» »

ali res uporabljamo samo 10% možgan?

ali res uporabljamo samo 10% možgan?

«
1
2 3

Nejc Pintar ::

Torej, zanima me če je kje kaj več napisano o tistem HOAXu da uporabljamo samo 10% možganov:)
Lahko je biti prvi, če si edini!
  • spremenilo: OwcA ()

Thomas ::

Jah to je pač urbana legenda, ki je pa scaningi (razni) možganov ne potrjujejo.

Kr cela mašina pridno dela. Razen, da se 90% ali še več, ne zavedaš. Je kernel.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

WarpedGone ::

... da se 90% ali še več, ne zavedaš. Je kernel.


Kaj si mislil s tem?
Zbogom in hvala za vse ribe

frenk ::

Kaj si mislil s tem?


verjetno je s tem mislil da tistih 90% opravlja življensko pomembne funkcije, ki jih mi ne moramo kontrolirati...naprimer bitje srca in podobno

WarpedGone ::

No, bitje srca se da kontrolirat, kot tut temperaturo kože in samo EEG aktivnost. Je pa res da večina ljudi tega ne zna.
Zbogom in hvala za vse ribe

Nejc Pintar ::

predstavljaj si da imaš eno mejo med zavestnim/nezavestnim. To mejo lahko z nekaj truda premikaš. To je tako kot lahko neke stvari laufaš na sistemskem nivoju, nekatere pa že čisto na programskem.
Lahko je biti prvi, če si edini!

DSmidgy ::

Mogoče je pa mišljeno, da lahko uporabljamo samo 10% možganov naenkrat. Vseh 100% pa ziher potrebujemo (tudi, če je kakšen del redundančen), ker drugače bi to evolucija že popravila.

Nejc Pintar ::

Ne, ker nas je evolucija zoptimizirala da jih uporabljamo 100%
Lahko je biti prvi, če si edini!

DSmidgy ::

V vseh 100% aktivno uporabljaš v vsakem trenutku? Center za ravnotežje, ko ležiš? Prebujaš spomine iz otroštva, ko računaš eno zapleteno enačbo?

Thomas ::

Celi možgani so oskrbovani s kisikom in hrano po krvi, ves čas. Nič ni kar v leru.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Dr_M ::

uporabljat 100% mozganov je ravno toliko verjetno, kot uporabljati vso orodje ki ga imas doma naenkrat.

Thomas ::

A srce pa uporabljaš celo? Pa nogo?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

kronik ::

Bitja in podobne podzavestne stvari se uravnavajo v hrbtenjaci in ne v glavi. Po mojem delajo mozgani kot trdi disk, pac odvisno katere podatke obdelujemo.

gzibret ::

Eno zanimivo dejstvo.

Mojemu kolegu so zaradi možganske kapi odstranili cca 60% možganske mase. Po kapi je bil nekaj časa v komi, potem pa si je opomogel. Skoraj popolnoma.

Lani sva se šla recimo smučat skupaj na Krvavec.

Edino, kar ga še matra, je kratkoročni spomin, še posebej, če mora malo več misliti. Pa tudi koncentrira se težje.

Po mojem rabimo kar celotne možgane. Če delajo isto nalogo z manj celic, potem očitno delajo malo manj kvalitetno. Ampak naredijo vseeno.
Vse je za neki dobr!

Thomas ::

Tako je. Velika redundanca in velika disperzija.

To je stvarnost.

Sicer kakšna specializirana območja so. Celo umreš ob njihovi poškodbi, vendarle v bistvu ma gzibret še kako prav tule.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

DSmidgy ::

Po mojem rabimo kar celotne možgane.

Da dam primer za mišice, ker je očitno prišlo no nesporazuma v komunikaciji. Ko sediš, se stegenjske mišice ne uporabljajo tako intenzivno kot takrat, ko tečeš. Ta 10% je verjetno mišljen v tem stilu, da človek nikoli intenzivno ne uporablja vseh 100% možganov naenkrat, ampak samo 10% - tako, kot nikoli intenzivno ne uporabljaš vseh (100%) mišic, ampak samo del teh.

Stepni Volk ::

10% mit, da ljudje uporabljamo le tolikšen del možganov, naj bi bila skovanka Williama Jamesa, kar pomeni cca 100 let živečo trditev.
Hec je, da obstajajo hipoteze v eno in drugo smer.

Zanimivo, da se trditev, da človeško telo ne prenese hitrosti višje od 40km/h ni tako "obnesla". Ergo: trdite kaj o človeških možganih, dalj časa boste zveneli pametno.

Vir: http://serendip.brynmawr.edu/

Zgodovina sprememb…

Boeing ::

Nekje sem nekoč pobral (slišal) idejo, da je samo 10% možganov aktivnih zato, ker bi se naj drugače pregrevali.. kako je s tem, ne vem, niti se nisem ukvarjal.
Ko segaš po zvezdah ne skrbi, če kakšno zgrešiš... Morebiti ujameš Luno...
R50e AS355n, T-Rex600FBL, T-Rex500FBL, T-Rex450FBL, Futura + JetCat 200SX

Stepni Volk ::

Na zgornjih povezavh trdijo, da je hkrati aktivnih le po 5% možgan :)

nevone ::

Either we will eat the Space or Space will eat us.

Nejc Pintar ::

@Boeing: verjetno so možgane primerjali s procesorji:) (verjetno bi nam evolucija prinesla kakšen hladilni sistem če bi bilo to res)
Lahko je biti prvi, če si edini!

Vesoljc ::

sej nam je -> mrzlo pivo
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

MadMicka ::

Da bi rabili samo 10% možganov, ni v skladu z evolucijsko teorijo. Namreč, nekaj kar ne uporabljamo se ne razvije.

Možna bi tudi bila razlaga, da smo nekoč uporabljali celotne možgane in nam sedaj odmirajo :) . No glede na znana dejstva je jasno, da temu ni tako.

_marko ::

->Da bi rabili samo 10% možganov, ni v skladu z evolucijsko teorijo. Namreč, nekaj kar ne uporabljamo se ne razvije.

Posebej zato, ker so možgani energetsko precej požrešni.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Phil ::

Mojemu kolegu so zaradi možganske kapi odstranili cca 60% možganske mase.

Koliko pa je bil star takrat? Ni treba točne starosti samo npr 10,20, ... .
Kolikor vem naj bi bili možgani tako prilagodljivi (v smislu: en del prevzame naloge drugega) samo v (zgodnji) mladosti.
LP

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Phil ()

gzibret ::

@cman - cca 25 let.
Vse je za neki dobr!

waLkeR^! ::

Mogoče je pa mišljeno, da lahko uporabljamo samo 10% možganov naenkrat. Vseh 100% pa ziher potrebujemo (tudi, če je kakšen del redundančen), ker drugače bi to evolucija že popravila.


Da, potrebujem 100% možganov, in od tega 10% dela nadzirano ostalih 90% pa nenadzirano, kot bitje srca, dihanje in tako dalje. Razen tisti, ki so bolani, paranoid in podobno, tisti pa res ne uporabljajo 100% možganom ampak manj in ne preveč in ne pre malo.
Don't annoy me. I can be really really strange.

Thomas ::

To je navidezno protislovje, med tako veliko redundanco in tem, da celi možgani praktično nonstop laufajo.

Ampak ni zares nobeno protislovje.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

BladE_ ::

Kwa pa ce mamo bad sektorje na možganih pa ne mormo izkoristit 100% ??8-O :D
Akcija - Reakcija

Thomas ::

No, seveda. Se pojavljajo bad sektorji, ja. Sploh po raznih kapeh, pa tudi poškodbah glave.

Da o umiranju nevronov sploh ne govorimo.

Samo to se restrukturira, show must go on!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

.:noir:. ::

Se strinjam z vsemi da se uporablja 100% moc mozganov v danem trenutku razvoja nekega osebka. Ampak mozno pa je da je s tem mitom 10% uporabe ponazarjajo potencial mozganov.

Primer so volcji otroci. Njihov potencial mozganov se ob rojstvu ne razlikuje od otrok, ki se rodijo v normalni druzini. Toda ker z leti ne razvijajo dolocenih sposobnosti (npr. Govor), se jim mozgani ne razvijejo tako kot nekemu mestnemu frocu, ki je non stop bombardiran z raznimi podatki informacijami itd.

Zgornji primer je npr. ekstrem, a v danasnji druzbi pa lahko recemo da smo ze skoraj vsi te otroci informacijske druzbe, a pojavla pa se nov problem. Folk se sploh vec ne sprasuje kako neka stvar deluje, sam da deluje. To obenem poneumlja folk in tako se sploh ne trudjo uporabljat mozganov, z intenzivno uporabo mozganov(u know what i mean:) ) pa mozgane ubistvu treniramo.

Govori se seveda o genski predispoziciji...seveda vsi uporabljamo 100% mozganov, a od nas je odvisno sedaj al bo teh 100% vsebovalo mal mn moci, al pa mal vec.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: .:noir:. ()

Saladin ::

Že vidim kritike, ampak bi rekel, da je 5-10% možganov v kaki milisekundi "idle".
Celice nonstop pošiljajo in sprejemajo signale, ampak vedno obstaja tisti trenutek med pošiljanjem in sprejemanjem, pri vsaki možganski celici.
Ta čas je še večji v področjih, kjer ni večje potrebe po aktivnosti v danem trenutku.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Tear_DR0P ::

mal prevč nedeljca bereš - volčji otroci so čist mim
100% možganov že nonstop laufa, sam najverjetneje je del v leru - ko se koncentriraš, ko delaš neke umsko zahtevnejše naloge, takrat pa spraviš v pogon tud ekstra del možgan, ki sicer delujejo, bolje rečeno možgani so nonstop v pogonu, samo njihova moč ni vseskozi izkoriščena, so computing v prazno
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

WarpedGone ::

Ler je dobra primerjava. Delujoč motor v leru tut 100% laufa, saj se vrti in noben njegov del ne miruje ampak od sebe pa ne daje tistega kar je sposoben. Tut možgani majo ler - alfa aktivnost, nekje med 8 in 12Hz. To valovanje je najmočnejše med počitkom oz neaktivnostjo, v budnem stanju in ob zaprtih očeh. Pri zdravih ljudeh se pojavlja zanimivost - alfa blokada - ob odprtih očeh je alfa bistveno šibkejša (nižje amplitude) kot ob odprtih očeh. To se povezuje z neaktivnostjo vidnega centra oz. odsotnostjo potrebe po procesiranju vizuelne informacije.
Zbogom in hvala za vse ribe

.:noir:. ::

Nedeljca pa nism bral ze kr neki cajta :) (ce sploh kdaj), drgac sm se pa to pogovarju s psihologinjo, pa mi je razlozila da se to ponavad govori le figurativno, stvar terminologije...in da pac mozgani itq non stop 100% delujejo oz dajo(ce dajo) kdaj kej sam v ler.
Kar se volcjih otrok tice...zakaj so to cist mem? Mislm sej jst glih nevem tocn, to mi je sam pac tud ta zenska govorila, ampak res nevem zakaj bi bli mem, ce zgleda pac taki so in taki so...in to je to.

Potencial mozganov naj bi bil vecji, ce bi ga trenirali, a kolikor je ze pac trenutno natreniran, al pr enmu seljaku al pr enmu intelektualcu al pa geniju, vsak od teh jih uporabla 100%. Avtisticni savanti so mi prou carji s svojimi sposobnostmi, sam pac drugje sepa vse ostalo. Ampak mrbit bi se pa dal vsaj do neke mere tud kej tazga natrenirat, ce bi celo zadevo razumel. Ampak toj sam moj "mrbit", tk da drgac mi je tole treniranje mozganov mal sumljiv, ampak nevertheless :)

Lp, noaru

Stepni Volk ::

Če hočete možgane samo pomanjšati, pijte veliko alkohola: "After a heavy night out drinking your body is dehydrated which causes your brain to shrink away from the skull"
BBC

Tear_DR0P ::

v redu, tistle z lerom sem še mal zajebu, sm mislu da me bo že thomas popravu kej. ne da daš možgane v ler, ne iztizneš vse moči iz njih. spet primerjava z motorjem na notranje izgorevanje, ko ti motor zalaufaš, motor dela, ves motor, 100% motorja. Če pa pritisneš na plin, bo motor dal od sebe več, torej če se ti mal bolj potrudiš pri razmišljanju, izkoristiš možgane še za kak odstotek bolj, kot pa drugače - torej možgani skoz in skoz delujejo, vendar uporabljamo le del možganske moči, višek je pa evolucijsko povsem logičen. za nabiranje jagodičevja nisi potreboval notro hudih kognitivnih funkcij - če pa te je pri nabiranju jagodičevja zmotil plenilec, takrat je bilo potrebno iz možganov stisnat vse, da si se ti v trenutku odločil kako reagirati in katere okončine vse zmigat in v katero stran.
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

Tear_DR0P ::

aja pozabil sem še o "volčjih otrocih". če samo prebereš zgodbe o zapostavljanih otrokih, boš videl da otroci kot so romul in rem, mowgli, tarzan in podobni niso mogoči. zakaj ne? ker preprosto tudi otroci, ki so imeli stike z ljudmi vsak dan, pa se z njimi ni nihče pogovarjal, niso sposobni nikakršne komunikacije.
OK hipotetično je možno, da volkulja, ki jeostala brez mladičkov in je zunaj čas preobilja hrane, nebi pojedla otrok ampak bi jih posvojila, samo ne verjamem da bi ji že samo dojenje uspelo
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

Stepni Volk ::

Tear DROP - "voljči otroci" seveda obstajajo, samo imenujejo se drugače: "divji otroci".
Divji, ker so odrasli v divjini brez ali v zelo pomanjkljivih odnosih z ostalimi ljudmi. Ne glede na njihovo tragično usodo, so zelo vredni za znanstvene kroge, ki preoučujejo vpliv socializacije, učenja med odraščanjem itd...
Res je, da so pravljični tipi divjih otrok dokaj izmišljeni in nadnaravno sposobni.

Od divjih otrok omenjenih na zgornji povezavi, sem videl dokumentarec o Oxana Malayi, ki so jo do 8 leta starosti vzgajali divji psi. Njena usoda je iz naših "civiliziranih" oči žalostna. A hkrati pove kar nekaj o našem razvoju in rasti samih možgan. Če se spominjam pravilno, divji otroci, ki jih najdejo po 12 letu, se z veliko verjetnostjo ne naučijo več govoriti.

Močno karikiram... predstavljajte si, da vas kot otroka ugrabi veliko bolj napredna Alien vrsta (v kar nekaj temah tega oddelka že poteka podobna debata), bo takšen otrok spodoben kaj več, kot njegovi vrstniki?

Na NGC je bil tudi dokumentarec, ki je govoril o preizkusu iz 60h let, ko so znanstveniki primerjali enako stara dojenčka: šimpanza in človeka. Na koncu so obupali, ker je šimpanz v teh prvih fazah bil povečini boljši od homo sapiensa.
Tudi BBC ima celo vrsto zanimivih dokumentarcev na to temo (o možganih), enega sem po-googlal: The Human body
Human Instinct, The Human mind so ostali.

Zgodovina sprememb…

.:noir:. ::

tale link The Human Body se men zdi mal extra...ce ni ocesa ki fokusira in dela nevem kake cudeze ustvarla evolucija...je pa kdo? Dont be silly...

There is no Mechanism in Nature Which Could Turn the Ape Brain into a Human One....

kje pa je pol ta mehanizem? hmm i wonder like in heaven...ok maybe ampak brez kake podlage bl ne kt ja...to ze serpinski pokaze :D

hf

Tear_DR0P ::

stepni volk, seveda divji otroci obstajajo, vendar se oxana tistih par besed, ki jih je bila sposobna izgovoriti, ni naučila od psov - verjetno je celo bolj človek od tiste deklice iz zda, ki jo je pče privezal na WC in od njega ni nikoli slišala niti besede
ampak trdim, da divji otroci, ki jih kot dojenčka spustijo v divjino, ne bodo nikoli preživeli, težko se bodo naučili prehranjevati se, zjebala jih bo že dehidracija, če ne drugega.
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

Thomas ::

Jest ne vem. Dopuščam, da so volkovi že vzgojili kakšnega tigrčka ali človeka.

Vem, da je ena slonica prevzela šefovstvo krdela bivolov. Da ubija vse bike, ki ji niso všeč, da ji krave pripeljejo kazat svoje mladiče, ki jih ponavadi, ne pa vedno, pusti živeti.

Inter species odnosi niso povsem enostavni. Velja pa pravilo, da posamezniki sledijo svojim interesom. Četudi ni to na prvi pogled razvidno.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

SavoKovac ::

Jaz pa sem nekje bral o teoriji, da smo ljudje hudo napredna bitja, ki z lastnimi miselnimi resoursi vzdržujemo univerzum, v katerem živimo.

Poenostavljeno...caa. 90% računskih kapacitet je namenjeno vzdrževalnim procesom. Baje naj bi odrešitev prišla v obliki spiritualnih računal, ki bi nosila breme namesto ljudi. Nisem pa prepričan, če je blo mišljeno dobesedno al preneseno al pa še kak drugače. Človek pač kaj prebere...:8)

Stepni Volk ::

Glede možgan so zanimivi vsi ekstremni primeri (ala divji otroci). Eden bolj zanimivih so ljudje, ki so jim prekinili povezavo med levo in desno hemisfero možgan.
Glede nato, da je vsaka stran specializirana, pride do neverjetnih problemov.
Nekateri zaradi omenjene specializacije tudi trdijo, da so levičarji boljši igralci tenisa (nadzor levega dela telesa opravlja desni del možgan).

Tear_DR0P ::

Možna bi tudi bila razlaga, da smo nekoč uporabljali celotne možgane in nam sedaj odmirajo . No glede na znana dejstva je jasno, da temu ni tako.


katera so znana dejstva? kr js včasih dobivam občutek, kot da se v povprečju možganska moč ljudi manjša, čeprav obstajaj(m)o nekateri ekstremi, ki sekamo v plus.
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

Thomas ::

Razlaga je tudi ta, da so možgani parni organ. Tako kot ledvica ali pljuča.

Zanimiv je tudi fenomen "sovražne roke", ali kako že rečejo. Ko te sredi noči davi leva roka in jo komaj z desno ukrotiš.

Če imaš prekinjeno povezavo med obema možganoma.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Stepni Volk ::

Tear_DROP, ne glede na tvoje mnenje, je bila moja edina misel poleti, ko sem zagledal nepregledno maso teles, ki se je v "super idle" načinu sončilo:
"Kakšna škoda možganske kapacitete. Če bi mi tole sedaj uspelo povezati v eno BeoWulf omrežje, bi znali rešiti marsikateri svetovni problem."

Nejc Pintar ::

Jap, tole idlanje bi lahko izkoristili za computing, pa magari za to da izračunamo pi na eno decimalko več:)
Lahko je biti prvi, če si edini!

ajin ::

Manj kot en procent uporabljamo mozgane, zato smo toliko fascinantni, pa poglej kaj pocnemo:)

.:noir:. ::

Glede povezave leve in desne hemisfere mozganov je zlo zanimiv tclanek v scientific america v tekoci stevilki.

tukaj!

Slika mozganov tega modela je presenetljivo drugacna od navadnih mozganov. Dela ki povezuje obe polovici sploh ni. Del mozganov, kjer je tudi center za ravnotezje tudi manjka.

Kaj je pa na temu mudelu tok zanimivga razn tega da ima mozgane drugace razvite kot navadni ljude, je to da je avtisticni savant. Njegova savantska sposobnost pa je, da vse kar prebere mu ostane v glavi, do potankosti. Ce je mudel prebral eno knjigo pred 20 leti in ga sedaj vprasajo po enmu stavku na eni od strani, ga bo zricitiral na pamet. Se bolj zanimivo pa je, da se z razliko od stevilnih avtistov, znajde v druzbi in svojem okolju, le malo je neroden. Ce vas zanima vec si oreberite clanek.

Zanimivo ni kaj.
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Šimpanzi pametnejši od ljudi?

Oddelek: Loža
272790 (2224) Tarzan
»

slo-tech greška @ 10% možganov (nerazumevanje dejanskosti)

Oddelek: Znanost in tehnologija
252918 (2024) Shegevara
»

Kakšen je resnični potencial naših možganov? (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
559547 (8040) Tear_DR0P
»

hitrost možganov (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
15613825 (10636) BigWhale
»

izkoriščenost možganov

Oddelek: Znanost in tehnologija
93194 (3105) Sergio

Več podobnih tem