» »

I just love Vmoding, oz. kako P4ka začne kazat zobe :)

I just love Vmoding, oz. kako P4ka začne kazat zobe :)

morphling1 ::

Danes sem nabavil še nekaj trimerjev in dokočal mojo drugo P4 kištico. Po novem vodo poganja Iwaki, seveda dosti tišje in hitreje kot Hydor ter Maxy-Jet skupaj, cela notranjost je dosti bolj čista in dostop do komponent je po novem zelo enostaven. Napajalnik je doživel GUFYjevo preobrazbo v bužirke črne barve. Seveda sem izkoristil trenutek, ko sem imel vse razstavljeno, da malo zmodificiram določene komponente, ki enostavno niso opravljale svojega dela v navitem stanju >:D
Prva modifikacija je bila na +3.3 liniji napajalnika, uporabil sem 30ohmski fiksen upor na prerezani v-sense liniji in nato zaporedno nanj ter na ozemljitev vezal 1kohmski trimer. Skok v bios v hardware monitoring pregledat če zadeva deluje in po parih obratih trimerja mi +3.3V pristane na +3.6V just how I always liked it :)
Drugi mod, je bil pa dolgo planiran Vdimm mod. Na izbranem voltage regulatorju sem med prava dva pina prilotal 50 kohmski trimer, na mosfet, ki je zadolžen za napetost spominov pa priročni podalješ za odčitavanje napetosti brez da bi moral držat multimeter v rokah. Asus pač nima senzorja za kontrolo napetosti spomina, tako da je treba napetosti merit z multimetrom, skok v bios in nastavitev na maksimalnih 2.85V save&exit ter nato nastavljanje upora na trimerju ter kontroliranje na multimetru. Tako po dolgem, dolgem času, ko je bil moj Kingston v modani 8RDA je napetost zopet domačih 3.2V (možnost zaradi povečane +3.3 linije je še višja napetost).
Rezultat vsega tega je stabilni skok za celih 10 MHz fsb-ja ter namesto razmerja 3:2 dosti hitrejših 5:4. Maksimum kar mi je zaenkrat uspelo je 297 MHz, zaenkrat moj najboljši mem. rezultat pa je pri 293 MHz (timingi cas2,3,2,6)


Kako noro hitra je zadeva še bolj zgovorno kaže tale q3 fastest test.



Za konec pa še ena slikca sistema, ne še čisto dokončanega.


Update-i sledijo :D
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

Dr_M ::

kaj pa sinhrono?? >:D
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Vesoljc ::

oc junkie!
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

perci ::

Em, zakaj si dal pa pumpo izven kište? Jst bi jo dal notri, sej konc koncev je to najglasnejsi del sistema, ne?

morphling1 ::

Sinhrono še pride, ko bom Kingstonu spustil ene 3.5V >:D
Vesolj, thanks I guess :) pač vsake toliko časa, ko čistim, kaj modificiram ali menjam me prime malo navijat, ne morem si pomagat :)
Perci, pumpa je velika in notri bi mi pobrala preveč prostora, tako kot je zdaj pa mi omogoča da imam notri dosti več prostora, pa tudi razne menjave komponent so zdaj piece of cake. Sicer pa tole ni čisto navadna pumpa, zadeva je praktično neslišna in skoraj nič ne vibrira. Ko zdaj pridem v sobo moram pogledač če mašina sploh laufa, edino kar se malo sliši je tih napajalnik in malo manj tih raptor čeprav tudi ta ni problematičen, Iwaki je tako dobra pumpa, da mi niti malo ni več žal denarja zanj.
Btw. tako visok FSB je tudi prava redkost na SATA disku, saj le ti sploh ne marajo višjih frekvenc in folk ima že probleme pri 270 MHzm.
Tako da v bližnji prihodnosti bom priklopil stari dobro IBM DTLA 30GB prestavil AGP/PCI razmerje na 80/40 (kar btw. poveča stabilnost pri višjih FSBjih) in naredil par res pravih testov na čistem in optimizirnamem sistemu, boste videl česa je sposobna naveza P4/GF4 (hehe še rima se):D
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

asPeteR ::

Uau Morphling!:) Super. Torej je le bremza ram. Namrec na 3.5Ghz ti dela sistem slabilno? Ker jaz sem sumil procesor ...

Jaz upam, da bom tud to enkrat naredil, toda totalno nic nimam casa.:| Drugace sem pa mislil ze tako Vdimm mod naredit, toda je na Abitki zelo kompliciran oz. smotan. Vem pa da je na Asuski zelo simpl ... Ja nobena plata ni popolna.:D
http://blog.stegnar.com

TribesMan ::

No morphling se mi je zdel da bo tale 3.3V mod tebi pomagal. Drgač pa zelo dober dosežek.

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

glinik ::

Vzorno,vzorno in še enkrat vzorno narejen sistem !!!

Pri kolikšnem FSB-ju lahko pričakujem težave pri AMD-ju,če uporabljam SATA disk?Do 210 FSB-ja ne bi smelo biti težav ?

Abit NF7-SL,XP 1700,Infineon 512MB DDR400

Lp

mile ::

Nice...

morphling1 ::

Ja na 3500MHz dela stabilno če mam HT izklopljen, če ga vklopim in začnem foldat z dvema konzolama, moram spustit na 284 MHz samo tu sem začel zelo sumit SATA disk namreč zadeva, na 285 po prib. desetih minutah zmrzne, brez kakršnega koli opozorila in BSODa, recimo prime95 laufa brez težav tudi s HTjem. Zakaj sumim SATA, ker če dam razmerje AGP/PCI na 66/33 je zmrz še dosti hitrejši kot na 73/37, na 80/40 mi pa diska ne spozna več. Če me res bremza disk bom hitro videl, ko bo en dan na radiator spusti mrzel zrak in če ne bom pridobil nič MHz potem je problematičen disk, če ne pa pač vseeno le procesor. Po vseh modifikacijah (pumpa, heat spreader) so temperature že prav smešno nizke, namreč s HTjem ter folding loadom mi nikoli ne preseže 28°C, ob 20°sobni temperaturi in ventih na radiatorju na neslišnih 6V. Aja na povišanje FSBja brez HTja je zgleda vplival tudi zopet postavljen vodni blok na čipsetu.
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

TribesMan ::

morphling:

Kako pa ti odčitiavaš tele temperature? Ker so sumljivo nizke. Če recimo odšteješ ene 3°C za radiator, ti ostane še 5°C ki naj bi jih izgubil na bloku, kar se mi zdi pa absolutno premalo... No ja lahko da se tudi motim... Aja kolk sploh porabi tvoja makina (v wattih)?

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

morphling1 ::

Tole je pač senzor na plati oz. verjetno celo v jedru, saj P4ke imajo notranje diode. Z zračnim coolerjem mi je pri foldingu na 3.2GHz in 1.6V kazalo 55°C preveč se pa ne zanašam nanj. Proc. odda tam okrog 120W na loadu (pomoje) Nizke temperature so pa v veliki meri odvisne od nove pumpe in designa bloka, ki je samo čakal na to pumpo (remember 0.2mm base here).
Btw, zelo kmalu se bom spravil modat še +5V linijo, ki je tu tudi zelo pomembna in upam da se bo dalo še kaj stisnit.
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

DjTonic ::

Zelo dober ter lep mod. Kaj pa npr Mosfeti na tej asuski, pa Southbridge se ne grejejo? Ker, da je +3.3 na 3.6 pa višji Vcore se bi že moglo nekje poznati. Podoben mod tudi jaz nekoč načrtujem na moji novi P4C800-E plati. ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DjTonic ()

morphling1 ::

Ma ja greje se samo ma da dela :D SB bom mogoče v prihodnje malo pohladil z enimimi rebri, ker bo na njih ravno malo pihalo iz radiatorja, mosfeti pa mislim da ne delajo problemov.

Še ena slikca:
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

para! ::

morphling, mi zaupaš katera grafična je v tem sistemu?

Hvala
Death before dishonor!

morphling1 ::

GF4 4200 64MB
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

Tic ::

Kuliš. Btw, kako kaj napreduje blok za 5900 :)
persona civitas ;>

morphling1 ::

Še par slikc:



http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

TribesMan ::

Najs... Dobro si se spomil tisto z ovijanjem silikonske cevi z žico (med procom in NBjem) da se ne prepogiba. Drgač pa zelo lep in clean sistem... lepo bi bilo videt kako sliko popolnoma zmontiranega compa...

Aja pa kje si dobil te Ghey Look pink cevi? Sej ne da bi me zanimale sam čudn zgledajo...

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

morphling1 ::

Bom dans poslikal še ostalo.
Kar se pa tiče cevi je to rezultat G12 hladilne tekočine in dejstva da je silikon malo porozen :D
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

blblb ::

morphling1: a nisi ti imel srebrnega bloka. Misls da bi s tistim imel se za kksno stopinjo ali dve manjsko temperaturo?

BTW belo ohisje ni glih najlepse :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: blblb ()

Zheegec ::

Ua, Morphling - kul zadevica :D
Samo nekaj - si 100% prepričan da ti bo Kingston prenesel 3.5V :D ?
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

morphling1 ::

Srebrn blok je Socket A -> zelo lepo hladi mojo AMD mašino. Belo ohišje podlaga za modifikacije :) čeprav, jaz se dosti rajše ukvarjam z internimi zadevami in tisti kar mi izboljšuje zmogljivosti, kot pa zunanjim izgledom, tako da vprašanje če se mi bo ljubilo kdaj kaj farbat in rezat :)
Kingston že prenese 3.5V samo mojemu se je enostavno premalo poznalo, da bi bilo vredno laufat na tej napetosti in ne na 3.2V kot laufam sedaj.
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

sajko ::

A mi lohka en zaupa kje dobim to pumpo Iwaki, pa kolk stane ?

morphling1 ::

Več ali manj samo v US in Jap.
Par online trgovin btw tiste z W imajo US motor, ki je slabše kvalitete kot Jap. verzija.
1
2
3
Ebay je kot običajno najugodnejši, samo potrpežljivo moraš čakat na pravo avkcijo
Btw. iščeš MD modele, ostale so premočne in namenjene drugim aplikacijam.
Njihov home page, kjer imaš tudi ostale informacije o produktih
Pa ne pozabit Iwaki je daleč od poceni pumpe, v bistvu je celo zelo draga, pač način izdelava in uporaba kvalitetnih materialov naredijo svoje. Kupovati novo se ne splača razen če nisi iz US. Lahko pa upaš na kak lucky break, kot sem ga imel sam in pumpi dobil za manj kot 50$, res, da so mi stroški poštnine in carine skoraj podvojili ceno, ama še vedno dosti ceneje kot sicer.
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

frenk ::

tukaj imate eno akcijo ebay.de;)

...ampak je pa švoh pretok:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: frenk ()

monster-x ::

Wow, morphling, svaka ti čast.:D
There comes a point when a dream becomes reality and reality becomes a dream.

morphling1 ::

Se malo hecaš, MD40-R je že prehuda zverina 45l/min = 2700l/h. Zadeva ima 4.2 m dobavne višine. Je pa tudi prevelika za normalno montažo 11*12*28 cm
Za normalni vodno hlajenje so uporabne MD10/15 ter eventuelno še 20.
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

TribesMan ::

Tale 40-ka bi bla idealna če maš radiator zunaj, ali pa podzemni rezervoar... Tam bi trgala gate. Pa tud za v kišto ne bi bla slaba, velikost sploh ni problem, sej jo montiraš na zunanjo stran kište, sam pol bi mogu definitivni na vse priključke dajat objemke, ker tole naredi kar nekaj pritiska... >:D

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

morphling1 ::

Ja v tem primeru bi bila seveda idealna. Imet kak velik rezervoar ene 5m pod zemljo in skozi celo leto konstantnih sub 15°C se sliši cool, sploh, ker bi bila tišina popolna :)
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

perci ::

Pol ti lahko pa ena pumpa v kleti poganja vodo na tri kište ;) - pa še en velik radiator maš v kleti, potem pa res imaš nelsišen sistem ;)).

Hehe, sicer pa lahko priklopiš kišto na centralno ogrevanje in prispevaš k temperaturi sobnih radiatorjev ;)

ferdo ::

no-no, sej ste le prišli do spoznanja da so tako velike pumpe za singel mašino preveč močne:D

Samo za stanovalce v več stanovanjskem bloku!:\
Če si doma v bloku, naredi centralno-hladilni sistem z 35konjsko Iwaki pumpo, in cel sistem raspeli po bloku in mastno računaj vsakemu userju jurja/mesec:D
Važno da je močna PUMPA, ker potem imaš PRETOK>:D
Lahko se pa zmenite, skenslate hišnika in začnete sami ogrevat celi BLOK!8-O :D


PS: namesto, da dajete v mašine pumpe ki majo po eno atmosfero pritiska ali celo več!, raje pejte v nakup boljšega hladilnika"radijatorja" in bo vašemu poželenju zadoščeno.
.: w w w . s l o - t e c h . c o m :.
.: I can`t believe the news today :.

frenk ::

morphling: ups:8)...nism vidu da je na minuto, ker ponavad so podatki za v lph...btw: u have PM

ferdo: taka pumpa je potrebna, če maš dovolj vodnih blokov, sploh pa če so narejeni po principu hitrega curka skozi mikrokanale>:D

para-site ::

morphling1 dobro si tole nardil...:))
mene je tudi motil hrup pri pcju, pa sem se malo poigral z žičkami in 7v tisto vejo iz napajalnika, ki napaja ventilatorje. Zdej je znosno.:D

ferdo ::

frenk, lahko imaš nešteto vodnih blokov priklučenih na eno pumpo in boš imel skozi vsak blok enak pretok vode!

edino, če imaš nekje u sredini en blok, ki ti bremza pretok, potem pa lahko razmišlaš o pumpah, ki imajo močam pritisk/pretok, do takrat pa je to povsem odveč.

To je enostavno povedano PRESERAVANJE in bahanje tukaj na netu, ko poslikaš pumpo npr. od pralnega stroja, ki si jo ravno pred 3mi min. monteru, in nafrišno zalaufu v svoji mašini.
Iz tehničnega zornega spektra in nevcem česa še gledano, je taka pumpa brezveze. Da nebom govoru o kakih Iwaki pumpah, ki so delane za nekaj drugega, in ne za tako montažo kot je tukaj predstavljeno. Saj imajo namen da črpajo tekočine, samo ne v naših namiznih mlinčkih:\ , mogoče je kdo od nas vinogradnik, in to rabi, ko je trgatev:D , in potem ko se trgatev konča uporabi to kot desktop pumpa.:\ :\ :\

Skratka, veste kaj mislim.
namesto, da bi najdli oz. kupili majhno pumpo in ne tako velko, arugh......;((
.: w w w . s l o - t e c h . c o m :.
.: I can`t believe the news today :.

morphling1 ::

ferdo, nisi mogel bolj falit vse skupaj.
Se sploh zavedaš kaj si napisal v prvem stavku, ja logično da bo pretok enak po vseh blokih, to je pač posledica nestisljivosti vode, ne pomeni pa, da bo pretok enaki pri sistemu z enim blokom ali po tvoje v sistemu z nešteto bloki, tako imenovani pretočni upori ti malo ponagajajo.
Pa spet vse preveč posplošuješ, kdo pravi da rabiš 1 kW pumpo za komp. Tu je govora o čisto drugih dimenzijač, če te pa moti velikost te pumpe je to pač tvoja stvar, ampak če misliš da bo nekdo pogruntal 5x5x5 cm veliko pretočno pumpo s vsaj 1.5m dobavne višine boš moral še malo počakat. Kar se tiče namena Iwaki pump, pa spet streljaš mimo, te pumpe so narejene za pretok tekočin, lahko delujejo 24/7 in so v različnih modelih, ki ustrezajo svojim potrebam. Veliko se uporabljajo v industriji in medicini prav za hlajenje določenih zadev.
Kar se pa tiče mojega sistema, kot prvo blok je bil že v osnovi mišljen kot dosti restriktiven predvsem pa z zelo zelo tankim dnom in kot tak mu je za pravilno delovanje važna predvsem hitrost vode ki vstopa v blok in se zabija v dno bloka. Drugič glede na to da nimam Heat spreaderja je še toliko bolj važno da so hitrosti dovolj velike, saj je med jedrom procesorja in vodo reci in piši 0.2mm materiala, tu ni prostora za kako počasno in nezanesljivo pumpo, če hočem, da mi zadeva deluje stabilno v navitem stanju. Glede na to da sem imel prej dve pumpi vezani zaporedno, ki sta bili bistveno glasnejši zavzemali več prostora in skupno še vedno delovali slabše, tu zame ni dvoma kaj je bolje.
Sploh pa ne vem kdo sploh govori o gromozanskih pumpah in atmosferskih pritiskih, res površno bereš, več kot 1200 l/h tako in tako ne rabiš, pritiska pa sicer ni nikoli dovolj (ker če bi ga imel, bi se lahko šel popolnoma drugačen design s čisto tankimi cevmi, bloki bi bili lahko miniaturni in vse bi delovalo na principu ultra visokih vstopnih vodnih curkov) samo še najboljše magnetno gnane pumpe, tako in tako ne morejo ustvarit kaj večjega kot par metrov pri teh pretokih :)
Če pa ne razumeš heca v par zgornjih odgovorih, ti žal ne morem pomagat.
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

morphling1 ::

Majhen update.

Uspel zamenjat plato brez doplačila na P4C800 E, sicer ni razlik med njo in staro P4C800, ampak vseeno, zdaj je zmodano več ali manj vse. Vagp, Vdimm ter Vdrop. Vmes sem zamenjal še 2.4C proc iz filipinskega na malezijskega, ki je šel takoj malo bolje, tokrat se mi je ustavil pri 284 MHz (prej 280) s HTjem in 24/7 100% stabilnostjo ob foldingu z dvema konzolama.
Danes sem sklenil, da je treba pogledat kako zgleda pod IHS-om tudi ta primerek. Nekaj potez z olfa nožem kasneje je zadeva odstranjena in procesor ponovno pod vodnim blokom v sistemu. Ker mi je do zdaj folding z dvema konzolama daleč najhitreje pokazal kje je meja, sem najprej dvignil FSB za previdne 3 MHz na 287, poženem fah, mulo in ostale zadeve ter grem surfat, običajno zadeva totalno frezne že po kakih 15min, tokrat pa dela bp. Nato dvignem s SoftFsb-jem še za 1MHz in še vedno dela, grem na 291 in po kakih 15min mi je končno zmrznil sistem. Restart, grem v bios in nastavim na 289MHz ter ponovim vajo, zadeva po 2 urah dela brez težav, kot sem videl že prej je razlika ~1MHz vsaj pri meni razlika da fah laufa 24/7 ali pa da sistem zmrzne brez opozoril (da ne bo pomote, razni navadni testi in single task naloge niso problem, težava se mi je vedno pokazala samo ob foldingu z dvema konzolama, kjer je proc max obremenjen s HTjem).
Glede na to da sem pridobil stabilnih 5 MHz FSBja, sem zdaj optimističen, da s izklopljenim HTjem lahko presežem 310 MHz, 3D benchable :) Aja SATA disk nima problemov s tako visokimi FSBji

IHS definitivno poslabša hlajenje in s tem posledično tudi overclock. Temperatura 100% obremenjenega proca mi je padla iz 24°C na 20°C, pri enaki sistemski temperaturi 30°C, Tsobe 18°C. Ko sem imel še IHS sem za foro enkrat ugasnil črpalko, temperatura skoraj takoj poskočila na 50+°C in seveda obratno, kar samo kaže da kvazi direct die deluje >:D
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

Alexius Heristalski ::

Živjo, Morphling1, kaj čakaš na F1?
fantje, ni blo slabo, samo dajte še v herbicidščini

morphling1 ::

1.16 pa res ni pozna ura :) F1 pa nisem dočakal, me ura ni zbudila :)
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vodna pumpa... (strani: 1 2 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
966391 (4712) LittleDevil
»

Lian-Li V2000 (strani: 1 2 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
977720 (4683) LittleDevil
»

Dober radiator in pumpa?

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
331561 (1277) Fury
»

Iwaki MD15R praktično idealna črpalka za vodno hlajenje.

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
323245 (2545) burkiburke
»

Kje kupit stvari za vodno hlajenje?

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
302655 (1905) Eddy

Več podobnih tem