» »

Umor zaradi e-poštne prevare

Umor zaradi e-poštne prevare

Wired News - So vam znane vabljive finančne ponudbe iz Nigerije? Takšne igrice so se Nigerijci šli že v preteklosti, v časih pred elektronskim poslovanjem. Na naslove različnih podjetij so pošiljali različne prošnje za pomoč pri prenosu denarja iz njihove države v tujino z obrazložitvijo, da v njihovi državi vlada diktatura in bi radi denar spravili na varno. Prevarantje so bili precej spretni, saj so od (seveda podkupljenih) uradnikov na voljo dobili uraden papir in državne žige. Žrtev je odprla bančni račun in nanj nakazala neko manjšo vsoto ter Nigerijcem poslala dva prazna, a podpisana lista. Od pričakovanih milijonov, ki naj bi si jih razdelili kasneje, ni bilo seveda nič.

No, prišel je internet, prišla je elektronska pošta in e-poslovanje in Nigerijci so začeli pošiljati elektronska pisma. Prevara je znana kot 419 scam in marsikdo je tej prevari nasedel.
Tudi neznan 72-letni Čeh, ki je svoj denar -- tako kot mnogi drugi -- zaman skušal dobiti nazaj. Po poročanju Wired News je večkrat obiskal nigerijsko ambasado na Češkem, vendar so bili njegovi poiskusi neuspešni. Prejšnjo sredo mu je prekipelo in na ambasadi je do smrti ustrelil 50-letnega nigerijskega konzula.

Kdo še trdi, da virtualni nima vpliva na fizični svet?

10 komentarjev

krneki0001 ::

Take maile jst tut dobivam; tip ma kao 68 milionov dolarjev in če jst odprem devizni račun mi pusti 5% KAO.
Jst jim pa stalno odgovarjam, če mi lahko vnaprej pošljejo 20.000 $, ker je to za njih drobiž in pol ni nobenga odgovora več.
nekaj naslovov kjer lahko berete o tem in kako zgledajo pisma
http://www.scambusters.org/NigerianFee....
http://www.breakthechain.org/exclusives...
http://www.scamorama.com/scam117.shtml
http://www.secretservice.gov/alert419.s...


LP
Nebivedu

zamzamcola ::

Tudi jaz dobim na teden vsaj en tovrsten spam. Pa me zanima, če se jih da prijaviti na kakšno spam listo, da bodo tudi sami imeli zabasane poštne predale od drugih spammerjev.

Airskull ::

jst isto dobivam takšne maile, samo moraš bit res butast da nasedeš da ti bo en model k te sploh ne pozna kr zaupu ves svoj keš
Every word of this is a lie, and my readers should put no trust in it at all.

boštjan ::

na žalost je naivnežev še vedno zelo dosti,sploh ko se gre o hitrem zaslužku.samo spomnite se zadnjega primera,ko so celjani in okolica veselo nosli keš na hrvatsko za neko predavanje o dobrem zaslužku(3000mark na eno predavanje8-O ).Jaz ne bi mel nič posla s temi prevarantskimi bambusari,pa če mi da $20k na roko,ker nikdar ne veš kdaj bodo plavi potrkali na vrata.

Fury ::

hahhahhahhahahaha "prevarantski bambusari" AHAHAHAHAHHAH CARE :)

mrTwelveTrees ::


kdo to sploh bere, jaz automatsko brišem :D

lol, kje ti pa danes dajo še kaj zastonj :D

Jaffa ::

Boštjan: Med tistim primerom in danes je bilo še kar nekaj takšnih primerov ! :D
www.markosoft.si | www.markoshop.si
GRYPHON Z87|i7-4770k@4200MHz|16GB VENGEANCE 1866MHz
2x SAMSUNG 850PRO 256GB|GTX960|LIAN LI|BENQ BL3201PT 4K

boštjan ::

Boštjan: Med tistim primerom in danes je bilo še kar nekaj takšnih primerov

verjamem da je blo samo sem si tistega zapomno ,ker so ga na pop tv gonli nonstop

AtaStrumf ::

Prav neverjetno je na kaj vse folk nasede, ampak nasede. Pri tako velikem številu folka se jih že najde ene par kmetov, ki pol naplatijo. Živ dokaz vam je vsak dan na TV-ju TOP Shop ipd. in razni bedni katalogi v kaslcu. Neverjetno a resnično.

Bakunin ::

Preberi si kako je po novem "urejen" SPAM v Sloveniji.

Spam in slovenska zakonodaja

Spremenjeni Zakon o varstvu potrošnikov (ZVPot-A), objavljen v Uradnem listu RS št. 110-5391/2002 (18.12.2002), in je stopil v veljavo 17.1.2003, vsebuje naslednje člene:

45.a. člen

Podjetje lahko uporablja sistem klicev brez posredovanja človeka, faksimile napravo in elektronsko pošto samo z vnaprejšnjim soglasjem posameznega potrošnika, ki mu je sporočilo namenjeno.
...
77. člen

Posameznik, ki stori prekršek v zvezi s samostojnim opravljanjem dejavnosti se kaznuje za prekršek z denarno kaznijo najmanj 1,000.000 tolarjev, pravna oseba pa z denarno kaznijo najmanj 3,000.000 tolarjev, če:
...
22. uporablja sistem klicev brez posredovanja človeka, faksimile napravo in elektronsko pošto brez vnaprejšnjega soglasja potrošnika, ki mu je bilo sporočilo namenjeno (prvi odstavek 45.a. clena);
...

Za nadziranje uresničevanja zakona skrbi Tržni inšpektorat RS, ki deluje v sklopu Ministrstva za gospodarstvo.

45.a. člen torej določa, da je dovoljeno le oglaševanje s vnaprejšnjim privoljenjem naslovnika (t.im. "opt-in" sistem).


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

V Nigeriji prijeli glavnega internetnega prevaranta

Oddelek: Novice / Varnost
85272 (3119) illion
»

Intervju z nigerijskim prevarantom

Oddelek: Novice / Varnost
285549 (3704) skittle
»

Lani izgubljene 9,3 milijarde dolarjev zaradi nigerijskih prevar

Oddelek: Novice / Ostale najave
296369 (5294) Matev
»

Nigerijski spletni prevarant obsojen na 19 let

Oddelek: Novice / Zasebnost
204896 (3554) lonz

Več podobnih tem