» »

Kako z kompresorskim hlajenjem

Kako z kompresorskim hlajenjem

WinsuckeR ::

No ja odlocil sem se da bo moj naslednji projekt v tej smeri zato me zanima vse kar veste o tej stvari.
Zelo bi bil vesel slikc in razlag osnov+ kksn nasvet:) .

Aja pa obljubm da bom od tistga ka bo meu najvec pojma dau komentr med Novice na moji strani-ce bo to kj pomagal:P

Hm ... tole pa je moj page / prosm ne ga tuki komenterat ka ni vredno besed;(( klik

OwcA ::

Otroška radovednost - gonilo napredka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: OwcA ()

WinsuckeR ::

WOW!!!
OwcA-Hvala za linke

Cool- amm pa ima kdo kkaksne osebne izkusne?

WinsuckeR ::

Aja in kok je to kj glasno?:D

Kleto ::

Kako pa tole funkcionira? A to je tud v hladilniku al pa skrinji?
Kleto

DimmniBurek ::

Bučo, tu je tku da imaš namesto rezervarja z vodo, kompresor OD hladilnika, in pol je ful mrzlo!

Ej, WinSucker, kaj maš kšno slikco alpa skico kako je to narjeno? Dej prlimej da si zna človk predstavljat.:))

OwcA ::

Človek (...no, ovca ;) ) vam napljuva 18 povezav, vam pa se niti sklikic ne da pogledati? :\
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: OwcA ()

Kleto ::

sej slikce sm pogledu sam mene zanima inside :>
čak a pol to vodo fura skoz DimmniBurek?
Kleto

Kleto ::

aja pa hvala za slike Owca.:)
Kleto

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Kleto ()

OwcA ::

Namesto vode se uporablja kakšen freon ali kaj podobnega. Pomembne so kritične točke (torej razmerje med tlakom, prostornino in temperaturo) te tekočine.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Kleto ::

A bloki so pa isti k za vodno? Pa a tud pumpo rabm...al kompresor poganja tekočino? Na slikah nism nč vidu de bi bla pumpa...?
Kleto

OwcA ::

Tekočino naokoli poganja razlika v tlakih, namenske črpalke tako ne rabiš.
Izmenjevalink toplote je večinoma precej bolj preprost kot vodni blok, saj se spremenijo omejujoči dejavniki pri prenosu toplote (bi bilo pa vseeno zanimivo poskusiti koliko se lahko pridobi z dobro geometrijo).
Otroška radovednost - gonilo napredka.

DimmniBurek ::

Owca, sorry, sam imam Dial-Down povezavo, ker mi vsakih 15min vrže dol in je en k gledat slikce, ku pol ure odpira eno stran! Še na forum se težko spravim...:\

OwcA ::

Otroška radovednost - gonilo napredka.

WinsuckeR ::

Owca-ti si avto! (no mislm car)
od kje ti tok znanja?! (Ok vem-Internet?)

No sj to vrjetn že veš zdj pa za dimnega eno slikco:

Tko nj bi zgledal:


Tko pa zgleda ko je odprt:


Tko pa ka je Home Made:D- nažalost mam sam shemo ;(( :

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: OwcA ()

DjTonic ::

Evo še eno shemo, Chillerja, ki si ga je en naredil doma >:D.

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: OwcA ()

Kleto ::

Kaj zdej jest vse rabm za kompresorsko hlajenje pa kok bi pršlo?
Doma mam en hladilnik pa bi kompresor vn uzeu pol izmenjevalink toplote(kje ga dobim?) pol kondenzor al kaj? A je to v hladilniku tud? Pa kašne cevi?
Kleto

TESKAn ::

Kompresor ne bo dober od hladilnika, ker ni narejen za neprestano delovanje.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Kleto ::

a ne laufa hladilnik noč in dan:\
Kleto

OwcA ::

Ja, ampak kompresor pa samo v "sunkih". Vsakič, ko temperatura preveč naraste, se za nekaj časa vklopi.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Nejc Pintar ::

in zakaj nebi mogel pac namontirat termostat???
itq ne rabiš nevem kašnih temperatur
btw. kompresorsko bo zlo glasno

Kleto ::

aja... kok bi pa pol pršu ta kompresor k je za hladit rač?
Kleto

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Kleto ()

TESKAn ::

Rooskie, računalnik in hladilnik sta dve povsem drugačni stvari. Ko se stvari v hladilniku enkrat ohladijo, ostanejo hladne. Procesor ti pa ves čas 'proizvaja' tam 80 - 90W toplote. Če bi ugasnil kompresor in ne bi imel temperaturne zaščite, bi se kaj kmalu pokadilo iz računalnika...
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

morphling1 ::

Tu ni fora v termostatu tako kot pri hladilniku, kjer nimaš nobene vnesene toplote (razen toplotnih izgub skozi izolacijo) in ti potem lepo vklaplja na par ur kompresor, da zopet malo dohladi.
Glede na to da računalniški sistem nima nobene, bom rekel toplotne vzstrajnosti, mora kompresor non-stop delovati da vzdržuje temperaturo oz da deluje pri svojih parametrih, tu ne moreš določat kakšno temperaturo boš imel, ampak ti to določa konstrukcija celotnega hladilnega sistema z vrsto freona, močjo kompresorja, kapilara, kondenzator itd ter seveda procesorska obremenitev. Edino kar bi omogočalo neko kontrolo nad temperaturo je kompresor s spreminjajočimi vrtljaji delovanja, samo tako so dosti dražji kot klasični kompresorji.

Sam kompresor niti ni tako drag, je pa cel sistem kar drag če hočeš imet dobro narejeno.
Pa še nekaj tako hlajenje sploh ni glasno, tam na nivoju normalnih zračnih coolerjev oz še manj
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

Kleto ::

Kaj pa če bi izoliru comp? Kaj je pol glede odvajanja toplote?
Kleto

Tic ::

Ja. Kar pejte poslušat hladilnik, pa boste vidl ;)
persona civitas ;>

Kleto ::

morš met pa zlo star hladilnik de ti bobni..se mi zdi. Moj je čist tih.
Kleto

OwcA ::

Kaj pa če bi izoliru comp? Kaj je pol glede odvajanja toplote?

Glede na kontekst mi ni čisto jasno, česa bi se s tem lahko nadejal.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Kleto ::

ok bom drgač povedu... Če bi dau vse v hladilnik. kako bi pol toploto vn odvaju k je hladilnik ne more?
Kleto

OwcA ::

Bolj težko, ker smo že ugotovili, da hladilni sistem v hladilniku tega ne zmore.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Kleto ::

kaj pa če bi zrak furu vn pa skoz en radiator od avta pa dva venta gor pa nazaj not zrak?
Kleto

frenk ::

kompresor od hladilnika zna bit čist vredu...bol je važno kater plin uporablja...moč hlajenja se da pa tud regulirat in sicer z reducirnim ventilom...lahko pa tudi s termalno expanzijskim ventilom, ampak to pride v poštev le, če je heatload večji od cca. 200W

OwcA ::

Kolikor je zavidljiv tvoj entuzijazem, toliko manj se ti o stvareh sanja, žal. Ideja že v osnovi odpade, ker nimaš primernih komponent, ostalo je le kompliciranje.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

morphling1 ::

Bucho česa ne razumeš? Nekje nimaš dovoda toplote, nekje pa konstantno dovajaš toplotni tok 100 in več W. V prvem primeu je toplotna vzstrajnost velika ker so pač izgube tako majhne (izgube aka. doveden toplotni tok) da lahko zadevo podhladiš na neko temperaturo, ki bo počasi rastla in pri določeni vrednosti nastavljeni s termostatom se kompresor ponovno vklopi ter dohladi na prvotno stanje. Saj ne rečem da pri računalniko to ne bi bilo mogoče, samo bi moralo biti hladilno telo bistveno večje kot pa so računalniški direct die uparjalniki, v bistvu bi moralo biti razmerje nekaj podobnega kot vnešena toplota pri hladilniku in hladilna moč sistema, se pravi velikostni razred vsaj 50 in več, da bi lahko govoril o nekako podobnih časovnih vklopih in uporabi termostata kot pri hladilniku, to pa v tem primeru enostavno ni praktično.
Tic, si poslušal kako novo zadevo? Kompresorji niso več tako glasni kot so bili
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

frenk ::

ok bom drgač povedu... Če bi dau vse v hladilnik. kako bi pol toploto vn odvaju k je hladilnik ne more?


pomoje da bi se dal ampak bi mogu dodatno hladit kondenzor, poleg tega pa bi moral tudi odstraniti termostat...ampak ker evaporator ni prirejen, se zna zgodit, da ti freon v obliki tekočine pride v kompresor in pol...booom:D

Kleto ::

A mi lah še poveste kok bi to stal če bi original za comp hladit kupu?
Kleto

morphling1 ::

Od 800 do 1000 €, ker kot out of the box računalniško hlajenje imaš samo Asetek in nventiv oz. njihova produkta Vapochill in Prometeia
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

frenk ::

bucho: kontaktirej songoko-ta, če je slučajno še živ:D...on bi ti to lahko precej cnej skupaj zašvasal:)

Kleto ::

8-O
Bom jest kr vodno si umislu...
Kleto

WinsuckeR ::

Hm... to se pravi da tist kompresor od hladilne skrinje ne bo dobr...hmhmhm
Winsucker se s kladivom po glavi in zatečevsi se v najbljižjo uštarijo.

In kolk denarja bi potem prišlo če mi bi Songoko to švasu?!

frenk ::

glede dnarja kontaktirej songokota, ker o cenah nimam pojma

...dej povej ker kompresor maš to, mogoče je pa vredu:)

Desk-Star ::

Zivjo kjaj pa če bi kar cel računalnik(kišto) postav v hladilnik a bi se 100% uniču??
Sej kok stopinj pa ma notri??
A je že kdo probu to??:D

OwcA ::

Ne bi slo, ker hladilnik ni namenjen hlajenju stalnega izvora toplote, zato tudi kompresor v njem ne deluje neprestano.
Uničil se pa računalnik ne bi, dokler bi poskrbel za boj proti kondenzu.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

frenk ::

Desk-Star: totalno nepraktično in neuporabno...seveda pa lahko probaš :)...ne bo nč narobe

piscanc ::

jst mam tut namen nares neki takega, ampak skupaj s kombinacijo z vodnim...

moj namen je tak:
kompresorsko hlajenje bi uporabil za hlajenje antifriza, in potem antifriz sopal skozi obstojce vodno v comp.
tako bi razbremenil kompresor saj bi z termostaom uravnaval temperaturo antifriza z diferenco cca. 5 stopinj (pomje nebismel kompresor delat nonstop s tem sistemom)

celoten sistem bi bil pa v sosednjem ohisju ki bi bilo prisvasano(prisraufano) na sedanje.

ce se pa nebi hotel ubadati s kondenzom bi pa nastavil termostat na 10 stopinj, pomoje nebi smelo biti problemov...

potrebne stvari mam razn posode za tekocino(antifriz), tko da so potrebne le se kakulacije...

ce ma gdo kak nasvet se priporocam :)

LP, Marko

frenk ::

...temu se reče waterchiller...na slo-techu obstaja tema z naslovom waterchiller...malo pobrskaj:)

OwcA ::

Otroška radovednost - gonilo napredka.

Desk-Star ::

KK pa bi prepreču kondenz???A če bi naštimu na 10 stopinj bi se delu ????
OwcA kk da nebi blo dobr a misliš da bi kompresor pol skos lavfu???(pa da bi se uniču)
Al kej druzga:\
Mal nerodn sprašujem sm kaj čš:D

frenk ::

sej v hladilniku se ti kondenz nebi nabiral pod pogojem, če bi bil hladilnik zaprt...hladilnik je prešvoh za tako hlajenje, kot ga potrebuje računalnik...to v končni fazi pomeni, da bo temperatura, samo par stopinj nižja od sedanje ali pa celo višja, če je hladilnik švoh...v končni fazi lahko probaš, če hladilnika ne boš več rabu, saj nimaš kaj zgubit:)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Novi zasloni, testi, Google, Nasa in še kaj

Oddelek: Novice / Procesorji
93377 (2813) Wolfram
»

FAQ

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
129250 (6993) OwcA
»

Med prijavami na natečaj za najboljše odprtokodne projekte izstopala društvo Lugos in

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
141970 (1970) MrStein
»

Prescott - prvak ali polom?

Oddelek: Novice / Procesorji
172490 (2490) Poldi112

Več podobnih tem