»

Western Digital s klasičnimi diski do 22 TB, s SMR pa 26 TB

Slo-Tech - Letvica za kapaciteto diskov se dviguje, saj je Western Digital s svojimi izdelki ravno presegel 26 TB. Predstavili so diska s kapaciteto 26 TB in 22 TB ter več SSD-jev za strežnike in nekaj cenejših SSD PCIe 4.0 za domačo uporabo.

Največji disk Ultrastar DC HC670 s kapaciteto 26 TB uporablja tehnologije SMR, zaradi katere so sicer diski nekoliko počasnejši, a lahko zaradi delnega prekrivanja sledi zapišejo bistveno več podatkov. Western Digital je sicer pred dvema letoma poskrbel za pravi škandal, ko je to tehnologije uvedel tudi v poslovne diske, ne da bi to jasno navedel, zato se je potem rodila družina WD Red Pro, ki ima to jasno definirano. Družina WD Red Plus, v katero sodi najnovejši 22-TB disk, pa še vedno uporablja konvencionalni način zapisovanja (CMR). Doslej so največji diski s CMR zmogli 20 TB, s SMR pa 22 TB, kolikor je v začetku leta ponudil Seagate.

Kapaciteta brez CMR je torej 22 TB, zato se bodo tako prostorni diski pojavili v več družinah: Ultrastar, WD Purple,...

14 komentarjev

Diski prilezli do 22 TB

Slo-Tech - Medtem ko so bili doslej največji diski s kapaciteto 20 TB, je Seagate začel prodajati tudi 22-TB izvedenke. Na novinarski konferenci o poslovnih rezultatih je podjetje potrdilo, da nekatere stranke že lahko dobijo diske s kapaciteto 22 TB. Tolikšno kapaciteto dosežejo zaradi uporabe tehnologije SMR.

SMR (shingled magnetic recording) ni več nov izum, saj jo poznamo že nekaj let. Na diskih s SMR se sledi deloma prekrivajo, zato je nanje moč zapisati več podatkov. Negativna posledica te tehnologije je nižja hitrost, zaradi česar ti diski niso najprimernejši za uporabo v sistemih, kjer je veliko branja in pisanja. Nekateri proizvajalci so prikrivali uporabo te tehnologije, zaradi česar so si nakopali tožbe.

Novi Seagatovi diski so jasno deklarirani kot SMR, saj bi brez tega nanje težko stlačili 22 TB podatkov. Njihovi klasični diski (CMR) zmorejo 16 in 20 TB. Seagate še vedno dela tudi na diskih HAMR, ki naj bi prihodnje leto prinesli 30 TB, do konca desetletja pa 100 TB. Konkurenca...

14 komentarjev

Prihajajo diski z 10 ploščami

Slo-Tech - Seagate je prvi proizvajalec diskov, ki je predstavil modele z 10 magnetnimi ploščami v ohišju. S tem je lahko v predstavnike serij Exos X20 in IronWolf Pro strpal 20 TB podatkov, ne da bi se moral zateči h kompliciranim rešitvam pri magnetnem zapisovanju podatkov, kot je na primer SMR ali HAMR. So pa diski zatesnjeni in napolnjeni s helijem, kar je že skoraj desetletje standard pri diskih višjega razreda. To ni poceni, tako da bomo za Exos-X20-HDD z 20 TB odšteli 665 evrov. A to je še vedno precej manj, kot če bi uporabljali SMR ali HAMR, predvsem pa obljublja večjo robustnost. Serija IronWolf Pro je namenjena strežnikom (NAS), Exos X20 pa za uporabo v oblaku, zato ima več predpomnilnika.

Western Digital ne bo kaj dosti zaostajal, saj že za prihodnje leto napoveduje diske s kapaciteto 30 TB in prav tako desetimi ploščami. Za to bo moral uporabiti ePMR (Energy-enhanced Perpendicular Magnetic Recording) in OptiNAND. Slednji pomeni, da imajo diski nekaj gigabajtov flasha, kamor...

31 komentarjev

Koliko počasnejši so v resnici diski SMR

Ars Technica - Pred dvema mesecema so proizvajalce diskov zalotili, da prodajajo diske s tehnologijo SMR, ne da bi to posebej označili. Največ zgražanja je požel Western Digital, ki je tovrstne diske prodajal celo v modelih, ki so namenjeni za uporabo v sistemih NAS ali poljih RAID, zaradi česar si je prislužil tudi tožbo. Diski s SMR podatke zapisujejo tako, da se sledi deloma prekrivajo, zaradi česar so počasnejši od običajnih diskov (CMR). Kot požar se je po internetu razširil preizkus, ki so ga izvedli na Servethehome.com. V polju ZFS RAIDz1 vdev se je obnovitev z namesto običajnih šestnajstih ur podaljšala na devet dni, ko so uporabili Western Digitalov disk.

Šlo je za en specifičen primer, kjer je razlika drastična. Sodeč po teh rezultatih, bi se lahko vprašali, kaj neki je Western Digital sploh razmišljal in ali je diske sploh kakorkoli preizkusil. Na ArsTechnici so zato izvedli malce širši preizkus v več situacijah, ki daje celovitejšo sliko. Diski s SMR so počasnejši, a razlika ni tako...

14 komentarjev

Western Digital zaradi prodaje diskov SMR tožen

Slo-Tech - Pred poldrugim mesecem se je razvedelo, da so vsi trije veliki proizvajalci diskov ponujali diske s tehnologijo SMR, ne da bi uporabniki to vedeli. Diski s SMR so za proizvajalca cenejši, saj lahko na magnetno ploščo zapišejo več podatkov, ker se sledi deloma prekrivajo. To pa ima tudi negativne vplive na zmogljivost, saj so taki diski počasnejši in zato manj primerno za vsakodnevno intenzivno rabo. Western Digital, Seagate in Toshiba so se zato znašli pod plazom kritik.

V namizne računalnike so jih vgrajevali vsi, še bolj predrzen pa je bil Western Digital, ki je diske s SMR vgrajeval tudi v sisteme NAS (Network Attached Storage). Konkurenca tega ni počela. Seagate je na primer izrecno zanikal, da bi bili njihovi disk Ironwolf (za NAS) tipa SMR, temveč so konvencionalni CMR. Ker so diski za NAS namenjeni uporabi tudi v RAID-u in podobnih poljih, so potrošniki zoper Western Digital vložili skupinsko tožbo. V njej podjetju očitajo, da je tehnologija SMR in s tem tudi diski družine...

42 komentarjev

Osem terabajtov brez helija iz Seagata

Seagate - Seagate nadaljuje postavljanje rekordov v gostoti zapisa podatkov. Predstavili so disk, ki zmore shraniti 8 TB podatkov, kar je tretjino več od njihovega dosedanjega rekorderja. Pri tem povejmo, da so se izognili uporabi helija, ki jo je vpeljal Western Digital, ampak so raje uporabili SMR.

Bližanje fizikalnim omejitvam pri gostoti zapisa podatkov na magnetne nosilce terja uporabo trikov, da lahko na enako velike plošče stlačimo več. Konkurenca se je tega lotila s polnjenem diskov s helijem, ki je pravzaprav precej okoren način. Ker je helij lažji in povzroča manj upora, je mogoče v enako prostornino stlačiti več magnetnih plošč za zapis podatkov, medtem ko sama gostota ni kaj večja. Western Digital je tako uspel izdelati 3,5-palčne diske s kapaciteto 6 TB.

V Seagatu so vmes raje izpopolnjevali zapis podatkov SMR, s čimer so letos...

33 komentarjev

Seagate razvil tehnologijo gostejšega zapisa podatkov na diske

Extremetech - Kapacitete diskov že nekaj časa ostajajo pribite ob mejo 4 TB, kar proizvajalci dosežejo s štirimi terabajtnimi ploščami. Zadnja večja revolucija se je zgodila leta 2006, ko je vzdolžni (longitudinalni) način zapisa podatkov na disk zamenjal pravokotni (PMR). Magnetizacija domen v disku sedaj namreč kaže navzgor ali navzdol (pravokotno na ravnino plošče in vzporedno z osjo vrtenja), s čimer je mogoče na enak prostor stlačiti več podatkov. A tudi ta tehnologija se zaletava ob fizikalne omejitve, saj je širina sledi (track), kot imenujemo koncentrične krožnice za zapis podatkov, že izjemno majhnih 75 nanometrov. Seagate je razvil tehnologijo, ki bo mejo gostote zapisa premaknila više. Imenuje se SMR (shingled magnetic recording oziroma strešniški magnetni zapis).

Ime je dobil, ker se podatki zapisujejo podobno, kot se na strehe zlagajo...

37 komentarjev