» »

napajalnik mi je crknil - lepo prosim za pomoč

napajalnik mi je crknil - lepo prosim za pomoč

ajagodnik ::

Živjo,

imam veliko težavo.
Napajlnik mi je crknil in to z kar lepim treskom!!

Zadeva je šla takole.
Napajalnik sem odklopil iz računalnika, ga odprl, očistil(spihal), podmazal ventilator (pod gumico v sredini), ponovno zložil in zaprl.
Podobno sem naredil tudi en dan prej na drugem računalniku.

Vendar, ko sem dal napajalnik nazaj v kišto, pravilno priklopil matično in diske, prižgal tok in pritisnil power tipko se ni nič zgodilo, ...poskusil sem nekajkrat, niti ventilator nit LEDI niso zagoreli. Je pa res da sem lede odklopil in ponovno odklopil, medtem ko sem cistil racunalnik, vendar enega po enega in na isto mesto (skupaj s priročnkom za ploščo)

DO TUKAJ MI NI JASNO, KAJ SEM NAREDIL NAROBE. POMAGAJTE MI!

Napajalnik sem potem še enkrat izklopil, ga dal ven odprl in vse preveril, zaprl, ga samega priklopil na elektriko in spet nič. Potem pa pametnjakovič jaz, še enkrat vklopil pa malo stikalce na zadnji strani iz 240V na 110V preklopil, mater je počlo!
TU PA VEM KAJ SEM ZABLUZIL.

VPRAŠANJE:
1) Zanima me, kaj sem naredil narobe v prvem delu, zakaj ni hotel napajalnik delat v računalniku oz. samostojno.
2) Ali bo kakršenkoli nov napajalnik dober za to mašino (PII 266)? Je namreč pokončen in ima ventilator pri strani (prilozil bom tudi slike).

Prosim za pomoč.

Hvala

Aleš
ajagodnik@volja.net

Azrael ::

Za prvi problem, mogoče je katera od kartic ali procesor zlezel iz slota (sklepam, da je Slot1)in ne dela, mogoče si narobe priklopil stikalo za vklop, narobe obrnjen IDE kabel, premalo porinjen ATX konektor v ploščo (ni stika), pokvarjena tipka za vklop...

Za drugi primer, popravilo je tako tako, lahko ni hudega (varovalka, PTC zaščitni upor, kondenzatorji takoj na začetku, usmerniške diode na vhodu, nekaj od naštetega), lahko pa je totalka, treba videti.

Po opisu sklepam, da je to napajalnik, ki ima ventilator na pokrovu in ne na zadnji stranici, kjer je priključek za elektriko in stikalo. Če nimaš hude eksotike ga lahko nadomestiš s kakšnim današnjim, razpred lukenj in dimenzije so iste.

LP, Azrael
Nekoč je bil Slo-tech.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Azrael ()

ajagodnik ::

Za prvi problem, mogoče je katera od kartic ali procesor zlezel iz slota (sklepam, da je Slot1)in ne dela, mogoče si narobe priklopil stikalo za vklop, narobe obrnjen IDE kabel, premalo porinjen ATX konektor v ploščo (ni stika), pokvarjena tipka za vklop...

Za prvi primer,...
a ni tako, da če je pač kartica ali kaj drugega iz lota, da vseeno lučke svetijo, pa ventilator začne delat, le da zapiska al pa tudi ne?

ATX je bil do konca noter porinjen, bojim se samo da ni kaj skurilo!
Najbolj me muči, da ne naredim iste napake znova z novim napajalnikom.

Za drugi primer, ....
hmm, dimilo se je do stropa, ušesa pa so me bolela še par minut.... saj ni nujno, da se popravi bom pač novga kupil (navadnega ATX 300W 5400SIT).
Ta star je bil 235W, bo to v redu?

##Po opisu sklepam, da je to napajalnik, ki ima ventilator na pokrovu in ne na zadnji stranici, kjer je priključek za elektriko in stikalo.
Verjetno imaš prav






Hvala za odgovor Azrael.

ajagodnik ::

pozabil sem vprašat

a tudi navaden napajalnik (ki ima ventilator na zadnji strani skupaj z stikalom) se da obrniti tako, da bo šel noter?

računalnik je pa PII, 266

Pri mojem mi ni bilo jasno sploh al piha ventilator ven (v procesor) al ven ?!?

Zgodovina sprememb…

pingo76 ::

Kar se tiče vstavljanja "modernejšega" napajalnika, bo šlo, ni panike.

Tvoj star napajalnik je čisto možno pihal "ven" namesto noter. Taka je bila nekoč prva ATX intelova pogruntavščina s katero naj bi "pasivno" hladil procesor s pihanjem napajalnika (rang P1 166MMX+) ki je imel zato le večje rebro in brez ventilatorja.
Tipična ohišja ki so to takrat imela so bila proizvajalca enlight z razliko, da je bil napajlnik postavljen ležeče.

Omenjaš da je bil še dim ko je počilo... A je tudi fajn smrdelo? Ako ja, si tudi ob kondenzatorje.
Raje menjaj napajalnik, še raje pa dobi kakega rabljenega poceni (ne preveč starega) ker danes je v modi kupovanje napajalnikov ogromnih vataž in dobiš kak skoraj nov poceni 250-300W za malo denarja. Predvsem tisti ki kupujejo kake močnejše radeone se ponavadi hitro "rešijo" kakega solidnega 250-300W.

ajagodnik ::

ja je smrdelo fejst :)

kaj pravite na zalmana 300w, to mora bit ful dobro?

pingo76 ::

Pravijo da je dober. Naj bi bil predvsem tih in stabilnen (voltaže). Jaz bi ga imel če nebi bil predrag. Saj ne me narobe razumet, nisem tip da bi šparal na napajalniku. Vedi pa le da tisto kar rabiš je ranga 200-250W vrh glave. Če boš pa kmalu nadgrajeval boš pa pod nujno menjal ohišje (suboptimalna lega napajalnika).
Poglej tudi če imajo kje kako dobro ohišje z napajalcem za primeren denar pa vse tam notri premontiraj. Včasih lahko tako dobiš za ceno napajalca oboje (s tem da kvaliteta ne trpi preveč)

Dusan_HD ::

Ajagodnik: beri PM. ;)
raY_

ajagodnik ::

pingo: prav imaš, najceneje pridem tako skozi, pa še eno ohišje mi ostane, kamo lahko butnem PI, ki je trenutno razstavljen,

hvala

ajagodnik ::

ohišje s 350W bo najbrž OK za bodoče potrebe (nič navijanja in močnih kartic)?

Azrael ::

Pri ohišjih je tako,da je napajalnik, ki je zraven loterija, lahko je zelo dober ali pa bolj švoh sorte, razen če kupuješ kakšno ultra drago kišto (nad 50kSIT). Če izbiraš med dvema no name napajalnikoma raje izberi tistega, ki ima debelejše kable, taki so navadno boljši. Samo brez panike za tvojega PII bo vsak današnji napajalnik več kot dovolj močan.

Pri kupovanju ohišja obrni pozornost še na velikost, uporaben prostor, število možnih enot, ki jih lahko vgradiš, samo mehansko izdelavo...

LP, Azrael
Nekoč je bil Slo-tech.

ajagodnik ::

Finito,

kupil sem pri Mlacomu za 13000, tisto s pleksi pa 350W MIDI tower.
Fajn zadevca, veliko več prostrora kot prej, pa še +2 ventilatorja, pa fancy modre diode in lučke :P,
hvala vsem za pomoč
zdaj sem se pa prav oddahnil

LP

pingo76 ::

Srečno! Želim ti dober napajalnik! (Več sreče) ;)

Azrael ::

Ti PII sedaj dela ?
Nekoč je bil Slo-tech.

ajagodnik ::

ja, lepo dela, imam sicer izklopljena oba ventilatorja, samo na napajalniku dela,
ni potrebe, se mi zdi, ker PII na nažiga
modre lučke in neonka, hmm malce prestar sem za to vseeno :)
zdaj je tudi več prostora nad procesorjem (slot1), prej se bilo vse nabito.
v staro kišto sem pa naštimal PI 133 z 200W napajalnikom, tako mi ni treba ohišja iz lesa izdelat :)

mislim, da je bilo krivo res to, da je bilo kaj slabo vtaknjeno, jaz pa sem takoj okrivil napajalnik, no enkrat je prvič

LP


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Star, na novo sestavljen računalnik se ne zbudi

Oddelek: Pomoč in nasveti
162784 (2038) fosil
»

napajalnik se užge, matična plošča se odziva neprimerno

Oddelek: Strojna oprema
393769 (3473) Pyr0Beast
»

Težave z napajalnikom in smrad

Oddelek: Strojna oprema
141801 (1656) Ovchka
»

A sem skuril grafično

Oddelek: Strojna oprema
101311 (1116) Azrael

Več podobnih tem