» »

So mi prodali 2x64MB namesto 2x128 MB SDRAM?

So mi prodali 2x64MB namesto 2x128 MB SDRAM?

ali3n ::

Imel sem 128MB RAMa. Ker je abak težko mlel sem se odločil, da mu privoščim malo več spomina. Danes sem kupil 2 modula SDRAMa. Vsak naj bi imel po 128MB. Nalepka na ramu (naprintana) pravi: 128MB SDRAM PC133.
Po montaži teh dveh novih RAMov mi ob zagonu abaka našteje le 256 MB (mal več - okol 264). Resetiram, izklopim, spet isto. Premetavam RAMe po režah gor in dol, vsota ostane nespremenjena.>:D
Nato pustim v abaku samo eno "ta novo" ploščico - glej ga zlomka našteje mi samo 64MB. Enako pri drugem. Na starem modulu lepo našteje vseh 128MB.:\

Preštevam čipe na RAMih - stari (128MB) jih ima 8 - vsi so na eni strani; oba nova RAMa pa samo 4 (vsi na eni strani).;((

Questionz:
- Je prišlo do pomote/zmede pri lepljenju nalepk na module? Je možno da sta oba nova modula v resnici le 64MB? (tako sklepam po številu čipov na modulu)
- Je še kaka druga razlaga?

V Biosu imam vse nastavitve glede ramov na default/normal, CAS je 3,...
Plata: ECS P6BAT-ME (Via Chipset)

Kakršnakoli pomoč zaželjena, da ne bom po nepotrebnem moril prodajalcem.

Dodano: Sandrin screenshot... zazna 128MB, pa ne zazna...

- "Rozi vidm." "S psom!"
- "A vidš, to je pa že delirij... preveč piješ! Dec nemarn..."
  • spremenil: ali3n ()

kuglvinkl ::

Kaj pa piše pod Memory Modules? Da imaš prave module. Huh, odnesi k sosedu na test. Morda tvoja plata ne potegne takih modulov.
Your focus determines your reallity

ali3n ::

..saj to - da mi izpiše, da so vsi moduli 128MB me najbolj bega.
Plata očitno podpira 128MB module (tudi v knjigci piše tako - "...up to 128MB SDRAM...") saj s starim modulom (star je pol leta) ni težav.
V navodilih od plate tudi nisem našel nič uporabnega o montaži RAMa - piše sam, da ga not prtisneš in to je to. Kakih jumperjev/stikal za aktivacijo bank tud ni na plati... ne vem - je kaka fora v biosu?
probal sem že spremijat:
Bank 0/1 DRAM Timing: SDRAM 10ns/8ns/Normal/Fast - to sem spreminjal na vseh treh bankah
SDRAM Cycle Lenght: 3/2 probal oboje

what to do?
- "Rozi vidm." "S psom!"
- "A vidš, to je pa že delirij... preveč piješ! Dec nemarn..."

manijakk ::

Ponavadi se v takem primeru kregata izdelovalca in ti zato starega ne zazna. Boš moral uskladit enake ali podobne firme da jih računalnik prepoznal.

kuglvinkl ::

Čist možno, da je težava kot pri prvih DIMMih. Namreč, novejši moduli so delovali le, če so imeli čipe z majhno kapaciteto (npr. 16×... ne pa 4×... pri isti skupni količini RAMa).

Kaj pa če daš samo enga novega notri? + res nimaš soseda pr rok?
Your focus determines your reallity

Frgazor ::

Mah, kaj se sploh matrate s 3 moduli v mašini. To itak ni po standardu in dela same pizdarije. 2 modula max!

ali3n ::

če dam samo enga novga not - prešteje 64MB (namest 128)...

sosedi - popoldan bom probal še to oz. verjetno bom nesu kišto v trgovino - morda bodo oni našli rešitev.

popravek: ker so moduli očitno 128MB bi bil smiseln popravek naslova threada... trgovci niso krivi...:D
- "Rozi vidm." "S psom!"
- "A vidš, to je pa že delirij... preveč piješ! Dec nemarn..."

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ali3n ()

AngelOfDeath ::

ali3n
če maš samo enega ta novega not in pravi da je velik 64MB potem tudi je :)

ali3n ::

AngelOfDeath:
zaenkrat kaže, da je problem v mamaplati - da naj nebi podpirala "novih" SDRAMov; ...da je problem v tem, ker sta nova modula tipa 128MB 4x(16Mx16) in ne 8x(16Mx8) - glej screenshot... kaj točno pomen ta razlika se mi tud sanja ne (če mi kdo "po kmečko" razloži bom zelo vesel), predvidevam pa, da je zato tud različno število čipov na ploščicah... beats me...
Skratka - rekl so da bojo probal dobit drugačen RAM, jutr nesem kišto v trgovino, pa bomo probal porihtat. Poročilo seveda sledi (morda bo koristilo še komu).

Me pa veseli, da so fantje (AGT Computers) takoj pokazali dobro voljo in so pripravljeni pomagat (oz. "če ne bo šlo, dobiš gotovino nazaj"). Pohvalno!!:D
- "Rozi vidm." "S psom!"
- "A vidš, to je pa že delirij... preveč piješ! Dec nemarn..."

kuglvinkl ::

Jep, to z AGTjem lahko potrdim tudi sam. Poslali so mi "uničen" modem, kriv je bil PCI slot, grem k njim vtaknejo v svojo mapino, dela. Np, mi dajo kljub temu novega. Se splača!

Sicer pa, me prav zanima, ali imam prav glede gostote modulov.
Your focus determines your reallity

AngelOfDeath ::

ali3n
mi je browser samo polovico slike pokazal 8-O
nisem videl onega drugega dela. Si si namestil najnovejši bios za tvojo plato ?

ali3n ::

ekola: problem je rešen na sicer morda primitiven način, ampak drugač ne gre.

Teh modulov z gostoto 32MB (4x32MB=128MB) moja plata ne podpira, podpira pa module gostote do 16MB (se prav 8 čipkov na 128MB čokoladki).
Kuglvinkl - tvoja zla slutnja se je uresničila.>:D

Ker tistih z gostoto 16MB niso našli ne fantje pri AGTju ne jaz, sem zadevo rešil tako, da sem s kolegom zamenjal RAMe - on men take k men delajo, jest njemu te ta nove (njemu delajo). (spet sem upošteval kuglvinkov nasvet).

Zdej dela men in kolegu, vsi smo srečni, svet je spet lep,...:D

Hja, spet sem se nekaj naučil. Tale Slo-tech je res gut!!8-)
Hvala vsem na forumu in AGTju za pomoč in nasvete.
- "Rozi vidm." "S psom!"
- "A vidš, to je pa že delirij... preveč piješ! Dec nemarn..."

kuglvinkl ::

Tale Slo-tech je res gut!!

To pa še kako drži. Sicer pa, np. :D
Your focus determines your reallity

bmen ::

podoben primer ta teden.
Enaka plata ECS P6BAT-ME, verzija 1.0x, prej 1 x 64Mb, nato noter 1 x 256 Mb.
1. Star ram ven nov noter, nato pa:
2. prešteje 128 Mb
3. Update biosa na zadnjo verzijo
4. Prepozna vseh 256 Mb
5. Hvala k****, ker comp ni bil moj.

(Ram Viking /Hynix) kupljen pri Mlacomu).

vili ::

isti problem je s starejsimi ABIT platami po kmecko rami ki imajo cipe na obeh straneh delajo cool enostranske prebere samo pol :\
ViLi was here !!!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Plata zazna samo pol RAMa

Oddelek: Strojna oprema
81158 (1023) Jakka
»

RAM za star kompjuter

Oddelek: Strojna oprema
61253 (1151) antonija
»

Matična zazna samo "polovico" rama

Oddelek: Strojna oprema
101007 (876) Tic
»

Kaj pri vstavljanju rama delam narobe

Oddelek: Pomoč in nasveti
91115 (1009) BoGo
»

Problem z ABITKO BE6-II in RAMI-i pomoč zaželjena!

Oddelek: Pomoč in nasveti
61214 (1123) Kekec

Več podobnih tem