» »

Elektromagnetna pipa ali ventil za vodo ?

Elektromagnetna pipa ali ventil za vodo ?

Netrunner ::

Imam umivalnik, kateri dalj časa ni v uporabi in bi rad, da se na nek interval odpre topla in mrzla voda za par sekund in nato zapre.

Pozna kdo kakšno rešitev za tak primer? Fajn bi bilo, če bi obstajala kakšna pipa z elektromagnetnim ventilom, kateraga lahko nekako krmiliš na daljavo. Druga opcija pa da bi na dovod za pipo dal en T ventil, tako da bi eno cev speljal na elektromagnetni ventil, katerega bi na daljavo odpiral. Pa pod pipo bi montiral odtok z dodatnim prikljulkom, kamor bi speljal vodo.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

starfotr ::

Ali v tem objektu živiš ali ne?

Ena opcija je montaža senzorske armature.

https://elmer.si/

Najbrž ti lahko program v pipi modificirajo, da se periodično ventil odpre in zapre za nek določen čas. Recimo za nekaj sekund na dan.

Druga opcija je, da kupiš elektromagnetne ventile in sam upravljaš s temi ventili, s kakim arduinom, PLC ali podobno, npr. kak HW za Home asistent.

https://www.jaksa.si/

Boš pa potem moral to vezat recimo zaporedno z armaturo in jo pustiti odprto ali pa kako drugače uredit redna izplakovanja hišne napeljave.

Irbis ::

Kaj takega?
https://vi.aliexpress.com/item/10050058...
Nastaviš, kako pogosto in za koliko časa ti odpre vodo.
Daš na pipo in pustiš odprto in pač s tem zapiraš večji del časa.

Netrunner ::

@starfotr => V hiši se živi vendar se gre za starejši par, ki jim hoja po stopnicah iz leta v leto predstavlja večji problem. Zgoraj v mansardi je wc in umivalnik, katerega so koristli otroci dokler so še živeli tam. Otroci so se odselili v tujino, tako da mesece ostaja mansarda prazna in voda stoji.

O sezorski armaturi sem razmišljal in če je opcija, da bi jo predelal bi bila ok rešitev. Druga opcija je pač custom made rešitev z elektromagnetnimi ventili in neko logiko odpiranja / zapiranja.

@Irbis => ja nekaj takega je tudi opcija, si bom pogledal kakšne variante imajo. Idealno bi bilo če bi 1x tedensko odprlo vodo za 10 sekund, več ni potrebe.

WC ima opcijo avtomatskega splakovalnika na baterije, kar reši težavo. Za umivalnik pa moram najti rešitev.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Netrunner ()

floyd1 ::

Jakša magnetni ventil je sigurno dobra opcija, gre za pro zadevo za napeljave. Tista aliexpress plastika spodaj pa je verjetno (glede na priklop) mišljena bolj za zunaj, zalivanje trate, vrta... To lahko poči, spusti... NE tega montirati v stanovanju na vodovodno napeljavo.

tony1 ::

Gre za Slo firmo iz Črnuč, gotovo lahko najdeš kaj pametnega:
https://www.jaksa.si/

mirator ::

Mislim, da je rešitev senzorska pipa. Elektro ventil (tudi jaz priporočam Jakša ventili izČrnuč) z možnostjo daljinskega krmiljenja bi prišel v poštev, ko je objekt občasno neobljuden in je bojazen pred razvojem legionele.

Netrunner ::

Kot prvo se bom pozanimal, če je mogoče senzorsko pipo predelat tako, da poleg senzorja lahko še sam nekako pošljem signal za sprožitev. Drugače se mi zdi uporaba elektromagnetnih ventilov boljša rešitev, saj ne bi rad pokvaril osnovne funkcionalnosti pipe + če imam senzorsko si ne morem niti rok umit če zmanjka elektrike :)
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

Netrunner ::

S predelavo senzorskih pip je preveč komplikacij z vprašljivim učinkom zato bom šel v smeri elektromagnetnih ventilov.

Sedaj iščem transformator iz 220v na 12v katerega lahko spravim v podometno globoko dozo velikosti cca 100X100X70. Ima kdo kakšen predlog?
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

starfotr ::

Netrunner ::

starfotr je izjavil:

https://meanwell.si/napajalniki-v-ohisj...

HVALA
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

floyd1 ::

Take imam tri doma priklopljene. Premer 55mm, spraviš tudi v malo dozo:

Netrunner ::

@floyd1 => Še bolje, fajn da se dobijo taki mali, da ne rabim dodatnega prostora.

Drgugače pa mi je vklopilo, da lahko to mojo zadevo rešim z enim ventilom za mrzlo in toplo, ne rabim dva ločena.

Zamislil sem si pa tako.



1 = Dotok mrzle vode (+ ventil za zapret)
2 = Dotok tople vode (+ ventil za zapret)
3 in 4 = T vodni razdelilec
5 in 6 = Nepovratni ventil
7 = T vodni razdelilec
8 = Elektromagnetni ventil
9 = Odvod vode v sifon
10 in 11 = dovod vode do Pipe

Saj po moji logiki ko se odpre elektromagnetni ventil bi moral enakomerno vleči toplo in mrzlo vodo relativno enakomerno.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

starfotr ::

Točka 7 je tu povsem neustrezna zadeva. Ker ti povzroči to, da toplo in hladno vodo spojiš skupaj.

V bistvu ne vem kaj kompliciraš sedaj.

Če prideš na objekt pusti teči vodo nekaj minut pred uporabo.

Netrunner ::

Ja, v čem je problem če spojim hladno in toplo? Bistvo vsega tega je avtomatsko periodično čiščenje cevi. Nepotrebno je imeti dva ventila če lahko emako učinkovito rešim z enim.

Vsekakor pred uporabo malo stočiš vendar se gre za to, da morebitna okužba ne zahaja v glavni vod, kateri je v uporabi.

Danes je tako avtomatiko enostavno narediti in prihranit nepotrebno hojo po stopnicah osebi, kateri presstavljajo stopnice velik napor.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

starfotr ::

Jaz problema ne bom imel. Ti oz. te stari ljudje v objektu ga bodo imeli, če spojiš vse skupaj v točki 7.

Netrunner ::

Lahko razložiš zakaj? V točki 5 in 6 sta nepovratna ventila, tako da mešanje vode ki se zgodi v točki 7 praktično ne vpliva na ničesar.

Prosim napiši v čem vidiš težavo, ker jaz je ne.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

mirator ::

Sej, na prvi pogled niti ni tako slaba ideja. Bi pa moral ta dva T kosa postaviti tik ob pipi. Jaz vidinm problem samo v tem, da se bo ta by-pas segreval (nepovratni ventil sicer ne prepušča tekočine, ne zavira pa prehoda toplote) in se bo potem v njemu ustvaril pogoj razvoja legionele. Moraš računati tudi na to, da se ti elektromagnetni ventil mogoče zaradi kakršnega koli vzroka ne bo doprl. Če bo razdalja med T-kosom in pipo minimalna, potem tudi jaz ne vidim kakšne hude nevarnosti.

pero2k ::

Kaj pa enostavni sistem za zalivanje vrta?
primer:https://www.kaercher.com/si/dom-in-vrt/...
Opazil da je že omenjeno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: pero2k ()

johnnyyy ::

Netrunner je izjavil:

Nepotrebno je imeti dva ventila če lahko emako učinkovito rešim z enim.

Elektromagnetni ventili niso tako dragi da bi s T komadom veliko profitiral. Glej pa elektromagnetne ventile ki so v pralnih strojih/pomivalcih.

Netrunner ::

@mirator: Načeloma bo vse zmontirano pod umivalnikom, tako da razdalje med elementi bodo minimalne. Prehod toplote preko nepovratnega ventila sicer bo vendar bistvo vsega je da se zadeva na neko periodo prečisti, tako da četudi bodo pogoji dobri za legionelo bodo le ti izničeni z odpiranjem pretoka.
Nisem pa pomislil, da se ventil ne bi odpru :) Bom moral naštudirati še kakšno "varovalko" s katero bi lahko preveril ali je prišlo do pretoka ali ne.

@pero2k: Sem tudi tisto gledal vendar tam logika deluje malo drugače kot bi jaz hotel. Jaz potrebujem, da se npr. 1x / teden odpre voda za 10 sekund in je to to. Pa še tisti sistemi imajo priključke namenjene zalivnim cevem in bi moral malo čarati, da bi kombiniral z malimi dotočnimi cevmi od umivalnika.

@johnnyyy: Se ne gre zato da bi prišparal, samo bolj enostavno bi bilo vse skupaj saj bi mi zasedlo manj prostora in manj cevi in odtokov bi imel. So pa vse opcije odprte.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

fikus_ ::

Tekla bo tista voda (topla ali hladna) katera bo imela manjsi hidravlicni upor.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Netrunner ::

@fikus_ => Načeloma bi vedno tekli obe, ko bi se ventil odpru vendar imaš prav saj nisem pomislil, da ima topla nižji upor in posledično bi točilo več tople kot mrzle. To sicer ni nek problem, saj ventil bi se odpiral na dolg interval, kar pomeni da bi se topla voda ohladila preden bi se ventil odpru. Vse skupaj bi pa teklo samo par sekund, tako da ko bi pritekla topla voda bi po par sekundah moral že ugasniti, tako da če pride do malo razlike ni relevantno. Če pa bi bil problem, lahko dam pri mrzli malo večji premer cevi in bo zadeva rešena.

Dvomim, da bi ena voda popolnoma prevladala nad drugo po pretoku ali se motim ?
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nenavadni pritiski/zvoki v novem bojlerju

Oddelek: Loža
81037 (679) plejr
»

Po zamenjavi števca vode pušča varnostni ventil pri bojlerju

Oddelek: Loža
464428 (3180) starfotr
»

Sanitus Elite pipa za umivalnik zelo slab pretok

Oddelek: Loža
111770 (1081) LeXani
»

avto ima probleme - kaj bi bilo krivo?

Oddelek: Na cesti
2620504 (19385) andromedar
»

Kje dobiti elektromagnetne ventile po 'normalni' ceni?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
55836 (5715) neoto

Več podobnih tem