» »

Mac brez ekrana in pod 500$?

Mac brez ekrana in pod 500$?

jabuk.net - ThinkSecret, običajno zelo zanesljiv vir govoric o prihajajočih Applovih izdelkih, je včeraj objavil pomembno novico. Jobs naj bi na MacWorldu predstavil Maca brez ekrana in s ceno pod 500 dolarji (88.000 SIT). V Sloveniji bo stal verjetno nekaj nad 100.000 SIT zaradi davka in običajno višjih cen v Evropi. Novi Mac naj bi bil izredno majhen z višino, podobno Xservu, ki je visok 1,73 palca (4,3 cm). Imel naj bi možnost DVI- in VGA-izhoda, vendar se ne ve, ali bo VGA-izhod vgrajen ali pa bo možen preko DVI-VGA-adapterja. Imel naj bi Combo pogon z možnostjo vgraditve SuperDrive pogona za doplačilo. Specifikacije naj bi izgledale nekako takole:
  • 1,25 GHz G4 procesor,
  • 256 MB pomnilnika,
  • Combo ali SuperDrive optični pogon,
  • USB 2.0,
  • FireWire 400,
  • 10/100 Ethernet,
  • 56K V.92 modem,
  • Podpora AirPort Extreme.
Vključeval naj bi tudi nekoliko spremenjen iLife paket programov, tokrat brez iDVD. Napravo naj bi Jobs najavil 11. januarja na MWSF, vendar bo kupcem na voljo šele proti koncu prvega četrtletja. Če bo povpraševanje veliko (ker verjetno bo), se utegnejo datumi dobave s Slovenijo še bolj zavleči. Apple naj bi se odločil za tako potezo na podlagi PCjaških iPod uporabnikov, ki so si želeli poceni Macintosha. PC uporabniki že imajo ekrane in so nekoliko negotovi glede prehoda na Mac platformo ter ne želijo porabiti veliko denarja. Povezava!

234 komentarjev

«
1
2 3
...
5

Keyser Soze ::

Pol se bodo "japke" malo pocenile.:)

Ko bi še "močnostne japke" tako pocenili.:\

sash ::

Mislim, da se bo začela moja MAC era :D
--------------------
Think different...
TOROiD Group

minmax ::

v sloveniji za isti denar dobis masino z boljsimi performansi... ki ima vec kot en gumb na miski
:)))

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: minmax ()

Matek ::

minmax, če pa prišteješ še par komercialnik programov, podobnih tistim v iLife paketu in Windowse, pa ni vse tako rožnato.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

Dr_M ::

ampak na sreco, pr nas stvar nikol ne bo zazivela... :)
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

BaRtMaN ::

Bral sem par člankom o iPodu, kako je to pravzaprav neka Applova vaba za nakup Maca. Očitno jim ne gre slabo pri tem 'naporu'.

borchi ::

500$ je = 140k SIT v Sloveniji (če vzamemo recimo 1000$ za osnovni model iBook-a v USA in 280k SIT v SLO).

Applova cenovna politika je skregana z vsako logiko! žal! ignorirat gibanje razmerja $ vs € je milo rečeno BUTASTO!

čeprav bom verjetno navsezadnje vseeno pristal na iBook-u (je preveč sexy da bi se mu še dolgo lahko upiral). a kdo ve kdaj pride ven OSX 1.4 (Tiger)? a se splača počakat, da ga dobiš že zraven iBook-a al je za take, ki za malo falijo release kak ugoden upgrade plan?
l'jga

NoUse4AName ::

Njihova cenovna politika sploh ni skregana z logiko. Ljudje ki hočejo mac-a, so pripravljeni plačat za mac-a. Tako malo podjetje nima nobene šanse konkurirat PCjem z ceno.

borchi ::

po kateri logiki je pa potem evropejec pripravljen plačat še dodatnih 35-40% več od američana za mac-a?
l'jga

OwcA ::

V Franciji imajo Macov vsaj toliko kot normalnih PC-jev.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

borchi ::

pol morjo met pa grozno mal PC-jev :D
l'jga

Z-lot ::

Wow, _The_Man_, morda nekoč postaneš prefekt Applove province po imenu Slovakia :P

PrimozR ::

Lol.

NoOrdinary ::

dr_m se je že ustrašu da bojo dividende od microsofta padle, ampak njegova kristalna kugla je rekla "da na srečo stvar pri nas nikoli ne bo zaživela"
brez ideje sem za podpis

TribesMan ::

borchi: niti ne... dejansko je stanje res tako, kot je napisal OwcA... Moj kolega, ki je lansko leto prišel iz dvoletnega potovanja po Franciji, Belgiji in Luksemburgu, mi je pravil da je Appleov v teh državah ogromno, sploh Belgija in Luksemburg... pa tudi recimo Velika Britanija ima kar veliko jabolk...

Če bo zadeva dejansko dobavljiva za 2/3 cene eMaca, potem poznam destinacijo, kjer se bo kolicina teh naprav zelo povecala...

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

Dr_M ::

NoOrdinary: tok si u temo brcnu, da si bos se kej izpahnu :)
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Ziga Dolhar ::

Tole me pa rajca. :-).

Enivej, ko sem poleti v Poreču iskal kakšen kiberkafič, sem zašel v enega mekovskega. Ko sem admina vprašal, kje bi se dalo dobit dostop do kake Windows kište (nucal remote desktop oz. IE za active x), mi je odgovoril, da sem prišel v napačno državo :-).
https://dolhar.si/

Roman ::

Ziggga, itak lahko na microsoft.com zastonj poloudas remote desktop za maca. In dela odlicno.. Pomoje je problem, ker folk misli da je mac pa cisto nekaj drugega. Jaz ga uporabljam vsak dan, na njem laufa Microsoft Office, Adobe, Macromedia in z vsemi stvarmi odlicno shajam..

G2 ::

jaz pa vseeno mislim, da se folk izogiba macov ne samo zaradi cene, temvec zaradi "zdruzljivosti"
Windows ima zdej skoraj vsak (nekaj folka ma maca, nekaj linux, par promilov pa kaj bolj eksoticnega) in tako lahko pride pomoc z vsakega vogala. Najbolj na kar pa folk gleda pa je programska oprema. Roko na srce jo je vecina piratske in ce ma kolega, sosed, stric in tako dalje po spisku, windows ni problema glede "dobavljivosti".
Jaz vem da se za maca prav tako lahko dobi software kot za pc, samo povprecen slovenski racunalnicar pa ne. In takih je dosti vec, kot zgleda.
LP
G2

TribesMan ::

Trenutno edini problem maca je cena... Sicer ta za osnovne modele niti ni pretirana, glede na to kaj ponujajo, vendar PC konkurenca je trenutno cenejša zato se več ljudi odloča za PCja...

Sam poznam vsaj 10 ljudi ki bi takoj svojega PCja zamenjali za Maca, če bi bili cenejši...

Poznam pa tud veliko ljudi, ki maca sploh se niso probali uporabljati, pa kar nekaj klobasajo... ter nekaj takih, ki še vedno mislijo da maca pod miljon tolarjev ne dobiš in da so itak namenjeni samo za uporabo v grafini in založništvu...

Ziggga... remote dekstop dela na macu... preverjeno... oglej si www.microsoft.com/mac

Združljivost macov z PCji je pa sigurno veliko boljša kot recimo združljivost Linuxa z Windowsi...

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

Zgodovina sprememb…

Ziga Dolhar ::

> Ziggga, itak lahko na microsoft.com zastonj poloudas remote desktop za maca.
& TribesMan:

Tega mi tamkajšnji admin žal ni povedal. (Mi je pa priporočal ssh dostop >:D)
https://dolhar.si/

darkolord ::

Edin škoda da tist tastari "Does More, Costs Less" ne drži :D

Exilian ::

yes,yes, and pigs can fly
It's not the opensource i hate.
It's the fanclub I cannot stand.

Smeagol ::

40-80GB HDD
256 RAM
56k modem
100Mb mrezna

Vau. Kdaj bo to na voljo?

mathjazz ::

Ha, glede cene. Ravno zdaj kupujem en računalnik, kao mal boljšega ranga. Recimo, da bo po zmogljivosti podoben iMacu. Z 19" LCD monitorjem me bo stal dobrih 400 jurjev, ker mi je nekdo (a se prepoznaš?;) zrihtal mal nižjo ceno. Po navadni poti bi me nakup stal čez 450 jurjev.

iMac 20" stane okoli 500 k SIT. In da ne govorim o kakšni kvaliteti izdelave (če bi kupil Della bi dal samowww za kišto 350 jurjev), priloženi programski opremi in preskušenosti komponent ...

Torej tudi pri malo zahtevnejših kupcih, Apple, tudi pri nas, ni drag. Vsaj tako ne, kot večina misli.
www.getfirefox.com

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mathjazz ()

Smeagol ::

iMac 17" G5 1.8GHz /256MB/80GB/SD/KB 402.624,00SIT 415.076,29SIT


P4 3.0GHz /512MB/160GB/ DVD+/-RW dvoslojni/X600 PRO 256MB 189.900,00SIT
17" LCD Samsung 75.000-140.000,00SIT


Men se se zmeri zdi drag.

Gandalfar ::

produktivnost pac ni poceni >:D

mchaber ::

>produktivnost pac ni poceni

Windows in Office sta lepa primera tega>:D
.

Road Runner ::

Smeagol: se zmer si ostau brez tipkovnice, miske, zvocnikov, mikrofona in softwara.

Mavrik ::

Tipkovnica, miška, zvočniki: ~10.000 SIT.

Še vedno ostane 75.000 SIT za softver. In lahko omenim še OpenSource tukaj? ;)
The truth is rarely pure and never simple.

Road Runner ::

sam pol mors bit ze pametn pa znt opensource uporablat ;>

Smeagol ::

Pa ne pozabi da ni samo velika razlika v ceni obeh sistemov.

Poglej kaj imata not.

Apple:
80GB disk? 256 rama? kaksna je graficna? cena 400k+

PC ima vse x2, razen cene, ki je skoraj pol.

Software za PC:
Windows XP PRO je 40k (ceprav za doma je tud home dost. sam jaz sem raje pro kupil, ker sem racunal da mogoce kdaj kupim npr. multiprocesorski sistem)
Visual Studio je bil 3k (studentska verzija)
Kupil sem se ene par iger. Dal za njih okol 30k
Uporabljam se internet browser. Po vecini IE, ki je ze v sitemu in pa FireFox, ki je tudi brezplacen.
Ostalo imam po vecini freeware.

Torej sem za ves software (z igrami vred!!) dal okrog 70k.

Road Runner ::

PC ima vse x2, razen cene, ki je skoraj pol.


firewire? 64bit? sata? 128bit ram vodilo? digital audio out?

lorenz ::

Pa se je spet zacelo : kako kmetu razloziti da se traktor ne more primerjati s Mercedesom (Mac-om) pa ce ta se tako isce paralele .

blblb ::

firewire? 64bit? sata? 128bit ram vodilo? digital audio out?

firewire - DA
64bit - zdej ce mislis CPU potem DA( Athlon64 ), za 64bit PCI pa ne vem
sata - DA
128bit ram vodilo - mislim da imajo ce dela ram v dual channelu (nisem pa preprican)
digital audio out - ce je s tem misljen SPDIF potem DA

majo pa Jabuki lepso obliko :))

lp, blblb

Road Runner ::

vem da pcji to majo. zanima me ce un pc k ga smeagol racuna to ma. sj je lepo da ves da so pcji cenej, ampak vsaj primerljivo masino pol primerji ;>

frudi ::

tudi če hočeš PC vsaj približno toliko elegantnega designa, kot ga ima iMac, ne boš za tak PC plačal nič manj.
ampak nekaterim ni jasno, da računalnik ne rabi biti ena ogabna ogromna bejž škatla, polna neonk, ventilatorjev in ostalega kiča in iz katere štrli 20 prepletenih kablov...
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

blblb ::

Ah sm mislu da mislis nasplosno... :) nevermind.. :)

Nejc Pintar ::

Niso pomembni samo ti podatki, pomembna je tudi kompatibilnost komponent ki je pri macu skoraj popolna
Lahko je biti prvi, če si edini!

Dr_M ::

Niso pomembni samo ti podatki, pomembna je tudi kompatibilnost komponent ki je pri macu skoraj popolna

ja, samo skoda, ker ni softwersko z nicemer kompatibilno, razn sam s sabo.
aja, pa na ksne nadgranje lahko pozabis ja. kar si kupu si kupu.

aja, pa nekaterim zunanjost racunalnika vec pomeni, kot uporabnost. na zalost.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

minmax ::

res ne razumem ljudi, ki kupujejo računalnik ali pa prenosni predvajalnik glasbe zato ker dobro izgleda ... .. ok, ampak res je, da še mnogih drugih stvari, ki jih ljudje počnejo, ne razumem.

se pa z gandalfom glede storilnosti ne strinjam. ... vsakič ko sem bil prisiljen uporabljati OSX sem skoraj živce zgubil (no pred OSX pa še MacOS 8 ali nekaj takega sem moral uporabljat). tak da okusi so zelo različni, meni osebno je so smernice glede user interfaca kakršne imajo aplikacije in OS na applu zelo omejujoče, ampak ... vsak ima pač svoj okus.

ima pa iBook za svojo velikost, po tem ko nanj naložiš kak drug OS, kar lepo ceno. Ampak šele ko bodo dodal vsaj še en miškin gumb.

AtaStrumf ::

Ja, ja Apple je tak mercedez, da se lahk še furaš okol z njim. LOL, dej ne klobasajte neumnosti. Čeprav SOVRAŽIM primerjave računalnikov z avtomobili, ki jih vsi tako radi delate in se ne zavedate kako butaste so, je Apple kvečjemu fičo zavit v celofan z litimi feltnami.

Pa pozabljate enega večjih razlogov zakaj se domači uporabnik še dolgo ne bo dotaknil ne apple-a ne linux-a. Ni kaj dost špilov za njih >:D, za tipkat itd. pa res ne rabim dat tolk denarja, ker kakorkoli pogledaš je PC boljš pa če se na glavo postavte. Ste pač fashion victims, sprijaznite se s tem že enkrat!

Road Runner ::

ja, samo skoda, ker ni softwersko z nicemer kompatibilno, razn sam s sabo.


kaj tocno hoces povedat?

aja, pa na ksne nadgranje lahko pozabis ja. kar si kupu si kupu.


spet govoris brez da bi se pozanimu kako je


AtaStrumf: ti se pa mal pozanimi kaj vse ljudje z racunalniki delajo poleg igranja igrc ;)

jamiroq ::

ja, samo skoda, ker ni softwersko z nicemer kompatibilno, razn sam s sabo.

aha, windows sw laufa brez nekih problemov na ppc arhitekturi, ne?

Ni kaj dost špilov za njih

da ne? malo pogooglaj, boš precej presenečen.

Dr_M ::

aha, windows sw laufa brez nekih problemov na ppc arhitekturi, ne?

aha, ppc rabis doma za....?

Racer D: ja in kaj lohk nadgradis? mogoce, ce mas sreco, najdes ksn tiskalnik ki bi tm delu. pol se pa ze pocas konca.
no ja, misko pa tipkovnico ja :)
jupi. ceu upgrade lohk nardis.

no, nevem zakaj bi nekdo hotu za obgrizek metat stran dnar. ampak ocitno so tut taki, k jim malenkost naraste, ko se pohvalijo, da majo eno cudno zadevo, ki jo mogoce celo znajo malenkost uporabljat.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

flipflop ::

Jst zaenkrat ostajam pri PC-ju, je mac vendarle preveč za moj žep.:)

gfhr- ::

Tule sem sestavil podoben MAC sistem kot ga ponujajo pri Alienware s to razliko, da pri AW dobis Athlona 64 4000+ (ki, btw, poje g5), audigy 2 z 7.1 soundom, MAC ima 6800GT AW PC pa X800PRO, AW PC ima 20.1" LCD, MAC 20". Ostalo je skoraj identicno. Cena MACa za ta sistem je 5.000$, medtem ko AW PC stane 3.000$. Torej, da MACi niso nic kaj drazji od PCjev.

MAC: link1
PC: link2

"Ampak šele ko bodo dodal vsaj še en miškin gumb."

Baje imajo Apple miskeen gumb, ker bi dva zmedla userje - Ena govorica je, da je Carmack vprasal Jobsa kaj bi bilo ce bi na tipkovnico dodali en gumb.
Evo se en Carmackov quote, "I'll be right there trumpeting it when I get a Mac that runs my tests faster than any x86 hardware, but it hasn't happened yet."

------------------------------
skrajsal sem ti oba linka - P.
edit: typo

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gfhr- ()

Dr_M ::

ce bi hotl, da bi se mac pr nas prjel, bi mogu bit vsaj pol cenejsi od podobnega PC sistema (seveda skupaj z ustrezno programsko opremo)
ampak to se nikol ne bo zgodil.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Keyser Soze ::

Žal PC za enako ceno kot Mac slednjega prekaša. So bili testi takšnih zverin(vzporedni) in je bil PC korak pred Macom.

In zato primerjava mercedes in traktor ni na mestu. Razen če jo daje kmet.:\
«
1
2 3
...
5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Macintosh SE (1986) iščem MACOS 7.5.5. ali starejši

Oddelek: Operacijski sistemi
151347 (1080) jukoz
»

Novi MacBook Pro izšli (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Procesorji
9922618 (19675) zee
»

kje do Apple MacBook Pro?

Oddelek: Kaj kupiti
91920 (1715) Gwanaroth
»

Novi Apple-ovi izdelki

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
344214 (3475) CaqKa
»

Apple

Oddelek: Strojna oprema
332320 (1778) Jebiveter

Več podobnih tem