» »

Davek na premozenje

Davek na premozenje

1
2
»

energetik ::

Ne, NUSZ po deležih plačujemo vsi solastniki nepremičnine, čeprav 2/3 ne živiva tam.

Medtem ko za mojo hišo plačujem 100% NUSZ samo jaz, čeprav sva s partnerko lastnika 50/50%.
vires in numeris

fikus_ ::

NUSZ plačuje tisti, ki ima nepremičnino v posesti. Torej lastnik sam, če tam živi, ali če je prazno, ali najemnik.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

arnecan1 ::

energetik je izjavil:

Ne, NUSZ po deležih plačujemo vsi solastniki nepremičnine, čeprav 2/3 ne živiva tam.

Medtem ko za mojo hišo plačujem 100% NUSZ samo jaz, čeprav sva s partnerko lastnika 50/50%.

Se boš moral zmeniti, zakaj tako plačuješ. Zakon pravi, da je NUSZ strošek, ki ga je dolžan plačati dejanski uporabnik nepremičnine. V večini primerov je to lastnik nepremičnine, če je nepremičnina v najemu, pa je NUSZ dolžan plačati najemnik

Je pa res, da so vsaj včasih položnice za NUSZ poslali samo enemu od stanovalcev, oz. lastnikom, sedaj pa večinoma vsak plača svoj 1/2 delež.

delavec44 ::

Na koncu bodo za nusz vedno terjali lastnika. Ni zakona, da bi prisilil najemnika ali uporabnika, da plača. Lahko se pa zmeniš ja.

Vsaj meni ni znano kako bi fursu sporočil dejanskega uporabnika nepremičnine in bi on potem dobil odločbo.

fikus_ ::

Ne vem, kako FURS izve, ampak ko sem jaz prevzel nepremičnino in sta starša dobila preužitek in pravico do souporabe nepremičnine, sta ona dva (ali eden) dobila položnice za NUSZ. Moj stalni naslov je bil na tej nepremičnini.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Utk ::

Najbrž se vleče iz zemljiškega knjige kdo je uporabnik. Služnosti so tam vpisane, najemniki pa ne.

fikus_ ::

"Služnosti so tam vpisane..."

Bo verjetno res to.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

arnecan1 ::

delavec44 je izjavil:

Na koncu bodo za nusz vedno terjali lastnika. Ni zakona, da bi prisilil najemnika ali uporabnika, da plača. Lahko se pa zmeniš ja.

Vsaj meni ni znano kako bi fursu sporočil dejanskega uporabnika nepremičnine in bi on potem dobil odločbo.

Furs se ne strinja s teboj.

https://edavki.durs.si/EdavkiPortal/ope...

"Zavezanec za nadomestilo je neposredni uporabnik zemljišča oziroma stavbe ali dela stavbe."

P.S.: Kdo je uporabnik zemljišča ne določa Furs, oni samo vodijo evidenco in knjižijo ter izterjujejo plačila. Pritožbe za NUSZ Furs pošilja na pristojne občine, ne odločajo dacarji. Kdo je plačnik NUSZ-ja določi občina, ne bi pa vedel, od kod oni jemljejo podatke o uporabnikih zemljišč in stavb. Logično bi bilo, da od upravnih enot, saj vsak od nas mora biti prijavljen na nekem naslovu.

delavec44 ::

arnecan1 je izjavil:

od kod oni jemljejo podatke o uporabnikih zemljišč in stavb. Logično bi bilo, da od upravnih enot, saj vsak od nas mora biti prijavljen na nekem naslovu.


Tole boš moral še malo premisliti. Ni variante, da bi bilo stalno ali začasno bivališče najemnika podlaga za nusz. Oziroma v teoriji lahko o tem debatiramo, praksa je pa drugačna.

https://deloindom.delo.si/bivanje/nepre...

Malo zmede v članku ampak jaz to razumem, da mora lastnik najemniku to prefakturirati kot obratovalni strošek (in verjetno tudi razbiti po mesecih), če se v pogodbi ne dogovorita drugače. Osnovni plačnik je pa lastnik.

Zgodovina sprememb…

Comandante ::

arnecan1 je izjavil:

1. Za 1/2 hiše kjer živiš bi moral plačevati NUSZ. Premoženjskega davka ni, saj je kvadratura manjša od 160m2.

2. Za stanovanje 75m2 bi moral plačevati premoženjski davek, ker v njem ne živiš, razen če ni tam prijavljen kdo od tvojih otrok ali staršev. če nisi še nič dobil, je velika verjetnost, da nekoč boš, če je pravno vse urejeno. NUSZ ne rabiš plačevati, saj ne živiš v tem stanovanju. NUSZ bi moral plačevati tisti, kateri v njem živi, če sploh kdo živi seveda.

Ok hvala. NUSZ trenutno placujem za obe nepremicnini. Sicer za stanovanje ni visok znesek, tako po spominu ene 80e na leto. Za hiso je precej vec.

arnecan1 ::

Ni logično, da plačuješ NUSZ za obe nepremičnini. NUSZ se plačuje samo za nepremičnino, ker živiš in to je lahko samo ena nepremičnina. Za drugo, kjer ne živiš, pa plačuješ premoženjski davek. Če imaš v tej nepremičnini podnajemnika, pa bi NUSZ moral plačevati on.

Sta mogoče nepremičnini v drugi občini ali celo upravni enoti? Če se boš pritožil, bi ti en NUSZ morali skenslati, samo potem pa boš dobil premoženjski davek. Neke denarne razlike mislim da ni. podnajemnik v tvojem stanovanju pa potem plača NUSZ.

delavec44 je izjavil:

arnecan1 je izjavil:

od kod oni jemljejo podatke o uporabnikih zemljišč in stavb. Logično bi bilo, da od upravnih enot, saj vsak od nas mora biti prijavljen na nekem naslovu.


Tole boš moral še malo premisliti. Ni variante, da bi bilo stalno ali začasno bivališče najemnika podlaga za nusz. Oziroma v teoriji lahko o tem debatiramo, praksa je pa drugačna.


Takole pravi zakon https://www.iusinfo.si/zakonodajna-knji...
Podatke za odmero nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča, ki so v skladu z določbami drugega in tretjega odstavka tega člena in so podlaga za odmero nadomestila za leto 2003, mora občina v letu 2004 posredovati pristojnemu davčnemu organu najpozneje do 30. septembra 2004. Takšne podatke, ki so podlaga za odmero nadomestila za leto 2004 in naslednja leta, pa mora občina posredovati pristojnemu davčnemu organu najpozneje do 31. decembra tekočega leta.

Torej podatke o plačnikih sporoči vsaka občina pristojnemu davčnemu organu.

Našel sem še tole, kjer država občinam nalaga, da podatke o zavezancih za NUSZ občina pridobi iz uradnih evidenc in jih pošlje pristojnemu davčnemu organu https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q...
Podatke o nepremičninah in zavezancih občine pridobijo iz uradnih evidenc. Pri določanju ZSZ in NSZ, kot predmeta odmere NUSZ, občine upoštevajo določbe 218. člena ZGO-1. Na podlagi tako pridobljenih podatkov pa vzpostavijo lastno evidenco za plačilo NUSZ.

Katere so te uradne evidence ne bi vedel, ampak logično bi bilo da je uradni ali začasni naslov prebivališča. In te podatke se pridobi iz upravnih enot, kolikor mi je znano. Tudi Furs, policija, bolnice, itd. pridobivajo podatke o strankah v postopku iz uradnih evidenc upravnih enot, ne vem, zakaj se tudi občine ne bi posluževale te uradne evidence, kdo živi v občini njih in na katerem naslovu živi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: arnecan1 ()

delavec44 ::

Jaz se po moji logiki žal v obeh točkah ne strinjam s tabo.

NUSZ plača za vse nepremičnine v lasti. Če imaš vikend ali prazno stanovanje ali neprijavljenega najemnika za njega po tvoje ne rabiš plačevati nusz? V praksi, kot pravim, ga kot lastnik lepo plačam (poleg davka ne premoženje) kljub temu, da je notri za stalno prijavljen najemnik. V zakonu je prvi naveden zavezanec za plačilo imetnik pravice razpolaganja oz. lastnik.

Za drugo točko pa kot pravim podatek o prebivališču ni uporaben za potrebe NUSZ. Bi gledal stalni ali začasni naslov? Kaj če se vsake 2 meseca preseli drugam v najem? Kaj z nepremičninami kjer je prijavljenih 40 ljudi (sedaj preverjajo, prej pa niso)? Kaj če je najemnik tujec?

Res pa je tudi, da mi na odločbi piše, da za podatke o zavezancih skrbi pristojna občina z lastno evidenco (ki jo dopolnjuje iz državne). Mogoče, če bi na občino sporočil zamenjavo zavezanca, bi potem to šlo. V praksi so me vedno sami našli kot novega lastnika, kot najemnika s prijavljenim stalnim bivališčem pa nikoli.

arnecan1 ::

Tako je kot pravi zakon. Če imaš vikend ali prazno stanovanje zanj ne plačaš NUSZ-ja. Saj že ime pove, da je to NADOMESTILO ZA UPORABO STAVBNEGA ZEMLJIŠČA, torej moraš tam živeti. NUSZ v tem primeru plača torej uporabnik, ne lastnik. Oziroma plačnik NUSZ-ja je tudi lastnik, če v njem živi. Plačaš pa premoženjski davek kot lastnik nepremičnine, vendar z omejitvijo, da če v nepremičnini živiš ti ali tvoj otrok, velja za tri člansko družino do kvadrature 160 m2 oprostitev plačila premoženjskega davka, za veččlansko družino je ta oprostitvena kvadratura še večja. Najemnik pa vedno plača NUSZ.

Sem prilepil kaj pravi zakon:
NUSZ je strošek, ki ga je dolžan plačati dejanski uporabnik nepremičnine. V večini primerov je to lastnik nepremičnine, če je nepremičnina v najemu, pa je NUSZ dolžan plačati najemnik.

Davek od premoženja - gre za povsem drugo dajatev, ki jo le v določenih primerih plača lastnik ali uživalec nepremičnine. Ta davek plačujejo fizične osebe, ki posedujejo stavbe, dele stavb, stanovanja in garaže, prostore za počitek oziroma rekreacijo. Zavezanec mora vložiti napoved v 15 dneh od nakupa nepremičnine oziroma od izdaje uporabnega dovoljenja. Napoved se odda pri finančnem uradu, kjer nepremičnina leži.

Davek se tudi NE odmeri, če stanovanjska površina stavbe, v kateri imajo zavezanec ali njegovi ožji družinski člani prijavljeno stalno prebivališče, meri manj kot manj kot 160 m2.

delavec44 ::

Še enkrat, meni zaračunavajo NUSZ za vikend pa tam ni nihče prijavljen. Vedno sem menil, da se plača za vse nepremičnine. NUSZ gre občini, davek na premoženje pa državi. 2 ločeni zadevi. Zakon pravi tudi: "Nadomestilo se plačuje od površine nezazidanega zemljišča ali od stanovanjske oz. poslovne površine objekta." Torej še od parcele bi moral plačati, pa tam ne moreš biti prijavljen.


Vidim pa da se da uporabnika določiti z vlogo, torej ni avtomatizma.
Vloga za spremembo lastništva ali uporabnika nepremičnine za napoved odmere nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča (NUSZ):
https://e-uprava.gov.si/si/podrocja/drz...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: delavec44 ()

arnecan1 ::

Še enkrat, zakon pravi, da plačuješ NUSZ tam, kjer živiš. Torej ti ne bi smeli zaračunavati NUSZ za stanovanje in še NUSZ za vikend. Za vikend bi moral plačati premoženjski davek. Saj zgoraj sem citiral zakon in kaj pravi.

Zakaj pa plačuješ še NUSZ za vikend, kjer ne živiš, pa boš moral povprašati občino, v kateri imaš vikendico. Ne bi smel dobivati položnic. Nastane pa nov problem, če ti bodo ukinili NUSZ, boš pa verjetno dobil premoženjski davek.

delavec44 ::

arnecan1 je izjavil:

Še enkrat, zakon pravi, da plačuješ NUSZ tam, kjer živiš. Torej ti ne bi smeli zaračunavati NUSZ za stanovanje in še NUSZ za vikend. Za vikend bi moral plačati premoženjski davek. Saj zgoraj sem citiral zakon in kaj pravi.

Zakaj pa plačuješ še NUSZ za vikend, kjer ne živiš, pa boš moral povprašati občino, v kateri imaš vikendico. Ne bi smel dobivati položnic. Nastane pa nov problem, če ti bodo ukinili NUSZ, boš pa verjetno dobil premoženjski davek.


Ne, zakon ne pravi da plačuješ NUSZ le tam kjer živiš. Sem ti zgoraj napisal, da ga plačuješ še za prazne zazidljive parcele, garaže, lope, itd. Zakaj ga potem za prazna stanovanja ne bi.

Za vikend plačam NUSZ in premoženjski davek.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: delavec44 ()

Utk ::

arnecan1 je izjavil:

Še enkrat, zakon pravi, da plačuješ NUSZ tam, kjer živiš. Torej ti ne bi smeli zaračunavati NUSZ za stanovanje in še NUSZ za vikend. Za vikend bi moral plačati premoženjski davek. Saj zgoraj sem citiral zakon in kaj pravi.

Zakaj pa plačuješ še NUSZ za vikend, kjer ne živiš, pa boš moral povprašati občino, v kateri imaš vikendico. Ne bi smel dobivati položnic. Nastane pa nov problem, če ti bodo ukinili NUSZ, boš pa verjetno dobil premoženjski davek.

Pokaži kje v zakonu to piše. Nusz plača uporabnik, ne pa nujno tist, ki tam živi. Vikend se uporablja, tudi če ne živiš v njem. Parcele tudi. Kmetijske stavba pa ne.
Davek na premoženje je čist ločen davek in nima veze s tem.

arnecan1 ::

Saj sem že zgoraj napisal. Še enkrat.
https://www.mojprihranek.si/izpostavlje...
https://www.zurnal24.si/pod-streho/nepr...

NUSZ je strošek, ki ga je dolžan plačati dejanski uporabnik nepremičnine. V večini primerov je to lastnik nepremičnine, če je nepremičnina v najemu, pa je NUSZ dolžan plačati najemnik.

Plačilo NUSZ se na zahtevo za dobo 5 let oprosti občanu, ki je kupil novo stanovanje kot posamezen del stavbe ali zgradil, dozidal oziroma nadzidal družinsko stanovanjsko hišo.

Davek od premoženja - gre za povsem drugo dajatev, ki jo le v določenih primerih plača lastnik ali uživalec nepremičnine. Ta davek plačujejo fizične osebe, ki posedujejo stavbe, dele stavb, stanovanja in garaže, prostore za počitek oziroma rekreacijo. Zavezanec mora vložiti napoved v 15 dneh od nakupa nepremičnine oziroma od izdaje uporabnega dovoljenja. Napoved se odda pri finančnem uradu, kjer nepremičnina leži.

Davka na premoženje so oproščeni prvi lastniki novogradenj (novih stanovanjskih hiš, stanovanj, garaž), in sicer za obdobje 10 let.

Davek se tudi NE odmeri, če stanovanjska površina stavbe, v kateri imajo zavezanec ali njegovi ožji družinski člani prijavljeno stalno prebivališče, meri manj kot manj kot 160 m2.


Po zakonu plačaš NUSZ za uporabo nepremičnine v tisti občini, kjer živiš. Če ta nepremičnina presega 160m2 za tri člansko družino, plačaš še davek od premoženja. Če imaš še eno stanovanje ali vikend, plačaš samo premoženjski davek, ne pa NUSZ-ja, ker tega plačaš že občini, kjer živiš. Če imaš v dodatnem stanovnaju, za katerega plačuješ davek na premoženje, plača tvoj najemnik še NUSZ občini, kjer se stanovanje nahaja.


NUSZ plačujejo tudi firme in trgovine ter druhe pravne osebe, katere imajo v občini prostore in zemljišča za dejavnosti. Če si prijavljen na vikendu, plačaš NUSZ. Če nisi prijavljen na vikendu, ampak v stanovanju, plačuješ za stanovanje NUSZ in za vikend davek od premoženja. Če imaš ultra veliko stanovanje ali hišo pa lahko za povrh za kvadraturo nad 160 m2 plačaš še razliko davka na premoženje.

Smisel NUSZ-ja je, da plača fizična ali pravan oseba občini nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča, v primeru pravne osebe tudi za zemljišča, katera uporablja za dejavnost in ni nujno, da so zazidljiva. Občine npr. obdavčijo tudi parkirišča pred hišo.

Smisel davka na premoženje je, da ti obdavčijo nepremično premoženje, vendar le v primeru, če v njem ne živiš, če pa v njem živiš, pa si oproščen za kvadraturo 160 m2.

Na dolgi rok mislijo NUSZ ukiniti, tako da bi ostal smao davek od premoženja, kakor v Zahodni Evropi.

Praktični primer:
Mehanik ima samostojno dejavnost, kateri opravlja v delavnici zraven hiše. Zraven tega ima v Kranju še eno garsonjero in na morju vikend.
1. Plača NUSZ za delavnico in parkirišča ter prostor pred delavnico po tarifi za pridobitne dejavnosti v občini.
2. Plača NUSZ za stanovanjsko hišo po točkovanju katero uporabljajo v občini in je manjša kot za pridobitne dejavnosti.
3. Plača davek od premoženja za hišo, ker je hiša večja od 160 m2, vendar npr. samo za 50 m2, ker živi tričlanska družina v hiši stanovnajske površine 210 m2.
4. Plača davek od premoženja za garsonjero v Kranju.
5. Če ima v garsonjeri še podnajemnika, plača mehanik še davek od oddajanja premoženja v najem, podnajemnik pa še NUSZ.
6. Mehanik plača še davek od premoženja za vikend na morju.
7. Mehanik prijavi svojega sina na vikendu na morju, zato sedaj več ne rabi plačevati davka od premoženja, v kolikor kvadratura ne presega zakonske meje. Amppak sin pa dobi položnice za NUSZ.

P.S.: Nauk zgodbe, NUSZ plačaš vedno samo za eno nepremičnino, torej tisto, kjer živiš ne glede na to, če si lastnik ali ne. Če živiš 3 mesece v eni občini, 9 pa v drugi, boš plačal vsaki občini sorazmerni delež, nikakor pa obema občinama za vso leto. Ne trdim, da se to ne dogaja zaradi velikega števila občin in neažurnih evidenc, ampak v tem primeru se pritožiš in ne rabiš plačati. Za vikend prav tako ne plačaš NUSZ-ja, če tam ne živiš, plačaš pa davek od premoženja.

Davek od premoženja plačaš za vsako nepremičnino katero poseduješ ter v kateri ne živiš ti ali tvoj otrok, torej če imaš 100 nepremičnin, plačaš davek za 99 nepremičnin, tudi če jih dajaš v najem, za tisto v kateri pa živiš pa ne, v kolikor ne presega 160 m2. plačaš pa NUSZ za tisto nepremičnino, v kateri živiš, podnajemniki v tvojih 99 nepremičninah pa vsak zase plačujejo NUSZ.

Utk ::

Ni res. NUSZ plača nekdo na vse. Če obesiš najemniku, bo pač on, če ne, boš ti. Tudi za vikende, kjer nihče ne živi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

delavec44 ::

Se strinjam z Utk. Ta primer zgoraj je pa v več točkah napačen. Glede NUSZ sem že povedal, nikjer tudi nisi razložil zakaj se plačuje za prazne parcele.
Za davek na premoženje ti pa nič ne koristi, če si lastnik 2 nepremičnin in v drugo prijaviš sina. Za to drugo boš plačal davek na premoženje. Samo za prvo se gleda ali si prijavljen ti in/ali družinski člani in se potem izvzeta kvadratura veča na podlagi tega.

Resno vprašanje. Ali imaš praktične izkušnje s tem ali samo svojo teorijo?

fikus_ ::

Arne, motis se, NUSZ se placuje za vsa zemljišča, na katerih je stavba. Ko stavbo postavis, je to zemljišče "uporabljeno".
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Utk ::

Ne rabiš je niti postavit, dovolj je da jo bi lahko postavil - da je zazidljivo.

delavec44 ::

Še jaz priznam eno svojo zgornjo zmoto. Zgleda da gresta tako nusz kot davek na premoženje občini in ne slednji v proračun.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: delavec44 ()

kloko ::

delavec44 je izjavil:

Zgleda da gresta tako nusz kot davek na premoženje občini in ne slednji v proračun.

Seveda, saj se na "položnici" vidi, da pobira FURS, gre pa na TRR od občine, kjer je nepremičnina.

arnecan1 ::

Res je, oba davka, oz. dajatvi gresta občini preko FURS-a. S to razliko, da točkovanje in podatke za NUSZ dostavi občina, višino davka in osnovo za obdavčitev za davek od premoženja pa opravi država. In če se ne motim, gre denar od NUSZ direktno občini, od davka od premoženja pa na državne račune, potem pa se prenakaže občini.

Da plača lastnik NUSZ za stanovanje in NUSZ za vikend ali za drugo prazno stanovanje, pa ne verjamem, oz. če je to res kje v praksi, je nezakonito in se po pritožbi popravi.

Nisem še slišal, da bi kdo plačal NUSZ za dve nepremičnini hkrati. Je pa res, da plačaš NUSZ za tisto nepremičnino kjer živiš, davek od premoženja pa za nepremičnino, kjer ne živiš, oz. tudi če tvoja lastnina presega 160 m2 ob upoštevanju družinskih članov. Če je stanovanje prazno, lahko v njega naseliš ožjega družinskega člana, torej npr. sina, vendar se potem plača NUSZ. Če v prazno stanovanje naseliš najemnika, ti še vedno plačaš davek od premoženja, najemnik pa dajatev NUSZ. Če ti živiš v svojem stanovanju kjer že plačuješ NUSZ, za drugo prazno ali najemno stanovanje NUSZ-ja kot lastnik NE plačaš, plačaš pa davek od prmeoženja.

Utk ::

Še zmeraj nisi dal linka, kjer bi pisalo, da ne plačaš NUSZ, če ne živiš tam.
Tu imaš vloge za oprostitev, in ugani kaj, "ne živim tam" ni med možnimi razlogi:
https://e-uprava.gov.si/si/podrocja/drz...

delavec44 ::

arnecan1 je izjavil:

Res je, oba davka, oz. dajatvi gresta občini preko FURS-a. S to razliko, da točkovanje in podatke za NUSZ dostavi občina, višino davka in osnovo za obdavčitev za davek od premoženja pa opravi država. In če se ne motim, gre denar od NUSZ direktno občini, od davka od premoženja pa na državne račune, potem pa se prenakaže občini.

Da plača lastnik NUSZ za stanovanje in NUSZ za vikend ali za drugo prazno stanovanje, pa ne verjamem, oz. če je to res kje v praksi, je nezakonito in se po pritožbi popravi.

Nisem še slišal, da bi kdo plačal NUSZ za dve nepremičnini hkrati. Je pa res, da plačaš NUSZ za tisto nepremičnino kjer živiš, davek od premoženja pa za nepremičnino, kjer ne živiš, oz. tudi če tvoja lastnina presega 160 m2 ob upoštevanju družinskih članov. Če je stanovanje prazno, lahko v njega naseliš ožjega družinskega člana, torej npr. sina, vendar se potem plača NUSZ. Če v prazno stanovanje naseliš najemnika, ti še vedno plačaš davek od premoženja, najemnik pa dajatev NUSZ. Če ti živiš v svojem stanovanju kjer že plačuješ NUSZ, za drugo prazno ali najemno stanovanje NUSZ-ja kot lastnik NE plačaš, plačaš pa davek od prmeoženja.


Koliko ljudi z več nepremičninami pa poznaš? Ker jaz jih poznam vsaj 5, poleg mene in očeta, in vsi plačujemo NUSZ za vse nepremičnine poleg davka na premoženje za sekundarne (ajde tu včasih kakšnega pozabijo). In ja od teh jih je 3, ki imajo vikend kjer ni najemnikov in ni nihče prijavljen, eden pa plača za prazno parcelo.

Prav tako se motiš glede davka na premoženje, vikenda in sina. Če ima lastnik 2 nepremičnini na 2. vedno plača davek na premoženje.

Se mi zdi, da se vrtimo v krogu. Jaz sem svoje povedal in se umikam. Ostali bodo potrdili kje je konsenz.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: delavec44 ()

arnecan1 ::

Moj oče tudi plača NUSZ na hišo in davek od premoženja na vikend, NUSZ-ja pa ne. Pa ima vikend tudi hišno števiko in vso komunalo razen javne kanalizacije. In to že ogromno let. Se pa strinjam, da je zbrka, ker sta dve dajatvi namesto ene, tako kakor na Zahodu. Za eno skrbi država, za eno občina, obe pa gresta v proračun občine. Ena direktno, druga indirektno. Skratka zmeda.

Sin je del ožje družine in če je prijavljen v drugem stanovanju očeta, je to prav tako oproščeno davka od premoženja do oprostitve 160 m2. Seveda je v tem primeru sin zavezan za plačilo NUSZ-ja.

Kakorkoli debatiramo, če daš v prazno stanovanje najemnika plačaš samo davek na premoženje, če pa daš otroka pa plačaš samo NUSZ. Ko bo enoten davek bo to brezpredmetno, ker bo en davek, bo pa verjetno večji na prazna stanovanja.

Utk ::

Če res ne plača, ne pomeni da ne rabi. Sicer pa dobro poglej na odločbo, za vse nepremičnine je samo ena.

Comandante ::

Utk je izjavil:

Če res ne plača, ne pomeni da ne rabi.

To je res, lahko da je isto kot pri meni. Da bi mogel placat davek, pa me se niso "nasli".

fikus_ ::

arnecan1 je izjavil:

Res je, oba davka, oz. dajatvi gresta občini preko FURS-a. S to razliko, da točkovanje in podatke za NUSZ dostavi občina, višino davka in osnovo za obdavčitev za davek od premoženja pa opravi država. In če se ne motim, gre denar od NUSZ direktno občini, od davka od premoženja pa na državne račune, potem pa se prenakaže občini.

Da plača lastnik NUSZ za stanovanje in NUSZ za vikend ali za drugo prazno stanovanje, pa ne verjamem, oz. če je to res kje v praksi, je nezakonito in se po pritožbi popravi.

Nisem še slišal, da bi kdo plačal NUSZ za dve nepremičnini hkrati. Je pa res, da plačaš NUSZ za tisto nepremičnino kjer živiš, davek od premoženja pa za nepremičnino, kjer ne živiš, oz. tudi če tvoja lastnina presega 160 m2 ob upoštevanju družinskih članov. Če je stanovanje prazno, lahko v njega naseliš ožjega družinskega člana, torej npr. sina, vendar se potem plača NUSZ. Če v prazno stanovanje naseliš najemnika, ti še vedno plačaš davek od premoženja, najemnik pa dajatev NUSZ. Če ti živiš v svojem stanovanju kjer že plačuješ NUSZ, za drugo prazno ali najemno stanovanje NUSZ-ja kot lastnik NE plačaš, plačaš pa davek od prmeoženja.


Kar verjemi, jaz sem placeval NUSZ za vec nepremičnin in zazidalnih parcel (podrtija na parceli).
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Baja ::

Baja je izjavil:

ja, mene so tudi našli da sem bajto kupjo. no, vsaj tako sem mislo. vse zmerjo, na konci pa ugotovjo da mi težijo za garažo!

za bajto pa zaj ne vem, al majo že podatke al wtf?!? če majo za bajto, bi tudi za garažo mogli meti. po drugi strani, če so najšli jebeno garažo, kak so bajto zgrešli?

vglavnem, čudno, ja.


evo, dobil odmero za garažo. 9e/leto.
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Davek od premoženja

Oddelek: Loža
174595 (249) Baja
»

Kdaj se bo spet splačalo kupit nepremičnino? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17439359 (16046) kriptobog
»

novo vrednotenje nepremičnin (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14824818 (19802) buttcrack
»

Zakaj država ne obdavči nepremičnine, kot Američani? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7414961 (13447) Furbo

Več podobnih tem