» »

Računalnika fizično povezana > Kaj pa zdej?

Računalnika fizično povezana > Kaj pa zdej?

bastadu ::

Zdej sem si zrihtal še eno mrežno kartico in kabel (UTP)... Sedaj me pa zanima, kaj vse morem nastavit na obeh računalih, da bo stvar delovala? Zadevo bom rabil za šeranje fajlov, skupno rabo tiskalnika in pa skupno rabo interneta (če se da?). Na prvem compu so Win2k, na drugem pa Win95. Prosim za čim bolj natančen opis postopka! THX
Pa še to:
V Win2k je zveza kao vzpostavljena, čas zveze teče, vendar je pr Send pa Recived nula (0)... Hitrost povezave kaže 10Mbit/s. Če comp z win95 ugasnem, je v win2k povezava še naprej vzpostavljena (kao)... Please HELP!

yjj ::

namesti kartice in računalnika poveži preko omrežne soseščine

bastadu ::

Napisal sem, da sta računalnika že fizično povezana! Zanimajo me samo še nastavitve, protokoli itd...

random ::

Ce bos delal preko protokola TCP/IP,
je dobro ce obema nastavis IP naslov
(npr 174.34.42.43>Vse stevilke razen zadnje morajo biti na obeh racunlanikih enake). Nato si izberi se isti workgroup na obeh racunlanikih(isto ime) in pa computer name , ki je razlicen. Potem si v "Network Neighbourhood" dodaj se File & Print sharing for MS Win Network.
To bi bilo za zacetek vse.
Za internet pa bi ti priporocal namenski program (Wingate), ki ga tudi sam uporabljam.

bastadu ::

In kako zdaj naprej? Kako za vraga narediti, da bom videl fajle od drugega v Omrežni soseščini? Zdaj vidim v Omrežni soseščini samo fajle, ki sem jih šeral na istem compu...:(

undertaker ::

Na obeh racunalnikih instaliraj TCP/IP in NetBEUI protokola. TCP/IP nastavi takole
1. racunalnik
IP 192.168.0.1
Subnet mask: 255.255.255.0
Gateway: ne rabis
ostalo ni pomembno za to kar hoces
2. racunalnik
IP 192.168.0.2
Subnet mask: 255.255.255.0
Gateway: ne rabis
ostalo ni pomembno za to kar hoces
Potem dodaj se FILE AND PRINT SHARING
Ne pozabi dati diske v skupno rabo ... desni klik na disk - sharing ...
NetBEUI ti bo pa pomagal pri share-anju printerja ...

Zakaj ti vzpostavi 10Mbps povezavo ? mas eno 10Mbps kartico ? Ce je tako jo nastavi na Full Duplex, tko da dobis vsaj 20Mbps.
Ce bos mel se kaksne tezave pa kr prasej :)

Ja pa se za iNET sharing ?
Uporabi Internet connection sharing, al pa kaksen transparenten proxy software, recmo Cybergen SYGATE

Ciao !

undertaker ::

Badman !
Za interno povezavo nikoli ne nastavljat IPjev kor 174.34.42.43 ... Samo 192.168.x.x klasa je rezervirana za take stvari in ni javna ...
Vidim ljudi ki nastavljajo LAN na 100.100.100.1, pol pa dodajo se kaksen routercek pa tak LAN na WAN pa je pizdarija ...

bastadu ::

Ni mi še uspelo...:( A je to vredu, če na mrežni skoz rdeča luč gori?

~Panter~ ::

Probej če mrežni kartici sploh delata.
Pejd u dos al pa u windows commanderja, pa napis: ping pa ip številko od ta drucga računalnika, pol bi ti pa mogl napisat en cajt, če sta kartici u redu.

andrej ::

Na w2k racunalu:
- naredi dial-up internet povezava (ce dostopas preko modema do interneta)
- potem to povezavo sharaj -> desni klik, properties, etc...
- potem izberi folder, ki ga zelis sharat, desni klik, properties, sharing...

Na win95:
- nic ne rabis nastavljat - samo prepricaj se, da mas pri TCP/IP nastavitvah DHCP. vse ostalo je avtomatsko...

bastadu ::

Zdej sem pingo na 2. računalniku[win95] (IP=192.168.0.2) in dobu naslednje rezultate:

C:\>ping 192.168.0.2

Pinging 192.168.0.2 with 32 bytes of data:

Reply from 192.168.0.2: bytes=32 time=2ms TTL=32
Reply from 192.168.0.2: bytes=32 time=1ms TTL=32
Reply from 192.168.0.2: bytes=32 time=1ms TTL=32
Reply from 192.168.0.2: bytes=32 time=1ms TTL=32

C:\>ping 192.168.0.1

Pinging 192.168.0.1 with 32 bytes of data:

Request timed out.
Request timed out.
Request timed out.
Request timed out.

C:\>

Potem sem pigno na 1. računalniku[win2k] (IP=192.168.0.1) in dobil naslednje:

D:\>ping 192.168.0.1

Pinging 192.168.0.1 with 32 bytes of data:

Reply from 192.168.0.1: bytes=32 time<10ms TTL=128
Reply from 192.168.0.1: bytes=32 time<10ms TTL=128
Reply from 192.168.0.1: bytes=32 time<10ms TTL=128
Reply from 192.168.0.1: bytes=32 time<10ms TTL=128

Ping statistics for 192.168.0.1:
Packets: Sent = 4, Received = 4, Lost = 0 (0% loss),
Approximate round trip times in milli-seconds:
Minimum = 0ms, Maximum = 0ms, Average = 0ms

D:\>ping 192.168.0.2

Pinging 192.168.0.2 with 32 bytes of data:

Request timed out.
Request timed out.
Request timed out.
Request timed out.

Ping statistics for 192.168.0.2:
Packets: Sent = 4, Received = 0, Lost = 4 (100% loss),
Approximate round trip times in milli-seconds:
Minimum = 0ms, Maximum = 0ms, Average = 0ms

D:\>

Nevem zdej, najbrž bi sem mogla prepoznat, če bi pingo drugega al kaj?
andrej, pod TCP/IP (v win95) nikjer ne najdem DHCP...?!

bastadu ::

Sem pa opazi, da ko računalnik (z win95) ugasnem (zaustavitev sestema) pa se povezava v win2k prekine. Torej stal le nekako povezana in se prepoznata...

V win2k imam ikono za povezavo spodaj in zgleda takole. Nevem če vam tole kaj pomaga....

Aja pa undertaker, druga mrežna je 10mbs tako da več itak ne bo šlo...


Aja pa še prosu bi, če mi nekdo pove, če mam kabel pravilno zvezan. To lahko vidite tule...

Simko ::

crossover mislim, da je narjen v redu.

random ::

Jst sm dal tis IP samo za primer(kr en).
Hvala za opozorilo.8-)

Filo ::

Ip je lah ker koli sam, da mata oba racunalnika istega, zadnjo številko pa drugo npr: 10.0.0.12 in 10.0.0.25 .Za printer sharing je pa vseen , tud če nimaš netBEUI.Mislm jest ga nimam in mi dela čist uredu.Vse ostalo je pa že undertaker povedu.:)

Yohan del Sud ::

V odgovoru je pojasnjeno vzpostavljanje povezave med dvema računalnikoma z operacijskim sistemom Windows95/98....

Marsikdo ima doma dva računalnika, starejšega in novejšega (tisti z več denarja pa vsaj dva (naj)novejša). Delo z računalnikoma si boste vsekakor olajšali, če ju boste povezali v mrežo. To danes ne predstavlja nobenega posebno velikega stroška več - vso potrebno opremo boste dobili za manj kot 10000 SIT.

Potrebujete: dva računalnika z operacijskim sistemom Windows 95/98/ME/NT (če tega nimate, bo strošek precej višji), dve omrežni kartici (10 ali 100 MBitni) in UTP cross-over kabel (priključki na tem kablu so zelo podobni telefonskim, le da so malce večji). Dve 100 Mbitni (novi) kartici in 10 metrov kabla je manj kot 10000 SIT (preverjeno ob pisanju tega članka).

Najprej morate obe kartici vgraditi v računalnik. Naj vam to naredijo v servisu, če niste &raquo;tehnični&laquo; tip. Če se boste tega lotili sami, vedite, da mi ne odgovarjamo za ogenj in dim, ki bo pričel veti iz vašega računalnika. Torej, odprite škatlo (od računalnika, ne od čevljev), vstavite kartico v ustrezno režo (ISA ali PCI), jo pritrdite (prišravfajte) ter škatlo zaprite. Prižgite računalnik in če bo vse v redu, bo operacijski sistem pri zagonu spoznal novo strojno opremo - omrežno kartico. Namestite gonilnike s CD-ja z operacijskim sistemom ali s CD-ja oz. diskete, ki ste jo dobili ob nakupu kartice. Povezava dela dosti bolje, če sta računalnika povezana s kablom, zato vsak konec kabla vtaknite v svoj računalnik. Če so na karticah tudi kakšne diode, bodo ob priklopu kabla v oba računalnika pričele svetiti. Vzemite si nekaj časa in jih opazujte.

Sedaj pa pride taglavno, to je konfiguriranje nastavitev v obeh računalnikih. Bodite pozorni na to, da se nastavitve pri obeh računalnikih malenkostno, a pomembno razlikujejo.

V obeh računalnikih pojdite v nadzorno ploščo (Start => Nastavitve => Nadzorna plošča). Dvokliknite ikono &raquo;Omrežja&laquo;. Kliknite jeziček &raquo;Osebna izkaznica&laquo; in dajte vsakemu računalniku svoje ime (imeni se morata med seboj razlikovati). Delovna skupina obeh računalnikov mora enaka (LAN, Doma itd.). Po želji lahko vpišete tudi komentar.

Sedaj pri obeh računalnikih kliknite jeziček &raquo;Konfiguracija&laquo;. Tu zna priti do zelo velikih razlik glede nameščenih odjemalcev, protokolov itd. pri različnih računalnikih, zato je v spodnji tabelici navedeno, kaj naj bo nameščeno, vi pa nato ustrezno dodajte in neustrezno odstranite. Omrežje bo po vsej verjetnosti delovalo tudi, če bo nameščeno še kaj drugega. Vedite pa tudi, da čeprav boste izbrisali vse komponente, to ne bo vplivalo na obstoječo internetno povezavo! Ta bo ostala nedotaknjena!

Odjemalec za omrežje Microsoft
Ime omrežne kartice
Gonilnik za omrežje na klic
TCP/IP Ime omrežne kartice
TCP/IP Gonilnik za omrežje na klic
Skupna raba datotek in tiskalnikov v omrežjih Microsoft

Do tu je bilo vse enako. Vsaki izmed teh 5 zgoraj naštetih komponent lahko spreminjate lastnosti. Pri prvih treh (Odjemalec za omrežje Microsoft, Ime omrežne kartice in Gonilnik za omrežje na klic) ne spreminjajte ničesar. Enako velja za zadnjo komponento (Skupna raba datotek in tiskalnikov v omrežjih Windows). Nekatere nastavitve bo potrebno spremeniti pri TCP/IP Ime omrežne kartice in TCP/IP Gonilnik za omrežje na klic. Zaradi lažjega razumevanja so za oba računalnika v dveh stolpcih navedeni koraki, ki jih morate narediti.

Najprej nastavite lastnosti TCP/IP Ime omrežne kartice:

1.RAČUNALNIK 2.RAČUNALNIK
IP naslov: 193.2.70.100
255.255.255.0
193.2.70.101
255.255.255.0

Konfiguracija WINS: Onemogoči WINS Onemogoči WINS
Prehod: Pustite pri miru! Pustite pri miru!
Vezi: Pustite pri miru! Pustite pri miru!
Dodatno: Spodaj NEOBKLJUKANO! Spodaj NEOBKLJUKANO!
Net BIOS: Pustite pri miru! Pustite pri miru!
Konfiguracija DNS: onemogoči DNS OMOGOČI DNS(*)

Ko boste izbrali možnost &raquo;Omogoči DNS&laquo;, ne boste mogli klikniti &raquo;V redu&laquo; ali drug jeziček. Kliknite &raquo;Prekliči&laquo; in ne skrbite - vaše nastavitve bodo kljub temu shranjene!

Sedaj pa nastavite lastnosti TCP/IP Gonilnik za omrežje na klic:

1.RAČUNALNIK 2.RAČUNALNIK
IP naslov: SAMODEJNO DOBI
IP NASLOV SAMODEJNO DOBI
IP NASLOV
Konfiguracija WINS: Onemogoči WINS Onemogoči WINS
Prehod: Pustite pri miru! Pustite pri miru!
Vezi: Pustite pri miru! Pustite pri miru!
Dodatno: Spodaj OBKLJUKANO!
(Ta protokol naj ...) Spodaj OBKLJUKANO! (Ta protokol naj ...)
Net BIOS: Pustite pri miru! Pustite pri miru!
Konfiguracija DNS: onemogoči DNS OMOGOČI DNS(*)

Ko boste izbrali možnost &raquo;Omogoči DNS&laquo;, ne boste mogli klikniti &raquo;V redu&laquo; ali drug jeziček. Kliknite &raquo;Prekliči&laquo; in ne skrbite - vaše nastavitve bodo kljub temu shranjene!

Ko končate, klikajte &raquo;V redu&laquo;, dokler vas računalnik ne bo vprašal, če želite ponovno zagnati računalnik, da bi uveljavili narejene spremembe. Ubogajte ga! Če bo vse v redu, ob ponovnem zagonu vpišite uporabniško ime in geslo (če tega okenčka pred namestitvijo mreže niste videli!). Če se ob prižigu računalnika ne prikaže zahteva po geslu, vedite, da je nekaj narobe, vendar je verjetnost, da bi do tega prišlo, zelo majhna.

Vedite, da morate vpisati pravilno geslo (če ga pišete prvič, ga boste morali zaradi potrditve vpisati dvakrat!). Po vzpostavitvi sistema morate na namizju videti ikono &raquo;Omrežna soseščina&laquo;. Dvokliknite jo videti bi morali tri ikone: Celotno omrežje, 1.računalnik in 2.računalnik oz. nekaj podobnega. To je znamenje, da mreža deluje! Uspelo vam je! Če vam ni uspelo, ta članek preberite še enkrat oz. ga tokrat resnično "preberite."

Še to - ne pozabite diskov (ali posameznih map) na obeh računalnikih dati v skupno rabo (v Raziskovalcu na levi strani kliknite &raquo;c:\&laquo; (oz. drugo) z desno miškino tipko, nato &raquo;Skupna raba&laquo; in od tu naprej pa se boste že znašli :-)

Ker je bilo vprašanje dokaj široko zastavljeno, tema lokalnih omrežij pa je široka, obljubimo, da se bomo v prihodnje še obširneje razpisali o domačih omrežjih.

bastadu ::

Hvala ti Yohan del Sud za ta obširen odgovor! Sam prvo ga še itak morem prebrat in probat, če bom lahko zadevo vzpostavu nekako...

bastadu ::

Ni mi še nč ratalo pametnega... Kvečjemu je drugače to, da v win2k mi pod send naštepa neki paketov, pod recive pa je še vedno nula (0)... Zdej sem že skor ćisto obupu... Kako bi se 100% prepričal, da mrežni sploh delata, da sta kompatibilni?

smilyxx ::

Jst mam 2 kompa prek switcha povezana. Oba se zaznata, pingata, itd. NA 1. kompu mam običn telefonsk modem pa mrežno, na drugem pa sam mrežno. Zakaj mi na 2. kompu ne dela internet kljub temu da sm povezavo naštimal preko LANa. TCP/Ip nastavitev nisem popravljal saj je na LANu 2. komp lepo delal. na 1. kompu mam Win98 na 2. pa Win 2k.

Lp
Save water.
drink beer.

tico ::

bastadu ce mas moznost probaj dat mrezni v drugi dva racunalnika in sprobat ce res delata.
Ce mas slucajno v katerem od racunalnikov se kako mrezno, daj na disable. Pa da nimas kakega firewalla nastavljenega tak da vse blokira?

Narcos Satanicos ::

Računalnika fizično povezana, Kaj pa zdej?


Zdj boš pa dobu mejhne računalnike!!!!

:D :D :D :D

bastadu ::

tico: Ta tema je že stara več kot leto dni in sem med tem že zdavnaj rešil problem (ena mrežna ni delala). Poskusite sedaj pomagat smilyxx-u:)

SkIDiver ::

Kako veš da ti mrežna ni delala? Meni isto pod send pokaže da je poslov neko število paketov pod recive pa nč, nula(0). Na mrežni mi oa skoz vtripa lučka za active. Druga pa stalno gori. Tista je normalno. Bolj nenormalna mi je active, ki skoz vtripa. Nč mi ni jasn tole.

bastadu ::

Problem je bil v bistvu v tem, da nisem vedel kero mrežno imam notri in zato nisem našel nobenih gonilnikov, windowsi so dali kar neke generic, ki pa niso delali... Potem sem not vtaknil eno 3com-ovo mrežno in je začelo takoj špilat...

N-E-O ::

v tejle temi se očitno že dolgo ni o čem razglabljalo...
moj problem je takšen: imam 2 kompa, na primarnem je naložen winXP, na drugem pa
win98 (1st edition)...

na prvem pc-ju lahko mirno dostopam do datotek na drugem racunalniku...
v drugem pa ne morem dostopati do datotek v prvem...

in sicer, ko dam določeno mapo v prvem pc-ju pod skupno rabo se mi izpiše naslednje:
Prišlo je do napake pri poskusu skupne rabe "ime datoteke". Storitev strežnika ni zagnana. Sredstvo v skupni rabi tokrat ni bilo ustvarjeno.


Pri nastavljanju nastavitev sem se bolj kot ne opiral na zgornji obširen tekst o konfiguraciji te zadeve.
Ima kdo kaksen predlog?? Lp,
Follow the white rabbit.

pikachu004 ::

pozdrvaljeni
zanima me samo kaksne kable rabim v tem primeru.

krizne ali navadne (ravne?!) ?

2nemesis ::

pikachu004: Samo navadne.
Pri daljših kalih pazi na pravilno vezavo paric, priporočam branje članka Ethernet.

domennorc ::

O.K. sej vem da sem se mal prešvercal ker nisem vsega prebral, ampak 11 strani je mal velik mene pa mal cajt baše, bom pa vseen napisal moj problem in če se me kdo usmil in mi ga pomaga rešt bom zelo vesel. Stvar je naslednja:

- mam dva računalnika in povezavo na kabelski internet. zdej bi pa jaz rad ta dva računalnika med sabo povezal, tko da bi bil en pač glavn, drug pa bi bil prek tega povezan in bi mel tud dostop do interneta, hitrost prenosa je pa čist nepomembna. Kje je problem, evo ga: modem ma povezan na mrežno kartico, ki je integrirana na mb-ju, ampak mam notr še eno mrežno na PCI-ju. Na drugem kompu je mrežna na PCI-ju. Mrežne na PCI-jih so povezane s crossover kablom (15m), ampak se sploh ne odzivata, ampak vem da sta delujoče, ker sem modem sprobal na njih in dela. Skratka računalnika se med sabo ne prepoznata. Na obeh je sistem WinXP PRO bootlegan :(

Če ma kdo kakšno idejo jo z veseljem sprejmem!! HVALA!! :)

bastadu ::

Si nastavil IPje na obeh mrežnih?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Homenetwork

Oddelek: Omrežja in internet
333289 (2565) MrStein
»

Lan med win 2k inwin 98se (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
654875 (4111) Klemenn
»

vzpostavitev domačega omrežja

Oddelek: Pomoč in nasveti
132230 (1963) boogie
»

tezave z mrezo

Oddelek: Pomoč in nasveti
51712 (1535) StratOS
»

Povezava dveh mašin!W2k

Oddelek: Pomoč in nasveti
161968 (1780) ~Panter~

Več podobnih tem