» »

Vsi OSi

Vsi OSi

CaqKa ::

A lahko v to temo vpišete vse ose ki se jih spomnite? pa če mogoče lahko da kdo kak krajši opis mogoče čemu je os namenjen. pa prosim ne podvajat OSov.

Winsi
Linux distroji

zgornja dva bi naj vsi kar poznali zato bi se pa ostavil pri naslednjem.

BeOS: meni zelo ljub sistem ki pa se ni prijel. za moje pojme ima najboljši UI kar sem ga do zdaj videl browsanje po disku na skoraj vsakem koraku/oknu kar z desnim klikom! pravijo da naj bi imel močno podporo multimediji vendar je sam nisem zasledil (beri tezave z usposobitvijo enega od atijevih tunerjev)

napisite tudi tiste majhne ose ki zasedajo po eno disketo (lahko mini linux distroji) ne naštevajte pa linux distrojev ker za to imamo sezname kot je recimo linuxiso.org
naj nekdo ki ima macos ox opiše malo to stvar.. pa tudi če obstajajo kake druge komercialne profi zadeve bi me zanimale. kot je kakšen irix in pa kaj je na kakših tehle sun serverijh?

b ::

Celotno zgodovino Unixa imas tule

Na tem linku so verjetno nasteti prakticno vsi Unix in Unix-like sistemi, ki jih je videlo kaj vec kot 10 ljudi :-)

lp,
Borut.

Matek ::

MS-DOS

PC-DOS

DR-DOS

Prvi mislim da je bil PC-DOS, potem pa so nastajali kloni (tudi najbolj znani MS-DOS)itd.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matek ()

Tiger ::

Nisem najbolj prepričan, ampak najprej je bil MS DOS, šele nato pa PC DOS (od IBM). Namreč MS je DOS razvil na podlagi CP/M, ki ga je za ne preveč velike denarce kupil od nekega tipa.

Matek ::

Sej jaz tudi kr po pameti pišem, nisem ziher, ampak logično bi blo, da je IBM naredo OS za prvega PC-ja, ker je prvi OC tudi od IBM-a, potem pa je začel MS razvijat software za PC-je, ne?
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

b ::

Ne.

Mercier ::

andrej ::

nope, IBM-u se je mudilo in ni mel casa napisal celega OS-a. Zato pa so rekli Billyu in ta ga je priskrbel. Billy ga je kupil za piclih 20.000 USD... Deal stoletja:D

Matek ::

Aha, thanx for explainin'.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

barbarpapa1 ::

Pozdravljeni OSoljubci

Na tistem linku je sicer veliko OS-ov, jih pa nekaj tudi manjka kot npr:

OS 9 (pa ne mislim MAC-a)
OS 9000
OpenVMS (Še se kdo spomni VAX-a :( )
MVS (Ta pa tera IBMove vlke zverine...)


Pa še zgodovina :D (ah spomini, spomini....)

QDOS (Sinclair QL)
TOS (Atari)
AmigaOS

Pa še več se bi našlo...

LP

Jože

Mercier ::

barbarpapa1

Še se kdo spomni VAX-a
Uporabljam na šiktu. :D

Ziga Dolhar ::

Kater OS je gnal mojega Commodorja 64? :]

PaJo ::

Hm, jaz sem se pa se spomil na IBM-ov AS400, katerega imamo v firmi:D
Drugace VMS-ja se sevda spomnim, saj sem na faxu nekaj pisal na njem, kar se pa tice c64 pa ne vem natancno kaj je bila tisto za ena zadeva, vem da je imel 64kb ROMa in da se je stvar tam ven bootala, nato pa si imel lepo BASIC okoli, kjer si lahko programiral oziroma zaganjal programce in igre:D
Ne se preveč sekirat, rajši uživat:)

Yohan del Sud ::

Še celo na prastarem Atariju 800xl sem imel več verzij OS na 5'25 palčnem disku...

Mislim da se je enostavno klical DOS... 8-) , Uporabljal sem verzije 2-8... Se mi zdi...

Imel je med 10 in 20 opcij (kopiranje, pregledovanje, čiščenje, ipd...)

OK, moj dodatek...

CaqKa ::

ok
kaj pa je imel moj zx mavrica?
kolko me spomin ne vara se je samo pozivnik nek naredil in si pol dal 'load...'
:) bom jutri/danes pregledal linke ki ste jih dali

razne dos klone sem štel kar med winse... okej malo nerodno samo ...

em dajte še malo pokomentirat vse te ose.. na kaksnih platformah sploh so in podobno
lp caqka

R0K ::

AtheOS
ReactOS
OpenBeOS
Hurd
MacOS X
Solaris
FreeBSD
BoxOS
SkyOS
Lindows

ToniT ::

Mavrice (Spectrum) in C64 nista imela svojega OS, kot ga poznamo danes, temveč sta imela v ROM-u zapečen BASIC in si vse delal v BASIC-u.
Drugače pa je tu še CP/M (mislim, da je bil na pol že omenjen), ki se je uporabljal tudi na Commodore 128 in na Iskrinih Partnerjih, pa še kje...

andrej ::

jaz sem slisal se za en OS. Commander II. deloval pa je na posebnih Comshare racunalnikih v UK ko so se casovni sloti bli pomembni. V letih 73-75.:O

Tega niti nebi vedo, ce ga en kolega nebi pisal zraven.

gugo ::

ZX81 aka Spectrum in C64 sta mela v ROM-u zapecen BASIC ki pa mislim da ni operacijski sistem


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Katere OS ste poizkusili (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
717777 (5314) opeter
»

Obdobje Billa Gatesa je končano (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
8212090 (7042) Jst
»

Vas prvi OS? (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
826101 (4528) BigWhale
»

Kateri operacijski sistem ste že imeli

Oddelek: Operacijski sistemi
382505 (1788) nicjasno
»

FreeDOS 1.0

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
284850 (4045) CaqKa

Več podobnih tem