» »

Firefox z vgrajeno podporo za SVG?

Firefox z vgrajeno podporo za SVG?

Slashdot - Po poročanju Slashdota, se uporabnikom odprtokodnega brskalnika Firefox obeta še en bonbonček, ki bi utegnil konkurenco pustiti daleč zadaj. Govora je namreč o nativni podpori za SVG ( SVG ali Scalable Vector Graphics je opisni jezik za prikaz animirane ali statične 2D grafike).

Zadnje razvojne različice Firefoxa 1.1 namreč že vsebujejo vključeno in omogočeno podporo za SVG. In to ne kot dodatek (plug-in), pač pa je SVG podpora vključena v jedro brskalnika. To odpira nove možnosti oblikovanja spletnih strani, saj bo po novem mogoče kombinirati SVG grafiko z običajnimi XHTML stranmi.

Redmond, start your photocopiers!

28 komentarjev

sverde21 ::

To je zelo fajn ampak fora je v tem da webmasterji tega ne bodo uporabljali, ker IE tega ne bo znal prikazati ;( Ne verjamem da bo ob strani pisalo Best viewed with Firefox >:D pa link za download zravn :P
<?php echo `w`; ?>

HairyFotr ::

Opera 8 to že ima :D
Je pa SVG kul format in upam d ga bo imel tut IE 7.

tha_man ::

To je kaj podobnega kot Flash?
(c) 1982 Sinclair Research Ltd

Quikee ::

Ja to je zelo podobno kot Flash. =)

Primoz ::

V Firefoxovi implementaciji ne čisto ... ker stvar ni omejena na "box" ;)
There can be no real freedom without the freedom to fail.

moj_nick ::

Jaz pa to že imam, se mi zdi...

[ebuild R ] www-client/mozilla-firefox-1.0.3 -debug -gnome +java* -ldap -mozdevelop -moznoxft +mozsvg -mozxmlterm -xinerama -xprint 0 kB
110111001001010001010000

hruske ::

HairyFotr, opera ima, ampak še vedno nekatere stvari narobe izrisuje.
Rad imam tole državico. <3

Myth ::

Jaz res ne vem zakaj v vsaki takšni novici dodate provokacijo za MS. Pol pa se čudite postom v stilu provokacij in na koncu kregarijo. Dajte odstranit to!!

Res lepo za FF da se razvija, nimam pa ga iz enega razloga, nekatere strani ki jih vsakodnevno večkrat obiščem mi je nalagal zelo počasi. Pa ni važno na kateri mašini sem bil. :\ Bi pa bil vesel tega tudi v IE-ju kar imajo drugi brskalniki. Komaj čakam 7-ico.

Pa ne vzet to kot provokacijo ali kaj da se lahk začnete kregat, ampak samo moje mnenje

en LP
¤ Space is Mystery. And Myth is on Earth. ¤

Marjan ::

@hruske (btw, dober nick ;)
Opera 8 trenutno podpira SVG tiny.

Pa še moj affiliate :o)

Matek ::

Jaz res ne vem zakaj v vsaki takšni novici dodate provokacijo za MS. Pol pa se čudite postom v stilu provokacij in na koncu kregarijo. Dajte odstranit to!!


Mr|ce, se strinjam, da so novice dostikrat naperjene proti Microsoftu, ampak tale ni tako izrazita. Komentar na koncu novice, ki ga prepoznaš po poševnih črkah, je pravica pisca in lahko vsebuje sarkazem/predvidevanje/šalo oziroma karkoli, kar ne sodi v novico kot dejstvo, je pa z njo povezano in je izraženo subjektivno.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matek ()

Karlos ::

Sem si zdele mal na hitr pogledu zadovo in sploh ni tolk slaba, samo mislim da je stvar mal zakomplicirana, ker morš vso kodo na roko pisat. Recmo v flashu klikneš na orodje za kroge risat, pa jih narišeš poljubno, kle bi mogu pa pisat
?xml version="1.0"?>
!DOCTYPE svg PUBLIC "-//W3C//DTD SVG 1.0//EN"
"http://www.w3.org/TR/2001/REC-SVG-20010...>
svg xmlns="http://www.w3.org/2000/svg">
style type="text/css">
circle:hover {fill-opacity:0.9;}
/style>
g style="fill-opacity:0.7;">
circle cx="6.5cm" cy="2cm" r="100" style="fill:red; stroke:black; stroke-width:0.1cm" transform="translate(0,50)" />
circle cx="6.5cm" cy="2cm" r="100" style="fill:blue; stroke:black; stroke-width:0.1cm" transform="translate(70,150)" />
circle cx="6.5cm" cy="2cm" r="100" style="fill:green; stroke:black; stroke-width:0.1cm" transform="translate(-70,150)"/>
/g>
/svg>
Sai Baba: "Dam vam to, kar hočete, da boste hoteli to, kar vam želim dati."

Karlos ::

Vidl naj bi se pa tole:
Sai Baba: "Dam vam to, kar hočete, da boste hoteli to, kar vam želim dati."

hruske ::

Sej obstajajo orodja, ki podpirajo svg.
Rad imam tole državico. <3

Road Runner ::

Marjan: tale tvoj svg-tiny meni firefox 1.0.3 prikaže slikce. in sicer napiše "loading java applet" in odpre slikco ki jo lahko poljubno zoomam.
kako drugi to vidite na firefoxu?

borchi ::

v firefox-u vidim isto kot v operi.
l'jga

minmax ::

karlos: zato imaš pa Inkscape - www.inkscape.org

BigWhale ::

Jaz sem se koncno flasha resil...

A zdej pa to?

Pithlit ::

Sicer malček stara novička ampak vseeno lepo.

Sverde21: Pač nardiš stran tako da v FF (in Operi) prikaže SVG elemente, v IE pa nekaj druzga. Pa je problem rešen. Spodi pa pač napišeš da se stran dugač izriše v IE kot FF.
Life is as complicated as we make it...

metalc ::

A sirščino pa še vedno piše v napačni smeri? Bom res moral stvar osebno vzeti v roke???

Looooooka ::

sj vem da vas vecina posterjev tle([udaril me je hud manjvrednostni kompleks]) to nc ne pomen.ampak a za dejstvo da internet explorer podpira plugine in da mas plugine za svg ze hmm...LETA(recimo adobe) .... za to ste slisal?
al to pr vas deluje tko "blablabla internet blablalba microsoft bla bla bla" v eno uho in pol iz druzga vn "GET FIREFOX"
najedate big time s tem stilom postanja novic.
[imam težave sam s sabo].
(in ja ja tud ce plugin ni ne vem kaj je point v tem da ce ma program podporo za plugine je to zato tm,ker proizvajalc prcakuje da bo nekdo drug daju vecjo podoro za te dodatke.
in guess [dolgčas mi je in naključno udarjam po tipkah] bi dal vse to ze v ie bi se vas polovica tle gor drla da se grejo spet monopol in da tlacjo ne vem kaj vse v browser in s tem v winse(in bi itak spet pozablna linux distrote k jih dobis z najmanj vgrajenim dildotom)

[rad bi napsial nekaj udarnega za konec, a se nič ne spomnem]

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: OwcA ()

hruske ::

dildo zna bit koristen. kar ne morem rečt za ie.

no, šalo na stran, še vedno je pomembno, da je svg vgrajen v firefoxa in opero, ker se bodo izdelovalci strani odločiti to uporabiti.
Rad imam tole državico. <3

B-D_ ::

Podpora vektorskim grafikam je bila zelo dobrodošla... toda potem so jim dodali možnost programiranja in ta zmožnost je po enem letu prišla v roke idiotov, ki ustvarjajo reklame. Jap, govorim o flashu, ki je po defaultu blokiran pri 20% resnih uporabnikov interneta ravno iz nadležnostnega razloga...

Upam, da se temu formatu ne bo podobna neumnost zgodila in bo ostal fiksen in neaktiven "kot slika" le da bo vektorskega formata. Tako vsi oni osli z reklamami ne bodo mogli uničit še tega formata.

veteran ::

no, šalo na stran, še vedno je pomembno, da je svg vgrajen v firefoxa in opero, ker se bodo izdelovalci strani odločiti to uporabiti.

Dvomim. Resen izdelovalec strani si ne more privoščiti strani, ki jo 90% populacije ne bo videlo. Dokler SVG ne bo na voljo tudi kot patch za IE6, in to kot 'critical update', da ga bo raja samodejno dobila na računalo, je zadeva žal neuporabna. :(

BigWhale ::

Eh, crap.

90% oblikovalcev tako ali tako ne jebe standardov, jim je vseeno kje in kako stvar dela, vazno da oni nardijo vse skupaj. Flash, Javascript, animated gifs, pa se kaka traparija <blink> po moznosti.

So jim dali flash, pa so ga abominirali, takisto javascript (ki bi ga tako ali tako morali prepovedati).

poweroff ::

Loooka: saj SVG plugin obstaja tudi za FF. Že dolgo časa. Stvar je v tem,d a bo sedaj to VGRAJENO v browser. Ne boš rabil dodatih pluginov. Prijazno do uporabnika.

In ja, mislim, da bi bilo zelo fino, če bi podobno naredil tudi MS.
sudo poweroff

CaqKa ::

http://www.3delavnica.com/index.php?mai...

malo branja, da vidite kaj ta hudič sploh je.

nevem pa zakaj bi bil manj uporaben za reklame kot recimo flash.

M.B. ::

Kak to da je SVG vgrajen? Sem si potegno FF 1.0.3 dol in ni ne duha ne sluha o native SVG podpori. Samo plug-in dela. Ali je SVG podpora še vedno samo če si ga sam prevedeš? ALi pa nightly buld?
Everyone started out as a newbie.
Sadly only a handful ever progress past that point.

CCfly ::

SVG bo vključen v glavno vejo pri 1.1. verziji, za zdaj si moraš pa še vedno sam prevesti.
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

YouTube še naprej podpira Flash (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
7223894 (22298) Icematxyz
»

Vektorski format slik

Oddelek: Zvok in slika
62028 (1740) ender
»

Izšel Firefox 1.5 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
8911566 (8813) marhyo
»

Novosti iz sveta Firefoxa

Oddelek: Novice / Brskalniki
243442 (2608) MrStein
»

Firefox z vgrajeno podporo za SVG?

Oddelek: Novice / Brskalniki
284209 (3406) CCfly

Več podobnih tem