» »

S.P. nasveti

S.P. nasveti

ABX ::

Je kdo tukaj s.p.? Ker bi potreboval par nasvetov.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

DJroky ::

Povej kaj te zanima mogoče ti lahko pomagam.

ABX ::

Jaz delam kot s.p za eno firmo. Zanima me:
1) koliko bo znašala moja neto plača, če je recimo bruto 100.000 Sit (za lažje seštevat).

2) Kaj in koliko bom moral na koncu meseca/leta plačat državi.

3) In kako plačat čim manj.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

DJroky ::

Kaj nimaš računovodja? Najbolje to on-a ve! Jaz mam d.o.o. pa nism čist sigurn če isto lavfa pri s.p. Lahko pa jaz prašam, če nimaš ti koga.

ABX ::

Ne rabi thx, sem glih začel pa ker nimam kaj počet malo brskam okoli. Drugače bom konec meseca zvedel vse.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

leonius ::

hmm, bruto 100k je mislim da celo pod minimumom državnim. Neto bo nekje 2/3 bruta, odvisno tudi od starosti pa blla bla bla bla...mat je računovodja, pa sem čisto približno seznanjen.

ToniT ::

Nisem čisto siguren, da sem razumel vprašanje.
Ali si ti od teh 100.000 SIT plačuješ pokojninsko in invalidsko zavarovanje, ali delaš to zraven druge službe?

ABX ::

Jaz dobim med 400k in 500k bruto odvisno od ur dela.

Zanima me pa koliko bom plačal prispevke kon meseca in koliko dohodnine konec leta.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ABX ()

cekr ::

Iz prve roke:

1. Kot S.P. nimaš plače.
2. koliko si plačuješ za pokojnino, zdravstveno zavarovanje, je čisto tvoja stvar - seveda se moraš držati tistih državnih minimumov.
Recimo, če si želiš imeti 100.000 sit neto - potem boš moral plačati 60.000 - 80.000 prispevkov za pokojninsko in zdravstveno zavarovanje.
Seveda si lahko plačuješ minimalno ali pa zajamčeno plačo.
Kakor si napisal, da imaš 500.000 sit prihodkov na mesec, si lahko reguliraš s stroški, kilometrino, amortizacijo. Tudi vozilo si lahko spraviš v amortizacijo, če ga kupiš na ime podjetja.
Od začetka boš imel sicer težave, kasneje pa se boš navadil, da boš vedel koliko prikazati davkariji. Čim manj - boljše bo zate. Seveda moraš paziti, da ne greš v minus, ker potem je možnost, da boš dobil davčno kontrolo.

Še enkrat: kot s.p. nimaš plače, zato se v dohodnini šteje tvoja plača od dobička, ki ga prikažeš za celo leto . Pa prva leta pazi, da ne boš prikazoval preveč, ker boš naslednje leto dobil večje položnice za akontacijo dohodnine.

cekr ::

Še nekaj sem pozabil:
imel boš tudi razne prispevke za obrtno zbornico(kdo jo sploh rabi?), potem boš moral opraviti razne tečaje iz varnosti pri delu, požarne varnosti, preglede in meritve delovne opreme(či manj jim jo pokaži), požarni red, izjavo varnosti pri delu,....
To so svinjarije, ki marsikomu vzamejo veselje, da bi se šel karkoli.

ABX ::

Da vidim če razumem.


Recimo da dobim 500k bruto.
-100k za benz (kao prevoz na delo)
-100k za razne pizdarije ki kupim na ime firme (zdaj pustimo na miru kaj lahko in kaj ne smeš)
Ostanem z 300k. Če želim to prenest na tekoči račun na kaj moram pazit? Racimo da si bom plačeval minimalno penzijo in zdravstveno zavarovanje (kdo pa jim verjame da čez 40 let bom kaj dobil nazaj). Koliko mi ostane?
Zdaj tukaj ne štejem dohodnine ker to mi je jasno da gre percentualno glede na neto plače (za katero še ne vem koliko bo).

Delam pa kot sistemc v eni firmi, tako da dvomim da bom imel kake tečaje.


Hvala za razlago.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

cekr ::

Sem prej nekaj pozabil:

Z denarjem lahko razpolagaš prosto, kar pri d.o.o. ni tako. Ti lahko dvigneš ves denar iz transakcijskega računa. Samo paziti moraš, da račune, ki jih plačuješ in ki presegajo 25.000, da gre vse iz transakcijskega računa, če ne ti davkarija ne prizna stroška. Seveda jih lahko izdajatelj računa izda dva ali več manjših. Za prispevke pa ni nobenih omejitevm, kako jih plačuješ.

- Varnost pri delu in požarno varnost boš moral isto narediti.

- kilometrine pa ne moreš zaračunavati za pot na delovno mesto. Obračunaš jo lahko samo za poslovne poti, ki jih lahko dokažeš s papirji.
- računov za bencim ne moraš dati v stroške, razen v primeru, če boš dajal račune od bencina in se odpoveš kilometrini. Finančno je boljša izbira kilometrine.
Na mesec lahko dokaj hitro zbereš za 100.000 sit kilometrov(med 40-50 sit na km).

ABX ::

Zanimivo.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

ToniT ::

Z kilometrino se da marsikaj urediti - "pojaviš" se na vsakem strokovnem srečanju, ki ga prireja recimo Microsoft ali kaka druga firma in je seveda zastonj - takoj si lahko zaračunaš dnevnico itd. Na koncu leta pazi, da ne boš imel preveč dobička - davek od dobička je cca. 15%, rajši probaj čim več stvari že prej nabaviti oz. si ustvariti stroške.

Sicer boš pa na začetku imel polno stroškov - ocena tveganja na delovnem mestu, zdravniški pregled itd...

Če ravno ne popravljaš računalnikov, ti ni potrebno biti član obrtne zbornice.

In pa še to - čimprej si dobi dobrega računovodjo.

Yohan del Sud ::

s.p. iz foha checking in

Glede na to, da sem tudi sam svoj računovodja, je moj prvi nasvet - najdi si dobrega računovodja
Drugič, stay low in profile
Prikaži minimalen dobiček (do 200000-500000 letno - od nečesa vseeno moraš živet), da padeš v najnižji davčni razred
Minimalni prispevki so cca. 40ksit za zdravstvo in penzijo, se pravi teoretično vse kar je ustvarjeno nad tem je tvoje
Če si mali davčni zavezanec boš verjetno plačeval mesečni pavšal za davek, za njegovo višino se dogovoriš s svojim davčnim referentom, sam plačujem 9000 sit/mesec
Kilometrina je boljša možnost kot obračun bencina. Je pa tudi več dela. Ker sem len in naredim malo km sem izbral drugo možnost.
V stroške daš lahko praktično vse kar ti pade na pamet, samo če znaš utemeljit nakup.
Ja tudi flašo viskija, ki si si ga kupil za nažret lahko daš v reprezentanco. Ali pa rčun za pico pri Julči, če ni to prepogosto.

BTW, če ni skrivnost, za kero firmo delaš? Link?

ABX ::

Yohan: dobiš na mail. Imam pa letno pogodbo.

Spadam v najnižjo kategorijo ker glede na to da sem komaj začel ne bom do konca leta dosegel 5.000.000 Sit.


Glede kilometrine. Jaz imam sedež v Izoli delam pa v drugem mestu. Seveda sem se preselil in imam 10min vožnje do dela. Zanima me če bi lahko nabijal vsak dan kilometrino od sedeža moje firme do firme kjer delam.

Konec meseca se bom vsedel z računovodkinjo vendar bi rad bil pripravljen da ja čim več vrpašam.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

cekr ::

V opozorilo onemu zgoraj !

Pri s.p. ni direktnega davka na dobiček, gre ti pa vse v dohodnino: Zato pazi, ker ti lahko davek naraste tudi na 60%.

appz ::

pozdravljeni,
mene tud mal okol tega zanima..in sicer kak je hz ddv-jem ko izdajas racune kot s.p. strankam....s tem mislim jz za stranko opravim posel na kar za opravljeno delo izstavis racun ...kak pa je z ddv-jem ...je pa to kar me zanima?
drugace pa ABX super kr si odpru tako temo po moje se mnogo drugih zanima kaj vec o tem!

Yohan del Sud ::

Če si zavezanec za ddv, potem ga zaračunaš. Če nisi pa ne. Zavezanec postaneš avtomatično, ko dosežeš 5MSIT prometa letno, če se sam javiš lahko tudi prej.

Nato primerjaš ddv prejetih računov in ddv izdanih računov, razliko pa nakažeš državi. Ali pa obratno. če si davka več plačal kot zaračunal. Tako je v osnovi.

Če nisi zavezanec, pač ne moreš uveljavljati ddv-ja iz prejetih računov.

matter ::

Pa pazi malo da ne boš preveč dobička mel prvo leto. Ker meni se je zgodilo da sem odprl 9 meseca pa je ta čas največ prometa in sem imel veliko dobička. Potem pa dobim čez 2 leti da moram plačat akontacijo davka na dejavnost ogromno, ker so mi dobiček tisti mesec (ko sem odprl pa mel velik prihodkov) pomnožili z 12. Na srečo smo z dobro računovodkinjo pa zadevo odpravil, ampak vseeno sem vrgu velik dnarja stran, ker moraš plačat, kljub pritožbi (mesečno).
Sicer pa priporočam poslovni načrt, pa odhodke pomnoži z 2 ter dobro računovodkinjo, ker tle res ni škoda dnarja.
Pa velik sreče

ToniT ::

To je tistih 15% davka na dobiček, ki so zgoraj omenjeni. Pozna se drugo leto, ko te na novo obdavčijo.

matter ::

Yup. Ampak marsikdo se zajeba (jest tut) ker se firma odpira dolgo (glede na planiranje) pa se zmeniš da račune pošlješ ko odpreš firmo pa maš dobička oh in sploh in še konec leta je , pa so zračunal za 1 mesec pa dal krat 12 in sem mel sranje. Je bilo pa nepričakovano po dveh letih ja, tak da zna bit ta zadeva udarc.

ABX ::

Nekaj časa je minilo...

Sem ugotovil da vsak mesec moraš plačat prispevke minimalni pa so 40-50k.
Stroške pa je najbolje si delat z kilometrino, osebno delam uradno 200km na dan kar prinese skoraj 300k stroškov na mesec.
Potem je še malica 22k na mesec.
In na koncu je še finta da nakazuješ denar študentu ta pa ti ga vrne nazaj. Če se ne motim ti študenski servis vzame 10%, študent pa po dogovoru.


Še kaj ... ?
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Yohan del Sud ::

Kaj zdaj? Imaš 5mio prometa na leto ali ne?

ABX ::

Prvo leto ne ker sem začel maja in še to le en teden.

Drugače pa za naslednjo leto bo gusto (cca 400k na mesec), ker če postanem davčni zavezanec bom zgubil 20% plače (DDV).
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

matter ::

To so še nizki pripevki :) Čaki da boš mel več dobička,
pa manj investiranja. Boš kuj v višji razred padu.

Mene neki zanima. Kako je če osebni avtomobil kupiš
na firmo. Kak se to šteje, in ali se splača ali ne.
Kakor sem jaz bral se to šteje kot dobiček in naj
ne bi bilo dobro to delat.

ToniT ::

Osebni avto na firmo je osnovno sredstvo. Potem pa rabiš za vsako vožnjo potni nalog za avto in vsi računi za bencin itd. morajo biti na firmo.

Mac ::

ABX: Hej, to je pa res ena od boljših odprtih tem. :D

Delaš kot s.p. na firmi kot sistemec, dnevno na firmi prevoziš 200 km, pri letni pogodbi za en teden dela v maju dobiš 400-500 k sit.
Kera firma je to, da se še jaz prijavim? 8-)

Pa sem res zvedel vse, kar moram vedeti o s.p.-jih, pa še niti vprašal nisem nič.

Vidi se, da si se zelo potrudil pri iskanju infomacij o svoji težavi, preden si se odločil za pomoč na tem mestu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mac ()

fazy ::

A je to popoldanska obrt ?

ABX ::

400-500k dobim na mesec.

500k v primeru da delam 170-180ur (redko).
Delavni urnik pa je v pizdi. En teden popoldan drugi teden dopoldan. Trenutno pa še zgubim vsak drugi vikend.

Je pa dobro ker nimam nobenih stroškov. Dnevno prevozim 20 km (tam in nazaj) a kaj ko uradno živim na drugem delu Slovenije.


Kaj ni nobene računovodkinje tukaj? :)
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ABX ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

informacije glede ustanovitve podjetja (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10619402 (16939) wind
»

s.p. (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7013448 (8936) Vikking
»

Postal bom podjetnik, kako naprej (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5523034 (17666) K0K0
»

Samostojni podjetnik S.P.

Oddelek: Loža
218205 (7286) BluPhenix

Več podobnih tem