» »

Prižgan računalnik - poraba elektrike

Prižgan računalnik - poraba elektrike

Lucifix ::

Domači me krivijo za visok račun elektrike, saj je računalnik prižgan 24 ur. Monitor se po 30 minutah samodejno ugasne. Zanima pa me koliko res vpliva na višino računa prižgan računalnik?

Govorimo seveda o povprečju ;)

cryptozaver ::

Preber kolk w ima napajalnik. Recimo da 200. Pomeni da poje priblizno 0.2 KW/h. Poglej na racun kolk stane KW/ura ter cifro zdeli z 5. Rezultat je cena porabljene elektrike napajalnika z mocjo 200w brez monitorja. To so samo grobi priblizki. Lahko pomeris tok z Amper-metrom in po formuli P=UXI izracunas moc. Vzames par vzorcev da dobis neko povprecje. :\

Fury ::

Recmo da skos kur 200W (zlo zlo grob priblizek).

200W x 24h x 31 dni = 148800 Wh = cca. 150kWh

Potem gres pogledat na elektro ljubljana kaksne so kej cene in vids da so cca. 20 SIT/kWh, torej znese:

150kWh * 20SIT/kWh = 3000 SIT

Upam, da ti je v pomoc :)

Dr_M ::

ja v enmu letu je konkretno doma pr nas zarad dveh racunalnikov (en celo leto 24/7, en star celeron ene pol leta 24/7) prsu poracun za 25k sit in poloznica se je povisala iz dobrih 5k sit na celih 9k sit...sam so kasnej znizal na 7k.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

darh ::

doma mam 4 kište skoz prižgane... od teh je na eni ~20 ur na teden monitor przgan, na drugi pa mogoče ene 30ur/tedn.... pa se noben ne prtozuje... jest ne ker racuna ne placujem, mt pa tud ne ker je ena od kist njena... :)

Drugač pa je račum 15k/mesec... ampak je treba računat da je to za eno ogromno bajto z pralnim strojem, tremi bojlerji za vodo (ki itak laufajo ene 5% časa samo) ipd...

Če komu tale moj prosti spis kaj pomaga :)
Excuses are useless! Results are priceless!

frenk ::

mi smo dobil poračun 30k sit...mam pa dva 24/7 compa...od zdaj naprej samo še enga 24/7:(...folding trpi:\

Caligula ::

JAh tisti k mate Nforce plate al pa take Intelove, da je komot nizat(recmo z 8RDAvcore programom) frekvenco, pac to pocnite na racunalnikih k jih mate 24/7.
Se pozna, ce mas recmo procesor namest na 1.7v recmo na 1.35v..

Ne vem pa ce se kej pozna, ce mate tud graficne odvite :D

Mavrik ::

En povprečen gamin machine z Athlonom bi naj rabil tam do 120 W v idle načinu (brez monitorja). Torej skupaj tam 220-250 W za celi računalnik z monitorjem.
The truth is rarely pure and never simple.

Dr_M ::

morate se upostevat, da ma en povprecen napajalnik samo 70% izkoristek, tko da mimgrede se vsaj 100W kuri sam napajalnik.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

T0RN4D0 ::

za DL se da proc pravit na recimo dobrih 500 MHz, pa da pokuri pod 10W (po možnosti potem sploh ne potrebuje aktivnega hlajenja) pa za po netu pa DL bi po mojem moglo čist zadostovat...
:)
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

Skrat ::

A kdo ve, koliko so LCD monitorji varcnejsi od CRTjev?
Free software is a matter of liberty, not price.

Dr_M ::

LCD porab ksno tretino energije enga 17" crt monitorja.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Caligula ::

Jp, ce hocete cist nizko porabo energije si cist downclockajte procesorje kadar DLjate pa monitor itaq nima kej delat, kadar ga ne uporablate.

maticm ::

Ko dela procesor kar kuri samo v primerjavi z starim hladilnikom ali grelcem je poraba skoraj 0!

Spajky ::

En povprečen komp pije cca.60W v idle brez monitorja On na uro 24/7 = 50kWh/mesec cca., monitor CRT pa še enih 90W cca. kadar je pržgan ! 8-)
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

Microsoft ::

Msilm, da ma LCD monitor nekje 10W, če se ne motim preveč.:\


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

IR Babun ::

Jap LCD Monitorji majo od 10 - 15W, v standby pa le 3W.
SCREW THE GOVERNMENT

Dr_M ::

nevem kje dubivate te cifre....mal pogooglite. 17" LCD porabi lepih 30-35W, pac odvisno od proizvajalca.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

IR Babun ::

Jest sem zgornje podatke dobu, ko se pred več kot dvema letoma kupoval 15" LCD in se spomnem, da so vsi imeli porabo med 10 in 15W, če majo sedemnjastke tok več, pa ne bi vedu.
SCREW THE GOVERNMENT

Dr_M ::

Another key benefit of EIZO LCD's is the significant savings they provide in energy costs. This is due in part to the low wattage (19.6" L771 LCDs draw 67W compared to the 21" CRTs draw of 160W).
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

MRtwister ::

Tomay ::

Moja 19"CRT gotvo pokuri prek 100W.
Sem nekaj časa laufau 2 mašini 24/7 in na obeh še seti@home. Samo je malo račun za elektriko zrasel pa zdaj laufa samo še ena. Pa še na tej razmišljam, da bi en disk in en cd-rom pa še zvočno ven potegnu, da bo manj štroma šlo.

BTW se da kako brez tokovnih klešč (z multimetrom) zmerit kakšen tok teče na 220V?
Voodoo 4Ever

Mavrik ::

Klik.

To je post z jokerjevega foruma, kjer je duhec meril porabo računalnika. Poglejte si 4. post.
The truth is rarely pure and never simple.

ToniT ::

@Tomay:
Zaporedno zvežeš Multimeter. Na podlajšku odšrufaš eno žico (ne zemlje) in oba prosta konca zvežeš na ampermeter.

Dr_M ::

ampak folk vedno pozablja na mocno navite in tako ali drugace modificirane racunalnike, ki 24/7 foldajo...
v takih samo ledice in razne lucke porabijo 100W >:D
resno...300W se hitr nabere samo v kisti. pa ce mas se vodno, pa eno pumpo, pa je to se vsaj dodatnih 20-25W.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

T0RN4D0 ::

ah, ni panike... bartonček mi kuri po sandri 45W-- če bi ga downclocku bi pokuru lahko recimo 5-10W. 8-)

neki malega grafa... pa plata pa disk... pa napajalc.. no ja, bi se dal po mojem na okol 100W takle za ponoč spravit... :)


sicer pa itaq nimam nikol ponoč vžgane zadeve (nimam ADSLa), pa tale 19'' CRT tud najbrž ni preveč varčn. :8)
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

Azrael ::

Pa ne pozabiti na kW zvočnike, tudi to šteje...:D

Poraba računalnika in monitorja gre praktično vsa v toploto, če bi držalo tisto o 300 in več Wattih porabe, bi to pomenilo kar lušten kalorifer. Redek je primer ko kišta z monitorjem skuri več kot 200W skupaj. Običajno se pozablja na še en porabnik pri računalniku. Praktično vsi imamo zraven računalnika prižgano vsaj eno lučko, ki tudi veselo obrača števec.

Kdor bo meril porabo ima naslednje možnosti:

a.) Števec električne energije (to bo najbolj točno) ,
b.) Meritev toka in formulia P = U x I, uporabiti je treba analogni (kazalčni) inštrument, brez elektonske navlake, (običajno se izmeri 0 do 10% več, kot je v resnici).
c.) Nekateri UPS-i imajo tudi možnost meritve porabe.

V primeru pa, če hočeš biti frajer: moj mlinček pa kuri tolko, da bo treba novo elektrarno, pa je treba merti z digitalnim multimetrom, čim cenejšim, boljše bodo cifre.

LP, Azrael
Nekoč je bil Slo-tech.

Dr_M ::

Poraba računalnika in monitorja gre praktično vsa v toploto, če bi držalo tisto o 300 in več Wattih porabe, bi to pomenilo kar lušten kalorifer.

kje pa pise, da to ni res?? iz moje kiste tko lepo toplo piha, da ne mores verjet. :) pa ni nc kej extremno navitega not :)

ene 100W porab celeron 500mhz z 256mb rama in gf2 ač pa gf2mx, pa ksn disk al pa 2 not, pa se ksna periferija...
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Tomay ::

@ToniT Multimeter mi gre do 10A, upam da ga ne bom skuru :) (10A*220V=2200W)

BTW moji dve kišti kar lepo grejeta mojo sobo, še posebno poleti, ko pod 30°C sploh ne pridem.
Voodoo 4Ever

Tilen ::

IN kolk potem jaz porabim ko mam npr 17" CRT monitor prizgan hm ... 8 ur na dan + kista v kateri mam to kar je v podpisu in vse skupaj dela 24/7 ? Sem kr zaskrbljen zdaj ... edina sprememba zdaj je da mam watercooled system namesto box coolerja kar pomeni da je se pumpa prkloplena 24/7. Pa tut 5.1 Logitech Z-640 zvocniki mi igrajo hm ... kaksne 4 ure na dan s povprecno mocjo. V kisti pa mam 1 disk CD-RW,CD-ROM 3x revoltecov 80mm fan z ledikami pa se sound blaster 5.1 live pa mrezna... ka pa tiste fore na USBju ? Mam tut skener skos gor prkljucen (sploh ne vem zakaj) pa webcam. Napajalnik mam pa kot vidite 550W ... pokomentirajte prosim, ker me res zanima koliko vsaj priblizno pokurim, da vidim ce sem res toliko kriv kot morem poslušat vsak mesec >:D
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Caligula ::

Kje v Sandri je to za merjenje porabe energije?

clancy ::

Doma imam na razdelilcu za računalnik priklopljen merilec, ki sprot meri porabo elektrike.
kaže mi naslednje vrednosti:
-ko je računalnik prižgan je poraba 145 W
-ko izklopim samo monitor je poraba 73 W
Zanimivo je, da ko izklopim še kišto mi kaže porabo 19 W sam nevem zakaj.
Pri 100% obremenitvi procesorja pa je poraba do 170 W.

TribesMan ::

Takole gre... od oka...

Nenavit računalnik (rang P4 2.4) z en boljšo grafo (R9800 recimo) 512RAMa in enim diskom ter recimo enim CD/DVD/RW pogonom pokuri od oka nekje od 250W-300W. Sam pazi to ne pomeni da bo 250W napajalnik to prenesel in bo vse OK... to je sam poraba povprečna... v špici je lahko več, lahko pa tudi manj...

Navite mašine so pa druga zgodba... racimo AXP pri 2600MHz na 2.1V kuri okoli 120W... čistega samo procesor, pol pa prištej še vsaj 20-30% zaradi izgub v pretvarjanju napetosti (zato se mosfeti na platah tako kurijo) in imaš samo osnovo mašine z grafično že preko 300W... pol pa še kak disk in CD in podoben šrot pa maš 400W odmah. Sam to je ekstremni overclock...

Kar se pa ekranov tiče, vam lahko pa tole povem. 22" Mitshubishi Diamondtron požge okoli 200W... jap cela peč. Compaq 18" LCD ima porabo pod 50W (odvisno od nastavljene svetlosti). Ena povprečna 17" katodna reč kuri okoli 100W... itd.

Vodno hlajenje pa recimo 40W... (pumpa in ventilatorji) :D

Zelo hitro si pri 500W... si sploh ne bi mislil. Zdej pa si predstavljajte da kupite Prescotta in NV40 grafično (poraba baje okoli 150W) Pol se pa spravite navijat tole... kalorifer... Že moja mašina ki ni baš nešto lepo segreva 3*4m sobo brez težav (je non stop vžgana)

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

T0RN4D0 ::

LOL, LEDice v fanu ne pokurijo 0! 0,02A pri 12 voltih... :) ... kaj bi šele pol jst reku, k mam cca 25-30 LEDic v kompu?:D

Vente mam jst sam take, da noben ne pokur 2W... mislim da so vsi pod 0,15A... :) No ja, 12 ne, sam je trenutnos ploh nimam not. :P

ZOcjanjem se poraba hitro dvigne... pri 20% pohitritvi maš 50% večjo porabo, odviasno tudi od komponent... bol ko je navito, slabše je razmerje...
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

Spajky ::

Trotl ziher način: v hiši izklopiš vse porabnike (in kasneje ne pozabit nazaj vklopit, da se meso v zmrzovalniku ne usmradi), da tista ploščica v el-števcu miruje. Pol pa pržgeš računalo (kasneje še monitor sam zase) in pogledaš kolikokrat se tisti plošček v števcu z rdečo črto zavrti na naprimer minuto. Za primerjavo prižigaš razne žarnice po bajti in primerjaš obrate ploščice; za orientacijo dovolj dobro koliko pokuri komp ... 8-)
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

TribesMan ::

Spajky, jest prej zvežem en amparmeter med podaljšek in vtičnico... in potem zračunam koliko W gre... Uglavnm medot je neskončno...

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

T0RN4D0 ::

caligula: v sandri maš burn in wizarda, pa tam daš CPU test, pa ti izpiše neki temperatur in porabo napajalca... ne vem kako je kaj točno...
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

techuser ::

Nočno izklapljanje računalnika prinese nekaj eurov letno. jaz počnem to zaradi tega, da v prostoru ne svetijo lučke ponoči.
https://siol.net/digisvet/nasveti/kolik...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: techuser ()

FX6300B ::

če imaš vsaj spodobno grafično se ne splača:)), minaš kripto valute pa je, pa še fino toplo je potem
May the force be with you!

d4vid ::

Sej ne da ste odprl temo iz leta 2004....
Ampak ja, mining se splaca na kaki boljsi grafik. Jaz na svoji rx 550 zminam za ene 10 kofetov na mesec :) Bols k da lavfa brezveze :)
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Računalniška poraba električne energije (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
13732912 (26461) oemdzi
»

Poraba elektrike?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
358636 (7561) janez5
»

Koliko elektrike porabi rač

Oddelek: Strojna oprema
208891 (8208) gumby
»

Elektrika?

Oddelek: Loža
422871 (2097) Kaboom
»

Kulku kuri računalnik?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
212524 (2134) T0RN4D0

Več podobnih tem