» »

Teorija strun?

Teorija strun?

Lucifer Tanatos ::

torej zanima me ce kdo ve o cem govori ta teorija. Vsi ki kej vete o tej teoriji, ne škrtarte z besedam :)
Les yeux sans visage

Highlag ::

Kolk jaz vem naj bi to bili nekakšni raztegnjeni objekti majhnega premera(zato ime struna) vendar z zelo veliko maso. Tako veliko maso, da lahko uklonijo svetlobo.

Uporabni pa naj bi bili za potovanje skozi čas:D. Kapsulo bi "enostavno" poslali, da nekaj časa kroži okoli strune, (Z zelo visoko hitrostjo seveda) >:D

Fury ::

Zabrenkas, struna se zatrese in po zraku potuje zvok frekvence tresenja :) :D

Aspirinix ::

No, pa poglejva kaj so te učili v šoli.
Vsaka snov je sestavljena najsi iz molekul ali atomov, vendar v naslednji fazi vsekakor pridemo do atomov. Dalje vemo, da je vsak atom sestavljen iz treh vrst delcev: protonov, nevtronov in elektronov. No po še enem koraku pridemo do kvarkov.
Dolgo časa so veljali za osnovne delce iz katerih je snov. No potem pa so brihtne glave izdelale teorijo, da naj bi vsak delec bil le nihanje prostora. Zaradi različnih nihanj imajo delci, ki jih ta nihanja predstavljajo različne lastnosti. Dovolj?
Še link: stringtheory

Zgodovina sprememb…

Lucifer Tanatos ::

mah kje to je premal, jst morm zadevo predstavt klasu(prfoks za filozofijo mi je to določil hehe) smo neki debatiral o tem a čas obstaja al ne oz. a je absoluten al na pa sm bil neki pametn zdej morm pa to predstavt :)
Les yeux sans visage

Aspirinix ::

Daj poglej na zgornji link. Tam imaš vse razloženo na dva načina simpl in pa hard. Izberi enga. Drugače pa malo googla v roke in lepo iskat pojme kot: stringtheory, physics string,..

Aspirinix ::

Drgač se je pa vse začelo pri kvantni fiziki, natančneje pri principu nedoločenosti. Ta pravi kolikor bolj poznaš eno količino (npr lego) toliko manj poznaš drugo (npr hitrost). No teh povezav je več in ena povezuje tudi čas in energijo. Hawking je naredil velik korak , ko je razlagal da je vesolje le pomota oz. kvantno nihanje prostora. Prej sem nekaj povedla o zgradbi snovi. No, fiziki stremijo k čim bolj natančnemu opisu dogajanja. Zato si včasih izmislijo tudi hipotetične zadevščine, ki v glavnem lepo delujejo. Je pa druga stvar, če obstajajo. No strune naj bi bila ravno taka hipotetična nihanja prostora (hipotetična, ker jih nihče do zdaj ni izmeril). Odvisno od načina kako ta prostor niha so lastnosti kvarkov. Primerjaš pa lahko to z nihanje napete strune. Več?

Lucifer Tanatos ::

tnx :) v bistvu sm tle temo odpru zato da se kej predebatiramo, ker me bo prfoks zihr zasliseval hehe. No si bom prebral un link, drgač pa če maš še kej zanapisat ti kr, recimo a se strinjaš stem in zakaj ne :D
Les yeux sans visage

Lucifer Tanatos ::

tnx bom prebral tist link jutr, pa pol se kej predebatiramo :) drgač ti kr napiš če je še kej :) npr. a se strinjas s teorijo in če ne zakaj pa tko pač da razvijemo eno debato.

Me zanima če bo tut kak Thomas kej napisu :)
Les yeux sans visage

Aspirinix ::

OK. Glede tega, če se strinjam. Zaenkrat se, ker nimam ne časa in ne denarja, da bi si lahko privoščil kako raziskavo v tej smeri >:D .
Drugače pa mislim, da so blizu lepih opisov, saj bo v končni fazi izgled opisov spominjal na Maxwellove enačbe ali bo kvečjemu podoben enemu delu le-teh.8-)

Valentin ::

Bom še jaz napisal nekaj, pa brez zamere, če bom ponovil kaj že zgoraj napisanega.

Strune imajo samo dolžino, imajo lahko krajišča ali pa se združijo same s seboj v sklenjene zanke.
Z različnimi oscilacijami vzbujajo različne mase in naboje, ki jih razložimo kot osnovne delce. Krajša je valovna dolžina oscilacije, večja je masa delca.

Po letu 1985 pa so ugotovili, da so strune le član obsežnega razreda objektov, ki jih lahko razpnemo na več kot eno dimenzijo. Poimenovali so ji p-brane in imajo dolžino v p dimenzijah. Posebni primeri so strune, ki so p-brane s p=1 in membrane, ki so strune s p=2 in tako naprej. Ob nastanku pa so vse p-brane enake.

V deset ali enajstdimenzionalnem prostoru so možne tudi večje vrednosti za p. Vendar naj bi bilo ostalih 6-7 dimenzij tako zvitih, da so premajhne, da bi jih opazili.
Tudi zaenkrat opazovanja lahko pojasnimo brez teh dodatnih dimenzij.

Imamo pa še tako imenovane Kozmične strune.
To so dolgi, težki objekti z zelo majhnim presekom. Nastale naj bi v zgodnjih fazah nastanka vesolja, tako da so se do danes lahko že toliko raztegnile, da se ena lahko razteza preko celega obsega opazljivega vesolja.
Ko se je vesolje ohlajalo, se je kozmična snov v posameznih predelih vesolja ustalila v različnih osnovnih stanjih. Kozmične strune so tako oblike snovi na mejah med temi območji.

Podatke sem prepisal/priredil iz knjige Vesolje v orehovi lupini.

:)

Thomas ::

S teorijo strun je nek problem.

Več različnih strunskih teorij bi lahko bilo pravilnih (nekaj desettisoč) znotraj tega Vesolja. Enostavno ni odločitvenega eksperimenta med njimi.

Potem je pa še tako, da bi pa zlahka bil kakšen eksperiment, ki ga z nobeno teh teorij ne bi mogli pojasniti.

Zato je to bolj prehodna stopnica, ta teorija strun. Ki jo bomo lahko utrdili šele, ko bomo že čeznjo.

Vsekakor teorija strun še ni Teorija vsega.

Ko bomo pa imeli ToE ... Kvantno gravitacijo recimo - nam bo teorija strun nekaj takega, kot je danes kemija. Kemije pravzaprav ne rabimo. Vse pove Kvantna fizika.

Tko mislim jest.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Aspirinix ::

Saj. Problem je vedno na koncu določiti kdo ima prav. Verjetno bo to mogoče šele, ko bodo razvili novo teorijo, kar pa bo šele čez nekaj let. Proti Končni teoriji pa tudi gremo, samo, treba bo čakati, pa še malo čakati, pa še malo ...:\

Thomas ::

Ja ... po moje bo Končna teorija v nekaj minutah po Strong AI.

Mislim tudi, da jo človek je sposoben razumeti.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

yabadak ::

Preber si Kratko zgodovino časa od Hawkinga, pa ti bodo nekatere stvari kr razjasnene, ker je napisana za debile.>:D
Poletje je toplo in zima je hladna

Valentin ::

> Ja ... po moje bo Končna teorija v nekaj minutah po Strong AI.

Ja, če bi bil to nek matematičen problem.

Za končno teorijo bo pa verjetno treba izvajati kakšne poizkuse - pospeševalniki in podobno.

In to v realnem času.

Mogoče se bo vseeno malo bolj zavleklo...:)

DarkSite ::

Valentin: ko bo strong AI ne bomo potrebovali razne pospesevalnike in poizkuse...
Vse to bo strong Ai simulirala v svojem računalniku v parih sekundah.

Valentin ::

> Vse to bo strong Ai simulirala v svojem računalniku v parih sekundah.

Misliš da se da simulirati obnašanje subatomskih delcev, ki naprimer sploh še niso odkriti ?

:)

DarkSite ::

Sej jih na bomo mi odkrili! Ai jih bo.
Na razpolago bo imela vsa orodja(nanoteh.). Z njimi si bo zgradila vse kar bo potrebovala za njihovo odkritje(delci). Vse to bo potekalo neverjetno hitro. Tako kot danes lahko ze z superhitrimi računalniki simulirajo nuklearne eksplozije tako bo Ai v prihodnosti simulirala sam da bo imela hitrejse racunalnike in proces bo potekal v parih minutah, sekundah...

Valentin ::

Ja saj to ti hočem povedat:

Ne bo se dalo vse odkriti s simulacijo.
Treba bo vseeno izvajati poizkuse v praksi.

Kakšna orodja bo AI skonstruirala za odkrivanje Enotne Teorije, si pa trenutno ne predstavljam.
Vseeno mislim, da brez pospeševalnikov zaenkrat ne bo šlo.

Nanotehnologija namreč ne zadošča za kaj takega.
Mogoče Pikotehnologija.

Za Planckotehnologijo pa bo to itak mala malca.


Thomas, kakšen komentar?
:)

Thomas ::

Jest mislim, da SAI brez kontrole nad tehnologijo morda ravno tako lahko pride do ToE. Odvisno od tega, če so bile ključna opazovanja že (slučajno, nehote) narejena.

Navsezadnje - Newtonova teorija gravitacije je pokrila kar lep kos obnašanja snovi, pa Newton sam ni imel kakšnih posebnih opazovalnih naprav, niti ni zdizajnal nobenega eksperimenta.

Isto Einstein. Šele naknadna merjenja so se skladala z njegovimi teorijami.

Moč človeškega razmišljanja je neverjetna. Od SAI zna biti samo še neverjetnejša.

No, ni pa nujno, da SAI ne bo rabila nobega eksperimenta več, za postavitev Teorije vsega. Morda bo morala poklicati kakšno telefonsko številko in prositi nekoga naj (za milijardo dolarjev) opravi tak in tak poskus. :))

Kar se pa tiče nanotehnologije in navzdol ...

Po moje bo SAI načelno lahko naklopila (nanotech?) direktno na svoje razmišljanje. Nekaj takega.

;)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Gh0st ::

Teorija vsega je isto kukr M-Teorija?
Bi mi lohka kdo kej več povedu o tem?

Pa recimo p-brane. Kako mamo lahko neko ravnino v 3 dimenzionalnem svetu?
Pa tudi recimo prikaz ukrivljenosti prostora časa je zelo čudno prikazano v nekaterih skicah (beri: Universe in a Nutshell). IN sicer kot 2D objekt, neke vrste mreža, samo prostor in čas sta oba 3 dimenzionalna, so prikazali nekakšen prerez?

Samo neki mi potem ne gre u glavo. V 3-D okolju imamo tri smerne spremenljivke (x,y,z), če prikažeš to recimo na 2D risbi kot ploskev (x,y) zakaj potem tretja spremenljivka (z) ne vpliva na smer svetlobe, kadar ta zaide v ukrivljen prostor-čas? No sej pomoje je tko, samo uni na risbah tega ne prikažejo?

Nekako razumem ukrivljenost prostora-časa okrog telesa z veliko maso, samo ne gre mi v glavo kako se potem ukrivi 3D prostor okoli tega telesa. A se sploh lahko?

Upam da ste razumel kwa hočm povedat...
you might start believe in Gh0st stories. you're in one. :)

Thomas ::

Teorija M - je tudi eno tako delovno ime za ToE (Theory of Everything). Tudi Quantum Gravity.

Kar se tiče dimenzionalnosti ... so tiste risbe analogija. Vse za eno ali dve povečaj, pa bo.

Ja, 3D prostor se ukrivi. Da mora biti raven, je zgolj predsodek, ki vlečemo iz vsakdanje izkušnje.

Če ti kaj pomaga ... :)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Aspirinix ::

Točno Thomas. Dodati bo treba kako dimenzijo pa bo.
Sicer pa prostor ni 3D ampak 4D (verjetno še kaj več, zato pa so fiziki zmislil tudi fazne prostore).

Okoli telesa se pa prostor spremeni tako, da npr. tam čas teče malenkost drugače kot tam kjer tega telesa ni. Pa gravitacija naredi svoje. Zamisli si napeto plahto na kateri je narisana mreža. V sredino daj eno kroglico. Okoli te krogle mreža več ni pravokotna temveč se ukrivi na krogelno geometrijo.
Za konec pa si zamisli še samo to: črte ti predstavljajo gostoto potencialne energije (gravitacijske po domače). Prostor kjer je več energije se drugače obnaša.

AlchemY ::

V teoriji strun so delci opisani kot valovanje na struna (relativnost+kvantna mehanika).Teorij strun je pet (v bistvu modeli obnašanja delcev..hmm no ja :))
M-teorija pa vseh teh pet teorij + še supergravitacijo združuje v en koš...vendar pa je ta teorija kokor se mi zdi še zelo v povojih.

Thomas ::

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Gh0st ::

Aspirinix
Sej to vem, to razumem. To kar si ti povedal je 2D površina (platno), jest bi rad vedel, kaj se stori z 3D okoljem...kako se deformira..če sem bolj natančen
you might start believe in Gh0st stories. you're in one. :)

Valentin ::

Jaz si 'zakrivljenost' prostora zamišljam nekako takole:

Tudi prostor ima neke delce, nekakšno 'penasto' strukturo.
Gravitacija masivnega telesa te delce enakomerno privlači, in s tem hkrati vleče, RAZTEGUJE strukturo prostora proti sebi iz vseh smeri.

:)

Marjan ::

Valentin
Nekje si pa rekel, da ne verjameš, da se prostor razteguje :\
;)

No, prostorska strukura je le to, in nič več.

˘˘˘˘

Valentin ::

Marjan

Ja maš prav, tam smo govorili širjenju vesolja, ali se samo razteguje obstoječi prostor ali pa nastaja nov.

Nekako si težko predstavljam raztegovanje prostora na tako ogromnih razdaljah - če pomislim na njegovo strukturo.

Na konc bi bli ti delci prostora mal zlo čudn, a ne?
Raztegnjen do amena.

Mogoče pa se dogaja oboje, najprej se razteguje, pol se pa pojav še malo novga prostora? :)


Thomas ::

Jest mislim, da prostora ne smemo jemati kot odra, na katerem se igra igra z naslovom Vesolje.

Prostor je le eden od igralcev.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Gh0st ::

A bi men lahko kdo razložu kar sm prašu?
Prosim?
you might start believe in Gh0st stories. you're in one. :)

Aspirinix ::

OK Ghost, naj ti bo.
Kaj rečeš na eno splošno spremembo lastnosti prostora, ki bi mu rekel sprememba gostote?8-O

Višek energije se po E=mc2 da spremeniti v maso in obratno. Malo si oglej StarTrek (oni to vseskupaj fajn delajo >:D ). Ne hec.
Energija ti vpliva na dogajanje v svoji okolici enako kot masa. Bolj privlači stvari če je je več, manj, če je je manj.

Tako vsaj jaz to zadevščino razumem.

No en dodaten primer je Zeemanov efekt kjer se svetlobni žarek razkloni v spekter (ne ravno spekter) pod vplivom magnetnega polja. Torej, ko stopi v prostor z večjo energijo, ki ni v obliki mase (magnetna energija) se s to svetlobo nekaj zgodi.

Gh0st ::

Aha. Zanimivo.
Čeprav me bolj zanima če ima kdo kakšno shemo DEFORMACIJE ali načina ukrivljenosti PROSTORA (3 dimenzionalnega) okoli telesa z določeno maso. Ker so že povsod prikazane kot ukrivljena RAVNINA...
you might start believe in Gh0st stories. you're in one. :)

Thomas ::

Tiste upognjene ravnine so zavajajoče ja. Direkt za škodo.

Predstavljaj si raje, da se v bližini črne luknje prostor nekako zgosti. Postanej razdalje manjše.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Aspirinix ::

Ghost. Najlažje je neko stvar razložiti, če jo narišeš. Vendar pa do zdaj nisem nikoli srečal nikoga, ki bi znal na papir delati 3D risbe. Mogoče ma kdo kako idejo kako to sprogramirati, ker bi moral zajeti 3 koordinate prostora + koordinato časa torej spremembo. Mogoče izdelava kakega filma.

Najenostavneje pa je, da tiste risbe, ki jih srečuješ samo v mislih rotiraš okoli sredine in si kupiš malo domišljije. >:D

Lahko pa ti skušam v Mathematici skup spraviti en 3D prikaz enga podobnega pojava.8-O

Thomas maš kako idejo več? Meni počasi pohajajo pa sem že večkrat videl, da tebi ne zmanjkajo.:\

Thomas ::

Ja hvala no, Aspirinx. :))

Obstajajo risbe tirnic kometov (zelo podaljšane elipse), ki imajo narisane pike za vsak dan ali mesec ali teden poti. Te pike so nagosto daleč in se zelo zredčijo blizu Sonca. Kjer je komet najhitrejši. Logično.

No ... tukaj bi lahko naredili nekaj obratnega.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zakaj je hitrost svetlobe konstantna? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
13015496 (4646) reeves
»

Gravitacijske valove zaznali že drugič

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
2410860 (9014) gus5
»

Teorija vsega (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21630554 (26003) Pithlit
»

Nastanek Vesolja (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17911889 (9670) T-h-o-r
»

delec - val (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
747052 (6245) Lucas

Več podobnih tem