»

Največji slovenski uspeh na fizikalni olimpijadi

Slo-Tech - Tudi fizikalna olimpijada je letos potekala na Japonskem. Slovenska ekipa je dosegla svoj največji uspeh, saj se vseh pet tekmovalcev domov vrača z medaljami. Peter Andolšek (Gimnazija Bežigrad) je z 32. mestom osvojil zlato medaljo, Alexander Gaydukov (Gimnazija Koper) je bil srebrn, Žan Ambrožič (Gimnazija Kranj), Miha Brvar in Samo Krejan (oba Gimnazija Bežigrad) pa bronasti. Tekmovanje je potekalo od 10. do 17. julija v Tokiu.

To je četrta zlata medalja za Slovenijo na fizikalnih olimpijadah. Prvo zlato medaljo je leta 2002 na Baliju v Indoneziji osvojil Matija Perne, leta 2017 pa v Džakarti še Aleksej Jurca in leta 2019 Tevž Lotrič v Izraelu. Na mednarodno fizikalno olimpijado vsaka država prijavi pet tekmovalcev, ki rešujejo prvi dan eksperimentalne in drugi dan teoretične naloge.

Zmagal je kitajski tekmovalec, prav tako iz te države prihajajo naslednji trije uvrščeni. Najboljši Evropejec na 7. mestu prihaja iz Romunije. Ekipno je zmagala Kitajska (pet zlatih medalj; mesta:...