»

FBI na daljavo vdrl v usmerjevalnike in pobrisal ruski malware

Slo-Tech - Več kot tisoč brezžičnih usmerjevalnikov Ubiquiti v ZDA je bilo okuženih rusko zlonamerno programsko opremo, da so delovali kot usklajeni botnet za hekersko skupino Fancy Bear. Usmerjevalniki z operacijskim sistemom EdgeOS, ki so uporabljali tovarniško geslo za administrativni dostop, so bili lahka tarča za Fancy Bear, da je nanj naložila malware Moobot. To pa je bila tudi pot do njihovega očiščenja.

Tajna sodna odredba je FBI-ju omogočila čiščenje usmerjevalnikov, zato so izvedil operacijo Dying Ember. V tej operaciji je FBI uporabil Moobot, da je pridobil dostop do usmerjevalnikov in pobrisal zlonamerno programsko opremo. Da bi preprečili ponovno okužbo, dokler lastniki niso sprejeli ustrezni ukrepov, je FBI spremenil pravila za blokade v usmerjevalniku (firewall rules) in blokiral oddaljeno upravljanje. Med posegom so zbirali tudi prometne informacije, s čimer se preverjali, da Fancy Bear ni motil postopka.

FBI je torej vdrl v usmerjevalnike domačih in malih poslovnih...

57 komentarjev

Informacijski napad na avstrijsko zunanje ministrstvo

Die Welt - Avstrijsko zunanje ministrstvo je sporočilo, da so neznanci v soboto okoli 23.ure izpeljali obsežen napad na njihov informacijski sistem. Glede na način in obseg vdora sklepajo, da so napadalci povezani z eno od tretjih držav ter da je napad podoben tistim, kot so jih v preteklosti doživele nekatere druge institucije v EU. Povedali so še, da so nemudoma formirali posebno koordinacijsko skupino, ki se ukvarja s posledicami napada - ta bi lahko po ocenah trajal več dni - drugih podrobnosti pa niso izdali.

Incident bi lahko imel politično konotacijo, saj se je odvil na dan, ko so se avstrijski Zeleni na kongresu v Salzburgu odločili vstopiti v koalicijo s konservativno ljudsko stranko.

Večji informacijski napadi na evropske državne institucije so se v zadnjih letih primerili v Nemčiji, tam so leta 2018 hekerji vdrli v vladni računalniški sistem, leta 2015 pa je bil žrtev napada nemški parlament. Preiskovalci so za oba dogodka obtožili rusko skupino Fancy Bear oz. APT 28, ki je...

6 komentarjev

Odkrit prvi rootkit za UEFI

Slo-Tech - Na konferenci 35C3 (Chaos Communication Congress), ki je konec leta potekala v Leipzigu, smo videli predstavitve številnih varnostnih lukenj, med katerimi velja posebej omeniti prvi odkriti rootkit za UEFI (današnji naslednik BIOS-a). Domnevno ruska hekerska skupina Sednit, ki jo poznamo še pod številnimi drugimi vzdevki, denimo Fancy Bear in APT28, je uporablja zlonamerno programsko opremo, ki se skrije v UEFI (Unified Extensible Firmware Interface), je razkril Frédéric Vachon iz ESET-a. Vachon je pojasnjeval podrobnosti Lojaxa, kakor se prvi rootkit za UEFI imenuje. O LoJaxu so prvikrat poročali jeseni, sedaj pa je znanega več.

O rootkitih za UEFI se je v preteklosti že mnogo govorilo in špekuliralo, a konkretnega primera ni našel nihče. LoJax, ki je napisan...

18 komentarjev

Microsoft: jesenske volitve v ZDA bodo spet varnostni izziv

vir: BBC
BBC - "Ne," se je pred tednom dni v Helsinkih glasil odrezav odgovor ameriškega predsednika Donalda Trumpa na vprašanje novinarja ali meni, da se Rusija še vmešava v ameriške volitve.

A kot je na varnostni konferenci v Aspnu pred dnevi povedal Tom Burt, zadolžen za varovanje zasebnosti strank pri Microsoftu, so v podjetju nedavno preiskali nekaj poskusov phishinga, ki je potekal prek lažne Microsoftove strani. Z drugimi besedami, napadalci so žrtve skušali zvabiti na...

13 komentarjev

Hekerji vdrli v računalniški sistem nemške vlade

Slo-Tech - Nemške oblasti so potrdile, da preiskujejo vdor v varovani računalniški sistem nemške vlade. Po podatkih notranjega ministrstva je bilo tarča več ministrstev, vdor pa preiskuje tudi obveščevalna služba. Po podatkih tiskovne agencije DPA, ki jih na notranjem ministrstvu niso želeli komentirati, dokazi kažejo na rusko vpletenost. Napade naj bi izvedla skupina Fancy Bear (APT28), kar pa ruske oblasti odločno zanikajo.

Napad so že nevtralizirali, stanje pa je pod nadzorom. Nemci zatrjujejo, da je bil to izoliran incident, ki so ga že rešili, podrobnih informacij pa v interesu preiskave ne dajejo. Uradno ni znano, kdaj se je napad zgodil, nemški mediji pa poročajo o decembru. Prav tako naj bi pristojni za vdor vedeli že dlje...

12 komentarjev

Odkrita zlonamerna koda v usmerjevalnikih

Slo-Tech - Že dlje je znano, da se lahko virusi in druga zlonamerna koda skrivajo ne le na diskih računalnikov, temveč tudi v strojni opremi, ki ima firmware - celo v kablih. Mrežni usmerjevalniki so posebej pripravni za ta namen, saj neposredno komunicirajo z internetom in računalniki v lokalnem omrežju. O obstoju virusov zanje smo že dlje časa špekulirali, Mandiant pa je sedaj odkril enega, ki se že uporablja. Okužen usmerjevalnik je veliko varnostno tveganje za celotno omrežje, ki ga povezuje, saj lahko na primer računalnikom pri brskanju po spletu podtika okužene spletne strani, ne da bi ti to sploh vedeli.

SYNful Knock so za zdaj odkrili v štirih državah (Ukrajina, Filipini, Mehika in Indija) v usmerjevalnikih Cisco 1841, 2811 in 3825. Gre za usmerjevalnike, ki so namenjeni...

67 komentarjev