» »

Editing videa pod Linuxom

Editing videa pod Linuxom

poweroff ::

Torej, imam Ubuntu (hoary).

Instaliral sem si screen capture program xvidcap, ki naredi MPEG film.

Zdaj bi rad ta film malo poeditiral. Ubuntu ima v repositorijih Kino (Cinelerre ni), pa sem ga instaliral in skupal odpreti MPEG file. Pravi, da je Invalid file format.

enako naredi za AVI in divx datoteke, skratka karkoli skušam uvoziti, Kino pravi da ne more.

V čem bi bil problem in kako instalirati Cinerello. Sem skušal dati minmaxov repository v sources.list, pa je javil, da so pokvarjeni paketi...
sudo poweroff

babylon9 ::

kot prvo presedlaj nazaj na Gentoo pa vzemi avidemux, mpleg, tcmplex, projectX ..
Zna biti Gentoo dolgorocno boljsa nalozba. :)

karafeka ::

A je možno pod linuxom dodajati pondapise, pa spreminjati menu DVDja, podobno kot v Oknih s programi ifoedit, menuedit. ifoupdate?

poweroff ::

Nazaj na gentoo, prej sem bil na debianu. :))

Hm, ubuntu se mi zdi fajn zadeva, in sicer za množičnejši prehod Windows uporabnikov na Linux. Pol ko bomo množice spreobrnili, bomo pa začeli težit najprej s pure debianom, pol z gentoojem, na koncu pa free bsd :D
sudo poweroff

CaqKa ::

karafeka: *nix je zelo bog na tem področju. (če izvzamemo macosx)

BigWhale ::

Hm, jaz uporabljam cinelerro na gentooju. Poleg nje pa se dvgrab in transcode / mencode za pretvarjanje.

DVD Authoringa pa se nisem delal.

mte ::

jap..pa tudi v audio področju je še vedno svetlobna leta daleč. Ravno zaradi tega sem po dolgih mukah pristal nazaj na xp-jih ;)
lp

CaqKa ::

kar se dvd avtoringa tiče je windows daleč pred vsem.. ampak res daleč spredaj.
dvdlab dobiš za 100 dolarjev in praktično ni stvari, ki je domač producent s tem nebi mogel ustvarit.
programi kot so dvddecrypter, daemon tools, clonedvd, sony vegas, razni mpeg cutterji
nakar nič za linux ne ostane. imam se toliko rad, da se z tem pa res nebi rad mučil v linuxu. res ne :)

babylon9 ::

revez jaz pa vse obdelam na Linuxu, kako smo si nekateri razlicni ..

CaqKa ::

govoril sem za dvdavtoring, v kolikor nisi dovolj pozorno prebral...
no ampak tudi sicer ni kaj bolj rožnato.. en program.. ki je vsaj omembe vreden.. ampak.. to je že offtopic.

babylon9 ::

CaqKa ::

ah ja.. delanje multimedijskih vsebin s pomočjo ukazne vrstice.. zelo produktivna zadeva..
kaj če bi tole prestavil za 10 pixlov nižje kako bi izgledalo? ja ni problema.. samo skripto spremenim :>

mislim get real..
poglej si kaj dela dvdlab, pa boš vido o čem govirm.. kako pa izgelda tutorial za delanje dvdja pa si poglej na doom9. vidiš slike? ja? pri tvojih linkih vidim jaz sliko samo pri enem linku.
mislim pa ko smo si že tolko krat bli na jasnem da linux ni za igre in multimedio, pa eni še kr nekaj migajo.

poweroff ::

No, kaj se da in kaj se ne da je nepotrebno vprašanje. V vsakem OS-u se da narediti vse. Stvar je samo v tem, ali je nekaj sprogramirano ali ne.

V Linuxu pač včasih grafika ni bila sprogramirana. Vendar se to spreminja. Zato pač sprašujem kako in kaj.

Mimogrede... Kino pod Linuxom izgleda takole: Kino. Ampak Kino je namenjen rezanju in montaži posnetkov iz DV kamere - Dela pa žal samo to. Dela pa kar v redu, OK, priznam, da sem poiskusil samo na hitro...

Potem pa avidemux, ki izgleda takole: Avidemux. No, ta zadeva je tudi namenjena montaži videa, vendar z zelo omejenim naborom funkcij, podobno kot MS Movie Maker...

Tako da ne pametovati, da se pod Linuxom ne da. Da se, očitno, mene pa zanima kako. In nbe rabim profi zadeve, rabim program ki zadostuje za domače NEPROFESIONALNE potrebe.

BTW: za dvdlab še nisem slišal, sem pa preiskusil MS Movie Maker - v bistvu precej neuporabna zadeva, za res zelo osnovne operacije... Ko sem enkrat zače delati montažo z Adobe Premiere, sem ugotovil, da je pod Windowsi to to. Preiskusil sem tudi Ulead Studio, pa Pinnacle Studio - podobno kot MS Movie "maker".

Sem pa slišal veliko pohval o Cinelerri... tudi od ljudi, ki kar resno montirajo filme.
sudo poweroff

CaqKa ::

za sam videoeditin so programi.. čist ziher so.. kako so učinkovti nevem.. čist ziher ni noben tako preprost kot windows movie maker. vem da je virtual dub opensource.. samo nevem če obstaja linux verzija. dvdlab je program za dvd avtoring in ne za videoediting
programa ulead studio ni. sta pa ulead media studio in ulead video studio. video studio je za domačo uporabo, media studio pa za kaj več.
da je pod windowsi adobe premiere.. hm..
sam zagovarjam ulead media studio.. picnik zagovarja sony video vegas. potem je pa tukaj še profi zadeva, ki sliši na ime avid xpress dv. kar komplicirana.

kolkor se spomnim je nekje še zastonj zadeva za win ki sliši na ime movieXone 4.0
pač nevem al more bit zastonj al more bit za linux..

babylon9 ::

poglej si tole Howto author AVI->DVD with menus using Linux only ! na strani

http://forums.gentoo.org/viewtopic-t-11...

CaqKa ::

pejt rečt nekomu, naj namesto v photoshopu riše z miško, gre in naredi en xml fajl pa ga na koncu renejma v svg.
človek božji, ja gre naredit v linuxu menu.. samo kak.

poweroff ::

No, treba je pošteno povedati da movie making iz konzole pač ni v redu. Ampak mislim da ravno Kino to omogoča, seveda kot DODATNO opcijo. Glavno je pač še vedno z miško.

Je pa verjetno urejanje videa iz konzole zelo uporabno če hočeš kakšne batch zadeve izvvajati, napišeš skripto, ki nekaj dela. TO bi znalo biti uporabno.

S programom od Uleada sem pa imel same probleme zaradi nestabilnosti. Na njihovem forumu se je ogromno ljudi pritoževalo zaradi istega, od njih pa nobenega odziva. ja, pa sem imel original verzijo.

Pol sem prešaltal na Premiere in dela super.
sudo poweroff

Phoebus ::

Matthai: ja pa sej cinelerra je v debianu / ubuntuju:

deb http://www.kiberpipa.org/~minmax/cinele... ./
deb-src http://www.kiberpipa.org/~minmax/cinele... ./

(athlonxp po potrebi zamenjaj s "pentium4")

Pa še tole da boš imel vse dependencije:

deb ftp://ftp.nerim.net/debian-marillat/ unstable main

potem pa lepo apt-get install cinelerra.

poweroff ::

Hm,.. zdaj sem dodal tole:

deb http://www.kiberpipa.org/~minmax/cinele... ./
deb ftp://ftp.nerim.net/debian-marillat/ unstable main

In kaj mi javi... ko dam apt-get update, mi javi:

W: GPG error: ftp://ftp.nerim.net unstable Release: The following signatures couldn't be verified because the public key is not available: NO_PUBKEY 07DC563D1F41B907
W: Če želite odpraviti težave, poskusite zagnati apt-get update.

OK, ko pa dam apt-get install cinelerra, mi p ajavi cel kup nerešenih dependencyev...

Aja, procesor imam Pentium III (tako pravi cat /proc/cpuinfo), zato sem dal /builds/sid...

Kje ga lomim?
sudo poweroff

poweroff ::

Je Gandalf rešil zadevo:
deb http://www.kiberpipa.org/~gandalf/ubunt... ./

Rezultat?

Imel sem en video file, ki ga Premiera ni požrla. Cinelerra ga je pa kot za šalo.
sudo poweroff

CaqKa ::

da bi povedal za kakšno napako, da bi ti lahko pomagali pa ti ni prišlo na misel? jao.

poweroff ::

Unsupported sample rate.
sudo poweroff

babylon9 ::

hja brez muje se ce cevelj ne obuje.

poweroff ::

Aja, zakaj nisem opisal napake? Preprosto, zato, ker je nerešljiva v verziji Premiere, ki jo imam.
sudo poweroff

Jebiveter ::

Se dva zanimiva programa za video obdelavo v linuxu:
Jahshaka
DIVA
Certainty of death. Small chance of success. What are we waiting for?

CaqKa ::

pa niti slučajno nisi pomislil da bi file spustil skozi virtual dub?

eh..

zgleda da imaš nek čudn zvok.. bi ga v vdubu naredo v wav pa bi blo rešeno v petnajstih minutah.

poweroff ::

Popoln začetnik v obdelavi videa res nisem. Ja, sem skušal file spustiti skozi Virtual Dub, pa ni šlo. je jevil neko drugo napako...
sudo poweroff

CaqKa ::

no jaz pa vem, da kar se tiče prebiranja čudnih fajlov sta VLC pa vdub boljša od cinerele.

Jebiveter ::

CaqKa, kar ti "ves" cloveku prav nic ne pomaga, ce to kar "ves" ne deluje, deluje pa tisto cesar "ne ves."

A, caki, ne... aja, ti "ves vse!" Sorry! :\
Certainty of death. Small chance of success. What are we waiting for?

BigWhale ::

Caqka, kako pa to ves?

CaqKa ::

ker je vlc delan za to, pa ker vdub že neprimerno dlje cajta obstaja.

poweroff ::

Se pravi lahko z Win 95 postorimo bistveno več kot z Win Xp, ker pač prvi že dlje obstaja?

Pa vzemimo raje Win2000, ki je uradno še vedo podprt.

VirtualDub je super zadeva, samo nekaterih stvari pa ne zna delati. Nekaterih celo noče, recimo DivXov se noče preveč dotikat, pa še s parimi licenčnimi kodeki ima težave.

BTW: sem uspel zagnati Cinelerro, vendar sem povsem izgubljen. Obstaja kakšen normalen tutorial v slovenščini?

V bistvu bi rad naredil eno stvar, in sicer na nekih posnetkih del screena zablural. Recimo posnetek neke osebe, pa bi rad zablural samo njen obraz. Kako to s Cinelerro narediti? V Premieri se da, čeprav je kar zahtevno.
sudo poweroff

CaqKa ::

>>> Se pravi lahko z Win 95 postorimo bistveno več kot z Win Xp, ker pač prvi že dlje obstaja?
>>> Pa vzemimo raje Win2000, ki je uradno še vedo podprt.

ja.. pa sej ni blema vzami ti virtual dub 1.3 namesto najnovejšega 1.6.10, čeprav je 1.3 starejši, je v 1.6.10 več developerskega časa vloženega.

malo ti branje dela težave. to da dlje obstaja pomeni, da imajo njegovi developerji več izkušenj, zato ker dlje obstaja. kak si ti prišo do analogije 95 boljši od xp pa mi ni jasno.

tak btw.. predlagam ti da si z cinelerro posnetek shraniš v format ki ti ga bo premiere odprl in tam dalje urejaš
btw probaj ulead media studio ;)

Jebiveter ::

CaqKa, pa ti si vidu ze kdaj Cinelerro od blizu?! Res ni najlepsi program na svetu, a prekasa Premiere v marsikaterem featurju.
Certainty of death. Small chance of success. What are we waiting for?

CaqKa ::

ne nisem vido. nekaj cajta sem se sicer z broadcast 2000 hecal.. pač tolko da sem vido, da je domač tabor še vedno boljši :)
meni premiere itak ne diši.. možno da je cinelerra kakšna zmes med after effects pa premiere, samo težko verjamem da oba skupaj (uporabe obeh hkrati) prekaša.
pa si ti vido kdaj dv express ali pa sony vegas video?

kriko1 ::

Če koga zanima naj si ogleda http://www.kde-apps.org/ pod multimedia sekcijo, sicer to so samo KDE aplikacije, tako da na googlu je še kaj več:
http://www.google.com/linux

M.B. ::

AFAIK je Jahshaka še dokaj neuporaben program, ker ne omogoča uvažanje videa, ampak samo sličice. V Verziji 3 bo pa če bo razvijalcem uspelo TODO spraznit izredno dober program.

Za video so še dobri

Jaz imam občutek, da trenutno nekih lahkih programov za video ni. Veliko programov, je, ki so komaj v začetkih razvoja in v nekaj letih, se bo razvilo veliko dobrih programov, ki jih bomo lahko uporabljali.
Everyone started out as a newbie.
Sadly only a handful ever progress past that point.

CaqKa ::



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izšel LiVES 1.0.0

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
194325 (3023) poweroff
»

prevajanje podnapisov v linuxu

Oddelek: Programska oprema
51168 (1092) jype
»

X window na Debianu mi ne dela

Oddelek: Operacijski sistemi
91272 (1191) roscha
»

[KDE] Kako bi iz ftp naslova pobral vse datoteke vkljucno z direktoriji?

Oddelek: Pomoč in nasveti
8991 (839) kriko1
»

KMetabar

Oddelek: Operacijski sistemi
151041 (873) kriko1

Več podobnih tem