot dan in noč...

Sicer je bila moja kilo in pol težka, gojene take ne dobiš, ampak boljše ribe še nisem jedel. Sevedaje bila ustrezno pečena, ne nisem je jaz pekel... Pač restavracija na eni viški plaži...

Ujel tudi na trnek orado, pa je vseeno boljša od gojene, čeprav je bila malo manjša, tam 300g.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

no comment ::

Pithlit je izjavil:


Jaz pa lahko mirne duše trdim da večina vsaj na pol resnih suši restavracij uporablja izključno svežo ribo. Smo bili dobavitelji.

Pithlit ::

no comment je izjavil:

Pithlit je izjavil:


Jaz pa lahko mirne duše trdim da večina vsaj na pol resnih suši restavracij uporablja izključno svežo ribo. Smo bili dobavitelji.

Se opravičujem. Poudarek je na kombinaciji. Večina + izključno.

Se z invictusom praktično nikoli ne strinjam... Ima pa tokrat prav. Lepo tudi da je razumel da moja uporaba osebne preference ne implicira apriori kvalitete ribe. Dasiravno bi si tukaj upala trditi da so kvalitetno gojene živali boljše od divjih - ribogojstvo je tukaj, v primerjavi z vsem ostalim praktično v povojih.
Life is as complicated as we make it...

no comment ::

Pithlit je izjavil:


Zato ker se ljudje v fohu včasih tudi pogovarjamo med sabo? Pa včasih si tudi kaj ogledamo, pa hodimo na izobraževanja skupaj (kjer se tudi s predavatelji kaj pogovorimo), pa kako strokovno ekskurzijo opravimo da vidimo kako se to dela tudi izven našega dvorišča.

Jaz pa včasih kaj vprašam in si pustim kaj razložiti. In ko sem krivo pogledal surovo skušo s kožo na nigiriju, so me pomirili.

Pri tvojih razlagah bi pa verjetno vstal in se zahvalil...

Pithlit ::

no comment je izjavil:

Pri tvojih razlagah bi pa verjetno vstal in se zahvalil...

Zakaj? A je kaj narobe z mojimi razlagami? Oziroma, a je kaj narobe s hrano ki jo naročaš?
Life is as complicated as we make it...

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Pithlit ()

Magic1 ::

Invictus je izjavil:

Pithlit je izjavil:


In kaj je narobe z gojeno ribo? Razen tega da je načeloma boljša od divje? "Načeloma" zato ker pač niso vsi ribogojci ravno etični (osebno se raznih norveških lososov izogibam ko hudič križa, medtem ko imam Fonda-ino orado raje kot divjo)... je pa vsaj pregledana. Kar je tudi hint zakaj so une tune zmrznjene. Sam če folku ne potegne pač ne potegne.

Razlika med ulovljeno orado in gojeno je kot dan in noč...

Sicer je bila moja kilo in pol težka, gojene take ne dobiš, ampak boljše ribe še nisem jedel. Sevedaje bila ustrezno pečena, ne nisem je jaz pekel... Pač restavracija na eni viški plaži...

Ujel tudi na trnek orado, pa je vseeno boljša od gojene, čeprav je bila malo manjša, tam 300g.

Za kar si se trudil, je vedno boljš ;)
Okus je stvar debate. Nekateri imajo radi močne okuse, drugi substilne, tretji x... Nekateri tudi preferirajo prosto gojene piščance. Kkus je res malo drugačen, je pa tudi meso dosti bolj čvrsto/trdo.
Magic

Invictus ::

Pithlit je izjavil:

Dasiravno bi si tukaj upala trditi da so kvalitetno gojene živali boljše od divjih - ribogojstvo je tukaj, v primerjavi z vsem ostalim praktično v povojih.

Večina gojenih rib je premastnih in ima premalo čvrsto meso. Orade, brancini, najbrž tudi tuna in losos. Druge morske ribe ne vem če se gojijo...

Pač posledica kalorične hrane, da hitro zrastejo in omejenega prostora.

Pač ne gre drugače...

Tukaj so mogoče postrvi, kot edina gojena sladkovodna riba, malo izjema, ker za njih vseeno rabiš skoraj naravno okolje, da preživijo v ribogojnici...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Pithlit ::

Invictus je izjavil:

Pithlit je izjavil:

Dasiravno bi si tukaj upala trditi da so kvalitetno gojene živali boljše od divjih - ribogojstvo je tukaj, v primerjavi z vsem ostalim praktično v povojih.

Večina gojenih rib je premastnih in ima premalo čvrsto meso. Orade, brancini, najbrž tudi tuna in losos. Druge morske ribe ne vem če se gojijo...

Pač posledica kalorične hrane, da hitro zrastejo in omejenega prostora.

Pač ne gre drugače...

Tukaj so mogoče postrvi, kot edina gojena sladkovodna riba, malo izjema, ker za njih vseeno rabiš skoraj naravno okolje, da preživijo v ribogojnici...

Ja, tiste ki jih gojijo na maso za 3€/kg so seveda mastne. Ampak to ni kvalitetno gojeno. To je nekak tko kot piščanci v kletkah. Velja tudi za postrvi.

V Italiji so včasih ribnike za gojenje postrvi gradili vertikalno. Take 25m globoke luknje s premerom ene 4-5m. Ven so valda prihajale postrvi ki niso bile za nikamor... potem se je to prakso prepovedalo in sedaj je večina starejših ribogojnic v italiji lepo kar pretočnega tipa. Novejše so pa, seveda, recirkulacijske (pri nas se mi zdi imamo eno tako, v testni fazi). Ribe se v teh Ribogojnica hrani z bolj beljakovinsko in manj maščobno hrano. Te ribe tudi niso več po 7€/kg v trgovini ampak gredo cene že blizu 20.

Z recirkulacijskem sistemom se hkrati reši še en 'problem'... ribe namreč nimajo 'muljastega' (po zemlji/dreku/whatever) okusa, s čimer ima marsikdo problem.

Aja, glede na "tolk velike gojene orade se ne dobi"... Mogoče res, je pa dejstvo da če bi trg za to obstajal, bi jih tudi rejci imeli. Postrvi, recimo, okoli 2kg niso ravno huda redkost. Problem trga je v temu da se ljudje ne zavedajo da riba nikoli ne neha rasti, posledično ni tako kot pišče/kura, odojek/prase itd...

Osebno poizkušam kupovati ribe tako da je ena dovolj velika za vse - nekje 1kg za 6-8 ljudi. Vsaj dokler gre v pečico/žar. Največja postrv ki sem jo imela priliko držat v rokah je imela 11kg, največja ki sem jo jedla, 7kg. Drugače pa 5m beluga jeseter na žaru v Trevisu... Če imate opcijo, ribarnice v Šparu občasno prodajajo Goričarjeve jesetre. Vreden so vsakega centa. Pa baje se jih da naročit tako da se v ribarnico pokliče.

To sicer ni več suši, ampak mislim da smo odgovore na "suši iz trgovine" že podali.

Aja, postrv ni edina gojena sladkovodna riba. Jih je kar nekaj. Nekatere komercialno, druge ne. Tako salmonidi (postrvi, zlatovčice...) kot ciprinidi (krapi, somi...).
Life is as complicated as we make it...

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Pithlit ()

Magic1 ::

Kakšne ribe so potem v trgovinah, kjer so po "rednih" cenah 20EUR/kg, vendar so redno neke akcije tudi do 50%? Kako sploh veš ali te nateguje z 20EUR/kg s najcenejšo robo, ali je res nekaj kvalitetnega?
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

Invictus ::

Za postrvi greš direktno v riibogojnico.

Kjer ti jo ulovi in očisti...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

MIHAc27 ::

Vsaka stvar je sveže pripravljena seveda boljša kot če je 'od včeraj'.

Ampak če ne gre je pa tudi alternativa pogosto ok.

Bratu je bilo enkrat po sušiju iz Hofra slabo, tako da tam ga nikoli ne kupim. Lidlovega pa kar velikokrat....če ravno zapaše je dovolj dober tudi ta.

c3p0 ::

V večjih sparih po SLO imajo še bolj sveže, še boljše je v tujini po raznih megamarketih v večjih mestih, imajo prav sushi corner in dobiš res svežo zadevo vseh vrst, po recimo OK ceni.

mojsterleo ::

Tema je neaktivna več kot dva meseca, sem pa toliko bolj bil jaz aktiven. Sem šel zadnji mesec v suši akcijo in probal nekaj sušijev iz trgovin. Kar je najbolj neverjetno, še sem živ! :D

Naj povem splošno mnenje, da kakovost surovin ni ful nekaj, in da zelo škrtarijo pri ribi. Pri tacenejših so najbrž notri kakšni ojačevalci okusa, ker je ribast okus totalno disproporcionalen količini sestavin.
Mogoče še ena zadeva. Ugotovil sem, da mi tradicionalni dodatki (pomaki in vasabi) k sušiju ne pašejo, raje imam majonezo, kečap ali gorčico.8-O

Okej whatever:
Lidl ima dva formata, velik (Sapporo) in mali. Probal sem ta mala suši boxa Aki in Toshi, bolj mi je bil vseč Aki ker ima notri nigiri suši (riba na posteljici iz riža). Jasno veliko riža in malo ribe. Hosomaki in kalifornija rolce so podpovprečne, tuj okus.
Hoferja nisem probal, ker ima samo velik paket.

Spar in Mercator imata oba sušije firme 'As' sushi (neka firma iz hrvaške). Dnevno naj bi bil svež. Lahko rečem da je ta še najboljši, vendar tudi tukaj škrtarijo z ribo. Cena je sicer precej višja.

Ima pa spar ob petkih izbrane pakete As sušija za 6 eur, medtem ko lahko v Merkatorju unovčiš kuponček. Merkator ima še sušije škotske firme Mowi, izdelujejo pa jih na Poljskem. Torej spet podobna fora kot Hofer/Lidl.

Je kdo probal še kje drugje kar bi lahko priporočal? In pa kako vi jeste sušije, s kakšnimi dodatki so še kaj dobri razen sojine omake in vasabija?
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Rad jem ribe (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9716755 (3542) Ben Dover
»

Losos hofer

Oddelek: Loža
308471 (5786) IL_DIAVOLO
»

Kje kupujete sveže očiščene ribe?

Oddelek: Loža
236388 (5692) mancini
»

Kje kupujete ribe (štajerska-mb) ?

Oddelek: Loža
263778 (3184) korenje3
»

Kje kupiti komplet za sushi?

Oddelek: Sedem umetnosti
247951 (7158) Pithlit

Več podobnih tem