»

Zbogom Socket A

The inquirer - Socket A in AMDjeve procesorje Athlon, ki smo jih uporabljali na tem podnožju, verjetno poznate domala vsi, ki ste se v zadnjih letih vsaj malo zanimali za računalniško tehnologijo.

Prvi procesorji na podnožju Socket A so se pojavili leta 2000: to so bili 700 MHz Athloni, nekoliko kasneje pa se je pridružil še 600 MHz Duron. Zadnji procesorji na tej platformi so bili Semproni, ki se prodajajo še danes.

The Inquirer poroča, da se po več kot petih letih služenja Socket A poslavlja za vedno. Slika verjetno pove več kot tisoč besed.



Socket A je definitivno posebnost v zgodovini računalništva. Pri zelo hitrem razvojnem tempu, ki ga narekuje računalniška industrija, se je uspel obdržati na trgu več kot...

44 komentarjev

AMD Sempron 3100+ se odlično navija!!!

X-Bit Labs - Natanko dva meseca in pol po prvih opisih Sempronov, smo le dočakali tudi članek o navijanju najhitrejšega in seveda najzanimivejšega med njimi, modela 3100+. Če na hitro ponovimo gre za 1,8 GHz, Socket 754 Newcastle s polovico od 512 kB L2 predpomnilnika izklopljenega, kar mu omogča stabilno delovanje že pri samo 1,4 V napetosti.

Na X-Bit Labs se zavedajo, da gre za najcenejšega predstavnika K8 arhitekture, zato so ga pretestirali na dveh matičnih ploščah. Prva je bila cenejša na VIA K8T800 veznem čipovju temelječa ABIT KV8-MAX3, druga pa nekoliko dražja na nForce 3 250 veznem čipovju temelječa EPoX EP-8KDA3+. Zaradi omejitve viinega K8T800 čipovja (nima PCI/AGP zaklopa) se je Sempronu 3100+ na ABIT-ki zataknilo že pri 9x230 MHz, tako da je bila končna stabilna frekvenca, res da pri privzeti napetosti, 9x229 MHz oz. 2,06 GHz. Pri tem moram omeniti, da je bil pri navijanju uporabljen navaden (P)ATA trdi disk, saj SATA diski pri poviševanju HTT frekvence na tem čipovju odpovedo...

12 komentarjev

AMD potihoma izdal nov procesor

X-Bit Labs - AMD je včeraj obogatil eno izmed njegovih družin procesorjev -- Sempron. Procesorjeva nazivna frekvenca je 3000+, medtem ko je delovna frekvenca enaka 2,0 GHz. Od modela 2800+, ki ima enako delovno frekvenco, se ločuje po povečani količini L2-predpomnilnika, ki ga je zdaj 512 KB. Prvi modeli bodo izdelani za podnožje Socket A in Socket 754, medtem ko lahko v prihodnosti pričakujemo tudi take za Socket 939. Procesor bo namenjen računalnikom, ki bodo stali manj kot 1000 dolarjev in naj bi bil resna konkurenca Celeronom D.

21 komentarjev

AMD Sempron je tu

več strani - Končno smo ga dočakali. V vsej svoji mogočnosti se je v obliki testov prikradel na nekatere računalniške strani. AMD Sempron (ponekod so ga na šaljiv način imenovali kar Sempr0n) je AMD poslal na trg z razlogom, da bi v nižjem cenovnem razredu pomedel z Intelovim Celeronom D. "Novi Duron" je zanimiv, ker je relativno poceni in je na voljo s primerki od 2200+ do 3100+ (po AMD-jevem PR-u). Cene se gibljejo od 36 pa do 126 zelencev, na voljo pa je tudi v mobilni različici. V večini preskusov so AMD-jevo noviteto vzporedili z Intelovim adutom. Na...

29 komentarjev

AMD z 0,09-mikronskimi procesorji

Athlon 64 3000+ (Oakville, 90 nm)

vir: VR - Zone
X-Bit Labs -

Na spletu se pojavljajo informacije, da je AMD začel pošiljati prve primerke svojih procesorjev, grajene v 0,09-mikronski tehnologiji. VR-Zone to trditev podpirajo s sliko, ki jo vidite spodaj, na kateri je, trdijo, AMD-jev procesor z jedrom Oakville, ki je namenjen prenosnikom. Njegova namizna inačica Winchester naj bi imela izjemno majhno jedro, ki bo merilo samo 83 mm2. Oba bosta imela pol megabajta drugonivojskega predpomnilnika, čeprav še ni znano, ali bosta podpirala eno- ali dvokanalni pomnilniški krmilnik.

Sodeč po letošnjem načrtu, bo AMD izdal Opterone Athens, Troy in Venus, Mobile Athlon...

9 komentarjev

AMD XP je mrtev - naj živi Sempron

The inquirer - AMD je pokopal procesorje XP 2700+ in nižje. Slava jim! Podobna je situacija z vsemi MP-procesorji, saj prodaja Opteronov stalno narašča. Serija XP kljub temu še vedno brca z eno nogo, saj bodo 2800+, 3000+ in 3200+ do prihodnjega še vedno na voljo.

Vsi, ki potegnete usta v široki raztežaj ob šaljivi besedi Sempr0n, boste očitno imeli še kakšen dodaten razlog za režanje. Po prvih testih, ki so pricurljali na forume iz daljnega Taiwana, bo Sempr0n očitno "best-buy of the year". Kljub dodatno razpolovljenemu pomnilniku L2 na 256kB in frekvenci 1,8GHz, je le malenkost počasnejši od 64-bitnega vrstnika Athlon64 2800+. Testi tudi potrjujejo, da ima Sempr0n zares izklopljen 64-bitni način, kar pa zaenkrat ni moteče, saj so operacijski sistemi in programje zanj še vedno v povojih.

Sempron je še vedno zavit v rahlo tančico skrivnosti, predvsem zato, ker ni znano kako bo delovala različica za procesorje socket A, torej ali bo memory controller integriran v procesor ali pa bo del matične...

16 komentarjev

Prihaja AMD Sempron

AnandTech - Brez kakšnega večjega pompa, je AMD danes najavil nove procesorje z imenom Sempron. Poleg izvira nenavadnega imena, vas verjetno vsaj malo zanima tudi za kakšen procesor gre, a AMD je, kot ponavadi, precej skrivnosten. Edino kar je iz uradne najave očitno, je da bo poleg tipkanja in brskanja po medmrežju omogočal tudi dolpoteg glasbe in celo pošiljanja slik preko elektronske pošte. Odlične novice torej za vse, ki še vedno trpite na 486-kah ali bog ne daj 386-kah in bi radi čim ceneje prišli v stik z zadnjim desetletjem.

No ja, če smo čisto pošteni, je AMD nekako med vrsticami vseeno namignil za kaj gre, saj zelo poudarja, da bo 64-bitnost še vedno na voljo v njihovih dražjih procesorjih. To zelo verjetno pomeni, da je Sempron tržno ime za Paris jedra, ki so Hammerji, brez x86-64 vezja in s samo 256 kB L2 predpomnilnika. Gre torej za najsiromašnejši procesor nove generacije, ki naj bi nadomestil Durona v najnižjem cenovnem razredu. Po zagotovilih AMD-ja ga boste lahko kupili...

13 komentarjev

DDR500?

X-Bit Labs - Kljub temu, da je enokanalni DDR pomnilnik počasi že v zatonu, izpodriva ga namreč dvokanalni, ki ne potrebuje takšnih blaznih taktov, nekatera podjetja še vedno izdajajo nove in nove module. OCZ Technology Group je tako včeraj objavil dobavljivost 466 ter 500 MHz DDR modulov tipa EL (enhanced latency). O ostalih karakteristikah kot so CAS, RAS in druge, zaenkrat še molčijo, prav tako pa je tudi cena še vedno zavita v skrivnost. Klik!

0 komentarjev