» »

Ali sem pokvaril procesor?

Ali sem pokvaril procesor?

Microsoft ::

No, dogodek je šol nekako takole. Najprej sem probal en proc (ni bil moj), če dela. Ugotovim, da ne dela, zato dam nazaj noter moj proc.

Potem sem v BIOSu poskušal nastavit predhodne nastavitve, kot sem jih pred tem imel. Opazil pa sem, da se proc sedaj dosti bolj greje.
Zato sem se odločil, da ga vzamem dol, pobrišem vso termalno pasto iz proca in hladilnika in dam čisto tanek premaz na jedro.
Ko dam proc nazaj na plato in prižgem računalnik, se ne zbudi več. :((

Vse skupaj zgleda tako, da lučka za disk gori ene 15 sekund, potem se ugasne in cel sistem obstoji. Monitor se ne prižge.

Zdej nevem, ali je to mogoče posledica nedelujočega procesorja?

Pasto iz procesorja pa sem brisal iz papirnatim robčkom. Samo jedro ne zgela, da bi bilo kaj poknejno ali kaj takega...

Pa na osnovni plošči imam nek 7-segmenitni LED prikazovalnik, in ta se sploh ne prižge. :(

Imam pa AMD XP 1800+ in Epox 8K3A+.

Any ideja?


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

||_^_|| ::

najprej preglej vse kable, kartice, rame, itd, ce so vredu vstavljeni. Ce vse to stima probi spet procesor zamenjat, ce to ne dela probavi vse komponente postopoma, eno po eno.

Microsoft ::

Vse je na svojem mestu. :)

No, recimo, a naj na plato dam samo proc, RAM pa grafično, vse iz PCI rež pa izštekam? Pa če bi recimo zagnal PC brez RAMov ali grafične, bi piskal kej?

Pa diski mende niso potrebni, da se stavr začne z "black screen-om"?

Bom pa še probal, če dam drugo grafično noter...


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Microsoft ::

No, sem zamenjal grafično in še kar ne dela. :(

Kable pregledal, vse štima. Itak pa nisem nič iz matične plošče izštekaval med menjavanjem proca.

Pismo, ko bi saj en proc mel, da bi pol bil siguren, ali je napaka nedelujoč proc ali kaj druzga...


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

para! ::

Če se display na plošči ne prižge, je velika verjetnost, da je napaka v plošči.

Dobiš kak pisk ob zagonu?

lp
Death before dishonor!

Microsoft ::

Čisto nič ne mrdne.

Edino, kar se "zgodi", je to, da lučka za disk sveti kakih 15 sekund, potem ugasne.

Potem pa ostane v takem stanju for ever... :((

Pa pri zagonu zasvetjo lučke na LAN kartici. Potem pa nič več...

Na plati pa gori neka rdeča LED dioda (kot je tudi prej).
Tukile je pa slika te LED diode (desno spodaj).

Nekja sem se potem še "igral" z BIOSom. Tam sem jumper prestavil, da naj zbriše BIOS, potem pa sem ga dal nazaj.
Bi lahka to bil problem?


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Zgodovina sprememb…

slikar ::

Imam isto plato, če si menjal procesor je najbo verjetno da moraš naredit
reset bios-a jumper desno nad bios-om (JBAT1). Pa prvo izklopi iz štroma.

Microsoft ::

Koker vem, je med delovanjem ta jumper v poziciji 1-2. Zdej, če ga pa dam na 2-3, pa bi moglo zbrisat eprom.

Postopek:
Izštekam PC od štroma (230V), pustim batarijo na plati noter, jumper dam na pozicijo 2-3.

Kako dolgo morem zdej čakat, da ga zbriše? Ker se mi zdi, da sem nekje prebral, da more bit 10 minut tako...

Potem, ko je eprom zbrisan. Dam najprej jumpre nazaj na pozicijo 1-2, vklopim v štrom, ...

Je postopek prav?


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

slikar ::

Postopek je pravi ni potrebno čakati tako dolgo samo par sekund.

Microsoft ::

Ne, vseeno ne dela. :(

Še kaka ideha?

Ker zdej sm malo v kočljivi situaciji. Ker blo bi malo čudno, da bi jst kupil ne k proc (nov), ga dal v PC in ugotovil, da PC še kar ne dela!!!
Nekako se morem prepričat, kaj res ne dela...


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

kajzer ::

Ta proc nes kakmu polegu, pa ga probi zamenjat.

para! ::

Kaj pa, če bi probal z novo ploščo?

Prehitro ti zmanjka idej.
Death before dishonor!

Microsoft ::

Kolega ma prav tako skurjen proc (zaradi tega sem pr seb vzel moj proc van, da sem se prepričal, da je njegov proc res zanič...). :((

Zdej da bi novo plato probal, je pa ena izmed zadnjih rešitev. Namreč, jst sm v stanovanju v MB, nimam avta. Tak da niti ne gre, da bi zdej v rokih prenašal 20kg težak PC po mestu...

Drgač pa če ne druzga, bom juter šel v CE po avto, potem iz CE v MB po računalnik, ga peljal v CE, ga doma raztavil pa pri sosedu poizkusil, če dela. Če je kriv procesor, potem lahka grem v LJ to kupt, montiram in spet nazaj peljem v MB, potem pa še avto nazaj vCE peljem. Hja, bo kar nekaj kilometrov. :(((
Če si bom že šel tak roadtrip, se bom pa zapeljal v Portorož, da grem mal na obisk k mamici... :)))

Mislite, da bi se dalo zmenit v trgovini tako, da bi mi tam vgradili proc (nov) in če bi potem PC delal, bi ga kupil, v nasprotnem primeru pa ne?

Gledal sem proce (nekje 20kSIT, rabljeni pridejo v poštev):
AMD 2400XP+
AMD 2500 Barton

Pa za plato nikjer ne najdem specifikacij, katere proce mi vse podra. :(
Kolikor se še spomnem, gre do max 133x15=2GHZ. No, RAMe mi je nekako uspelo spravit na 150, tak da potem to skupaj nanese 2.25GHz.
Epox 8k3a+ Review
Epox 8k3a+ Review
Epox 8k3a+ Review


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Zgodovina sprememb…

Microsoft ::

No, mam neki novih informacij.

Dobil sem proc AMD Athlon 1400. Ko sem prižgal PC, sta zasvetla tista dva 7-segmentna LED prikazovalnika.
Vendar se je pri temu tudi ustavilo. :(
Ta 7-segmentni prikazovalnik pa prikazuje kod C1(hex).

Iz knjige o MB:
C1h Detect memory
- Auto-detection of DRAM size, type and ECC.
- Avto-detection of L2 cache (socket 7 and below)

Pri tem pa periodično piska beeper z intervalom nekje med 1.5 in 2 sekunde. Na samem začetku tudi gori lučka za HDD, potem pa ugasne in vse skpaj ostane pri piskanju... :((

Zdej sm še zbrisal EPROM (sm PC izštekal od 230V), pa je popolnoma enako.

Hm, kaj zdej to pomen, da je kje narobe z RAMom na matični, da je matična mogoče hin al kaj?


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Tarzan ::

Če še nisi, probaj prestavit RAM v eno drugo režo (vse sprobaj) meni je enkrat podobna sral sistem in je to pomagalo. LAhko pa da ti je šla matična plošča. Poglej če je kakšen od kondenzatorjev napihnjen ali kakšna podobna vidna poškodba na matični plošči.

Microsoft ::

Mam 2 ploščici RAMa. Mam jih v reži 1 in 2. Zdej sm dal obe ven, pa eno v 3 režo. Potem sem pa dal še drugo v 3 režo. Ampak vseeno ne dela.
Sem pa probal tudi brez RAMov, pa je isto. V vseh primerih LED prikazovalnik kaže C1, in beeper piska v enakih interavlih.:|

Pregledal sem kondenzatoreje in MOS-Fet-e (?) zraven procesorja, vendar zgledajo kot novi oz. ni nič kaj zasmojeno, okraspano, prekinjeno,...
Tudi okoli podnožja za RAMe sem pogledal, kjer pa tudi ni nič kaj sumljivega.

Bom pa v roku 1/2 ure sprobal moj proc (AMD Athlon 1800XP+) še na enem drugem (delujočem) PCju, pa bom opročal.

Seveda pa so vsi predlogi, kako naj ugotovim, kje je napaka oz. kaj je pokvarjeno, dobrodošli. ;)


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Zgodovina sprememb…

jest10 ::

Pokvarjeno?
No če še nisi prišeu do ugotovitve da bo to kar plata ti pa sedaj jaz povem.
Šla ti je plata. Ozeroma lahko tudi samo bios

Microsoft ::

Sm zdele dal moj proc v en drug (delujoč) PC, pa ni delal. Tak da je med drugim skoraj sigurno šel proc. :((

Zdej nisem pa probal dat popolnoma drugih RAMov v moj PC, ker ma on ne-DDR RAMe, jst ma pa DDR RAMe... :(

Zdej da bi pa BISO šel, pa še nisem slišal.:\ Lahka napišeš o tem kaj več? Samo, če je že to, kako naj ta BIOS popravim?


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

para! ::

Odkar sodelujem v tej temi namigujem na osnovno ploščo in namesto, da bi Đimi prvo probal z drugo plato, on gleda samo CPU.

Ni nujno, da je šla plata, ampak če ugotoviš, da _je_ odpovedala, se boš tepel po glavi, zakaj nisi prvo probal tega.

lp
Death before dishonor!

para! ::

Če se sistem ne dvigne na isti plošči z več različnimi CPUji, potem očitno ni kriv le CPU.

lp
Death before dishonor!

Microsoft ::

Ma, sej sm dal drug proc noter. Ker pa on nima DDR RAMov, morm met kr moje. Ostala oprema (grafična, PCI kartice, HDD,..) pa tak ne igrajo kake vloge...


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Microsoft ::

Jazz, sam moj proc tud ne dela na drugi plati.

Tak, da zgleda da je MB in CPU.8-O :O


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Microsoft ::

Pa zdele sm pogledu, pa ma EPROM gor nalepko. Nism čisto prepričan, da je pod to nalepko "tisto" steklo...
Kaj bi se zgodilo, ča bi jst z svetlobo zbrisal ta EPROM? Bi s tem popolnoma izbrisal EPROM in bi ga bilo potrebno na novo programirat?

Pa kako je s tistim, da se pri delujočem PCju vzame EPROM ven, se da drugega noter, in potem matična plošča nekako "zapiše" default nastavitve v ta drugi EPROM. Al kako že to gre?


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Microsoft ::

Ekokola, sem že malo bolj :)).

RAMi so bli slabo vštekani. Sm se kr naslonu na RAMe, tak da se je MB kr malo usločla in je najprej prepoznal eno ploščico, potem sem pa se še malo bolj naslonu, pa še drugo.
Tak, da RAM in MB delajo.

Zdele bom dal še pa moj proc noter...:\


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Microsoft ::

Ja, procesor ne dela. Škoda. :(

Bom še po oglasih prečekiral, če se pa kdo kel znajde, pa da prodaja kak procesor ranga AMD 15kSIT (lahko je odklenje), mail me ali ZS.

BTW, tnx for helping.;)


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Tilen ::

good luck ..
413120536c6f76656e696a612c20642e642e


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vprašanje glede matične plošče in procesorja?

Oddelek: Strojna oprema
462279 (1752) Steinkauz
»

[Nadgradnja] Athlon XP 2400+

Oddelek: Kaj kupiti
8956 (794) Blinder
»

Hard core XP odklepanje (strani: 1 2 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
655379 (3618) Microsoft
»

Ob spreminjanju FSB se spreminja DRAM CLOCK

Oddelek: Navijanje
141905 (1736) Microsoft
»

Ena fajn konfiguracija

Oddelek: Kaj kupiti
9840 (762) Microsoft

Več podobnih tem