» »

Nihanje hitrosti ventilatorja na osnovni plšči.

Nihanje hitrosti ventilatorja na osnovni plšči.

sebas4 ::

Imam: AMD Alton 2700+, ABIT Kv7, 512 RAM, Win XP integrirani SP2 Eng.

Že od samega začetka imam probleme z zamrzovanjem računalnika. S pomočjo programa Winbond, sem opazil visko nihanje ventilatorja NB fan na osnovni plošči - in sicer od 1000 RPM do 3000 RPM. Če mi obrati padejo pod 2500 RPM se pričnejo problemi. PC zamrzne ob večjih obremenitvah, npr pri kopiranju iz večjih datotek iz ene particije na drugo ali pri kodiranju video datotek ip.
Temperatura CPU je stalno pod 55 C, temperatura osnovne plošče pa zavisi od vrtljajev že omenjenega ventilatorja [58-70]. Ventilator npr. 3 tedne dela pri obratih nad 3000 RPM,
potem pa ta vrednost pade na 1500 RPM in tako ostane npr 2 tedna, nakar se hitrost spet
poveča. Ravno te dni imam spet problem z nizko hitrostjo, zato sem odprl pokrov in vsmeri namizni ventilator v osnovno ploščo. Winbond mi je pokazal občutno znižanje temp. os. pl. na konstantnih ne več kot 62 C. Pa kljub temu zmrzuje. Izgleda da namizni ventilator ne
ohladi dela osnovne plošče, ki se nahaja pod malim ventilatorjem (NB-fan).
Kako bi se rešil tega zamrzovanja, kako se lahko prepričam, da je res kriv ventilator -
pregrevanje. Imate morda kakšen nasvet, kakšen hladilni sistem oz. ventilator naj si
nabavim? Kaj naj rečem serviserju?
Ker sem na področju strojne opreme začetnik, se priporočam za čimbolj razumljive odgovore ter se vsem v naprej zahvaljujem.

veteran ::

Ja, NB ventilatorji na abit platah so ena jajca. :\
Daj gor pasivnega Zalmana, NB47J

veteran ::

... pa še kakšen dodatni vent v ohišje.

sebas4 ::

Kje se da v SLO dobiti (Zelman NB47J). Kje znotraj ohišje naj bi bil montiran dodatni ventilator in kateri mi svetujete. - HVALA -

sebas4 ::

Prav bi prišel tudi kakšen podatek o ceni - vsaj približno.

luckeyluk ::

cena je priblizno 1.5k kaj se ti ne da pogledat na cool pc??centilato pa dej npr. uzadej na stranoci pa uspredej pa uzadej naj piha vn uspredej pa na stranici pa notr!!ali pa nastimej ventilaro 8cm na te zalmanova reze

Jan987 ::

jest bi pa še neki uprašov glede prezračevanja.

Zdej mi na ohišju sam 2 ventilatorja pihata vn (ohišje(92mm) pa napajalnik). Zanima me, koliko bi pridobil če zgoraj namestim še en 92mm zalman.

Mam Amd anthlon xp 2400+, asus a7n8x-x, 80giga disk ge force 5600. Procesor hladim z zalman 6000.


Problem je v tem ker se mi ohišje med igranjem iger zelo segreje.

veteran ::

Če se prav spomnim, je pri Mlacomu cena pod jurja (preveri pa sam;)

`DoC ::

Jani zdej najboljše, da daš še odspredaj enega 80mm (ali več) da ti notr piha in pa na vrhu da ti ven piha, saj se kot vemo topel zrak kaj rad dviguje :D .
+°´°+,¸¸,+°´°~What We Do In Life, Echoes In Eternity~°´°+,¸¸,+°´°+

Jan987 ::

aha kje pa dobim najcenejse 80 in 92mm ventilator pa naj bodo čim tišji.


Za 92 sem gledov zalmana k bi ga dal na ene srednje obrate za 80se mi pa še ne sana.

A mate kakšne izkušnje z zalmanom in kerga 80mm naj vzamem?

Jan987 ::

aja pa imam ploščo asus a7n8x-x pa mam zdej nanjo prklopljena 2 ventilatoprja. enga mal nad grafično (za je na ohišju) In enga nad rame (procesor).


Zanima me, kje (če ga ma) je še kakšen priklop za tak ventilator in če ga ni mi prosim predlagajte take ventilatorje ki se priklopjo direkt na napajalnik!

DominusSLO ::

s čim pa si meril temp plošče? Upam, da ne zaupaš senzorjem na plati... je pa prst kar dober test... potipaš NB in SB hladilnik-če te ne speče, je v redu ;)

sebas4 ::

Mi ne preostane drugega kot zaupati senzorju na plati. Ko je temperatura presegla 70C je računalnik pogosto zmrznil.

Sedaj imam odprt pokrov in hladim računalnik z namiznim ventilatorjem - senzor mi kaže temperaturo do 60C, pa se mi komp še vedno sesuje pri zahtevnejšem opravilu. Po tem sklepam, da sta dve možnosti:

1 - Namizni ventilator ne ohladi dovolj dela plošče, ki se nahaja točno pod NB - Fanom, ostala plošča pa je zadovoljivo hladna in senzor kaže temp. okoli 55 C.

2 - Plošča je verjetno za zamenjat

Kaj mislite vi? Rad bi se prepričal, kaj je narobe - preden bi nabavil novo ploščo ali celo prešel na vodno hlajenje.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

[Zračno hlajenje] Hlajenje Chipseta (strani: 1 2 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
9913888 (7867) Buldožer
»

AMD 3000 Box- 6000 RPM?!?

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
171516 (1197) BogyX
»

temperature!!!!!!!!

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
241568 (1265) nuclear
»

koliko naj bi bila temperatura CPUja ... ?

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
222152 (1466) xenon74
»

Kje v Sloveniji dobiti SK-7

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
492690 (1815) profii

Več podobnih tem